Προς το περιεχόμενο

Η Nokia επιλέγει Windows Phone 7 για τα νέα smartphone της


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κοιτα να δεις τωρα που απο το 7% που ειναι το ποσοστο της microsoft standard θα διπλασιαστει μεχρι το τελος του χρονου και οπως φαινεται αν η νοκια συνεχισει τον ιδιο ρυθμο αυξησης των πωλησεων της τοτε σε 2 χρονια μπορει το WP7 να ειναι και το κυριαρχο λειτουργικο

 

ειναι σχεδον απιθανο να κυριαρχησουν τα M$ κινητα γιατι το κοινο που στοχευουν ως εταιρεια το εχει παρει το μηλαρακι

 

Θα ήθελα πάρα πολύ να αρχίσω τις αναφορές σε παλαιότερες συζητήσεις μας και τα "ξεμαλλιάσματα" που γινόταν τότε (για το ενδεχόμενο να χρησιμοποιήσει η Νοκια non symbian λειτουργικά - πόσο μάλλον WM - ) ... αλλά για την ώρα κρατιέμαι!

 

Η ΝΟΚΙΑ πλήρωσε ακριβά τη στάση της να σνομπάρει όλες τις εξελίξεις στο χώρο τα τελευταία χρόνια και τώρα μέσα σε μια εβδομάδα τα ξέχασε όλα και κάνει ...την παπια!

 

Ή θα της βγει σε καλό (έστω και τώρα) ή σε κάνα 2 χρονάκια θα ακούσουμε για μια ωραιότατη εξαγορά της από την MS!

 

:)

 

 

σε καλό προσωρινα θα της βγει αλλα μονο προσωρινα αλλα δεν την βλεπω να γλιτωνει την εξαγορα

 

τις ξεφυγαν πολυ οι καταστασεις και εχει κανει πολλες λαθος επιλογες

 

 

 

 

εγω που δεν ειμαι οικονομικος επιστημονας προτεινω στην ΝΟΚΙΑ 3 πραγματα που πρεπει να κανει παραλληλα με την συμφωνια με την Μ$ για να ξαναμπει στο παιχνιδι γρηγορα

(κατα σειρα σημαντικοτητας και προτεραιοτητα)

 

 

1- Ξεκλειδωσε το bootloader του Ν8 και ασε τον κοσμο να παιξει και να φορτωσει οτι λειτουργικο θελει, ετσι θα αυξηθουν οι πωλησεις του

2- Βγαλε ενα κινητο ξεκλειδωτο με 800αρι επεξαργαστη και 512 ραμ με MeeGo και μια τιμη το πολυ μεχρι 200ευρω λιανικη

3- Βγαλε τον αντικαταστατη ξεκλειδωτο του Ν900 ενα δυνατο κινητο τυπου μοτορολα ατριξ παλι με MeeGo και ολα αυτα μεχρι τον σεπτεμβρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 109
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

ειναι σχεδον απιθανο να κυριαρχησουν τα M$ κινητα γιατι το κοινο που στοχευουν ως εταιρεια το εχει παρει το μηλαρακι

 

 

 

 

σε καλό προσωρινα θα της βγει αλλα μονο προσωρινα αλλα δεν την βλεπω να γλιτωνει την εξαγορα

 

τις ξεφυγαν πολυ οι καταστασεις και εχει κανει πολλες λαθος επιλογες

 

 

 

 

εγω που δεν ειμαι οικονομικος επιστημονας προτεινω στην ΝΟΚΙΑ 3 πραγματα που πρεπει να κανει παραλληλα με την συμφωνια με την Μ$ για να ξαναμπει στο παιχνιδι γρηγορα

(κατα σειρα σημαντικοτητας και προτεραιοτητα)

 

 

1- Ξεκλειδωσε το bootloader του Ν8 και ασε τον κοσμο να παιξει και να φορτωσει οτι λειτουργικο θελει, ετσι θα αυξηθουν οι πωλησεις του

 

 

Σκέψου όπως τι ποσοστό των χρηστών θα ασχοληθεί με το να αλλάξει το λειτουργικό του! Οι περισσότεροι δεν είναι σαν εμάς εδώ μέσα που αλλάζουμε τα φώτα σε μια συσκευή! Σκέψου ότι οι περισσότεροι δεν περνάνε καν τις αναβαθμίσεις σε μια απλή συσκευή πόσο μάλλον να μπουν στη λογική της αλλαγής OS! Αυτοί όμως προσφέρουν τα σημαντικότερα έσοδα σε μια εταιρία και όχι το 4-5% των ...geeks!

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε σε ενα δυο χρονακια απο τωρα τα πραγματα θα ειναι ξεκαθαρα στα smartphones, Apple iOS, Android και Wm7 θα μοιραστουν την πιτα.

Μενει να δουμε ποιος απο τους τρεις θα εχει το μεγαλυτερο κομματι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ νομίζω ότι μια χαρά θα πάει η συνεργασία. Η Nokia έχει απίστευτο κοινό κυρίως λόγω της ποιότητας πομποδέκτη (και όχι μόνο) στα low-mid range κινητά της. Την M$ μπορεί πολλοί να την βρίζουν και να την κατηγορούν αλλά δεν παύει να είναι μια εταιρία κολοσσός και κάθε της κίνηση μετράει.

 

Αυτό που μου τη δίνει είναι οι "σχετικοί", τους πήρε ο μπαμπάς τους ένα Android, διάβασαν και κάνα δυο reviews wp7 και χαντακώνουν αβέρτα έτσι από κόμπλεξ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τις μπούρδες τύπου Meego κατάφερε να χάσει ολόκληρη την αγορά smart-phones. Τώρα που έμπλεξε με την Microsoft θα υποχρεωθεί να βγάζει πανάκριβα και μη ανταγωνιστικά κινητά λόγω απαιτήσεων σε hardware των WM7 και θα βγει, πιστεύω, οριστικά εκτός παιχνιδιού.

Αλήθεια, πόσα λειτουργικά μπορούμε να αντέξουμε;

 

Θα ήταν καλύτερα να έμπαινε στο Android, το οποίο έχει χαμηλές απαιτήσεις σε hardware, και θα μπορούσε να βγάζει φθηνά μοντέλα, ανταγωνιστικά σε κάθε κατηγορία τηλεφώνου, από πολύ φτηνά, μέχρι πανάκριβες ταμπλέτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίεργο.. πολύ περίεργο. Όλοι σας έχετε άποψη για τα wp7 και παρόλα αυτά οι πωλήσεις τους είναι χαμηλές... ή δεν κατάλαβα καλά; Όταν διαβάζεται ένα review δεν γίνεστε αυτόματα ειδικοί στο θέμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά στην φινλανδία πανικός !!!

 

Πάει η οικονομία της χώρας...

 

 

Η νόκια και θα μειώσει δραστικά τους εργαζόμενους http://www.engadget....s-in-employmen/

 

και το qt δεν θα είναι συμβατό με τα wp7 http://www.engadget....ws-phone-devel/

 

η μετοχή στο -9,5%

 

με λίγα λόγια cry.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραία , επιτέλους κάτι καλό για την πλατφόρμα της Microsoft :)

 

βασικά με τέτοια συνεργασία με ένα κολοσσό όπως η Nokia , γίνεται επιτέλους πιο ανταγωνιστική στην αγορά των smartphones!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ νομίζω ότι μια χαρά θα πάει η συνεργασία.

 

Αυτό που μου τη δίνει είναι οι "σχετικοί", τους πήρε ο μπαμπάς τους ένα Android, διάβασαν και κάνα δυο reviews win7 mobile και έτοιμοι να ποστάρουν την @@ριά τους. Αηδία έχουν καταντήσει τα forum σήμερον

 

ολα ειναι θέμα τιμης

 

τα android ειναι φθηνα

 

ας ριξουν τα winmobile τις τιμες να τα παρει ο κοσμος και ναι τοτε μια χαρα θα παει η συνεργασια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίεργο.. πολύ περίεργο. Όλοι σας έχετε άποψη για τα wp7 και παρόλα αυτά οι πωλήσεις τους είναι χαμηλές... ή δεν κατάλαβα καλά; Όταν διαβάζεται ένα review δεν γίνεστε αυτόματα ειδικοί στο θέμα;

 

δλδ τι περιμενες? να παμε να τα σκασουμε και να αγορασουμε WP7 για να καταλαβουμε μετα οτι δεν μας κανει?

θεωρεις οτι οταν καποιος εχει κινητο απο το 1993 εχει αλλαξει πανω απο 100 κινητα, και αυτην την στιγμη εχει στα χερια του (και τα δουλευει) ενα μηλοφωνο4, ενα HTC HD2 (με Android) και ενα νοκια ε66 δεν ξερει αν ενα κινητο του κανει η δεν του κανει? μαλλον δεν τα ξερεις καλα τα γραμματα ή εισαι απο αυτους που κανουν τζιρους στις εταιρειες και μετα κανουν "φθηνες πωλησεις" στα μεταχειρισμενα...

οσο για τον φιλο που μας την ειπε παραπανω

Αυτό που μου τη δίνει είναι οι "σχετικοί", τους πήρε ο μπαμπάς τους ένα Android, διάβασαν και κάνα δυο reviews wp7 και χαντακώνουν αβέρτα έτσι από κόμπλεξ.

 

θα ηθελα να μου πει που ειναι καλα τα WP7 και αν τα εχει δουλεψει, και φυσικα με τι τα συγκρινει.

λογια λεμε ολοι μας, αποδειξεις θελουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δλδ τι περιμενες? να παμε να τα σκασουμε και να αγορασουμε WP7 για να καταλαβουμε μετα οτι δεν μας κανει?

θεωρεις οτι οταν καποιος εχει κινητο απο το 1993 εχει αλλαξει πανω απο 100 κινητα, και αυτην την στιγμη εχει στα χερια του (και τα δουλευει) ενα μηλοφωνο4, ενα HTC HD2 (με Android) και ενα νοκια ε66 δεν ξερει αν ενα κινητο του κανει η δεν του κανει? μαλλον δεν τα ξερεις καλα τα γραμματα ή εισαι απο αυτους που κανουν τζιρους στις εταιρειες και μετα κανουν "φθηνες πωλησεις" στα μεταχειρισμενα...

 

Τόσο καλά όσο εσύ που έχεις κινητό από το 1993, έχεις αλλάξει πάνω από 100 κινητά, και αυτήν την στιγμή έχεις στα χέρια σου (και τα δουλεύεις) ένα μηλώφωνο4, ένα HTC HD2 (με Android) και ένα νόκια ε66, όχι... δεν τα ξέρω.

 

Εσύ από τα παραπάνω και μόνο δικαιούσαι να μιλάς για μία πλατφόρμα που δεν έχεις δουλέψει ποτέ. Τι ξέρουμε και εμείς που τις δουλέψαμε όλες τις πλατφόρμες και δεν διαβάσαμε απλά review άλλωστε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαίνεται πραγματικά τραγικό το πόσο μπορούν κάποιοι να μετατρέπουν ένα τέτοιο topic σε, sorry κι όλας, dick-measuring κοκορομαχία. Έλεος πια ρε παιδιά. Σταματήστε να θέλετε να βγάλετε ο ένας τα μάτια του άλλου. Ανοιχτή συζήτηση κάνουμε.

 

Εγώ σε ότι αφορά την είδηση έχω να πω ότι είμαι επιφυλακτικός να δω πως θα λειτουργήσει η συνεργασία. Δεν με απογοήτευσε η συμφωνία αυτή κάθε αυτή, απλά έχω την αίσθηση ότι η Nokia δείχνει αδύναμη πολύ και αυτό σίγουρα με απογοητεύει. Δεν θα ήθελα να τη δω να κλείνει. Επίσης, όπως κάποιος εύστοχα είπε, η παρατήρηση ότι σε μερικά χρόνια θα έχουμε μόνο iOS, WP και Android στην αγορά, σίγουρα είναι κάτι που πρέπει να προβληματίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η παρατήρηση ότι σε μερικά χρόνια θα έχουμε μόνο iOS, WP και Android στην αγορά, σίγουρα είναι κάτι που πρέπει να προβληματίζει.

 

"υπάρχει" και το webos της hp (πρώην palm), υπάρχει το λειτουργικό των blackberry και κάτι ξέμπαρκα bada κτλ... τα λειτουργικά ευτυχώς ή δυστυχώς (για μένα) είναι πολλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλη επιτυχία για την microsoft μεγάλη αποτυχία για την Nokia. Δεν ξέρω αν μπορεί να σταθεί στον ανταγωνισμό με τα windows 7. Μην ξεχνάμε και τις πανάκριβες άδεις χρήσης που ζητάει η microsoft για το λειτουργικό της και που αυτό το κόστος μεταφέρετε στις συσκευές.

Από την άλλη η microsoft χτύπησε φλέβα χρυσού και έκανε κίνηση mat στον χώρο. Με την μια έπιασε τον μεγαλύτερο κατασκευαστή κινητών σώζοντας την τελευταία στιγμή την διαφαινόμενη αποτυχία του windows mobile.

Μια άλλη σημαντική στρατηγική της επιτυχία είναι ότι βάζει το χέρι της σε κώδικα ελεύθερου λογισμικού που κατέχει η Nokia και φαντάζομαι στο μέλλον θα δούμε διάφορα τρικ πατενταρίσματος από πλευράς microsoft περιορίζοντας την κυριαρχία του android με νομικά μέσα αυτή την φορά.

Για μένα η nokia έκανε μεγάλη επιχειρηματική βλακεία και το μόνο συμφέρον που εξυπηρετεί αυτή η κίνηση δεν είναι με τίποτα το δικό της. Θα μπορούσε να είχε ακολουθήσει τα βήματα της google και να διαθέτει ελευθερα σε άλλους κατασκευαστές τα λειτουργικά της. Θα μπορούσε να είχε επικεντρωθεί στο maemo και όχι να προσπαθεί να δημιουργήσει ξανά από την αρχή κάτι καινούργιο και όχι δοκιμασμένο με το meego.

Και τέλος θα μπορούσε να πάει σε δοκιμασμένες και επιτυχημένες λύσεις όπως είναι το android.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...