Προς το περιεχόμενο

Ikariam


hackermon1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 130
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ είμαι στον Βήτα του ΤΖΙ ΑΡ... (αν και δεν με βλέπω για πολύ ακόμα)

 

Κι εγώ είμαι στον alpha του gr και μετά από 2 μήνες παιχνιδιού, έχω αρχίσει και το βαριέμαι φρικτά πλέον.

Έχουν κατρακυλήσει και οι τιμές στα προϊόντα και βλέπω και κάποια νησάκια να αδειάζουν σιγά, σιγά.

Ε, καλοκαίριασε, ikariam θα παίζουμε? :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ είμαι στον alpha του gr και μετά από 2 μήνες παιχνιδιού, έχω αρχίσει και το βαριέμαι φρικτά πλέον.

Έχουν κατρακυλήσει και οι τιμές στα προϊόντα και βλέπω και κάποια νησάκια να αδειάζουν σιγά, σιγά.

Ε, καλοκαίριασε, ikariam θα παίζουμε? :lol:

 

Ναι, πλέον καταντάει βαρετό αλλά ας όψεται που έχω δουλειά στο pc αλλιώς θα έμεναν ακέφαλη οι δικοί μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Το έχω παρατήσει εδώ και καιρό και σήμερα μου ήρθε αυτό:

 

Γεια σου ....,

 

οι πολίτες σου τριγυρνούν για 7 μέρες, μη γνωρίζοντας τι να κάνουν!

Ελπίζοντας για ένα σημάδι σου, έχουν μαζευτεί μπροστά από το δημαρχείο, αντί να δουλεύουν.

Για αυτό επέστρεψε στη http://ikariam.gr και δώσε στους πολίτες σου τη συμβουλή που χρειάζονται!

 

Ανυπομονούμε να επιστρέψεις,

Η Ομάδα του Ikariam

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
  • 1 χρόνο αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 1 μήνα μετά...

Καλησπερα σε ολους ...

Θα ηθελα οποιος ξερει να μου πει κατι για το ΙΚΑΡΙΑΜ...

λοιπον εχω φτασει σε σημειο (αρχη ειμαι ακομα) να εχω πιασει ολα τα τετραγωνα στην πολη μου... τι κανω τωρα? και αντε εξερευνω και τν γραφειοκρατια... +1 μου δινει εγω εχω ακτισατ ακομα...

1)λατομειο 2)ναο 3)σπιτι ξυλοκοπου 4)πρεσβεια 5)ποιος αλλος ξερει ποσα κτιρια εχει παρακατω...

 

λοιπον η ερωτηση μου ειναι ποτε αυξανεται η πολη σε μεγεθος και να μπορεις να χτισεις και αλλα σπιτια? και ποσα?

μετα απο ποια ερευνα γινεται αυτο η ποιο επειπεδο...

 

ευχαριστω πολυ ... ελπιζω καποιος να με βοηθησει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχεις αλλο χώρο (γραφειοκρατια +1) και πάπαλα

διάλεξε τι θα βάλεις

 

α ετσι ειναι διαλεγεις τι να βαλεις? με το +1 ???

μετα ποιο κατω δεν μεγαλωνει αλλοη πολη? ουτε ποιο κατω? 14 κτηρια μαζι με την γραφειοκρατια?

αν βαλω σε μια αποικια πρεσβεια και δεν βαλω στην πρωτευουσα το ιδιο δεν ειναι? η με την θεση συνναλαγων....

 

---------- Προσθήκη στις 15:47 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 15:45 ----------

 

Καλησπερα σε ολους ...

Θα ηθελα οποιος ξερει να μου πει κατι για το ΙΚΑΡΙΑΜ...

λοιπον εχω φτασει σε σημειο (αρχη ειμαι ακομα) να εχω πιασει ολα τα τετραγωνα στην πολη μου... τι κανω τωρα? και αντε εξερευνω και τν γραφειοκρατια... +1 μου δινει εγω εχω ακτισατ ακομα...

1)λατομειο 2)ναο 3)σπιτι ξυλοκοπου 4)πρεσβεια 5)ποιος αλλος ξερει ποσα κτιρια εχει παρακατω...

 

λοιπον η ερωτηση μου ειναι ποτε αυξανεται η πολη σε μεγεθος και να μπορεις να χτισεις και αλλα σπιτια? και ποσα?

μετα απο ποια ερευνα γινεται αυτο η ποιο επειπεδο...

 

ευχαριστω πολυ ... ελπιζω καποιος να με βοηθησει....

 

 

και τα ποιο πολλα κτηρια που αναφερω ποιο πανω χρειαζονται...

ποια πρεπει να εχω στην πρωτευουσα και ποια στις αποικιες?

ποια ειναι τα σημαντικα δηλαδη....

 

---------- Προσθήκη στις 15:54 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 15:47 ----------

 

τα κτηρια εχουμε δυνατοτητα μετακινησης?

δλδ να τα παμε απο ενα σημειο σε ενα αλλο...????

 

---------- Προσθήκη στις 16:12 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 15:54 ----------

 

καποιος να μου λυσει την απορια???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πόλη δεν αυξάνεται με τον τρόπο που το εννοείς(δηλαδή να έχεις περισσότερες θέσεις) αλλά μόνο όσον αφορά την χωρητικότητα σε πολίτες

Λοιπόν αρχικά γκρέμισε τους ναούς δεν χρειάζονται κατά εμένα στο επίπεδο που είσαι.

2ον καλό είναι να φτιάχνεις τα κτίρια σου με την προυπόθεση ότι θα κάνεις 9 ή 10 πόλεις... τι εννοώ με αυτό και θα σου αναλύσω τι κτήρια έχω εγώ στις 9 πόλεις μου για να δεις μια από τις επιλογές που έχεις. Στις πόλεις που δεν παράγουν κρασί δηλαδή στο μάρμαρο κρύσταλλο και θείο έχω όλα τα βασικά κτήρια (μουσεία ταβέρνες κτλ) εκτός από ΣΤΡΑΤΩΝΕΣ. Έχω επίσης 2 κτήρια άυξησεις παραγωγής, δηλαδή έναν ξυλοκόπο και ένα ανάλογα με τον πόρο που παράγω και ένα πιεστήριο σταφυλιού για μείωση του κρασιού που απαιτείται. Επίσης και ένα ξυλουργείο το οποίο είναι απαραίτητο για να κτίσεις πάνω απο 8 πόλεις αλλά αυτό δεν σε ενδιαφέρει μέχρι τότε οπότε δεν το κτίζεις ακόμα και βάζεις στην θέση του εργαστήριο στην μια πόλη και πρεσβεία σε μια άλλη για αρχή(όταν χρειαστεί να χτίσεις ξυλοκόπο θεωρητικά δεν θα χρειάζεσαι εργαστήριο γιατί θα έχεις κάνει τις αναβαθμίσεις και θα γκρεμίσεις και την πρεσβεία εκτός και αν έχεις ιδρύση συμμαχία.

Στις πόλεις που παράγουν κρασί(3) η διαφορά είναι ότι αντί για πιεστήριο έχω στρατώνες. Όλα αυτά διότι η 9 πόλη πχ θέλει υποχρεωτικά 2 αποθήκες και έναν ξυλοκόπο lvl30. Φυσικά αν σκοπέυεις να σταματήσεις στην 8η πόλη τα πράγματα αλλάζουν.

 

Πάρε 1 λινκ που θα σου ξεκαθαρίσει λίγο το τοπίο καλύτερα από εμένα

http://board.ikariam.gr/index.php?page=Thread&threadID=37332

Αν δεν μπορείς να το δεις πρέπει γίνεις μέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πόλη δεν αυξάνεται με τον τρόπο που το εννοείς(δηλαδή να έχεις περισσότερες θέσεις) αλλά μόνο όσον αφορά την χωρητικότητα σε πολίτες

Λοιπόν αρχικά γκρέμισε τους ναούς δεν χρειάζονται κατά εμένα στο επίπεδο που είσαι.

2ον καλό είναι να φτιάχνεις τα κτίρια σου με την προυπόθεση ότι θα κάνεις 9 ή 10 πόλεις... τι εννοώ με αυτό και θα σου αναλύσω τι κτήρια έχω εγώ στις 9 πόλεις μου για να δεις μια από τις επιλογές που έχεις. Στις πόλεις που δεν παράγουν κρασί δηλαδή στο μάρμαρο κρύσταλλο και θείο έχω όλα τα βασικά κτήρια (μουσεία ταβέρνες κτλ) εκτός από ΣΤΡΑΤΩΝΕΣ. Έχω επίσης 2 κτήρια άυξησεις παραγωγής, δηλαδή έναν ξυλοκόπο και ένα ανάλογα με τον πόρο που παράγω και ένα πιεστήριο σταφυλιού για μείωση του κρασιού που απαιτείται. Επίσης και ένα ξυλουργείο το οποίο είναι απαραίτητο για να κτίσεις πάνω απο 8 πόλεις αλλά αυτό δεν σε ενδιαφέρει μέχρι τότε οπότε δεν το κτίζεις ακόμα και βάζεις στην θέση του εργαστήριο στην μια πόλη και πρεσβεία σε μια άλλη για αρχή(όταν χρειαστεί να χτίσεις ξυλοκόπο θεωρητικά δεν θα χρειάζεσαι εργαστήριο γιατί θα έχεις κάνει τις αναβαθμίσεις και θα γκρεμίσεις και την πρεσβεία εκτός και αν έχεις ιδρύση συμμαχία.

Στις πόλεις που παράγουν κρασί(3) η διαφορά είναι ότι αντί για πιεστήριο έχω στρατώνες. Όλα αυτά διότι η 9 πόλη πχ θέλει υποχρεωτικά 2 αποθήκες και έναν ξυλοκόπο lvl30. Φυσικά αν σκοπέυεις να σταματήσεις στην 8η πόλη τα πράγματα αλλάζουν.

 

Πάρε 1 λινκ που θα σου ξεκαθαρίσει λίγο το τοπίο καλύτερα από εμένα

http://board.ikariam.gr/index.php?page=Thread&threadID=37332

Αν δεν μπορείς να το δεις πρέπει γίνεις μέλος.

 

 

εγω στην πρωτευουσα εχω...

παλατι

δημαρχειο

ακαδημεια

στρατωνες

κρησφυγετο

ταβερνα

αποθηκη

ξυλουργος

σπιτι ξυλοκοπου

κτηριο λατομειου

ναυπηγειο

εμπορικο λημενα

και εχω 2 ελευθερες θεσεις... + την μια απο την γραφειοκρατια=3

τι αλλο να βαλω? η τι δεν χρειαζεται?

μετα ειδα εχει και αλλα κτηρια...

οπτικο-υαλουργο ...και αλλα... αυτα που και μπως μπαινουν...

και μαν τα βαλω καπου μπορω να τα μετακινησω

α)απο ενα σημειο της πολης σε αλλο

β)σε αλλη αποικια ...9αν και αυτο ειμαι σιγουρος οτι δεν γινεται)

 

---------- Προσθήκη στις 16:33 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 16:32 ----------

 

στρατωνες δεν χρειαζεται να εχουμε σε ολες τις πολεις?

η πρεσβεια πρεπει να ειναι στην πρωτευουσα η οπου να ναι?

το ιδιο και για τον ναο...οπτικο...υαλουργο...και ολα αυτα ενα οπου να ναι αρκει?

μουσειο θα πρεπει να εχω σε καθε πολη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...