Προς το περιεχόμενο

[INFO] ARCH Linux: Απόψεις, Ερωτήσεις, Σχόλια


jemadux

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4.2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

thanx B)

καλά δεν κάνω πλέων. μερικές φορές έκανα αλλά δεν είδα διαφορά, εκτός ότι είναι πονοκέφαλος μέχρι να βάλεις όλο το hw

το να βάζεις το παλιό .config δεν λέει κάτι, πάλι generic θα βγει

βάζω linux-ck με nvidia-ck από aur πολύ καιρό τώρα

11 λεπτά το πιο λίγο χωρίς ccache

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι για την ιστορία, και επειδή ο martinoff μου ρίχνει, το δικό μου σύστημα έχει κάποις διαφορές:

asus p8p67-m (εδώ λέει ο martinoff ότι το χάνω)

corsair vengeance 1600 (4 dimms)

i7-2600 (όχι Κ, όχι OC)

corsair force 3 ssd (θεωρητικά νομίζω είναι πιο γρήγορος, αλλά είτε το μικρό fat partition είτε το mobo δεν επιτρέπει να πιάσει το τοπ).

 

Φυσικά, και θα συμφωνήσει και ο martinoff σε αυτό, μιλάμε για διαφορές ταχύτητας οι οποίες δεν είναι αντιληπτές.

Ποιο μεγάλη σημασία έχει να το γυρίσετε σε systemd παρά να πάρετε τον πιο γρήγορο ssd της αγοράς.

Ειλικρινά όποιν ssd και να βάλετε θα σας ρίξει το boot κάτω από 4".

Είμαι με stock kernel και ati radeon drivers.

 

Με τρώει ο κ*λός μου να κάνω ένα partition στον ssd και να κάνω δοκιμή, αλλά βαριέμαι ελεεινά να μπω σε διαδικασία να στήσω σύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υπάρχουν διαφορές λέμε

θεωρώ ότι είναι η mobo, αλλά δεν το κατέχω το άθλημα τόσο βαθιά

από τι διαβάζω ο δίσκος σου είναι πιο γρήγορος, αλλά αν θυμάμαι καλά όταν είχαμε ξανά μετρήσει είχα κάτω από 400, πριν καμιά 10 μέρες πέρασα το τελευταίο firmware του ssd και ούτε που το είχα μετρήσει οπότε μπορεί να είναι από εκεί τα ανεβασμένα νούμερα

 

τα 4'' με ρίχνεις άσχημα όσο εγώ είμαι με rc.conf και έχω ~20'' boot time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να βάλεις systemd, το έχουμε πει. To laptop 6ετίας της Χριστίνας με 5400rpm hdd και το raspberry είναι πιο γρήγορα από εσένα στο boot :)

Δεν συζητάμε ότι το paraller loading τα σπάει γιατί το συστήμα ξεκινάει παρά το γεγονός ότι η mysql θέλει 15" μόνη της για ανέβει.

 

Και όντως, διαφορές δεν υπάρχουν, είναι μη αντιληπτές από τον άνθρωπο ό,τι εργασία και αν κάνουμε στον υπολογιστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια για ενημερωστε και μενα τι παιζει με το systemd?Εχει ο αδερφος μου arch(εχει να το αναβαθμισει/ω απο περσι) και ψηθηκα!

Ετσι για να μπω στο νοημα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο περυσι?!?! Καντου καλυτερα φορματ, θα εχει γινει πιο αρχαιο και απο debian stable!

Δεν αξιζει να μπεις στον κοπο να κατεβασεις ενα σωρο πακετα και μετα να το ξανα-παραμετροποιεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει καλη συνδεση!θα βγαλουμε ακρη!φορματ σε λινουξ...δεν λεει!(θα πηξω στις διορθωσεις με το χερι αλλα ναναι καλα τα arch forums-wikis)

jim_p χρησιμοποιεις systemd σε debian?δες λιγο στην αλλη ενοτητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@rearshooter μάλλον είμαι ο πρώτος που έκανε το switch σε systemd και δεν το έχω σκεφτεί να γυρίσω πίσω. Πολύ γρήγορο booting και η όλα διαδικασία της μετάβασης είναι 30 λεπτά δουλειά. Στο άλλο θέμα έχει λεπτομέριες.

Επίσης ξέρω ότι ακολούθησαν και άλλοι και κανένας δεν συνάντησε προβλήματα.

 

Και το arch-arm hard float βγήκε με systemd πλέον, boot σε λιγότερο από 10sec!

 

Αν έχεις 1 χρόνο να κάνεις update θα έλεγα πάρε ένα clonezilla (το έχω ερωτευτεί, σας το έχω πει?) και ξεκίνα να παίξεις. Θέλει λίγο προσοχή βέβαια, αν έχεις grub έχουν πλέον περάσει στον 2, και άλλα διάφορα. Κατά τα άλλα δεν θα χρειαστείς τίποτα σε παραμετροποιήσεις. Απλά κάνε πρώτα -Syu και μετά ασχολήσου με systemd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως τωρα που το δοκιμασα σε debian ειδα διαφορα 1sec. αλλα τι μιση ωρα..μισο λεπτο μου πηρε ..μηπως δεν το ρυθμισα?Απλα το εγκατεστησα και εβαλα στον grub να το ξεκινα..

 

**στο αρχειο ρυθμισεων βαζουμε κατι?

 

>[Manager]
#LogLevel=info
#LogTarget=journal-or-kmsg
#LogColor=yes
#LogLocation=no
#DumpCore=yes
#CrashShell=no
#ShowStatus=yes
#SysVConsole=yes
#CrashChVT=1
#CPUAffinity=1 2
MountAuto=yes
SwapAuto=yes
#DefaultControllers=cpu
#DefaultStandardOutput=journal
#DefaultStandardError=inherit
#JoinControllers=cpu,cpuacct

επισης υπαρχουν και αλλα αρχεια ρυθμισεων

user.conf system-logind.conf system-journald.conf

κανω κατι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως είδα μεγάλη διαφορά στο boot. Περίπου 7-9 sec. Αλλά δεν έχω και πολλά deamons. Πάντως ακόμα και στον παππού IDE που έχω το linux είδα μεγάλη διαφορά. Σκέψου τώρα με τον SSD.

 

@mandos μπορώ να πάρω με το clonezilla αντίγραφο από τον IDE δίσκο και να το βάλω μετά στον SSD ή θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mask μπορείς, και σίγουρα δεν θα χάσεις κάτι να το δοκιμάσεις.

Δεν ξέρω όμως αν είναι σώφρον να κάνεις κάτι τέτοιο, δεν το απορρίπτω, απλά δεν ξέρω.

Απλά ο rearshooter μας έδειξε ότι το alignment και το partition έχουν σημασία στους ssd. Εγώ τον corsair όπως έχω πει πολλές φορές τον έχω με 2 partitions υποχρεωτικά, οπότε πάει περίπατο και το alignment. Αν χάνω κάτι από αυτό δεν το ξέρω, είναι πολύ γρήγορος και με καλύπτει.

 

Για να μεταφέρεις το linux μπορείς να δοκιμάσεις και άλλους τρόπους (https://www.google.com/search?client=opera&q=move+linux+to+new+disk&sourceid=opera&ie=utf-8&oe=utf-8) απλά λογικά θα πρέπει να ασχοληθείς με τον bootloader στον νέο δίσκο.

Δεν είναι δύσκολο, από το παλιό σύστημα θα κάνεις grub-install στον νέο και θα bootάρεις μετά. Απλά δεν είναι one-click.

Αν είχα χρόνο θα το έκανα έτσι, για την εμπειρία.

 

Σας χρωστάω, το ξέρω, να αλλάξω το netbook σε systemd και αν δώσω χρόνους πριν και μετά. Απλά βαριέμαι να ασχοληθώ με το netbook.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ οπότε άκυρο. Θα το κάνω σωστά...

 

Σε ευχαριστώ πολύ και εσένα και τα υπόλοιπα παιδιά που ανέχεστε τις τόσες και noobικες ερωτήσεις μου...

 

Thanks Guys!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια για ενημερωστε και μενα τι παιζει με το systemd?Εχει ο αδερφος μου arch(εχει να το αναβαθμισει/ω απο περσι) και ψηθηκα!

Ετσι για να μπω στο νοημα!

Τους τελευταίους μήνες έχουν γίνει πολλές αλλαγές που απαιτούν manual interventions. Διάβασε προσεκτικά τα news. Δεν λέω ότι απαραίτητα θα σου μείνει το σύστημα στο χέρι, αλλά σίγουρα δε θα είναι περίπατος. Ούτε Pacman 4 δε θα έχεις τώρα

 

http://www.archlinux.org/news/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...