Προς το περιεχόμενο

Βασικα Προγραμματισμου


Sotiris96

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας,

 

Μου αρεσει πολυ ο προγραμματισμος, αλλα ποτε δεν ειχα καμια σχεση με αυτον, η μαλλον καπιοα περιοδο ειχα, οταν ειχα φτιαξει εναν web browser και ενα calculator με το visual studio basic 2008. Μπορει κανεις να μου πει καποιο προγραμμα για αρχαριους, η κατι τετοιο?

 

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Καλημέρα!Θα μπορούσες να ξεκίνησεις με visual basic και έναν οδηγό για αρχάριους απο αυτούς που ξεκινάν τον προγραμματισμό.Μετα υπάρχουν άπειρες επιλογές μπορείς να κάνεις ανάλογα και με το τι εφαρμογές θέλεις να φτιάξεις.Java,C sharp,perl,python,php,c.Για να μπείς στο νόημα μπορείς να αρχίσεις να βλέπεις κάποια video tutorial. Όπως το παρακάτω σε συδνδιασμό με το βιβλίο για αρχάριους που θα έχεις. Link

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

(Άμα το 96 στο nick σου είναι ημερομηνία γέννησης, είμαστε συνομήλικοι)

Τι προγράμματα περίπου θες να φτιάχνεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@V.I.Smirnov

 

Ναι, περίπου. Βασικά φέτος συμμετείχα στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Πληροφορικής και ήμουν απασχολημένος για ένα διάστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ρε, συνομιληκοι ημαστε, και παλια με το visual basic ειχα ξεκινησει. οσο για το ειδος των προγραμματων που θελω να φτιαχνω, ακομα δεν εχω συγεκριμενα, απλα θελω να μαθω τις βασικες εντολες, δηλαδη σαν τι προγραμματα ειναι ευκολα?

 

Καλημέρα!Θα μπορούσες να ξεκίνησεις με visual basic και έναν οδηγό για αρχάριους απο αυτούς που ξεκινάν τον προγραμματισμό.Μετα υπάρχουν άπειρες επιλογές μπορείς να κάνεις ανάλογα και με το τι εφαρμογές θέλεις να φτιάξεις.Java,C sharp,perl,python,php,c.Για να μπείς στο νόημα μπορείς να αρχίσεις να βλέπεις κάποια video tutorial. Όπως το παρακάτω σε συδνδιασμό με το βιβλίο για αρχάριους που θα έχεις. Link

Το link δεν μου το ανοιγει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρχισε με Windows εφαρμογές που είναι πιο απλές και σιγά σιγά προχώρησε σε WEB. Αν και δεν θα πρότεινα VB αλλά C#, η οποία είναι απλή στην εκμαθησή της και έχει άπειρες δυνατότητες. Για μένα η VB ξεπεράστηκε πλέον..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι προτείνω C... Η σύνταξη της μοιάζει πολύ με της C# και έτσι μπορεί να μάθει λίγο C ώστε να μπει στο νόημα και μετά να πάει C# εύκολα και να φτιάχνει άνετα Windows εφαρμογές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προτείνω να ασχολείστε (οι μαθητές) καταρχήν με τα μαθήματά σας και κυρίως με τα μαθηματικά και τη φυσική.

 

Ο προγραμματισμός δεν είναι ξεκομμένος από την υπόλοιπη θετική εκπαίδευση - παρόλο που έτσι νομίζουν οι περισσότεροι.

Το αντίθετο συμβαίνει.

 

-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προτείνω να ασχολείστε (οι μαθητές) καταρχήν με τα μαθήματά σας και κυρίως με τα μαθηματικά και τη φυσική.

Γιατί δεν γίνονται και τα 2 παράλληλα; (Στο άλλο συμφωνώ γι' αυτό δεν έκανα quote...)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς, μια χαρά γίνονται.

 

Αυτό που εννοούσα είναι ότι αν θέλεις πραγματικά να προχωρήσεις πρέπει να αφενός μεν

να μπορέσεις αργότερα να περάσεις το τυπικό μέρος των εξετάσεων,

αφετέρου δε να αποκτήσεις μια ευρύτερη επιστημονική αντίληψη.

 

Σοβαρός προγραμματισμός δίχως καλές θετικές βάσεις δεν υφίσταται.

Εξαρτάται και από το τι θες να κάνεις βέβαια...

 

-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ κάπως το είχα κάνει.

 

Πάντως η C είναι ακατάλληλη για τους μαθητές, αλλά και γενικά για τους ερασιτέχνες πιστεύω.

Εγώ έμαθα κατευθείαν C++.

 

-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...