Προς το περιεχόμενο

Mεγάλο πρόβλημα στα chipsets των Sandy Bridge, 300 εκατομμυριάκια χασούρα για την Intel.


grimpr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 260
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Θες να κάνουμε ένα πείραμα.

Να τους στείλουμε την ανακοίνωση της Intel με FAX στα γραφεία τους :devil:

 

(παίδες συγνώμη αν κάνουμε και λίγο χιούμορ – σε καμία περίπτωση το χιούμορ δε στρέφετε έναντι ανυποψίαστων καταναλωτών).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θες να κάνουμε ένα πείραμα.

Να τους στείλουμε την ανακοίνωση της Intel με FAX στα γραφεία τους :devil:

 

(παίδες συγνώμη αν κάνουμε και λίγο χιούμορ – σε καμία περίπτωση το χιούμορ δε στρέφετε έναντι ανυποψίαστων καταναλωτών).

μην γελας...

ετσι πρεπει να γινει μπας και καταλαβουν οτι δεν ειμαστε ζωα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θες να κάνουμε ένα πείραμα.

Να τους στείλουμε την ανακοίνωση της Intel με FAX στα γραφεία τους :devil:

 

(παίδες συγνώμη αν κάνουμε και λίγο χιούμορ – σε καμία περίπτωση το χιούμορ δε στρέφετε έναντι ανυποψίαστων καταναλωτών).

 

Θα πήγαινα αν τους ρεζιλέψω λίγο ακόμα γιατί έχω και ένα πιστωτικό να πάρω άλλα τον παίρνουν τα ΜΜΜ.. οπότε από Πέμπτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην γελας...

ετσι πρεπει να γινει μπας και καταλαβουν οτι δεν ειμαστε ζωα...

Έκτος ότι να καταλάβουν ότι δεν είμαστε ζώα νε ενημερωθούν κιόλας εδω ολόκληρο eshop, πλαίσιο δεν ξέρει ότι οι Sandy Bridge έχουν πρόβλημα έλεος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκτος ότι να καταλάβουν ότι δεν είμαστε ζώα νε ενημερωθούν κιόλας εδω ολόκληρο eshop, πλαίσιο δεν ξέρει ότι οι Sandy Bridge έχουν πρόβλημα έλεος

Λες να μην έχουν ενημερωθεί από Intel για το πρόβλημα οι 2 μεγαλύτεροι sellers Intel CPUs στο Ελλαδιστάν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ρε μάγκες εκτός από το πρόβλημα ότι έχω πάρει sandybridge έχω ένα άλλο πρόβλημα "συμβατότητας" μητρικής με τις μνήμες!

Όποιος θέλει, ας ρίξει μια ματιά εδώ γιατί έχουν πέσει πολλά προβλήματα μαζί............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω αυτες τις μερες ημουν μισο βημα πριν αναβαθμιστω ...

Τωρα δε το πολυβλεπω γιατι δε μπορω να ζω με την ανησυχια αν παιρνω το 100% απο τη μητρικη μου ή εχω μειωμενη αποδοση τελικα ...

Ειμαι και απο τη φυση μου ανθρωπος με αγχος και δε θελω να χω κι αλλο ενα, αυτο της Intel .... grin.pnggrin.pnggrin.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Ιντελ θα μπορούσε να συνεργαστεί με τον Steve Jobs για την επίλυση αυτού του προβλήματος.

Πιθανό να ανακοίνωνε κάτι σαν :

Δεν υπάρχει θέμα απλά μην τοποθετείτε λάθος την μητρική σας / Να την πιάνεται με τον σωστό τρόπο

Και

Δεν πρόκειται για ελαττωματικό chip αλλά για ένα νέο χαρακτηριστικό της της πλατφόρμας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα και εγώ μπορώ να βγάλω θεωρίες… φταίει το voltage των sata lanes…

Αλλά για την ώρα η μαμά Intel μας λέει ότι φταίει το chipset (ναι στο chipset είναι ο sata controller).

Και οι πελάτες θα αλλάξουν chipset άρα motherboard.

Δεν ανακοίνωσαν recall για τους επεξεργαστές! Και κρίμα να διασπείρουμε εμείς φήμες.

 

O Charlie δεν είχε αρκετό οίστρο σήμερα, αλλά θα επανέλθει :-)

 

Κάτρσε ρε tmjuju.

Αν το πρόβλημα ήταν πραγματικά οι sata γιατί να μη δώσουν απο μόνοι τους εναν controller οχι με 2 αλλά με 10 sata ports στον καθένα αντί να κάνουν recal και να ακυρώσουν ολόκληρη την παραγωγή.

 

8 εκατ. κομμάτια πουλήθηκαν επι 10 ευρό τον controler (και πολλά λέω) βγαίνει μόλις 80 εκατ. η ζημιά και όχι 1 δισεκατομύριο.

 

Για μένα ο controller πιθανότατα είναι στάχτη στα μάτια.

Tο αποκλείω να σταματάει για τετόιο λόγο την παραγωγή και να γίνεται τέτοια ζημιά και άμεσα οικονομική αλλά και στο γόητρο της εταιρείας...

 

Πιθανότερο το βλέπω το πρόβλημα να είναι στον ίδιο τον SB και να το πήραν χαμπάρι όταν ή cpu έπεσε στα χέρια ατζαμίδων overclocker οι οποίοι σίγουρα θα παίζαν με PCH και μνήμες με voltage στο θεό και με oveclocked το bckl καταστάσεις απαγορευμένες απο την intel στον SB.

Αν το συνδυάσεις με κάποια post που κυκλοφόρησαν μέσα στην πρώτη βδομάδα της κυκλοφορίας της cpu (με ξαφνικούς αιφνίδιους θανάτους board SB) μπορείς να βγάλεις πολλά και ποικίλα συμπεράσματα.

 

Επίσης είχε κυκλοφορήσει πολύ έντονα στο διαδίκτυο αυτό που δε δυσκολεύτηκα να το βρω ούτε στο site μας.Post #7 moredread http://www.insomnia.gr/topic/396421-%CE%B1%CE%BD%CE%B2%CE%AC%CE%B8%CE%BC%CE%B9%CF%83%CE%B7-%CF%83%CE%B5-sandy-bridge%CE%BC%CE%AE%CF%80%CF%89%CF%82-%CE%B2%CE%B9%CE%B1%CE%B6%CF%8C%CE%BC%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B5/

Αυτό το πινακάκι την προηγούμενη βδομάδα έπεσε τουλάχιστον 8 φορές στα μάτια μου σε site για Sandy Bridge overclocking...

Λες και μου το έβαζε σαν banner η ίδια η ιντέλ γιατί φοβόταν κάτι...

 

Ισως αυτά τα μαζικά RMΑ να είδε η intel και να σήμανε συναγερμός.

Αν ηταν να το βρούν μόνοι τους θα το είχαν βρεί απο το testing period...

 

PSOne: Όλα αυτά είναι καθαρά δικές μου εκτιμήσεις και πολύ μα πάρα πολύ SemiAccurate. :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...