Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή ονόματος λογαριασμού ΔΕΗ


horsepower

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, mclein είπε

η δεη ειπε πως επειδη το μισθωτηριο εγινε προ 13 ετων & ηταν για 1+1 ετος πρεπει να κανω νεο & μετα να παω.

δυσκολο να φτιαξω νεο μισθωτηριο ή ανανεωσω το υπαρχον καθεστως καθως η ιδιοκτητρια περιμενει το αιωνιο ταξιδι (99 ετων) !

μπορει να γινει κατι διαφορετικο ή με καποια αποδειξη μηδενική ή τιμολογιο ή καποιο παραστατικο οτι η επιχειρηση λειτουργει ;

Αν και ποτε δεν ξερουμε ποιος θα παει πρωτος καο θα ειναι σε τετοιες ηλικιες να υπαρχει ενα πληρεξουσιο σε αλλο ατομο ....Δεν ξερω να σου απαντησω για αλλο χαρτι μιας και ειμαι ΔΕΔΔΗΕ και δεν ξερω τι ισχυει ακριβως τωρα σε ΔΕΗ σε τετοιες λετομερειες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εχω σχεδον αποφασισει οτι καλυτερα ειναι να το αφησω ως εχει το θεμα.

δεν ειναι στο ονομα μου ο λογαριασμος. ειναι τα παντα πληρωμενα φυσικα & δε βλεπω καποιο λογο ν'ασχοληθω.

ξεκινησε η ιστορια για να παω στην Green με μια προσφορά αλλα δε νομιζω να μπω σε σκοτουρες για 40€ το χρονο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Για να αλλαξει το ονομα στη δεη (ηταν στο ονομα του μακαριτη) ποση εγγυηση πρεπει να καταβληθει?

Σε καποιο ποστ διαβασα οτι δικαιουχοι κοιν.τιμολογιου πληρωνουν μικροτερη εγγυηση,αλλα αυτο πως θα γινει απο τη στιγμη που η αιτηση δεν εχει γινει?Θα ελεγχθει επιτοπου απο τη Δεη μεσω αφμ ή χρειαζονται καποια αλλα δικαιολογητικα απο τον δικαιουχο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια ηθελα την βοηθεια και την συμβουλη σας

Ενας φιλος μου ειναι να αγορασει ενα παλιο σπιτι του 1970

Ο Ιδιοκτητης-πωλητης του σπιτιου του ειπε οτι το νοικιαζε,και πριν 2 χρονια εφυγε ο ενοικιαστης αφηνωντας του απληρωτο τον λογαριασμο της Δεη πανω απο 2000 ευρω.Ο λογαριασμος της Δεη ηταν στο ονομα του ενοικιαστη που εφυγε.Το ρευμα του ειπε ο ιδιοκτητης το ειχε κοψει στον ενοικιαστη η Δεη πριν 2 χρονια.

Του ειπε ο ιδιοκτητης,του φιλου μου,οτι δεν θαχει προβλημα κτλ.

Εντωμεταξυ στο σπιτι δεν εχει βγει ποτε πιστοποιητικο ηλεκτρολογου,δεν εχει καν ο ιδιοκτητης,και ειναι και το ρευμα κομενο.

Φοβαται τωρα ο φιλος μου,επηδη ο παλιος ενοικιαστης εχει αφησει χρεος πανω απο 2000 ευρω,μηπως καποια στιγμη μελλοντικα αν ο αλλος δεν το πληρωσει ποτε,μηπως η Δεη στραφει και διεκδικησει τα χρηματα απο αυτον ο οποιος θα ειναι ιδιοκτητης του σπιτιου.

Υπαρχει κανενας τετοιος κινδυνος?Εχει γινει ποτε τιποτα τετοιο?Να προχωρησει στην αγορα η να ψαξει για αλλο σπιτι?

Ευχαριστω πολυ

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Medieval Steel είπε

Καλησπερα παιδια ηθελα την βοηθεια και την συμβουλη σας

Ενας φιλος μου ειναι να αγορασει ενα παλιο σπιτι του 1970

Ο Ιδιοκτητης-πωλητης του σπιτιου του ειπε οτι το νοικιαζε,και πριν 2 χρονια εφυγε ο ενοικιαστης αφηνωντας του απληρωτο τον λογαριασμο της Δεη πανω απο 2000 ευρω.Ο λογαριασμος της Δεη ηταν στο ονομα του ενοικιαστη που εφυγε.Το ρευμα του ειπε ο ιδιοκτητης το ειχε κοψει στον ενοικιαστη η Δεη πριν 2 χρονια.

Του ειπε ο ιδιοκτητης,του φιλου μου,οτι δεν θαχει προβλημα κτλ.

Εντωμεταξυ στο σπιτι δεν εχει βγει ποτε πιστοποιητικο ηλεκτρολογου,δεν εχει καν ο ιδιοκτητης,και ειναι και το ρευμα κομενο.

Φοβαται τωρα ο φιλος μου,επηδη ο παλιος ενοικιαστης εχει αφησει χρεος πανω απο 2000 ευρω,μηπως καποια στιγμη μελλοντικα αν ο αλλος δεν το πληρωσει ποτε,μηπως η Δεη στραφει και διεκδικησει τα χρηματα απο αυτον ο οποιος θα ειναι ιδιοκτητης του σπιτιου.

Υπαρχει κανενας τετοιος κινδυνος?Εχει γινει ποτε τιποτα τετοιο?Να προχωρησει στην αγορα η να ψαξει για αλλο σπιτι?

Ευχαριστω πολυ

Όντως, σωστά του τα είπε ο πωλητής, δεν θα έχει πρόβλημα. Το χρέος στη ΔΕΗ ακολουθεί πάντα αυτόν που έχει υπογράψει τη σύμβαση προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας(τον παλιό ενοικιαστή δλδ), σε αντίθεση με τα χρέη στον Δήμο πχ που ακολουθούν πάντα το ακίνητο(τον ιδιοκτήτη δλδ).

Επεξ/σία από Joshua21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Medieval Steel είπε

Εντωμεταξυ στο σπιτι δεν εχει βγει ποτε πιστοποιητικο ηλεκτρολογου,δεν εχει καν ο ιδιοκτητης

Το πιστοποιητικο βγαίνει καθε 10 χρονια και ειναι στις υποχρεώσεις του ιδιοκτήτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φρεσκα

19 ώρες πριν, gponiris είπε

Για να αλλαξει το ονομα στη δεη (ηταν στο ονομα του μακαριτη) ποση εγγυηση πρεπει να καταβληθει?

Σε καποιο ποστ διαβασα οτι δικαιουχοι κοιν.τιμολογιου πληρωνουν μικροτερη εγγυηση,αλλα αυτο πως θα γινει απο τη στιγμη που η αιτηση δεν εχει γινει?Θα ελεγχθει επιτοπου απο τη Δεη μεσω αφμ ή χρειαζονται καποια αλλα δικαιολογητικα απο τον δικαιουχο?

Εξωφρενικη η κοροιδια της ΔΕΗ εν τελει!!!

Οταν ερωτηθηκε το θεμα της εγγυησης,και τηλεφωνικως και απο κοντα,βγαλανε ποσό ανάλογα με τα τετραγωνικα.

ΚΑΝΕΝΑΣ δεν αξιώθηκε να με πληροφορησει οτι υπαρχει μειωση της εγγυησης αν υπαρχει δικαιουχος του κοιν.τιμολογιου!Με το σκεπτικο αυτο εχουν βγαλει πολλα εκατομμυρια εις βαρος των πελατων!Αναρωτιεμαι βεβαια αν τις επιστρεφουν σε περιπτωση που εξακριβωθει η κατασταση του πελατη σαν δικαιουχος.

Στα γεγονοτα τωρα:

Σημερα κατεθεσα τα δικαιολογητικα για αλλαγη ονοματος μαζι με το μηδενικο εκκαθαριστικο μου  και ενημερωσα την αρμοδια που με εξυπηρετουσε οτι ειμαι δικαιουχος κοιν.τιμολογιου.

Η εκπληξη ηρθε οταν με ρωτησε...''και πως το ξερουμε αυτο?!!!''

Η απαντηση,της ανεφερα,βρισκεται στο εκκαθαριστικο που σας εδωσα!!

Εκει σιωπησε και ειπε οτι η εγγυηση ειναι 20ε και θα μπει στο λογαριασμο που θα ερθει.

Οταν τη ρωτησα αν μπορει να μπει σε δοσεις αρνηθηκε κατηγορηματικα(Υπαρχει τροπος να το εξακριβωσω?)

Επισης μου ειπε οτι πρεπει να εκδοθει ο 1ος λογαριασμος και μετα να κανω αιτηση στο ΗΔΙΚΑ για να γινω δικαιουχος κοινωνικου τιμολογιου.Κατα ποσο ισχυει αυτο?Γιατι να μην μπορω να το κανω απο τωρα που υπογραψα?Γιατι δεν με περασε στο συστημα επιτοπου σαν δικαιουχο απο τη στιγμη που ειχε ολα τα στοιχεια μου?

Εν κατακλειδι!!!Πριν αλλαξετε το ονομα να πηγαινετε διαβασμενοι σχετικα με το αν ανηκετε στην κατηγορια του δικαιουχων(υπαρχουν πολλές) και εχοντας το εκκαθαριστικο μαζι σας που το  αποδεικνυει!

Που να απευθυνθω για καταγγελια?

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 minutes ago, gponiris said:

Επισης μου ειπε οτι πρεπει να εκδοθει ο 1ος λογαριασμος και μετα να κανω αιτηση στο ΗΔΙΚΑ για να γινω δικαιουχος κοινωνικου τιμολογιου.Κατα ποσο ισχυει αυτο?Γιατι να μην μπορω να το κανω απο τωρα που υπογραψα?Γιατι δεν με περασε στο συστημα επιτοπου σαν δικαιουχο απο τη στιγμη που ειχε ολα τα στοιχεια μου?

Άλλαξαν τα κριτήρια για να είσαι δικαιούχος κοινωνικού τιμολογίου, έγιναν πιο αυστηρά νομίζω. Για να ενταχθείς σε αυτό πρέπει είτε να παίρνεις το Κοινωνικό Εισόδημα Αλληλεγγύης ή να έχεις πάρει το Κοινωνικό Μέρισμα.

Σήμερα υποτίθεται ότι άνοιξαν οι αιτήσεις στο ΗΔΙΚΑ, αν δεν είναι down το site μπορείς να κάνεις την αίτηση..

http://www.cnn.gr/news/ellada/story/117777/koinoniko-timologio-deh-2018-apo-simera-i-ilektroniki-ypovoli-aitiseon

Τώρα για την εγγύηση δεν ξέρω τι παίζει, το μηδενικό εκκαθαριστικό πλέον δεν λέει κάτι από μόνο του αν δεν κάνω λάθος.

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Άλλαξαν τα κριτήρια για να είσαι δικαιούχος κοινωνικού τιμολογίου, έγιναν πιο αυστηρά νομίζω. Για να ενταχθείς σε αυτό πρέπει είτε να παίρνεις το Κοινωνικό Εισόδημα Αλληλεγγύης ή να έχεις πάρει το Κοινωνικό Μέρισμα.

Σήμερα υποτίθεται ότι άνοιξαν οι αιτήσεις στο ΗΔΙΚΑ, αν δεν είναι down το site μπορείς να κάνεις την αίτηση..

http://www.cnn.gr/news/ellada/story/117777/koinoniko-timologio-deh-2018-apo-simera-i-ilektroniki-ypovoli-aitiseon

Τώρα για την εγγύηση δεν ξέρω τι παίζει, το μηδενικό εκκαθαριστικό πλέον δεν λέει κάτι από μόνο του αν δεν κάνω λάθος.

Θα ηθελα να μαθω για το θεμα της εγγυησεως γιατι το θεωρω φλεγων.

Οσοι  ειναι ηδη δικαιουχοι κοιν.τιμολ.  πρεπει να ξανακανουν αιτηση μεσω Ηδικα  ή περνανε αυτοματα λογω της ιδιοτητας τους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 minutes ago, gponiris said:

Θα ηθελα να μαθω για το θεμα της εγγυησεως γιατι το θεωρω φλεγων.

Οσοι  ειναι ηδη δικαιουχοι κοιν.τιμολ.  πρεπει να ξανακανουν αιτηση μεσω Ηδικα  ή περνανε αυτοματα λογω της ιδιοτητας τους?

Πρέπει να ξανακάνουν αίτηση κι από την στιγμή που άλλαξαν τα κριτήρια, ουσιαστικά δεν θεωρήσε αυτόματα δικαιούχος για να πεις ότι θα πληρώσεις χαμηλότερη εγγύηση.

Μπορεί να κάνω και λάθος πάντως, για την εγγύηση.

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, ThReSh είπε

Πρέπει να ξανακάνουν αίτηση κι από την στιγμή που άλλαξαν τα κριτήρια, ουσιαστικά δεν θεωρήσε αυτόματα δικαιούχος για να πεις ότι θα πληρώσεις χαμηλότερη εγγύηση.

Μπορεί να κάνω και λάθος πάντως, για την εγγύηση.

Εγω παντως οπως ανεφερα και πιο πανω εδειξα το εκκαθαριστικο και δεχτηκε το ποσο των 20ε σαν εγγυηση,ασχετως ΗΔΙΚΑ.Επισης ο Ηδικα λειτουργει μονο για ΚΟΤ Α προς στιγμης.Η επιλογη Κοτ β ειναι ανενεργη.

Η εγγυηση συμψιφηζεται/αφαιρειται απο τον 1ο λογαριασμο, επιστρεφεται καποια στιγμη στο μελλον ή παρακρατειται απο τη Δεη?

Επεξ/σία από gponiris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή δουλεύω σε εναλλακτικό πάροχο ηλεκ.ενέργειας, να σας πω ότι τουλάχιστον σε εμάς, η αλλαγή του ονόματος γίνεται είτε με μισθωτήριο (αν είναι στο όνομά σας, και θέλετε και το ρολόι στο όνομα σας), είτε με το συμβόλαιο του σπιτιού, και χωρίς καμία άλλη διαδικασία.

Σε εμάς η διαδικασία είναι πολύ απλή, και ίσως θα έπρεπε να είναι ένα ακόμα Push να αφήσετε τη δεη (και πριν να δουλέψω σε εναλ.πάροχο, πάλι της ίδιας άποψης ήμουν).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Θα ηθελα να μεταφερω τον δικαιουχο του λογαριασμου της Δεη στο ονομα μου,επειδη ειμαι δικαιουχος του κοινωνικου μερισματος και το σπιτι το οποιο διαμενω μου το εχει κανει δωρεαν παραχωρηση η μανα μου της οποιας της ανηκει...

Τι δικαιολογητικα θα χρειαστω? Θα την παρω την εκπτωση του κοινωνικου τιμολογιου?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, antreaslam είπε

επειδή δουλεύω σε εναλλακτικό πάροχο ηλεκ.ενέργειας, να σας πω ότι τουλάχιστον σε εμάς, η αλλαγή του ονόματος γίνεται είτε με μισθωτήριο (αν είναι στο όνομά σας, και θέλετε και το ρολόι στο όνομα σας), είτε με το συμβόλαιο του σπιτιού, και χωρίς καμία άλλη διαδικασία.

Σε εμάς η διαδικασία είναι πολύ απλή, και ίσως θα έπρεπε να είναι ένα ακόμα Push να αφήσετε τη δεη (και πριν να δουλέψω σε εναλ.πάροχο, πάλι της ίδιας άποψης ήμουν).

Δηλαδή? Δεν ζητάτε πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Joshua21 είπε

Δηλαδή? Δεν ζητάτε πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου?

εάν μιλάς για ΥΔΕ, αυτό δεν ζητείται από εμάς, αλλά από τον δεδδηε, σε διάφορες περιπτώσεις (όχι στανταρ, αλλά συνήθως σε πολύ παλιά κτίσματα).

Αν ζητηθεί ΥΔΕ από τον πελάτη, τότε εμείς έχουμε να του προτείνουμε μία φθηνή λύση, από την οποία δεν βγάζουμε κάτι, είναι μόνο για να βοηθήσουμε τη διαδικασία.

Εγώ αναφέρθηκα στο πως αλλάζεις όνομα στην παροχή στο προηγούμενο μήνυμά μου.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...