Προς το περιεχόμενο

Πιθανή συνεργασία Nokia - Microsoft με φόντο τα Windows Phone 7


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως όλοι σχολιάζετε την είδηση λες και η nokia θα εγκαταληψει τις δικές της λύσεις. Δε θα το έβλεπα καθόλου κακο αν , ως μεγάλη κατασκευαστική εταιρία κινητών , έβγαζε και w7 και android, και το δικό της. Μόνο κέρδη και πολυ μεγαλύτερες πωλήσεις θα είχε.

Το μόνο μείον ότι δύσκολα θα περπαταγε το δικο της λειτουργικο έτσι. Γιατί όλοι θα βλεπανε ότι τα αλλα ειναι καλυτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έλα ρε Nokia... Πάρτε το απόφαση, ΔΕ. ΚΑ. ΝΕΙΣ. Φτιάχνε τοστιέρες, φτιάχνε βουλκανιζατερ... Το παιχνίδι με τα Smartphones το έχεις χάσει 3-4 χρόνια τώρα και μυαλό δε βάζεις.

Υ.Γ. Ίσως μπορείς να φτιάξεις και φωτογραφικές με τους Carl zeiss φακούς σου μας θα πρηξες τόσα χρόνια.

 

Όχι παιδιά πέρα απο τη πλάκα λυπάμαι για τη κατάσταση της Nokia, θυμάμαι στα μαθητικά μου χρόνια το αθάνατο 3210 μου και τα ατελείωτα SMS και τόσα αλλα phonia ανά καιρούς εξάλλου για το καλό του ανταγωνισμού καλό θα ήταν να έμπαινε πάλι δυνατά στο χώρο των smartphones.

 

 

Knowledge is power !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως όλοι σχολιάζετε την είδηση λες και η nokia θα εγκαταληψει τις δικές της λύσεις. Δε θα το έβλεπα καθόλου κακο αν , ως μεγάλη κατασκευαστική εταιρία κινητών , έβγαζε και w7 και android, και το δικό της. Μόνο κέρδη και πολυ μεγαλύτερες πωλήσεις θα είχε.

Το μόνο μείον ότι δύσκολα θα περπαταγε το δικο της λειτουργικο έτσι. Γιατί όλοι θα βλεπανε ότι τα αλλα ειναι καλυτερα.

 

 

Είναι και αυτό πιθανό αλλά έχει 2 σοβαρά μειονεκτήματα.

 

1) Ο ίδιος ο ceo λέει στο γράμμα του ότι η νόκια δεν προλάβαινε τον ανταγωνισμό ενώ είχε τις δυο δικές της πλατφόρμες μόνο. Θα τον προλάβει αν κρατήσει τις δικές της και προσθέσει και άλλη μια; Που ακόμα και αν δεν είναι δικιά της κάποιο customisation θα χρειάζεται σίγουρα;

 

 

2) Με το να προσθέσει και άλλες λύσεις, και μειώνει τις πωλήσεις του δικού της οικοσυστήματος (γιατί κάποιοι που θα αγόραζαν nokia με π.χ symbian τώρα θα αγοράσουν nokia με wp7), και ταυτόχρονα προσθέτει δύναμη στα ανταγωνιστικά οικοσυστήματα, δηλαδή κάνει διπλή ζημιά στις δικές της πλατφόρμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Έλα ρε Nokia... Πάρτε το απόφαση, ΔΕ. ΚΑ. ΝΕΙΣ. Φτιάχνε τοστιέρες, φτιάχνε βουλκανιζατερ... Το παιχνίδι με τα Smartphones το έχεις χάσει 3-4 χρόνια τώρα και μυαλό δε βάζεις.

Υ.Γ. Ίσως μπορείς να φτιάξεις και φωτογραφικές με τους Carl zeiss φακούς σου μας θα πρηξες τόσα χρόνια.

 

Όχι παιδιά πέρα απο τη πλάκα λυπάμαι για τη κατάσταση της Nokia, θυμάμαι στα μαθητικά μου χρόνια το αθάνατο 3210 μου και τα ατελείωτα SMS και τόσα αλλα phonia ανά καιρούς εξάλλου για το καλό του ανταγωνισμού καλό θα ήταν να έμπαινε πάλι δυνατά στο χώρο των smartphones.

 

 

Knowledge is power !

 

αν βγάζει όμως περισσότερα χρήματα με τα "απλά" κινητά από τους άλλους που πουλάνε uber smartphones γιατί να κάτσει να σκάσει? βέβαια θα μου πεις ότι με τον καιρό θα πέφτει η τιμή των smartphones και πως κάποτε θα γίνουν αυτά τα "απλά" κινητά, αλλά μέχρι τότε πιστεύω ότι έχει χρόνο για να επανέλθει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν βγάζει όμως περισσότερα χρήματα με τα "απλά" κινητά από τους άλλους που πουλάνε uber smartphones γιατί να κάτσει να σκάσει? βέβαια θα μου πεις ότι με τον καιρό θα πέφτει η τιμή των smartphones και πως κάποτε θα γίνουν αυτά τα "απλά" κινητά, αλλά μέχρι τότε πιστεύω ότι έχει χρόνο για να επανέλθει...

Στα τελείως απλά, το παιχνίδι ειναι χαμένο μελοντικα απ τους κινέζους λόγω πολυ χαμηλότερων τιμών.

Επισης όλο και περισσοτεροι στρέφονται στα smartphone. Εκει θα ειναι τα πολλα λεφτά στο μέλλον, και στα παράγωγα τους. Applestore , market , iTunes για μουσική κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εισαι και εσυ μελος στο forum που ειπα παραπανω?

 

και εγω ειμαι και οντως το εχουν καψει εκει :P

(ηθελα να ηξερα ποιος ειναι αυτος ο inot με τα σεντονια...λες να ειναι κανενας washcloud? :D :D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω ειμαι και οντως το εχουν καψει εκει :P

(ηθελα να ηξερα ποιος ειναι αυτος ο inot με τα σεντονια...λες να ειναι κανενας washcloud? :D :D)

και εγω θα ηθελα να ηξερα, αλλα ειναι πολυ παθιασμενος και μπραβο του :D

:lol: :lol:

 

και εξακολουθω να μην ξερω πως κανω spoiler :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμ, βέβαια, από τότε που βγήκε το iPhone, ποιος θα πάει να πάρει τηλέφωνο της Nokia που έχει σχεδόν τα ίδια λεφτά με το πρώτο?

 

Ελπίζω να έχει φτιάξει τη ποιότητα κατασκευής της με τα κινητά να έχουν πλαστικά που τρίζουν και ξεβάφουν!

 

Κάτι μπορεί να γίνει με τα Windows 7, σίγουρα κάτι παραπάνω ξέρουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα ρε Nokia μας ξενέρωσες τώρα, τι w7 λες τώρα έχεις ενα τοσο καλο λειτουργικό το Meego και ασχολείσαι με τα windows ? :-(

 

Πρέπει να σκεφτούν πιο ώριμα εκει στην Nokia ναι να φύγει το απαρχαιομένο Symbian αλλα οχι windows.Πρέπει να βρουν μια λύση στα smartphones αλλιως θα μείνουν τελιώς έξω απο το παιχνίδι και την αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δε κάνει ενα fork στο android και να πάρει το δικό της δρόμο; Τόσα χρόνια με δικά της λειτουργικά πως θα πάει να εξαρτηθεί από την microsoft; Αν οντως βάλει wm7 θα της τα σκάσει χοντρά η microsoft.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί άμα το κάνει αμφιβάλω αν θα έχει πρόσβαση στο Market, βέβαια για όλα υπάρχουν λύσεις αλλά εν μέρη καταλαβαίνω γιατί η Nokia δεν θέλει το Android και ας χάνει που δεν πάει στο στρατόπεδο του, γιατί θα είναι σαν να τροφοδοτεί με συσκευές τον άμεσο αντίπαλό της στο ανοιχτό λειτουργικό.

 

Κατά τα άλλα προσωπικά πιστεύω ότι η καλύτερη κίνηση που θα μπορούσε να κάνει είναι να βάλει κινητό με android και παράλληλα να συνεχίσει τη ανάπτυξη στη δική της πλατφόρμα, μιας και είναι win-win κατάσταση και πάνω από όλα είναι open source και πάνω από όλα τα wp7 δεν είναι ο καλύτερος τρόπος να μπει δυναμικά στο χώρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω μια απέχθεια για τα wp7, εγώ θα σας παρότρυνα να περιμένετε λίγο καιρό για να δείτε την πραγματική ισχύ ενός λειτουργικού, πλέον τα λειτουργικά δεν είναι μόνο ότι έχει το κινητό είναι και τα εργαλεία ανάπτυξης και το cloud, η microsoft αν και άργησε έχει κάνει πολύ καλή δουλειά σε πάσα κατεύθυνση και τα έδωσε από την αρχή στους καταναλωτές όπως δεν έκανε ο ανταγωνισμός (πχ appstore που άνοιξε χρόνια αργότερα και οι μηλουποστιρικτές είχαν μείνει να παίζουν με το calculator γιατί δεν υπήρχαν άλλα applications) και εννοείτε πως συνεχώς θα βελτιώνετε.

 

Όσον αφορά τα εργαλεία ανάπτυξης της microsoft για το λειτουργικό αναμένεται να προσελκύσει πολλούς developers και σύντομα διότι με μια πλατφορμα ανάπτυξης μπορείς να φτιάξεις πχ ένα παιχνίδι που μπορείς για παράδειγμα να το πουλάς στο marketplace στο xbox live και ξεχωριστά σαν τίτλο για pc με μικρές τροποποιήσεις πχ πιο light γραφικά και textures για τις mobile εκδόσεις και καλύτερα γραφικά για τους υπολογιστές, λοιπόν μόνο καταδικασμένο δεν είναι το λειτουργικό για κινητά της μικρομαλακής και δεν παίζει να χαντακώσει την Nokia εαν επιλέξει το λειτουργικό για μια γκάμα των συσκευών της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω μια απέχθεια για τα wp7, εγώ θα σας παρότρυνα να περιμένετε λίγο καιρό για να δείτε την πραγματική ισχύ ενός λειτουργικού, πλέον τα λειτουργικά δεν είναι μόνο ότι έχει το κινητό είναι και τα εργαλεία ανάπτυξης και το cloud, η microsoft αν και άργησε έχει κάνει πολύ καλή δουλειά σε πάσα κατεύθυνση και τα έδωσε από την αρχή στους καταναλωτές όπως δεν έκανε ο ανταγωνισμός (πχ appstore που άνοιξε χρόνια αργότερα και οι μηλουποστιρικτές είχαν μείνει να παίζουν με το calculator γιατί δεν υπήρχαν άλλα applications) και εννοείτε πως συνεχώς θα βελτιώνετε.

 

Όσον αφορά τα εργαλεία ανάπτυξης της microsoft για το λειτουργικό αναμένεται να προσελκύσει πολλούς developers και σύντομα διότι με μια πλατφορμα ανάπτυξης μπορείς να φτιάξεις πχ ένα παιχνίδι που μπορείς για παράδειγμα να το πουλάς στο marketplace στο xbox live και ξεχωριστά σαν τίτλο για pc με μικρές τροποποιήσεις πχ πιο light γραφικά και textures για τις mobile εκδόσεις και καλύτερα γραφικά για τους υπολογιστές, λοιπόν μόνο καταδικασμένο δεν είναι το λειτουργικό για κινητά της μικρομαλακής και δεν παίζει να χαντακώσει την Nokia εαν επιλέξει το λειτουργικό για μια γκάμα των συσκευών της.

 

 

δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκει η συγκριση με την "μηλο" να ειναι και σε ιδιες χρονικες περιοδους, το οτι αναφερεται ο φιλος στην εποχη του πρωτου μηλοφωνου και συγκρινει τι κανει σημερα η Μ$ ειναι περα για περα λαθος, ας κανει την συγκριση με το ανδροειδες... εκει να μου πει ποσο πισω ειναι η WP7 ... το θεμα ειναι οτι εδω (στο τι σκεφτεται να κανει η ΝΟΚΙΑ) ταιριαζει μια καλη παροιμια, ο πνιγμενος απο τα μαλια του πιανετε...

λετε να σωθει? χλωμο το βλεπω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω ότι κανένας δεν παρατήρησε το εξής:

Τα wp7 προορίζονται μόνο για high end κινητά λόγω προδιαγραφών της Microsoft. Στο κομμάτι αυτό, της αγοράς, η ΝΟΚΙΑ έχει πλέον μικρό μερίδιο. Έστω ότι μπορει να πάρει ένα μεγαλύτερο κομμάτι ...

 

Τα πολλά λεφτά (για την συγκεκριμένη εταιρία), έρχονται απο το τεράστιο μερίδιο που έχει στα φτηνά κινητά (απο 30 - 300€). Εκεί με ποιο λειτουργικό θα παίξει; Οι ανταγωνιστές πλέον παίζουν με android και bada. Η ΝΟΚΙΑ δεν μπορει να βάλει τα 7. Με τι θα μείνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...