Προς το περιεχόμενο

[INFO] ARCH Linux: Απόψεις, Ερωτήσεις, Σχόλια


jemadux

Προτεινόμενες αναρτήσεις

βάλε τον slim. Και στην πρώτη σειρά του xinitrc(που είναι στο home σου με αυτή την μορφή .xinitrc -αν δεν υπάρχει φτιάχτο) βάλε:

 

>exec dbus-launch startxfce4

 

και από κάτω αυτό που σου έδωσα πριν για την αλλαγή γλώσσας.

 

Και μην ξεχάσεις να βάλεις τον slim στους deamons στο rc.conf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακόλουθο αυτό τον οδηγό

>https://wiki.archlinux.org/index.php/SLiM

έκανα install το slim αλλα δεν ξέρω πως να το κάνω να τρέχει στην αρχή

 

 

και που το έκανα install μου το ζήτησε αυτό dεν ξέρω πως να το κάνω αυτό

 

==> Add slim to the DAEMONS array in /etc/rc.conf or update /etc/inittab.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

su

 

password

 

nano /etc/rc.conf

 

κατεβαινεις κατω κατω με τα βελακια σου εκει που λεει

 

DAEMONS=(syslog-ng dbus network..............)

 

και προσθετεις στο τελος της σειρας τον slim

 

DAEMONS=(syslog-ng dbus network.............. slim)

 

σωζεις με control O και enter, κλεινεις με control X

 

και

 

reboot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εκανα μου εβγαλε login εκανα κανονικα αλλα μετα μια μαυρη οθονη με ενα χιαστη που πρεπει να ειναι το mouse τιποτα αλλο δεν κανει

 

 

su

 

password

 

nano /etc/rc.conf

 

κατεβαινεις κατω κατω με τα βελακια σου εκει που λεει

 

DAEMONS=(syslog-ng dbus network..............)

 

και προσθετεις στο τελος της σειρας τον slim

 

DAEMONS=(syslog-ng dbus network.............. slim)

 

σωζεις με control O και enter, κλεινεις με control X

 

και

 

reboot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβαλες το

 

exec ck-launch-session dbus-launch startxfce4

 

στο .xinitrc σου οπως σου πε ο mask?

 

το πακετο

 

xorg-xinit

 

το εχεις εγκαταστησει?

 

dbus

 

εβαλες στους daemons στο rc.conf σου ?

 

Ερωτηση κρισεως.

 

Εχεις ξανα ασχοληθει με linux, ή ειναι η πρωτη φορα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

xrist0f0ros χωρίς να θέλω να σε στεναχωρήσω έχω την υποψία ότι έχεις διαλέξει μια πιο hardcore διανομή χωρίς εσύ να είσαι έτοιμος για αυτή. Την τελευταία εβδομάδα έχεις ρωτήσει και έχουμε απαντήσει σε πολλά θέματα, που σχεδόν όλα (για να μην πω όλα) από αυτά απαντώνται είτε στο φόρουμ είτε πολύ πιο αναλυτικά στα διάφορα wikis.

 

Το ότι θες να ασχοληθείς με το GNU/Linux είναι σεβαστό και όλοι μας εδώ μέσα είμαστε υπέρ αυτής της κίνησης. Ο κόσμος του GNU/Linux έχει ΠΟΛΥ διάβασμα για κάποιον που έρχεται πρώτη φορά σε αυτόν (εγώ ασχολούμαι τόσα χρόνια και ακόμα δεν ξέρω τίποτα!) και αν θες να ασχολήθεις πρέπει να διαβάσεις, να ψάξεις, να δοκιμάσεις (με την πιθανότητα να κάνεις λάθος) και πάει λέγοντας.

 

Τα παραπάνω είναι ακόμα πιο εμφανή σε διανομές όπως το arch!

Οι έως ώρας ερωτήσεις σου δεν δείχνουν να έχεις διαβάσει το begginers guide στο wiki. Αν θυμάμαι καλά σου έχω δώσει λινκ για το Xorg που τα αναλύει όλα με πολύ λεπτομέρεια.

 

Στην περίπτωση που δεν έχεις το χρόνο να διαβάσεις τόσο πολύ ή που δεν θες να ασχοληθείς τόσο πολύ, ίσως το arch να μην είναι για εσένα.

 

Δεν θέλω να είμαι κακός, ούτε θέλω να σε προσβάλω. Απλά μας βομβαρδίζεις με απορίες ταχύτερα από ότι μπορούμε να απαντήσουμε. Απορίες ήδη απαντημένες στο wiki μάλιστα.

 

Να σημειώσω ότι μιλάω καθαρά για τον εαυτό μου και όχι για όλο το φόρουμ. Αν το ποστ μου είναι προσβλητικό για κάποιους παρακαλώ να διαγραφεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι ρε σε ευχαριστω ειναι η αποψη σου και την σεβομαι,ειχα debian παλια απλος το arch εχει εντελος διαφορετικη νοοτροπια

σε ευχαριστω γιατι με βοιηθησες παρα πολυ εσυ και πολυ αλλοι εδω

 

xrist0f0ros χωρίς να θέλω να σε στεναχωρήσω έχω την υποψία ότι έχεις διαλέξει μια πιο hardcore διανομή χωρίς εσύ να είσαι έτοιμος για αυτή. Την τελευταία εβδομάδα έχεις ρωτήσει και έχουμε απαντήσει σε πολλά θέματα, που σχεδόν όλα (για να μην πω όλα) από αυτά απαντώνται είτε στο φόρουμ είτε πολύ πιο αναλυτικά στα διάφορα wikis.

 

Το ότι θες να ασχοληθείς με το GNU/Linux είναι σεβαστό και όλοι μας εδώ μέσα είμαστε υπέρ αυτής της κίνησης. Ο κόσμος του GNU/Linux έχει ΠΟΛΥ διάβασμα για κάποιον που έρχεται πρώτη φορά σε αυτόν (εγώ ασχολούμαι τόσα χρόνια και ακόμα δεν ξέρω τίποτα!) και αν θες να ασχολήθεις πρέπει να διαβάσεις, να ψάξεις, να δοκιμάσεις (με την πιθανότητα να κάνεις λάθος) και πάει λέγοντας.

 

Τα παραπάνω είναι ακόμα πιο εμφανή σε διανομές όπως το arch!

Οι έως ώρας ερωτήσεις σου δεν δείχνουν να έχεις διαβάσει το begginers guide στο wiki. Αν θυμάμαι καλά σου έχω δώσει λινκ για το Xorg που τα αναλύει όλα με πολύ λεπτομέρεια.

 

Στην περίπτωση που δεν έχεις το χρόνο να διαβάσεις τόσο πολύ ή που δεν θες να ασχοληθείς τόσο πολύ, ίσως το arch να μην είναι για εσένα.

 

Δεν θέλω να είμαι κακός, ούτε θέλω να σε προσβάλω. Απλά μας βομβαρδίζεις με απορίες ταχύτερα από ότι μπορούμε να απαντήσουμε. Απορίες ήδη απαντημένες στο wiki μάλιστα.

 

Να σημειώσω ότι μιλάω καθαρά για τον εαυτό μου και όχι για όλο το φόρουμ. Αν το ποστ μου είναι προσβλητικό για κάποιους παρακαλώ να διαγραφεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι τόσο διαφορετικό το debian σε ότι αφορά τα .xinitrc? Δεν είχα ποτέ, προέρχομαι από πιο περίεργες διανομές (gentoo, vector, slack, redhat καιιιι windows).

 

Θεωρητικά όσα πράγματα ξέρεις από το debian ισχύουν, απλά το arch έχει τα τελευταία πακέτα (εξού και το γεγονός ότι μερικά άρθρα του wiki είναι outdated).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν δικαιολογειται να ερθεις απο debian σε arch και να μην μπορεις να κανεις τα στοιχειωδη (editing αρχειων κλπ).Κατι δεν παει καλα.Και γω απο debian testing ηρθα σε arch, και μου φανηκε πολυ πιο ευκολο.

 

Εκανες οτι σου ειπαμε στο .xinitrc σου?

 

 

Δεν είχα ποτέ, προέρχομαι από πιο περίεργες διανομές (gentoo, vector, slack, redhat καιιιι windows).

 

καλη διανομη αυτη? ρεουσα? binary? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...