Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή ονόματος λογαριασμού ΔΕΗ


horsepower

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Μπορεί και να άλλαξε πάροχο πέρυσι παίρνοντας το ρολόι στο όνομα του (μπορεί αν έχει μισθωτήριο) και να άφησε φέσι στο αφμ του παππού.

Απλα το θεμα δεν ειναι θα μεινει στο αφμ του παπππου αλπλπα οπως ειπε και ο φιλος πιο πανω, το φεσι μενει στον αριθμο παροχης οποτε αν τυχον ο νεος ενοικιαστης θελει ΔΕΗ και οχι αλλο παροχο την κατσαμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

40 λεπτά πριν, Titos301 είπε

Απλα το θεμα δεν ειναι θα μεινει στο αφμ του παπππου αλπλπα οπως ειπε και ο φιλος πιο πανω, το φεσι μενει στον αριθμο παροχης οποτε αν τυχον ο νεος ενοικιαστης θελει ΔΕΗ και οχι αλλο παροχο την κατσαμε

Εννοείται.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Titos301 είπε

Απλα το θεμα δεν ειναι θα μεινει στο αφμ του παπππου αλπλπα οπως ειπε και ο φιλος πιο πανω, το φεσι μενει στον αριθμο παροχης οποτε αν τυχον ο νεος ενοικιαστης θελει ΔΕΗ και οχι αλλο παροχο την κατσαμε

το φέσι μένει στο ΑΦΜ και όχι στον αριθμό παροχής

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, korakios είπε

το φέσι μένει στο ΑΦΜ και όχι στον αριθμό παροχής

....σωστά, μόνο που η ΔΕΗ στην πράξη ζητάει να πληρωθεί το φέσι για να προχωρήσει σε επανασύνδεση, αλλιώς την αρνείται (παρανομώντας) και πρακτικά ο ενδιαφερόμενος πρέπει να πάει σε εναλλακτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, washcloud είπε

....σωστά, μόνο που η ΔΕΗ στην πράξη ζητάει να πληρωθεί το φέσι για να προχωρήσει σε επανασύνδεση, αλλιώς την αρνείται (παρανομώντας) και πρακτικά ο ενδιαφερόμενος πρέπει να πάει σε εναλλακτικό.

Χμ...

Αρα αν το ΑΦΜ έχει πεθάνει πχ, ο κληρονόμος το άφησε το ρευμα να διακοπεί και πουλά το σπιτι, ο νέος ιδιοκτητης πρέπει να πληρωσει το παλιό χρέος; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Χμ...

Αρα αν το ΑΦΜ έχει πεθάνει πχ, ο κληρονόμος το άφησε το ρευμα να διακοπεί και πουλά το σπιτι, ο νέος ιδιοκτητης πρέπει να πληρωσει το παλιό χρέος; 

Οχι δεν εχει καμμια τετοια υποχρεωση .Απλα παιρνει την παροχη στο ονομα του με το συμβολαιο αγορας.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το θεμα ειναι αυτο που λεει ο @washcloud οτι η ΔΕΗ παρανομως ενεργει κατα το δοκουν και σου λεει πληρωσε μου το χρεος που κουβαλαει η παροχη αλλιως τραβα σε αλλο παροχο

Επεξ/σία από Titos301
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Titos301 είπε

το θεμα ειναι αυτο που λεει ο @washcloud οτι η ΔΕΗ παρανομως ενεργει κατα το δοκουν και σου λεει πληρωσε μου το χρεος που κουβαλαει η παροχη αλλιως τραβα σε αλλο παροχο

Δεν εχει κανενα τετοιο δικαιωμα και αν το ζητησεις γραπτα δεν θα το κανουν.Οποτε βαζεις και λιγο τις φωνες απειλωντας με συνηγορο καταναλωτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Titos301 είπε

το θεμα ειναι αυτο που λεει ο @washcloud οτι η ΔΕΗ παρανομως ενεργει κατα το δοκουν και σου λεει πληρωσε μου το χρεος που κουβαλαει η παροχη αλλιως τραβα σε αλλο παροχο

στη χειρότερη κάνεις αν είναι ηλεκτρονικά την αίτηση , εκεί δεν τους παίρνει γραπτώς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξανα χμ...

Σε πρόσφατη αλλαγη ονοματος που έκανε συγγενής μου, του ζητησαν υπεύθυνη δήλωση αποδοχής οφειλών, η οποία αφορά τη μεταφορά ποσού από παροχές στις οποίες έχει συμβληθεί ήδη με τη ΔΕΗ.

Μάλιστα στη δηλωση επρεπε να υπογράψει πως αποδέχεται την οφειλη που θα προκυψει απο τον τελικο λογαριασμο και την ενσωμάτωσή της σε νέο λογαριασμο.

Ασφαλώς ο συγγενης μου πλήρωσε απευθειας τον τελικο λογαριασμο στο άλλο όνομα, αλλά τη δηλωση δε τη γλιτωσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Ξανα χμ...

Σε πρόσφατη αλλαγη ονοματος που έκανε συγγενής μου, του ζητησαν υπεύθυνη δήλωση αποδοχής οφειλών, η οποία αφορά τη μεταφορά ποσού από παροχές στις οποίες έχει συμβληθεί ήδη με τη ΔΕΗ.

Μάλιστα στη δηλωση επρεπε να υπογράψει πως αποδέχεται την οφειλη που θα προκυψει απο τον τελικο λογαριασμο και την ενσωμάτωσή της σε νέο λογαριασμο.

Ασφαλώς ο συγγενης μου πλήρωσε απευθειας τον τελικο λογαριασμο στο άλλο όνομα, αλλά τη δηλωση δε τη γλιτωσε.

Πολυ κακως εκανε αφου δεν τον αφορουσε το χρεος .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Ξανα χμ...

Σε πρόσφατη αλλαγη ονοματος που έκανε συγγενής μου, του ζητησαν υπεύθυνη δήλωση αποδοχής οφειλών, η οποία αφορά τη μεταφορά ποσού από παροχές στις οποίες έχει συμβληθεί ήδη με τη ΔΕΗ.

Μάλιστα στη δηλωση επρεπε να υπογράψει πως αποδέχεται την οφειλη που θα προκυψει απο τον τελικο λογαριασμο και την ενσωμάτωσή της σε νέο λογαριασμο.

Ασφαλώς ο συγγενης μου πλήρωσε απευθειας τον τελικο λογαριασμο στο άλλο όνομα, αλλά τη δηλωση δε τη γλιτωσε.

ναι , είναι στάνταρ αυτή η δήλωση αλλά αφορά το ΑΦΜ και αυτή όχι την παροχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pontez2 είπε

Ξανα χμ...

Σε πρόσφατη αλλαγη ονοματος που έκανε συγγενής μου, του ζητησαν υπεύθυνη δήλωση αποδοχής οφειλών, η οποία αφορά τη μεταφορά ποσού από παροχές στις οποίες έχει συμβληθεί ήδη με τη ΔΕΗ.

Μάλιστα στη δηλωση επρεπε να υπογράψει πως αποδέχεται την οφειλη που θα προκυψει απο τον τελικο λογαριασμο και την ενσωμάτωσή της σε νέο λογαριασμο.

Ασφαλώς ο συγγενης μου πλήρωσε απευθειας τον τελικο λογαριασμο στο άλλο όνομα, αλλά τη δηλωση δε τη γλιτωσε.

Καμία σχέση αυτά που περιγράφεις με αυτό που είπαν παραπάνω, η δήλωση αυτή που έδωσαν στον συγγενή σου να υπογράψει αφορούσε δικά του χρέη και όχι τρίτων, καθώς επίσης τα χρέη που θα προκύψουν με δική του χρήση στη νέα παροχή.

Είναι συνηθισμένο πάρα πολύς κόσμος να μην καταλαβαίνει καν τι είναι αυτό που του ζητάνε να υπογράψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Joshua21 είπε

Καμία σχέση αυτά που περιγράφεις με αυτό που είπαν παραπάνω, η δήλωση αυτή που έδωσαν στον συγγενή σου να υπογράψει αφορούσε δικά του χρέη και όχι τρίτων, καθώς επίσης τα χρέη που θα προκύψουν με δική του χρήση στη νέα παροχή.

Είναι συνηθισμένο πάρα πολύς κόσμος να μην καταλαβαίνει καν τι είναι αυτό που του ζητάνε να υπογράψει.

Μπορει να ειναι κι ετσι γιατι δεν το ξεκαθαριζει αλλα ξερω και περιπτωσεις που ΔΕΗ "εξαναγκαζει" να υπογραψουν και για χρεη τριτων που ειχαν την παροχη προκειμενου να γινει αλλαγη ονοματος .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Γιάννης Platano είπε

Μπορει να ειναι κι ετσι γιατι δεν το ξεκαθαριζει αλλα ξερω και περιπτωσεις που ΔΕΗ "εξαναγκαζει" να υπογραψουν και για χρεη τριτων που ειχαν την παροχη προκειμενου να γινει αλλαγη ονοματος .

αυτό γίνεται στα καταστήματα , ζητώντας το διευθυντή όμορφα και ήρεμα και απαιτείς να στο δώσουν γραπτώς αλλιώς φωνάζεις αστυνομία για καταγραφή του συμβάντος αλλάζουν άποψη

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...