Προς το περιεχόμενο

Αρτοπαρασκευαστή έχει κανείς;


Haldol

Προτεινόμενες αναρτήσεις

χαχαχαχα.., ειναι απιστευτοι εκει στο Κωτσοβολο!

 

δεν ειχα παρει τελικα τον μηχανημα τοτε, γιατι καθυστερησα να παραγγειλω (νομισα οτι θα το εχουν για μερες)..

 

Σημερα ξαναεβαλαν Παζαρεψέ το...  δειτε τιμες και γελαστε:

Kenwood BM350   162.9ε --> 145ε

Kenwood BM450   209ε --> 189ε

 

εχουν παει τις αρχικες τιμες στο θεο και ακομα και με την εκπτωση βγαινουν πολυ ακριβοτερα πλεον..

καλα δεν καταλαβαινουν οτι καποιοι ξερουν τις παλιες τιμες;; δεν ειναι καμια μικρη αυξηση (πχ αναπροσαρμογη) για να μπορουν να τη δικαιολογησουν..

 

Απο χτες εβαλαν ΠΑΖΑΡΕΨΕ ΤΟ για 4 μερες και τελικως παραγγειλα το Kenwood BM450 στην κατωτατη τιμη που ειχα δει παλιοτερα..

απο 165 το παει 125Ε.. με δωρεαν αποστολη στο χωρο μου.. ξερει κανεις με τι τροπο το παραδισουν; μεταφορικη ή κουριερ και ποιο;

 

το ΒΜ350 βγαινει στα 110ε οποτε προτιμησα το ΒΜ450

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 351
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Απο χτες εβαλαν ΠΑΖΑΡΕΨΕ ΤΟ για 4 μερες και τελικως παραγγειλα το Kenwood BM450 στην κατωτατη τιμη που ειχα δει παλιοτερα..

απο 165 το παει 125Ε.. με δωρεαν αποστολη στο χωρο μου.. ξερει κανεις με τι τροπο το παραδισουν; μεταφορικη ή κουριερ και ποιο;

 

το ΒΜ350 βγαινει στα 110ε οποτε προτιμησα το ΒΜ450

 

το παίδεψες αλλα χαλαλι σου! :P Μεγειά! Εμείς τον έχουμε ξεχάσει τον φούρνο πλέον με αυτόν του e-shop!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενταξει δεν καιγομουν .. μπορει και να μην επαιρνα..
επειδη ειδα οτι παιζουν τοσο πολυ με τις τιμες και μας δουλευουν ειπα οτι αμα το ξαναδω στα 125 μπορει να το παρω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά όλοι εσείς που χρησιποιοείτε αρτοπαρασκευαστή, το κάνετε για ποιοτικότερο ψωμί ή επειδή μακροχρόνια συμφέρει και οικονομικά?

 

και τα δύο... Βγάζεις 750 (πραγματικά) γραμμάρια ψωμί ζεστό και φρεσκο κάθε μέρα με λιγότερο απο 0,25€ (ή 1/2 κιλό με ~0,2€). Μαζί με το ρεύμα που καιει οι τιμές!

Οι αφροσαπουνάδες του φούρνου τέλος...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και τα δύο... Βγάζεις 750 (πραγματικά) γραμμάρια ψωμί ζεστό και φρεσκο κάθε μέρα με λιγότερο απο 0,25€ (ή 1/2 κιλό με ~0,2€). Μαζί με το ρεύμα που καιει οι τιμές!

Οι αφροσαπουνάδες του φούρνου τέλος...

Με τι αλεύρι το φτιάχνεις;

Μίγμα; Μάρκα; Είδος;

Τι αρτοπαρασκευαστή έχεις;

:mellow:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τι αλεύρι το φτιάχνεις;

Μίγμα; Μάρκα; Είδος;

Τι αρτοπαρασκευαστή έχεις;

:mellow:

 

οτι προσφορά βγει με κόστος παντα μεταξύ 0,4-0,5€. Μαγιά νωπή απο το σ/μ που ειναι πολυ πολυ φθηνη.

 

Εναν του e-shop που ειναι 400Wκαι κάτι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σφήνα μπαίνω στο topic.

Από τότε που πήρα αρτοπαρασκευαστή δεν ξαναγόρασα ψωμί απέξω.  Είμαι ικανός να το φάω όλο μόλις βγει.  Δυστυχώς για αυτό η γυναίκα μου, μου το έκοψε καμιά βδομάδα τώρα αφού άρχισα να παίρνω κιλά.  Έχω του lidl και πριν είχα κάποιον από ηλεκτρονική που παρέδωσε αφού του αλλάξαμε τα πετρέλαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα κόψεις το βραδυνό και τρώς μόνο κανένα γιαουρτάκι με ξηρούς καρπους, δεν έχεις ανάγκη δίαιτα!

έτσι κάνω τους τελευταίους 6 μήνες και έχασα 11 κιλά! (εντάξει τους πρώτους τρείς και με λίγη βοήθεια)

 

πλέον τρώω ότι θέλω όλη μέρα αλλά βάζω στόπ το βράδυ κι έτσι κρατιέμαι σταθερός!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου ο φουρνος της προκοπης πχ στην Αθηνα που βρισκεται να παω να παρω?

Εχω φαει ψωμι της προκοπης πχ. στις Ερυθρες (ναι κοντα στη Θηβα!) αλλα απεχει καμποσα χλμ απο το σπιτι μου.

Απο την αλλη πιο ειναι το κριτηριο για το "ωραιο" ψωμι?

Ποιο ειναι το "ωραιο" ψωμι? ποιο το "καλο" ψωμι? Ποιο το υγιεινο ψωμι?

Παιζουν πολλα ρολο.

Το σιγουρο ειναι οτι οταν βαζεις εσυ τα υλικα μπορεις να εχεις επιλογες σε σχεση με αυτο που σου πασαρει ο καθε φουρνος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δε βαζετε ποιοτικό αλεύρι, το ψωμί είτε ειναι απο αρτοπαρασκευαστή είτε ζυμωμενο στο χέρι και ψημενο στη κουζινα, δεν συγκρινεται με αυτο του φουρνου.

 

αν θελετε το ψωμι σας να ειναι της προκοπης 2 αλευρια υπαρχουν στα ραφια αμεσα διαθεσιμα. το σκληρο μυλων κρητης και το robin hood. Επισης ψωμί χωρις εστω μια μικρη ποσοτητα κιτρινου σκληρου αλευριου (δε το βρισκετε ευκολα) δεν ειναι καν χωριατικο, ειναι απλα ενα λευκο ψωμι του τοστ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Πόση ώρα χρειάζεται για να γίνει το ψωμί?

Η προετοιμασία θέλει χρόνο? Είναι κουραστικό κάθε μέρα? Μετά θέλει και πλύσιμο?

Τί υλικά χρειάζονται? Αλεύρι, νερό, αλάτι, και μαγιά? Αυγό χρειάζεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...