Προς το περιεχόμενο

Μετατροπή κερμάτων σε χαρτονομίσματα


mindtrapper

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω μαζέψει ένα ευσεβές ποσό σε νομίσματα (γύρω στα 150€ σε νομίσματα όλων των ειδών) και ήθελα να ρωτήσω ποια διαδικασία ακριβώς πρέπει να ακολουθήσω για να τα μετατρέψω σε χαρτονομίσματα.

 

1. Υπάρχει κάπου στην Αθήνα μηχάνημα που ρίχνεις τα νομίσματα ένα ένα και στο τέλος βγάζει χάρτινα; Ή μηχάνημα που ζυγίζει τα νομίσματα και υπολογίζει πόσα είναι; Γενικά δεν με ενδιαφέρει ο τρόπος ή αν κρατάει μια μικρή προμήθεια, απλά θέλω να μάθω αν υπάρχει.

 

2. Αν δεν γίνεται σε μηχάνημα μπορεί να γίνει σε οποιαδήποτε τράπεζα ή μόνο τράπεζα της Ελλάδος;

 

3. Στην τράπεζα θα αναλάβει ένας ταμίας να τα μετρήσει όλα ή θα με βάλει να τα κάνω μασούρια; Ή μήπως στην τράπεζα έχουν τρόπο να τα μετράνε γρήγορα; Γενικά πριν πάω να τα ξεχωρίσω σε ομάδες ίδιας αξίας κερμάτων (όλα τα 20άρικα μαζί πχ) ή είναι χάσιμο χρόνου;

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Κανονικά οι τράπεζες έχουν ανάλογο μηχάνημα

 

http://www.google.gr/images?q=coin+counting+machine&hl=el&prmd=ivns&source=lnms&tbs=isch:1&ei=4Bl7TYSWKsGAOtfX2ZEH&sa=X&oi=mode_link&ct=mode&cd=2&sqi=2&ved=0CCcQ_AUoAQ&biw=1280&bih=854

 

Τώρα αν σε δει ο υπάλληλος από μακριά και τον δεις να τραβάει τα μαλλιά του ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για θεσσαλονίκη (πιθανότατα ισχύει κάτι ανάλογο για Αθήνα): Πολύ σπάνια έχουντέτοιο μηχάνημα άλλες τράπεζες, οπότε τα πας στην τράπεζα της ελλάδος, έχουν μηχάνημα σε ειδικό τμήμα (όχι στα ταμεία) που τα μετράει και τα κάνει μασούρια. Ο υπάλληλος τα αθροίζει και σου δίνει μία απόδειξη, με την οποία πας στο ταμείο και ο ταμίας σου δίνει το πόσο σε χοντρά.

 

Τα χρήματα που θα τους πας δεν χρειάζεται να είναι μετρημένα, ΑΛΛΑ πρέπει να είναι διαχωρισμένα ανά είδος νομίσματος. Υπάρχουν και μηχανήματα που τα διαχωρίζουν κι όλας καθώς τα μετράνε, αλλά την τελευταία φορά που πήγα (πριν μερικά χρόνια) είχαν μόνο σαν αυτό που περιγράφω παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για θεσσαλονίκη (πιθανότατα ισχύει κάτι ανάλογο για Αθήνα): Πολύ σπάνια έχουντέτοιο μηχάνημα άλλες τράπεζες, οπότε τα πας στην τράπεζα της ελλάδος, έχουν μηχάνημα σε ειδικό τμήμα (όχι στα ταμεία) που τα μετράει και τα κάνει μασούρια. Ο υπάλληλος τα αθροίζει και σου δίνει μία απόδειξη, με την οποία πας στο ταμείο και ο ταμίας σου δίνει το πόσο σε χοντρά.

 

Τα χρήματα που θα τους πας δεν χρειάζεται να είναι μετρημένα, ΑΛΛΑ πρέπει να είναι διαχωρισμένα ανά είδος νομίσματος. Υπάρχουν και μηχανήματα που τα διαχωρίζουν κι όλας καθώς τα μετράνε, αλλά την τελευταία φορά που πήγα (πριν μερικά χρόνια) είχαν μόνο σαν αυτό που περιγράφω παραπάνω.

 

Επειδή την κάνω 2-3 φορές αυτη τη δουλειά κάθε εβδομάδα, όπως καλα είπε ο φίλος θα τα πας στην Τράπεζα Ελλαδος.

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις και σε αλλες τραπεζες αλλα για να αποφυγουν την διαδικασια σου λενε οτι δε μπορουν να στα δωσουν στο χερι και οτι πρεπει να εχεις λογαριασμο να τα καθεσουν εκει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

150 e δενω ειναι και κανα μεγαλο ποσο.Σπαστο σε 50αρια στην αναγκη και δωστο σε κανα περιπτερο , φουρνο , σουπερμαρκετ που πηγαινεις συχνα.Θα σου πουν και ευχαριστω ^_^

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποτε είχα περίπου 230€ σε κέρματα. Πήγα στην τράπεζά μου και είπαν ότι αλλάζουν συγκεκριμένη μέρα και ώρα, στην ΤτΕ μου έκλεισαν ραντεβού κάτι βδομάδες μετά. Σούπερ μάρκετ κλπ ήθελαν να τα αφήσω εκεί για να τα μετρήσουν και να μου δώσουν χαρτονομίσματα την επόμενη. Αφού ήμουν καμιά 10ριά μερες χωρίς να έχω κάνει τη δουλειά μου, τελικά τα έδωσα σε μία γνωστή μου και στην πρώτη άσχετη τράπεζα που πήγε της τα έκαναν χαρτονομίσματα αμέσως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...
  • 4 χρόνια αργότερα...

εκτός απο την τράπεζα της Ελλάδος υπάρχει κάποια άλλη τράπεζα που θα μπορώ να δώσω ότι ποσό θέλω (γιατί πχ στην ΤτΕ λέει ότι θέλει 500νομίσματα για τα χάλκινα) αλλά εγώ έχω κάπου στα 250-300 απο το κάθε ένα και να πάρω τα λεφτά έτσι? Δεν θέλω να τα δώσω σιγά σιγά σε σούπερ μαρκετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α.κανα φιλο περιπτερα ή να εχει καταστημα?ψοφανε για ψιλα.β.θα μπορουσες να τα χαλασεις λιγα λιγα σε καταστηματα αν και απο οτι καταλαβα δεν το θες.επισης σε super market το εχω δει μονο σε βασιλοπουλο στην παρουσα φαση υπαρχουν αυτοματα μηχανηματα που σκαναρεις εσυ τα προιοντα και μετα ριχνεις τα λεφτα.εχει υποδοχη που πετας τα ψιλα μεσα λιγα λιγα και ταμετραει.οποτε και εκει θα μπορουσες να τα ριξεις λιγα λιγα καθε φορα που πας.


εκτός απο την τράπεζα της Ελλάδος υπάρχει κάποια άλλη τράπεζα που θα μπορώ να δώσω ότι ποσό θέλω (γιατί πχ στην ΤτΕ λέει ότι θέλει 500νομίσματα για τα χάλκινα) αλλά εγώ έχω κάπου στα 250-300 απο το κάθε ένα και να πάρω τα λεφτά έτσι? Δεν θέλω να τα δώσω σιγά σιγά σε σούπερ μαρκετ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...