Προς το περιεχόμενο

Η Nokia επιλέγει Windows Phone 7 για τα νέα smartphone της


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 109
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γιατί εμένα η παραπάνω είδηση μου φαίνεται απόλυτα λογική και αναμενόμενη ;

Κάποιος έγραψε πολυ εύστοχα παραπάνω "η συμαχια των looser". Γι αυτο ακριβώς πρόκειται , και δεν το γράφω καθόλου ειρωνικά για τις 2 εταιρίες. Οσο fun και να εισαι των παραπάνω εταιριών , δεν μπορείς παρα να παραδεχθεις ότι και οι 2 ήταν looser στην παρούσα φάση.

Η nokia, υπήρξε ο ν1 κατασκευής κινητών τηλεφώνων. Εχει δει κανείς που βρίσκεται σήμερα, και τι προβλέψεις υπήρχαν για το μέλλον; Τα λειτουργικά της δεν είχαν εμπορική επιτυχία.

Η Microsoft ήταν η ν1 εταιρία και σε λειτουργικά κινητών. Που βρίσκεται σήμερα;

Σε κάθε περίπτωση πρόκειται για 2 αποτυχημένους κολοσους. Η ισχυ εν τη ενωση. Με τη συμαχια τους αλλάζουν εντελώς το τοπίο. Σε κάθε περίπτωση μόνο καλυτερα μπορούν να πανε. Το πόσο καλα, και αν θα γίνουν ξανά το ν1 εξαρτάται απο τις κινήσεις τους απο εδω και περα. Μέχρι στιγμής το android βρισκόταν τουλαχιστον 2 χρόνια μπροστά, και δε φαινόταν κανείς να μπορει να το σταματήσει. Τώρα δεν ειμαι καθόλου σίγουρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω να σταματησει το symbian για τα απλα κινητα... ειναι μια χαρα πλατφορμα... απλα στα smartphones-touchphones δεν ειχε καμια τυχη η nokia με τοσο παλιο interface.

Πιστευω απο την αρχη ηταν μεταξυ ms και google, και προφανως η MS υποσχεθηκε περισσοτερα...

Θετικο βλεπω το βημα της nokia (ακομη και αν διαλεγε android) σε σχεση με αυτο που ειχε σημερα... τα πατατοsmartphones της...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη Microsoft έλειπε ένα σταθερό και ποιοτικό hardware platform, και στην Nokia έλειπε ένα εμπορικό και με μεγάλη βάση από developers λειτουργικό σύστημα. Και τα βρήκαν ο ένας στο πρόσωπο του άλλου. As simple as that.

 

Δεν θα μου κάνει καθόλου εντύπωση αν η MS ευνοήσει (ως προς το κόστος της άδειας και τα updates) τα Nokia κινητά έναντι των υπολοίπων κατασκευαστών, όσο αφορά τα τελικά Windows Mobile phones.

 

Για να το θέσω αλλιώς, ο συνασπισμός Nokia-Microsoft (ή Microsoft-Nokia αν προτιμάτε) φέρνει κάτι το οποίο μόνο ένας παίκτης το είχε μέχρι τώρα, η Apple. Αυτό το κάτι είναι μια κάθετη ολοκλήρωση. Με εξαίρεση την Apple, σε όλους τους άλλους λείπει είτε το software (Samsung, HTC, SE κλπ.) είτε το hardware (Google, MS μέχρι πριν την συμφωνία)**. Τώρα πλέον και η Nokiasoft :P κατέχει την δυνατότητα να ελέγχει πλήρως το τελικό προϊόν, τόσο από άποψη hardware, όσο και από άποψη software.

Δεν θα εκπλαγώ αν, σε περίπτωση που τα πρώτα Nokia Windows κίνητά πάνε καλά, η MS κόψει την παροχή του WM7 στους υπόλοιπους κατασκευαστές και ισχυροποιήσει περισσότερο την συνεργασία της με τη Nokia (δίνοντάς της την αποκλειστικότητα του λειτουργικού). Και αν γίνει αυτό, η επόμενη κίνηση θα είναι και τα στέφανα με παπά και κουμπάρο. ;)

 

 

 

** δεν βάζω μέσα εταιρείες όπως η RIM που έχουν ήδη την κάθετη ολοκλήρωση, αλλά η δυναμικότητα της παρουσίας τους περιορίζεται στα στενά όρια των ΗΠΑ, και δεν θεωρούνται τόσο δυνατοί παγκοσμίως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά έκανε η ΝΟΚΙΑ γιατί με το symbian δεν έπαιζε να σωθεί.

Θα ήταν ακόμη καλύτερα αν καθόταν στ αυγά της και έκανε την ιστορική μετάβαση στο android αλλά τέτοια ώρα τέτοια λόγια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπήρχε καλύτερη εξέλιξη για την MS δεδομένου ότι τα WP7 πήγαιναν μέχρι τώρα άπατα…

Μέγιστο fail για την Nokia που δεν πήγε προς android αν και προφανώς θα τα άρπαξαν χοντρά από την Microsoft… μακροπρόθεσμα όμως δεν νομίζω να βγουν κερδισμένοι…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογική η ένωση αλλά απογοητευτική. Το Meego φαινόταν πολλά υποσχόμενο, τώρα δεν νομίζω η microsoft να αφήσει την nokia να χρησιμοποιεί και τα δύο με την ίδια δυναμική. Ενώ υποψιάζομαι ότι η Microsoft θα δώσει στην Nokia ένα προβάδισμα έναντι των άλλων εταιριών όσο αφορά τα wp7. Κακά νέα για τους άλλους κατασκευαστές και (μάλλον) τους χρήστες wp7 (όσοι είναι δηλαδή). Εμένα το wp7 μου την έσπαγε που είχε κάποια πράγματα κλειστά όπως η apple (βλέπε usb) και να πάμε σε μία αγορά όπου όλοι θα έχουν δημιουργήσει κλειστά συστήματα με τις αντίστοιχες δεσμεύσεις, δεν νομίζω ότι είναι καλό. Αλλά μπορεί να αλλάξει τακτική η ms με αυτήν την συνεργασία, ποιος ξέρει...Πάντως άνετα 1-2 χρόνια μέχρι να δούμε κάτι αξιόλογο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσο καλά όσο εσύ που έχεις κινητό από το 1993, έχεις αλλάξει πάνω από 100 κινητά, και αυτήν την στιγμή έχεις στα χέρια σου (και τα δουλεύεις) ένα μηλώφωνο4, ένα HTC HD2 (με Android) και ένα νόκια ε66, όχι... δεν τα ξέρω.

 

Εσύ από τα παραπάνω και μόνο δικαιούσαι να μιλάς για μία πλατφόρμα που δεν έχεις δουλέψει ποτέ. Τι ξέρουμε και εμείς που τις δουλέψαμε όλες τις πλατφόρμες και δεν διαβάσαμε απλά review άλλωστε...

 

 

μπορει αυτα να να τα λες ειρωνικα ( τι μπορει δλδ? σιγουρα ) αλλα κοντα επεσες, ναι μπορω να κρινω και να βγαζω συμπερασματα.

αν ειναι να παρω ενα λειτουργικο που ειναι οτι ηταν το πρωτο μηλοφωνο (το οποιο και εκραξα τοτε) και μαλιστα εν ετη 2011 που ολα και ολοι πανε μπροστα, τοτε ευχαριστω δεν θα παρω.

και να εισαι σιγουρος οτι ξερω για τι πραγμα μιλαω και ξερω με επιχειρηματα.

Και να μην ξεχασω, δεν εγραψα πουθενα οτι δεν το δουλεψα...

οσο για τα μειονεκτηματα του λειτουργικου αυτου μπορεις να τα βρεις ευκολα, αρκει να δεις τι λεγαμε πριν 4 χρονια για το iphone και θα καταλαβεις τι λειπει απο τα WP7.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι υποστηρικτες των Symbia/Meego έχουν διαβάσει το τι ακριβώς λέει ο CEO της Nokia για τις πλατφόρμες αυτές? Διαβάστε λοιπόν πως έχουν τα πράγματα (http://www.engadget.com/2011/02/08/nokia-ceo-stephen-elop-rallies-troops-in-brutally-honest-burnin/) και μετά ξανασκεφτείτε αν θα ήταν καλύτερο να επιμείνει σ' αυτές τις πλατφόρμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο άσχετο αλλά... η Sony/Ericsson τι στον π*%$^# κάνει????

 

On topic, δεν καταλαβαίνω γιατί καποιοι πιστεύετε ότι τα WP7 θα είναι οπωσδήποτε αποτυχία? Ίσα ίσα μπορεί η MS τώρα που έκλεισε συμφωνία με έναν κολοσσό όπως η Nokia, να δουλέψει περισσότερο το λειτουργικό της και να το κάνει πιο ανταγωνιστικό.

 

Πάντως πιστεύω πως η Nokia δεν θα επέλεγε ποτέ android λειτουργικό (πολύ σωστά) γιατί θέλει τα high end κινητά της να περνούν σαν σοβαρά επαγγελματικά κινητά, όχι χαριτωμένα πράσινα ανθρωπάκια/ρομποτάκια να χοροπηδούν και λοιπά φρου φρου και αρώματα. Οπότε εμένα όλα μου κολλάνε, ένα σοβαρό κινητό Nokia με σοβαρό λειτουργικό Windows, MS Office κλπ κλπ για επαγγελματίες. Θα πουλήσει πολύ στο συγκεκριμένο κοινό. Οι υπόλοιποι που θέλουν ένα κινητό για να παίζουν (όχι παιχνίδια ;) ) θα στραφούν αλλού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι υποστηρικτες των Symbia/Meego έχουν διαβάσει το τι ακριβώς λέει ο CEO της Nokia για τις πλατφόρμες αυτές? Διαβάστε λοιπόν πως έχουν τα πράγματα (http://www.engadget....-honest-burnin/) και μετά ξανασκεφτείτε αν θα ήταν καλύτερο να επιμείνει σ' αυτές τις πλατφόρμες.

 

Φυτευτό marketing trick και το "memo" και φυτευτός 100% θα έλεγα και ο ίδιος ο Elop !!

 

Ελπίζω να μην πιστεύεις ότι το memo "τύχαια" διέρρευσε 2 μέρες πριν την αναγγελία..

 

Μην ξεχνάτε ότι η νόκια έχει και πολύ ισχυρούς αμερικανούς επενδυτές.

 

Όσοι για τους υποστηρικτές του symbian / meego (και γενικότερα όσους είναι υπέρ του ανταγωνισμού θα πρόσθετα) πιστεύω προτιμούν να υπάρχουν στην αγορά 2 ακόμα open πλατφόρμες, παρά να έχουν να διαλέξουν ανάμεσα στον Steve, τον big brother της google και τα windows !!!

 

 

Και τέλος νομίζετε ότι είναι καλό για την ευρωπαική οικονομία γενικότερα ?

 

Θα χάσουν τόσα άτομα τις δουλειές τους εδώ αλλά και σε όλη την ευρώπη !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορει αυτα να να τα λες ειρωνικα ( τι μπορει δλδ? σιγουρα ) αλλα κοντα επεσες, ναι μπορω να κρινω και να βγαζω συμπερασματα.

αν ειναι να παρω ενα λειτουργικο που ειναι οτι ηταν το πρωτο μηλοφωνο (το οποιο και εκραξα τοτε) και μαλιστα εν ετη 2011 που ολα και ολοι πανε μπροστα, τοτε ευχαριστω δεν θα παρω.

και να εισαι σιγουρος οτι ξερω για τι πραγμα μιλαω και ξερω με επιχειρηματα.

Και να μην ξεχασω, δεν εγραψα πουθενα οτι δεν το δουλεψα...

οσο για τα μειονεκτηματα του λειτουργικου αυτου μπορεις να τα βρεις ευκολα, αρκει να δεις τι λεγαμε πριν 4 χρονια για το iphone και θα καταλαβεις τι λειπει απο τα WP7.

 

Άρα γενικός και ανεξερέτος κράζεις, σαν να λέμε "το'χεις σύστημα"... αναμένουμε λοιπόν πότε θα (ξανά) αλλάξεις άποψη και για τα wp7...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...