Προς το περιεχόμενο

[INFO] ARCH Linux: Απόψεις, Ερωτήσεις, Σχόλια


jemadux

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ο καθε φακελος πρεπει να εχει και το pkgbuild που αντιστοιχει στο πακετο που θες να χτισεις.

 

κατέβασα τα αρχεια, κανω tar zxvf με το ονομα τους,πχ libjpeg-turbo-1.1.1.tar.gz...και μετα cd libjpeg-turbo-1.1.1

σωστα? ή μπουρδες λεω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με απλα λογια.

 

Εστω ενας φακελος, ο mitsos, που εχει μεσα ενα pkgbuild το οποιο χτιζει ενα πακετο, εστω το πακετο mpampis.

Χωρις να κατεβασεις τον πηγαιο κωδικα, δηλαδη τα .tar.gz που κατεβασες, ανοιγεις ενα τερματικο, πας στο φακελο "mitsos", τρεχεις το makepkg και περιμενεις.

Αυτο θα σου κατεβασει μεσα εκει τον πηγαιο κωδικα, θα κανει οτι ειναι να κανει και στο τελος θα σου βγαλει το πακετο mpampis-εκδοση-υποεκδοση-αρχιτεκτονικη.tar.xz για να το βαλεις μετα με "pacman -U mpampis-εκδοση-υποεκδοση-αρχιτεκτονικη.tar.xz"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με απλα λογια.

 

Εστω ενας φακελος, ο mitsos, που εχει μεσα ενα pkgbuild το οποιο χτιζει ενα πακετο, εστω το πακετο mpampis.

Χωρις να κατεβασεις τον πηγαιο κωδικα, δηλαδη τα .tar.gz που κατεβασες, ανοιγεις ενα τερματικο, πας στο φακελο "mitsos", τρεχεις το makepkg και περιμενεις.

Αυτο θα σου κατεβασει μεσα εκει τον πηγαιο κωδικα, θα κανει οτι ειναι να κανει και στο τελος θα σου βγαλει το πακετο mpampis-εκδοση-υποεκδοση-αρχιτεκτονικη.tar.xz για να το βαλεις μετα με "pacman -U mpampis-εκδοση-υποεκδοση-αρχιτεκτονικη.tar.xz"

 

 

παλι δε βρίσκει το pkgbuild.

 

edit:με pacman -U libjpeg-turbo-1.1.1.tar.gz έχω : invalid or corrupted package

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το .tar.gz που λες ειναι ο πηγαιος κωδικας του πακετου που θες να χτισεις.ΔΕΝ γινεται εγκατασταση οπως ειναι γιατι... πρεπει να γινει πακετο, και μαλιστα με συγκεκριμενες προδιαγραφες σε ονομα, συμπιεση, δομη κλπ.

 

Το pkgbuild του καθε πακετου το παιρνεις απο τη σελιδα του στο aur. Καπου λεει με verdana κεφαλαια, 10αρια και bold "pkgbuild". Εκει κανεις δεξι κλικ > save as και το σωζεις εκει που θες να χτισεις το πακετο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να υποθεσω πως το λινκ του tarball εχει το pkgbuild και διαφορα παρελκομενα που θα χρειαστει το pkgbuild, εφοσον χρειαστει κατι παραπανω απο τον πηγαιο κωδικα, πχ εικονιδια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνηθως εχει μονο το PKGBUILD. απλα δουλευεις κατευθειαν στο φακελο που σου φτιαχνει η tar και δεν χρειαζεται να φτιαξεις εσυ φακελο. Να'χαμε να λεγαμε δηλαδη... :-D Δεν φανταστηκα οτι θα κατεβαζε το source, αλλιως θα το διευκρινιζα στο προηγουμενο post μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να στε καλά παιδια,τώρα το πιασα τι γίνεται.. παραείμαι άσχετος τελικά. :-D

λοιπόν, με τα 2 πρώτα όλα οκ.. προσπαθώντας να κάνω και το bumblebee, μου βγάζει

install file(bumblebee.install) does not exist

 

για πάμε μια βοήθεια ακόμα.. :fear:

 

 

edit: λοιπόν,δοκιμαζω να κατεβάσω το PKGBUILD του bumblebee, αλλά δεν το βρίσκει...

 

edit2: το βρίσκω εδώ, το κατεβάζω και μου βγάζει"line 4: syntax error near unexpected token 'newline'"..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ, μπας και τρεχεις x86 arch, να σου στειλω το πακετο να τελειωνουμε? :mrgreen:

Χθες το βραδυ την εκανα τη διαδικασια και επαιζε μια χαρα...

 

να σου χαρίσω το λαπτοπ να τελειωνουμε; αρκετά σας έπρηξα,, ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το tarball κατεβαζεις η το PKGBUILD? Το tarball ειπαμε κατεβαζουμε... Εχει κι'αλλα μεσα το tarball του bumblebee, δεν εχει μονο το PKGBUILD...

 

το tarball, αλλά μου βγάζει το syntax error που ειπα πριν.

τέλος πάντων...θα το ψαξω παίδες. ευχαριστώ για τη βοήθεια και συγνώμη που σας κούρασα τόσο.

να στε καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικα, δεν εμπιστευομαι το yaourt.

 

παντα χτιζω με το χερι ωστε να εχω ελεχγο και να ξερω τι και πως, και κατοπιν αυτο που εχτισα το ριχνω στο τοπικο μου repo στον server.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...