Προς το περιεχόμενο

HP Veer - Έρωτας με την πρώτη ματιά (video)


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

έψαχνα να βρω ελληνικά για το webos για τις επερχόμενες συσκευές της HP και έπεσα στο συγκεκριμένο θέμα.

 

Αυτό που έχω να σχολιάσω είναι το εξής :

 

Ως αρχαίος χρήστης του Palm OS από τις αρχικές του εκδόσεις,

με πρώτη συσκευή το handspring Visor και τελευταία συσκευή το treo600, αφού πέρασα και από το Treo 180g ,

και φανατικός μπορώ να πω μέχρι πριν κάποια χρόνια (πριν η Palm πάρει την κάτω βόλτα και αρχίσει να βγάζει wm συσκευές) ,

 

χάρηκα πάρα πολύ διαβάζοντας για τις νέες συσκευές που βγάζει η HP με το webOS , και ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ palm λειτουργικό με hardware που πυροβολάει και όχι τις παλιατζούρες που έβγαζε η Palm παλιότερα.

 

Από το Treo 180 και μετά, χρησιμοποιώ Πάντα συσκευές με hardware qwerty keyboard και touchscreen, και ποτέ δεν μπόρεσα να τις αποχωριστώ. Ότι device έπιασα στα χέρια μου με σκέτο touchscreen ή με numeric keyboard το πέταξα στην άκρη , γιατί δεν συγκρίνεται η ευχρηστία του με το hw qwerty keyboard.

Έχω προσπαθήσει πραγματικά να συνηθίσω smartphones μόνο με οθόνες γιατί δεν έχω πολλές επιλογές σε συσκευές με hw qwerty keyboard, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Η διαφορά στην ευκολία είναι πολύ μεγάλη .

 

Απορώ με τους συμφορουμίτες που το θάβουν , προφανώς χωρίς να το έχουν χρησιμοποιήσει , ή επειδή τα smartphones που έχουν τα χρησιμοποιούν με άλλο τρόπο .

Είναι μακράν πιο εύκολο σε χειρισμό από οποιοδήποτε software keyboard υπάρχει σε smartphone.

Επίσης τα smartphones με hw qwerty keyboards δεν είναι συσκευές που τις "αγοράζουν γυναίκες" (θεέ μου, τι άλλη βλακεία θα διαβάσω :confused: ),

αλλά κυρίως business devices, λόγω της ευχρηστίας στο data entry. Βλέπε blackberry!

Αλλά όταν θέλουμε να υποστηρίξουμε τη δογματική μας άποψη (ή το smartphone που έχουμε χρυσοπληρώσει και δεν μας κάνει), γράφουμε ότι να 'ναι ..

 

Τα δάχτυλα μου είναι πολύ πιο χοντρά από του τύπου στο video, και σας διαβεβαιώνω ότι ο χειρισμός των διαφόρων συσκευών που έχουν περάσει από τα χέρια μου είναι παιχνιδάκι, χωρίς λάθη και προβλήματα (και με το ένα χέρι, κάτι που απλά δεν παίζει με σκέτο touchscreen, και όσοι ισχυριστούν κάτι τέτοιο είμαι σίγουρος ότι τους φεύγουν από τα χέρια συνέχεια οι συσκευές) .

Αυτό μπορεί να το βεβαιώσει οποιοσδήποτε χρησιμοποιεί τέτοια συσκευή.

 

Είναι πολύ πιο εύκολη η χρήση ενός hardware keyboard από ενός screen keyboard για τον απλό λόγο ότι τα κουμπιά τα νιώθεις με την αφή, κάτι που δεν υπάρχει στο soft keyboard.

Ένα άλλο προσόν είναι ότι γενικά βοηθάει στη χρήση μικρότερης οθόνης , και άρα εξοικονόμηση ενέργειας , τόσο από τη μικρότερη οθόνη , όσο και από την ανάγκη για λιγότερο απαιτητικό hardware .

 

Φυσικά για αυτούς που βλέπουν video σε smartphone ή σερφάρουν στο Internet το μέγεθος της οθόνης παίζει σημαντικό ρόλο.

Για αυτούς όμως που δεν θέλουν να μαζοχίζονται πάνω σε μια οθονίτσα μια σταλιά για να δουν κάποιο video ή να σερφάρουν βγάζοντας τα μάτια τους, και δεν θέλουν να κουβαλάνε φορτιστές και έξτρα μπαταρίες , και θέλουν ή χρειάζονται smartphones

είναι η πιο λογική λύση.

 

Με όσους φίλους το έχω συζητήσει in person και είχαν την ίδια απορία (πως μπορώ να χρησιμοποιώ hw keyb στην εποχή των 5'' οθονών), τους έδειχνα με πόση ευκολία μπορώ να εκτελέσω βασικές λειτουργίες του τηλεφώνου, και μάλιστα με το ένα χέρι.

Πχ. αναζήτηση επαφής και κλήση με 4 κινήσεις , με το ένα χέρι.

ή texting.

 

 

 

Πέρα από τα χειριστικά, το palm OS ήταν μακράν το πιο robust και efficient λειτουργικό που βγήκε ποτέ για Mobile συσκευές, και λειτουργίες που τις έκανε με επεξεργαστή ARM των 144mhz με 32mb RAM (OS - STORAGE και RAM) ήταν εκτός πραγματικότητας για άλλες συσκευές εκείνης της εποχής.

Το 2004 με το παραπάνω configuration στο treo600 είχα κανονικό office στο κινητό. Και με αυτονομία 3 μέρες (του λείπανε άλλα βέβαια).

 

 

το webos , ως γνήσιος απόγονος του palm και αποδεδειγμένα άψογο λειτουργικό και καλογραμμένο, θα είναι μεγάλη δουλειά να συνδυαστεί και με hardware αιχμής.

Τα συγκεκριμένα μηχανήματα περιμένω να έρθουν πως και πως στο Ελλάντα για να τα πιάσω στα χέρια μου.

Και αν η υποστήριξη είναι ικανοποιητική , και η αυτονομία το ίδιο για τις δυνατότητες που παρέχουν, standard θα τσιμπήσω ένα από αυτά.

 

Πιο πολύ κλείνω προς το PRE 3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...