Προς το περιεχόμενο

Βασικα Προγραμματισμου


Sotiris96

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχετε πάρει χαμπάρι πως όλα τα ΛΣ που χρησιμοποιούμε ΣΗΜΕΡΑ είναι γραμμένα σε C έτσι?

Aπορώ ποιά γλώσσα μπορεί να καλλιεργήσει την ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΤΙΚΗ σκέψη ενός επίδοξου προγραμματιστή, αν αυτή δεν είναι η C.

 

Ενος επιδοξου system προγραμματιστη. happy.gif

 

Αν κρινω την αγγελια της singular logic, δε νομιζω οτι η c ειναι η καλυτερη λυση. Τεσπα, το θεμα δεν ειναι ποια γλωσσα ειναι τουμπανο και ποια οχι, το θεμα ειναι να αρχισει... εστω και με javascript rolleyes.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Έχετε πάρει χαμπάρι πως όλα τα ΛΣ που χρησιμοποιούμε ΣΗΜΕΡΑ είναι γραμμένα σε C έτσι? (τα kernels τους τουλάχιστον)

Aπορώ ποιά γλώσσα μπορεί να καλλιεργήσει την ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΤΙΚΗ σκέψη ενός επίδοξου προγραμματιστή, αν αυτή δεν είναι η C.

 

V.I Smirnov δε ξέρω σε ποιό κόσμο ζεις αλλά δεν γράφουν όλοι οι προγραμματιστές κώδικα που επιλύει μαθηματικά προβλήματα, sorry. Απορώ πως σου έχει δημιουργηθεί η εντύπωση ότι ο σκοπός του προγραμματισμού είναι ΜΟΝΟ να κάνει τη ζωή των Μαθματικοφυσικών εύκολη.

Δηλαδή όποιος παίζει pointers στα δάκτυλα αλλά δε ξέρει την μπινιά για να λύνεται η πρωτοβάθμια εξίσωση πιο γρήγορα , είναι ημιμαθής και άχρηστος..Get a life man.

 

Επίσης δεν καταλαβαίνω αυτές τις φράσεις: "Θα μάθω C για να μάθω C++" ή "Δε χρειάστηκα να μάθω C για να μάθω C++". ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΓΛΩΣΣΕΣ, ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ PARADIGMS, ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΛΟΓΙΚΗ ΚΑΙ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΤΟΥ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ.

Tο ότι η μια βασίστηκε στην άλλη πολύ λίγη σημασία έχει. Εννοείται πως το να 'ξέρεις' C, γιατί το να πει κανείς ότι ΞΕΡΕΙ μια γλώσσα προγραμματισμου είναι μεγάλη κουβέντα, μπορεί να σε διευκολύνει στο να κατανοήσεις τη C++. Αλλά σε γενικές γραμμές μου ακούγεται το ίδιο μπαρούφα με το να πει κάποιος ότι θα μάθει C, γιατί το χρειάζεται ώστε να μάθει JAVA ή PHP.

 

 

Μου φαίνεται πως ΕΙΔΙΚΑ εσένα σου λείπει αυτό το κάτι που λείπει από τους απόφοιτους της πληροφορικής....

(που φυσικά το ξέρουν όσοι δεν είναι απόφοιτοι της πληροφορικής)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενος επιδοξου system προγραμματιστη. happy.gif

 

Αν κρινω την αγγελια της singular logic, δε νομιζω οτι η c ειναι η καλυτερη λυση. Τεσπα, το θεμα δεν ειναι ποια γλωσσα ειναι τουμπανο και ποια οχι, το θεμα ειναι να αρχισει... εστω και με javascript rolleyes.gif

 

Δική μου άποψη είναι ότι για οποιοδήποτε είδους προγραμματισμό η C είναι μια πολύ καλή επιλογή για πρώτη γλώσσα. Αλλιώς όλα τα πανεπηστήμια θα ξεκινούσαν Programming 101 με Python ξερω γω.

Βεβαίως αυτό προϋποθέτει ότι όντως θες να μάθεις την επιστήμη του προγραμματισμού και των υπολογιστών γενικότερα, και όχι να γράψεις 10 scripts που θα σου διευκολύνουν το χειρισμό του PC ή να γράψεις την εφαρμογή super-αρπαχτή για να βγάλεις φράγκα ή στη χειρότερη να γίνεις code monkey.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@bnvdarklord

Θα σου έδινα τις εξηγήσεις για την εξίσωση αλλά δεν μπορώ διότι έχεις κρυφό το mail σου.

 

 

Στειλε μου pm. Αν για κάποιο λογο δεν μπορείς(λογω χώρου στο pm πχ), πες μου περιληπτικά και θα ψαξω να βρώ λεπτομέρειες αν χρειαστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το μόνο που έχω να πω είναι ότι τελικά ο V.I.Smirnov είχε δίκιο με την εξίσωση...

 

 

Αυτό που δεν καταλαβαίνεις (προφανώς) και που λένε οι περισσότεροι είναι...

 

Δεν απασχολεί εάν έχει ή όχι δίκιο με την εξίσωση! Ό,τι λέει ο V.I. είναι απλά μία τρύπα και η πληροφορική είναι μία θάλασσα. Διάβασε ξανά προσεχτικά τι λένε και άλλοι...

 

Και το ότι δεν το καταλαβαίνεις είναι (προσωπική μου άποψη) αποτέλεσμα της λάθος προσέγγισης της πληροφορικής, όπου είναι ακριβώς αυτή ενός άλλου θετικού επιστήμονα και όχι ενός πληροφορικάριου.

 

Δεν θα απασχολήσει κανένα που θα θέλει να φτιάξει λειτουργικά συστήματα που να ξέρουν μόνα τους πότε να κάνουν reboot εάν ξέρεις ή όχι να χειρίζεσαι μιγαδικούς με fortran, ΜΑΤΛΑΒ ή γνωρίζεις την εν λόγω λεπτομέρεια για την β- βάθμια. Το ίδιο και για όσους ασχολούνται με γλώσσες προγραμματισμού που δεν είναι ανάγκη να σταματήσεις το σύστημα για να αλλάξεις των κώδικα... απλά "πετάς" μέσα το νέο κομμάτι. Το ίδιο για αυτούς που ξεσκίζονται στην ADA για να έχουμε όλοι μας ασφαλείς υπηρεσίες όταν είμαστε σε ένα αεροσκάφος (μερικά παραδείγματα).

 

Δεν υποτιμάω την σημασία που μπορεί να έχει για έναν ΑΛΛΟ θετικό επιστήμονα η λεπτομέρεια αυτή... αλλά εάν σου αρέσουν αυτές οι λεπτομέρειες τότε σκέψου σοβαρά να μην ασχοληθείς με πληροφορική αλλά με κάποια άλλη επιστήμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μετά αναρωτιόμαστε γιατί οι μισοί πληροφορικάριοι στα σχολεία δεν ξέρουν την τύφλα τους...

 

 

Δεν ξέρουν την τύφλα τους από τι και ποιος το κρίνει αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μαθητές δεν μπορούν να το κρίνουν; Στο κάτω κάτω για τους μαθητές προορίζονται... Παραδείγματα δεν θέλω να αναφέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μαθητές δεν μπορούν να το κρίνουν; Στο κάτω κάτω για τους μαθητές προορίζονται... Παραδείγματα δεν θέλω να αναφέρω.

 

 

Αυτή είναι η απάντηση στο 2ο ερώτημα. Στο 1ο; Από τι δεν ξέρουν την τύφλα τους;

 

Να τα πιάσουμε ένα ένα. Συμφωνείς;

 

Και επίσης, πώς αυτή η διαπίστωσή σου (ότι οι καθηγητές πληροφορικής δεν ξέρουν την τύφλα τους) σχετίζεται με ό,τι είπα; Ή δεν σχετίζεται και απλά ανάφερες μία προσωπική σου διαπίστωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@thanos713

 

Τhano μην συνεχίζεις.

Mε τέτοιους συνομιλητές δεν έχει νόημα η συζήτηση, τα είπαμε αλλού.

Όποιος είναι ειλικρινής και θέλει να δει, βλέπει.

 

 

Πάντως μου ζήτησαν κι' άλλοι το θέμα που συζητήσαμε.

Τέτοιο ενδιαφέρον δεν το περίμενα...και όλοι συμφώνησαν μαζί μου...

 

-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@thanos713

 

Τhano μην συνεχίζεις.

Mε τέτοιους συνομιλητές δεν έχει νόημα η συζήτηση, τα είπαμε αλλού.

Όποιος είναι ειλικρινής και θέλει να δει, βλέπει.

 

 

Πάντως μου ζήτησαν κι' άλλοι το θέμα που συζητήσαμε.

Τέτοιο ενδιαφέρον δεν το περίμενα...και όλοι συμφώνησαν μαζί μου...

 

-

 

 

Χε...

 

 

Βρε Smirnoφούλη...

 

 

άραξε με τις πατατιές σου (π.χ. η C++ δεν υποστηρίζει πίνακες) edit/ και τα σούπερ ντούπερ μυστικά (παίζει να είναι και καν'να explicit type conversion και να γελάμε) /edit και άσε τι αξίζει και δεν αξίζει ο κάθε συνομιλητής.

 

Αντί να βλέπεις την ξεφτίλα σου κάθεσαι και κρίνεις τι αξίζει και τι όχι ο ένας και ο άλλος.

 

Υ.Γ. Thanos, μάζεψε το pet σου που τρέχει να σε προστατέψει... έχει ξεφύγει και δεν ξέρει τι λέει.

 

Υ.Γ.2

Πάντως, το στυλάκι "Ξέρω ένα μυστικό αλλά δεν σας το λέω, μόνο σε όσους κάνουν ό,τι πω" με πάει 10+ χρόνια πίσω... Χώρια όλα τα άλλα!

 

χαχααχαχχαχααχαχαχχαχαχαχααχαχχααχχαχαχααχαχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεσημεράκι αραχτός και πέφτω σε αυτο το ωράιο θέμα που ξέφυγε λιγουλάκι...

 

Να πω απλά την γνώμη μου για την C καθως αναφέρθηκε ότι δεν είναι καλή για μαθητές και ερασιτέχνες. Προσωπικά έχω ασχοληθεί ελάχιστα με C επαγγελματικά. Η μόνη ενασχόληση μου ήταν για υλοποίηση κάποιων external τα οποίο θα καλούσαμε απο το κύριο πρόγραμμα.

 

Όμως η C αν και δεν είναι object oriented μαθαίνει αρκετά σε όσους ασχολούνται και ειδικά σε αυτούς που ασχολούνται σε αρχικό στάδιο. Δεν παρέχει ευκολίες με έτοιμες συναρτήσεις και εκεί για μένα είναι η μαθησιακή της ιδιότητα. Ειδική όταν γράφει κάποιος σε ansi c πρέπει να βρει ή να υλοποίησει functions οι οποίες σε άλλες γλώσσες υπάρχουν έτοιμες προς χρήση.

 

Τι εννοώ λοιπόν . Η C μαθαίνει τον λεγόμενο procedural προγραμματισμό. Γενικά είναι πιο κατανοητός για έναν αρχάριο απο τον ΟΟ και γίνεται ευκολότερα αντιληπτός. Μαθαίνει επίσης πολύ καλά την έννοια των δεικτών και γενικότερα την ανάγκη για σωστή διαχείριση της μνημης το οποίο είναι κάτι βασικό. Το τελευταίο δεν σε απασχολεί αν πας σε managed γλώσσες.Χάνεις όμως ένα βασικό κεφάλαιο του προγραμματισμού. Όμως όλη η μαγεία έιναι η προσπάθεια λογικής σκέψης για την υλοποίηση functions που υπάρχουν έτοιμες αλλού. Και λέω λογικής και αλγοριθμικής σκέψης καθώς δεν χρειάζεται γνώση οποιασδήποτε άλλης επιστήμης για να μάθεις να σκέφτεσαι αλγοριθμικά. Καθημερινά σκεφτόμαστε αλγοριθμικά. Το μόνο που χρειάζεσαι είναι τα εργαλεία, η γνώση της γλώσσας και απλή λογική.

 

Η C ναι χρησιμοποιείται για low level programming αλλά πάντα πίστευα ότι πρέπει να ξεκινήσεις όσο τον δυνατόν πιο χαμηλά για να έχεις σφαιρική άποψη. Οι περιορισμένες δυνατότητες της C σε οδηγούν να μάθεις καθώς αναγκαστικά θα χρειαστείς να δημιουργήσεις εργαλέια που αλλού θα είναι έτοιμα. Επομένως για μένα η C έχει έναν αρκετά μαθησιακό χαρακτήρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το MPI υποστηρίζει C++ (C++ bindings for MPI). Οτιδήποτε δουλεύει με C, δουλεύει και με C++, το αντίθετο γίνεται εξίσου υπό προϋποθέσεις. Drivers μπορούν να γραφτούν σε C++, όπως και λειτουργικά, πυρήνες και λοιπές αηδίες. Η C διδάσκει κάτι που ο κόσμος το θεωρεί (κακώς) παρωχημένο: (σωστό) memory management. Την τελευταία φορά που κοίταξα, οι επεξεργαστές δεν είχαν ειδικές εντολές για μιγαδικούς και οι compilers δεν παράγουν καλύτερο κώδικα για μιγαδικούς από ό,τι για πράξεις 2 double/float - άρα το να μην υπάρχουν σαν KEYWORDS στην γλώσσα είναι μάλλον εντάξει. Η γη γυρίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...