Προς το περιεχόμενο

HP Veer - Έρωτας με την πρώτη ματιά (video)


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τώρα, στα χνάρια βεβαίως-βεβαίως της Apple, βαδίζουν πάρα πολλές εταιρίες που κάνουν περισσότερο ντόρο τα προϊόντα τους οπότε αυτός ο κόσμος που αγόραζε προϊόντα της apple για το θεαθήναι τώρα θα πάει σε αυτές και επιτέλους θα γίνει αντιληπτό ότι δεν ήμουν αρνητικά προκατειλημμένος με τα προϊόντα της apple αλλά με την πολιτική και τις τακτικές που ακολουθούσε.

 

αμα μας εξηγησεις και πως οι "τακτικες" και οι "πολιτικες" της apple τραβανε μονο καταναλωτες που ενδιαφερονται μονο για το θεαθήναι θα ειμαστε σουπερ!! :-D :-D :-D :-D

(οχι οτι υποστηριζω οτι ποζερια και καφετεριακες δεν αγοραζουν iphone, απλα αυτοι δεν μπορουν να χαρακτηριζουν την φιλοσοφια των προϊοντων της apple και φυσικα οι ιδιοι αν δεν ειχε βγει το iphone πρωτο θα αγοραζαν κατι μουρατο σε android.)

 

κατα τα αλλα ψιλοσυμφωνουμε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Με μία αναζήτηση στο google με λέξεις κλειδιά: criticism και tactics θα βρεις πολλές αναφορές, οπότε και γλιτώνουμε και τον χαρακτηρισμό super που είναι και επικίνδυνος στις μέρες μας :lol: :lol: :lol:

 

Εξάλλου αν ξαναδιαβάσεις την παράγραφο μου (που παρέθεσες) θα δεις ότι αναφέρομαι σε αυτούς που αγοράζουν ό,τι "γυαλίζει" που αυτοί έτσι και αλλιώς δεν ήταν σε θέση να αντιληφθούν τι συμβαίνει και με την στάση τους επιβεβαίωναν τις τακτικές της apple που θα συνέχιζε ακάθεκτη στην ίδια πορεία και λογική.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Criticism_of_Apple_Inc.

 

Τώρα με τα Κινέζικα να δούμε πόσο θα ρίξουν τις τιμές τους οι υπόλοιπες εταιρίες και πόσοι πραγματικά αγοράζουν συσκευές επειδή χρειάζονται το hardware/software τους ή για να τις κάνουν μόστρα που βεβαίως (με την λογική τους) δεν μπορούν να κυκλοφορούν με μία φτηνή (έως και φτηνιάρικη συγκριτικά) συσκευή.

 

Οι υπόλοιποι που ξέρουν τι αγοράζουν και πως να χρησιμοποιήσουν τις συσκευές τους θα πάνε σε τέτοιες λύσεις και μας προσφέρονται αυτές ακριβώς επειδή το λειτουργικό και γενικότερα η πλατφόρμα του android είναι ανοικτή και κερδισμένοι από τον ανταγωνισμό βγαίνουμε εμείς αφού οι τιμές θα πέσουν οπότε εύκολα γίνεται αντιληπτό ότι οι πολιτικές πεποιθήσεις συνδέονται άμεσα τόσο με τα λειτουργικά αλλά και τις πλατφόρμες και διευκολύνουν και ομορφαίνουν εξίσου την ζωή μας χωρίς όμως να μας κατακλέβουν οι εταιρίες. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι να πάρεις κινητό που δεν μπορέις να δεις στην οθόνη τπτ σοβαρό και δεν μπορείς και να γράψεις γιατί να πάρεις smartphone? για να το λες?

Αν θες μικρό πάρε κανένα μικρό χωρίς λειτουργίες smartphone μιας και αυτές ακυρώνονται έτσι κι αλλιώς λόγω μεγέθους και με τα λεφτά που θα γλιτώσεις κάνε τπτ άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραπάνω εγω έγραψα για το (κινέζικο) blade. Αλλα μη τα εισοπεδωνουμε ολα θεωρώντας έξυπνους όσους παίρνουν τέτοια και χαζους gadgetαδες όσους παίρνουν ακριβότερα επώνυμα. Τα κινεζικά στην παρούσα φάση ειναι φθηνά, αλλα έχουν και ένα σωρο μείον. Η ποιότητα κατασκευής ειναι μετριοτατη, το πλαστικό για τον φουτσο , επίδοσεις χαμηλοτατες κλπ. Οπότε συνηθως ότι πληρωνεις παίρνεις.Το iPhone που κλασικά το θαβετε όλοι, εχει και πλεονεκτήματα και μειονεκτηματα. Σχεδόν κανείς απο όσους το θάβουν δεν γνωρίζει τα πλεονεκτήματα. Το αν έκανες καλα που αγορασες την Α ακριβη συσκευη η την Β παμφθηνη αλλα και κατα πολυ χειρότερη, παίζει ρόλο η οικονομική σου επιφάνεια και πόσο θα αξιοποιησεις μια συσκευη. Πχ για ένα άνεργο ειναι πολυ καλύτερο ένα fiat απο μια ferari. Αυτο δε σημαίνει ότι η ferari δεν ειναι κατα πολυ καλύτερη, και ότι ενας πλούσιος που την αγόρασε (και που πιθανότατα για την οικονομική του επιφάνεια ισονδυναμει με το να την πηρε δωρεαν) δεν εχει κάνει την καλύτερη επιλογή. Δεν μπορούμε ουτε βλάκας ουτε gadgetακια να τον χαρακτηρίσουμε. Τον άνεργο αν είχε πάρει τη ferari πιθανότατα ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραπάνω εγω έγραψα για το (κινέζικο) blade. Αλλα μη τα εισοπεδωνουμε ολα θεωρώντας έξυπνους όσους παίρνουν τέτοια και χαζους gadgetαδες όσους παίρνουν ακριβότερα επώνυμα. Τα κινεζικά στην παρούσα φάση ειναι φθηνά, αλλα έχουν και ένα σωρο μείον. Η ποιότητα κατασκευής ειναι μετριοτατη, το πλαστικό για τον φουτσο , επίδοσεις χαμηλοτατες κλπ. Οπότε συνηθως ότι πληρωνεις παίρνεις.Το iPhone που κλασικά το θαβετε όλοι, εχει και πλεονεκτήματα και μειονεκτηματα. Σχεδόν κανείς απο όσους το θάβουν δεν γνωρίζει τα πλεονεκτήματα. Το αν έκανες καλα που αγορασες την Α ακριβη συσκευη η την Β παμφθηνη αλλα και κατα πολυ χειρότερη, παίζει ρόλο η οικονομική σου επιφάνεια και πόσο θα αξιοποιησεις μια συσκευη. Πχ για ένα άνεργο ειναι πολυ καλύτερο ένα fiat απο μια ferari. Αυτο δε σημαίνει ότι η ferari δεν ειναι κατα πολυ καλύτερη, και ότι ενας πλούσιος που την αγόρασε (και που πιθανότατα για την οικονομική του επιφάνεια ισονδυναμει με το να την πηρε δωρεαν) δεν εχει κάνει την καλύτερη επιλογή. Δεν μπορούμε ουτε βλάκας ουτε gadgetακια να τον χαρακτηρίσουμε. Τον άνεργο αν είχε πάρει τη ferari πιθανότατα ναι.

 

Δεν ξέρω αν απευθυνόταν σε μένα η απάντηση όμως εγώ εννοούσα πως ανεξαρτήτως τιμής το συγκεκριμένο τηλέφωνο δεν είναι πρακτικό ως σmartphone γιατί δεν θα βλέπεις τπτ και δεν θα μπορείς και να γράψεις. Δεν ξέρω πόσο κάνει αλλά είπα πως αν θες μικρό κινητό πάρε ένα μικρό φτηνό μιας και αγοράζοντας αυτό smartphone στην ουσία δεν θα έχεις και απλά θα λες α εχει και internet το κινητό μου αλλά δεν θα μπορείς να το χρησιμοποιήσεις με ευκολία.

 

Ως προς τα άλλα που λες περι apple, ναι, πιστεύω πως ο κάθε κομπλεξικός που δεν έχει λεφτά και βρίζει την apple και τους οπαδούς της άμα είχε θα ήταν απ τους πιο φανατισμένους applιστες. Υπάρχουν βέβαια και λίγοι συνειδητοποιημένοι. Από την άλλη τα προιοντας της apple δεν αντικατοπρίζουν απόλυτα την τιμή τους αλλά είναι υπερτιμημένα λόγω μήλου. Δηλαδή σε καμιά περίπτωση δεν αξίζουν 5 φορές πάνω από μια κινεζιά, θα έπρεπε να κοστίζουν το πολύ 2 φορές, αντε 3 για το μήλο, πάνω απ τα κινέζικα με παρόμοιες δυνατότητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκινάμε πάντα από κοινή βάση, δλδ κάποιος μπορεί να αγοράσει την Α ή Β συσκευή που και οι δυο έχουν τις ίδιες δυνατότητες και χαρακτηριστικά και η διαφορά τους είναι ότι η μία είναι branded και η άλλη OEM οπότε και τίθεται το θέμα κατά πόσο κάποιος θα επιλέξει να πληρώσει την ακριβότερη συσκευή για να μπορεί να επιδεικνύει την αγορά του και ένα ακόμα σημαντικότερο θέμα το πως το σύνολο ερμηνεύει την κίνησή του. :-)

 

Επίσης για το θέμα της ποιότητας κατασκευής (δεν αναφέρομαι στο πως έχουν κολληθεί τα ολοκληρωμένα, έχει τοποθετηθεί η κάμερα, το μικρόφωνο ή το μεγάφωνο που από την στιγμή που είναι πλήρως λειτουργικό δεν τίθεται θέμα αν δεν βγάζει ζημιές) αλλά το τι καλύμματα έχει και γενικά η αίσθηση που δίνει, που είναι το πλέον εύκολο να αλλαχθεί, να μπει ανοξείδωτο σώμα και καλύμματα από ανθρακονήματα ή γυαλί. Τότε αλλάζει το πράγμα έτσι δεν είναι; Άλλαξε ο Μανωλιός κι έβαλε τα ρούχα του αλλιώς, εκτός πάλι και αν μας ερχόταν με διπλάσια τιμή από αυτά που κυκλοφορούσαν ήδη στην αγορά, οπότε ανεξάρτητα του αν ήταν Κινέζικο και από άγνωστη στην Ευρώπη εταιρία, θα λέγαμε, για να είναι τόσο ακριβό θα τα αξίζει τα λεφτά του και όχι μόνο αυτό αλλά και όσοι το αγόραζαν θα μπορούσαν άνετα να το κυκλοφορήσουν αφού έδωσαν τόσα χρήματα για να το αγοράσουν... :rolleyes:

 

Μάλλον για το θεαθήναι ήταν κάποτε, τώρα μάλλον μόνο κάλο στον εγκέφαλο θα μπορούσαμε να χαρακτηρίσουμε μία τέτοια λογική όπου ο κάθε καράβλαχος (ουδεμία σχέση με την καταγωγή) νεοελληναράς νομίζει ότι με τα ρούχα, το καγιέν, τα τετραγωνικά, τα γκατζετάκια και πάει λέγοντας, βρήκε την ουσία, πέτυχε και του το αναγνωρίζει και το σύνολο το οποίο μάλιστα τον ζηλεύει και θα ήθελε να βρίσκεται στην θέση του... :lol:

 

Ένδειξη παιδείας, ευρύτερης μόρφωσης και πολιτισμού είναι και χαίρομαι ιδιαίτερα που ειδικά σε τεχνικό site ξεχωρίζουμε την χρηστικότητα από το life style και βαρύτητα δίνουμε στο λειτουργικό και τις δυνατότητές του όπως άλλωστε και στο hardware πάνω στο οποίο πατάει. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θές smartphone? πάρε 3.5-4.3 ιντσες για να το απολαύσεις. Οι 4 ιντσες πιθανότατα ειναι η χρήση τομή, και απο εκει και περα αναλόγως τα γούστα ανεβαινεις ή κατεβαινεις. Θές μικρο κινητο; Πάρε ένα απλο και τελειωνε.. Στο παραπάνω δεν μπορείς καν να γράψεις. Καλυτερα να μην είχε καν πληκτρολόγιο, και να σου έδιναν γραφίδα.

 

 

Συμφωνω με τους τελευταιους , αλλα μην ξεχναμε οτι καλως ή κακως , τα smartphone ειναι πιο μουρατα και πιο glamour. Μπορει λοιπον το κοινο στο οποιο απευθυνεται το Veer να εκανε καλυτερα την δουλεια του (texting, mp3 , photos) με ενα ΝΟΚΙΑ των 150Ε , αλλα πλεον ολοι θελουν smartphone.

 

Αυτο το κοινο λοιπον απο το να δινει 500-700Ε για BB ή iphone , ειναι καλυτερα να δωσει 250Ε για το VEER. Οπως και να το κανουμε τελικα ειναι θετικη προοδος της καταναλωτικης συνειδησης μας. :-D

 

 

Αν είναι να πάρεις κινητό που δεν μπορέις να δεις στην οθόνη τπτ σοβαρό και δεν μπορείς και να γράψεις γιατί να πάρεις smartphone? για να το λες?

Αν θες μικρό πάρε κανένα μικρό χωρίς λειτουργίες smartphone μιας και αυτές ακυρώνονται έτσι κι αλλιώς λόγω μεγέθους και με τα λεφτά που θα γλιτώσεις κάνε τπτ άλλο.

 

εγω εχω να σας πω οτι ενα κινητο για να ειναι "εξυπνο" δεν χρειαζεται απαραιτητα να μην χωραει στην τσεπη σου η να εχει οθονη 4 ιντσων...

δεν παιρνουν ολοι smatphones για ταινιες και παιχνιδια

το συγκεκριμενο ειναι οντως πολυ μικρο αλλα το pre3 θα το προτιμουσα ευκολα σε σχεση με αλλα 4-4.3ιντσων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εχω να σας πω οτι ενα κινητο για να ειναι "εξυπνο" δεν χρειαζεται απαραιτητα να μην χωραει στην τσεπη σου η να εχει οθονη 4 ιντσων...

δεν παιρνουν ολοι smatphones για ταινιες και παιχνιδια

το συγκεκριμενο ειναι οντως πολυ μικρο αλλα το pre3 θα το προτιμουσα ευκολα σε σχεση με αλλα 4-4.3ιντσων...

 

Κι αν βγάλεις τις ταινίες και τα παιχνίδια τι μένει? Internet που δεν βλέπεις τπτ και gps που δεν βλέπεις τπτ οπότε αρκείσαι σε καμιά χαζοεφαρμογή (σε όσες βλέπεις δλδ)

Ε βουλέψου με java με κανα φθηνό κινητό μιας και το ότι θα έχεις smartphone θα είναι μόνο στην θεωρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένταξη κάποια πράγματα κάνει σίγουρα και το μικρο smartphone ,αλλα λίγα πράγματα.. Είχα και 2.8 ιντσες, εχω 3.5 , και δεν υπάρχει περίπτωση το επόμενο να μην εχει τουλαχιστον 4. Σίγουρα οσο μεγαλύτερο μέγεθος τόσο πόιο αβολο στη μεταφορά. Στην αρχη γι αυτο πήρα μικρο. Αλλα επειδή το χρησιμοποιουσα παρα πολυ, συνηδειτοποιησα ότι καλυτερα να δυσκολευομαι λίγο στη μεταφορά, και να εχω συν σε όλα τα αλλα. Αυτα απο κάποιον που το χρησιμοποιεί πολυ, για utube, net, excell , games, εφαρμογές. Για εμένα ένα smartphone που πραγματικά αξίζει ειναι το galaxy s2.

Πραγματικα θα ειναι απόλαυση οι περισσότερες λειτουργίες σε αυτο. Φυσικά αρκει να έχεις την οίκον. άνεση να το πάρεις, και να μη κλαις τα λεφτά σου μετα.

Το παραπάνω δεν ειναι μόνο μικρο. Δεν βολεύει ουτε το πληκτρολόγιο, και δεν εχει ουτε εφαρμογές. Παρόλα αυτα θα αποκτήσει κάποιο κοινό σίγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι αν βγάλεις τις ταινίες και τα παιχνίδια τι μένει? Internet που δεν βλέπεις τπτ και gps που δεν βλέπεις τπτ οπότε αρκείσαι σε καμιά χαζοεφαρμογή (σε όσες βλέπεις δλδ)

Ε βουλέψου με java με κανα φθηνό κινητό μιας και το ότι θα έχεις smartphone θα είναι μόνο στην θεωρία.

καλα κοπελια, αραξε

οι περισσοτερες εφαρμογες ακομη στη java βασιζονται ;)

προσωπικα δεν με ενδιαφερουν ουτε οι ταινιες, ουτε τα gps και φυσικα ουτε τα παιχνιδια

απο την συσκευη μου απαιτω να εχει το καλυτερο δυνατο software, το οποιο χωραει και σε συσκευες με μικρη οθονη

στο ιντερνετ ναι μια μεγαλυτερη οθονη θα ηταν συν, αλλα προσωπικα το internet στο κινητο το θελω για να μπαινω να τσεκαρω κατι και οχι για να αντικαταστησω το pc

και εγω θα προτιμουσα ενα με 3.5 ιντσες οπως ειπα παραπανω αλλα οχι οτι αυτο με τις 2.8 δεν θα εκανε την δουλεια του

απο ενα smartphone αυτα που πραγματικα θελω ειναι, σταθεροτητα, ποικιλια εφαρμογων, πραγματικο multitasking, υποστηριξη και διασυνδεση και μπορουν να προσφερθουν και σε μικρο πακετο

αν ειναι ετσι ας μαυρισουμε και ολα τα bb με την μικρη οθονουλα των 2.4 ιντσων... :rolleyes:

 

οσο για το πληκτρολογιο οσο μικρο και να φαινεται, απο πολλα sites εχω ακουσει να λενε οτι εχει κορυφαια αισθηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσο για το πληκτρολογιο οσο μικρο και να φαινεται, απο πολλα sites εχω ακουσει να λενε οτι εχει κορυφαια αισθηση

Για ξανα κοιτα λίγο τη φωτο με το πληκτρολόγιο ανοιχτό. :)

Εγω δεν εχω διαβάσει κανένα review, αλλα κόβω το κεφάλι μου ότι πληκτρολογω 10 φορές γρηγορότερα και ανετωτερα στο onscreen πληκτρολόγιο του iPhone , απο αυτο.. (Βασικα στο iPhone πληκτρολογω γρηγορότερα απο ότι στο pc, και δεν υπερβαλω καθόλου)

Αμα δεις στη φωτο, η άκρη του δαχτυλου ειναι ίση με 4 πλήκτρα δηλαδή το δάχτυλο πατάει 4 πλήκτρα μαζι...

Πραγματικα εχω την περιέργεια πως θα πληκτρολογισεις.

(Για τα bb πραγματικά απορώ ποιος τα παιρνει ακόμα. Αλλα τουλαχιστον εκει, ναι , υπάρχει πλεονέκτημα στην πληκτρολογιση, και πόλοι τα παίρνουν μόνο γι αυτο. )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

καλα κοπελια, αραξε

οι περισσοτερες εφαρμογες ακομη στη java βασιζονται ;)

προσωπικα δεν με ενδιαφερουν ουτε οι ταινιες, ουτε τα gps και φυσικα ουτε τα παιχνιδια

απο την συσκευη μου απαιτω να εχει το καλυτερο δυνατο software, το οποιο χωραει και σε συσκευες με μικρη οθονη

στο ιντερνετ ναι μια μεγαλυτερη οθονη θα ηταν συν, αλλα προσωπικα το internet στο κινητο το θελω για να μπαινω να τσεκαρω κατι και οχι για να αντικαταστησω το pc

και εγω θα προτιμουσα ενα με 3.5 ιντσες οπως ειπα παραπανω αλλα οχι οτι αυτο με τις 2.8 δεν θα εκανε την δουλεια του

απο ενα smartphone αυτα που πραγματικα θελω ειναι, σταθεροτητα, ποικιλια εφαρμογων, πραγματικο multitasking, υποστηριξη και διασυνδεση και μπορουν να προσφερθουν και σε μικρο πακετο

αν ειναι ετσι ας μαυρισουμε και ολα τα bb με την μικρη οθονουλα των 2.4 ιντσων... :rolleyes:

 

οσο για το πληκτρολογιο οσο μικρο και να φαινεται, απο πολλα sites εχω ακουσει να λενε οτι εχει κορυφαια αισθηση

 

 

 

καλα κοπέλι αραγμένη είμαι, όσο για την java δεν ζήτησα μάθημα προγραμματισμού, όποιος κατάλαβε τι εννοώ, κατάλαβε. Ως προς τα άλλα αν την βρίσκεις εσύ με τέτοιου είδους τηλέφωνα σε προσφορά λειτουργικότητας-τιμής, ε πάρτο. απόψεις είναι αυτές.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω με τους τελευταιους , αλλα μην ξεχναμε οτι καλως ή κακως , τα smartphone ειναι πιο μουρατα και πιο glamour. Μπορει λοιπον το κοινο στο οποιο απευθυνεται το Veer να εκανε καλυτερα την δουλεια του (texting, mp3 , photos) με ενα ΝΟΚΙΑ των 150Ε , αλλα πλεον ολοι θελουν smartphone.

 

Αυτο το κοινο λοιπον απο το να δινει 500-700Ε για BB ή iphone , ειναι καλυτερα να δωσει 250Ε για το VEER. Οπως και να το κανουμε τελικα ειναι θετικη προοδος της καταναλωτικης συνειδησης μας. :-D

Aν και εγώ έχω παρασυρθεί από την ομορφιά του νομίζω πως έχεις απόλυτο δίκιο και νομίζω πως κάτι τέτοιο θα ήταν ιδανικό για πολλούς :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...