Προς το περιεχόμενο

Πιθανή συνεργασία Nokia - Microsoft με φόντο τα Windows Phone 7


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα πολλά λεφτά (για την συγκεκριμένη εταιρία), έρχονται απο το τεράστιο μερίδιο που έχει στα φτηνά κινητά (απο 30 - 300€). Εκεί με ποιο λειτουργικό θα παίξει; Οι ανταγωνιστές πλέον παίζουν με android και bada. Η ΝΟΚΙΑ δεν μπορει να βάλει τα 7. Με τι θα μείνει;

 

με το symbian

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ωραία παρατήρηση Νίκο Γκάλη :P... Παρόλα αυτά τι εννοείς; Ότι θα "παίξει" με lite android στις χαμηλές συσκευές ή ότι θα αναπτύξει το δικό της καινούριο λειτουργικό; Εγώ απλά πιστεύω ότι θα τα αφήσει όπως είναι... Παρόλα αυτά έχω να πω οτι απογοητεύτηκα και εγώ από αυτή την επιλογή.

 

Ώντας fanboy της Nokia για πάνω από 10 χρόνια περίμενα πως και πως την μετάβαση της σε καινούριο λειτουργικό γιατί το πολυαγαπημένο μας symbian στην παρούσα κατάστασή του τρέχει και δεν προλαβαίνει. Μας κράτησε στην πρωτιά τόσα χρόνια (από όταν οι άλλοι έιχαν ακόμα ασπρόμαυρες οθόνες εμείς είχαμε customizable λειτουργικό με κάμερες, mp3 και bluetooth) αλλά με την έλευση των καινούριων smartphones μείναμε πίσω βλέποντας τους άλλους να μας περνάνε...

 

Έχω αυτή την στιγμή ένα 5800 το οποίο αρνούμαι να αποχωριστώ και ένα iPhone 4 που χρησιμοποιώ για δεύτερη γραμμή. Τα λόγια για το iPhone περιττά. Η χρήση του είναι μια εμπειρία που όλοι πρέπει να έχουμε.

 

Στο κομμάτι "τηλέφωνο" υστερεί πολύ καθώς του λείπουν λειτουργίες που οι απαιτητικοί χρήστες δεν μπορούν να παραλείψουν (Έλλειψη native bluetooth send-receive εφαρμογής, φωνητικής κλήσης, σωστής οργάνωσης τηλεφωνικού καταλόγου και πολλά άλλα) και πολύ παίδεμα με αυτό το καταραμένο i-tunes!(Για όσους χρήστες θέλουν το "κάτι παραπάνω" από το κινητό τους)

 

Παρόλα αυτά υπερτερεί μακράν σε ότι ΠΡΕΠΕΙ να έχει ένα smartphone σε θέμα browsing, e-mail, socializing και πάνω από όλα η απίστευτη οθόνη του τόσο σε εικόνα-χρώματα-ανάλυση όσο και σε επαφή με το κινητό...

 

Θα συνιστούσα λοιπόν στην Nokia την εξής "αστεία" τακτική:

Πάρτε ένα iPhone

Δείτε πόσο smooth δουλεύει (σε ταχύτητα και εμφάνιση)

Πόσο εύχρηστες είναι κάποιες εφαρμογές του (αναφέρονται παραπάνω)

ΚΑΙ ΦΤΙΑΞΤΕ ΜΑΣ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΝΟΚΙΑ! (Με ότι λειτουργικό θέλετε, κατά προτίμηση linux)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με το symbian

Ε τότε προς τι όλος αυτός ο ντορος και ο χαμός; Κάτι δεν μου κολλάει σε όλη την ιστορία και θα το μάθουμε σε λίγες ώρες. Πάντως ενώ όλοι αναφέρονται στα wm7 , εγώ βλέπω ότι αυτή η λύση απλώς καλύπτει το 5% της γκάμας της ΝΟΚΙΑ και αφήνει το υπόλοιπο 95% ακάλυπτο.

 

Είμαι πολυ περίεργος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά θέλω να δω πώς θα την παλέψει η οικονομία εδώ πέρα σε μια χώρα που οι μισές επιχειρήσεις ζούσαν με symbian και προετοιμάζονταν για το meego. Βλέπω τον φινλανδο chairman της νόκια να πέφτει στην βαλτική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...