Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή ονόματος λογαριασμού ΔΕΗ


horsepower

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, antreaslam είπε

εάν μιλάς για ΥΔΕ, αυτό δεν ζητείται από εμάς, αλλά από τον δεδδηε, σε διάφορες περιπτώσεις (όχι στανταρ, αλλά συνήθως σε πολύ παλιά κτίσματα).

Αν ζητηθεί ΥΔΕ από τον πελάτη, τότε εμείς έχουμε να του προτείνουμε μία φθηνή λύση, από την οποία δεν βγάζουμε κάτι, είναι μόνο για να βοηθήσουμε τη διαδικασία.

Εγώ αναφέρθηκα στο πως αλλάζεις όνομα στην παροχή στο προηγούμενο μήνυμά μου.

Οπότε που ακριβώς στηρίζεις το ότι η διαδικασία αλλαγής ονόματος στον πάροχο που εργάζεσαι είναι πιο απλή σε σχέση με τη ΔΕΗ? Τα ίδια ακριβώς ζητάει και η ΔΕΗ, πως αυτό μπορεί να γίνει ένα ακόμα "push" ώστε να αφήσει κάποιος τη ΔΕΗ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, Joshua21 είπε

Οπότε που ακριβώς στηρίζεις το ότι η διαδικασία αλλαγής ονόματος στον πάροχο που εργάζεσαι είναι πιο απλή σε σχέση με τη ΔΕΗ? Τα ίδια ακριβώς ζητάει και η ΔΕΗ, πως αυτό μπορεί να γίνει ένα ακόμα "push" ώστε να αφήσει κάποιος τη ΔΕΗ?

διαβάζω για επανα-υπλογισμό εγγύησης, για απαίτηση υπογραφής νέου μισθωτηρίου, και φυσικά, σίγουρα για ουρές στα καταστήματα κλπ.

Αν σκεφτείς ότι αυτό μπορεί να γίνει σε 10 λεπτά με μια εταιρεία σαν τη δικη μας (υποθέτω ότι όλες ετσι θα κάνουν), από το σπίτι σου ή τη δουλειά σου, εεε, εγώ το βρίσκω πολύ πιο ξεκουραστο, αν κάνω λάθος, σόρρυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, antreaslam είπε

διαβάζω για επανα-υπλογισμό εγγύησης, για απαίτηση υπογραφής νέου μισθωτηρίου, και φυσικά, σίγουρα για ουρές στα καταστήματα κλπ.

Αν σκεφτείς ότι αυτό μπορεί να γίνει σε 10 λεπτά με μια εταιρεία σαν τη δικη μας (υποθέτω ότι όλες ετσι θα κάνουν), από το σπίτι σου ή τη δουλειά σου, εεε, εγώ το βρίσκω πολύ πιο ξεκουραστο, αν κάνω λάθος, σόρρυ

Ενώ στον πάροχο που εργάζεσαι δηλαδή την εγγύηση δεν την υπολογίζετε? Αν θελήσω να κάνω αλλαγή ονόματος στο σπίτι μου και να έρθω σε σας θα μου κρατήσετε μόλις 1,76€, μια και τόσο είναι η εγγύηση που είχε πληρωθεί στην ΔΕΗ κάπου το 1985? Επίσης την εγγύηση θα την βάλετε και εσείς στον πρώτο λογαριασμό, ή θα την πληρώσω άμεσα? Εκτός και αν εννοείς πως εσείς ειδικά δεν ζητάτε εγγύηση, οπότε πάσο.

Επίσης δεν ζητάτε μισθωτήριο σε ισχύ, προχωράτε σε αλλαγή ονόματος και με ληγμένο?

Όσο για την ουρά ok, ίσως και να βρεθεί κάποιος που θα το θεωρήσει καλό λόγο ώστε να μην προτιμήσει τη ΔΕΗ, δεν αντιλέγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/1/2018 στις 9:13 ΜΜ, mclein είπε

η δεη ειπε πως επειδη το μισθωτηριο εγινε προ 13 ετων & ηταν για 1+1 ετος πρεπει να κανω νεο & μετα να παω.

δυσκολο να φτιαξω νεο μισθωτηριο ή ανανεωσω το υπαρχον καθεστως καθως η ιδιοκτητρια περιμενει το αιωνιο ταξιδι (99 ετων) !

μπορει να γινει κατι διαφορετικο ή με καποια αποδειξη μηδενική ή τιμολογιο ή καποιο παραστατικο οτι η επιχειρηση λειτουργει ;

Χρειαζεσαι και χαρτι ηλεκτρολογου και πιστοποιητικο ενεργειακης καταστασης(αυτο ειδικα για να γινει νεο συμβολαιο ηλεκτρονικα) για να παρεις το ρευμα στο ονομα σου.(φυσικα ειναι υποχρεωση του ιδιοκτητη να τα πληρωσει).

Εγω νοικιαζω ενα διαμερισμα και το ρευμα ειναι στο ονομα μου καναμε νεο συμβολαιο(χαρτι ηλεκτρολογου και πιστοποιητικο ενεργειακης καταστασης)μπορει να παρει ο ενοικιαστης το ρευμα στο ονομα του ενω χρωσταει ενα λογαριασμο(αν υπογραψει οτι το δεχεται το χρεος ως δικο του)η πρεπει να το εξοφλησει πρωτα?Ξερει καποιος?

Επεξ/σία από Dannie
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Dannie είπε

Χρειαζεσαι και χαρτι ηλεκτρολογου και πιστοποιητικο ενεργειακης καταστασης(αυτο ειδικα για να γινει νεο συμβολαιο ηλεκτρονικα) για να παρεις το ρευμα στο ονομα σου.(φυσικα ειναι υποχρεωση του ιδιοκτητη να τα πληρωσει).

Εγω νοικιαζω ενα διαμερισμα και το ρευμα ειναι στο ονομα μου καναμε νεο συμβολαιο(χαρτι ηλεκτρολογου και πιστοποιητικο ενεργειακης καταστασης)μπορει να παρει ο ενοικιαστης το ρευμα στο ονομα του ενω χρωσταει ενα λογαριασμο(αν υπογραψει οτι το δεχεται το χρεος ως δικο του)η πρεπει να το εξοφλησει πρωτα?Ξερει καποιος?

Εσύ να υποθέσω πως είσαι ο εκμισθωτής(δλδ ο ιδιοκτήτης)? Ρωτάω γιατί το "νοικιάζω ένα διαμέρισμα" έχει δύο έννοιες, και του εκμισθωτή και του μισθωτή.

Επίσης ο ενοικιαστής χρωστάει στη ΔΕΗ έναν λογαριασμό από άλλη παλιότερη σύμβαση, ή εσύ? Αν είναι από παλιότερη σύμβαση ναι, μπορεί να κάνει νέα σύμβαση εφόσον δεχτεί το χρέος της παλιάς να μπει στην καινούργια. Αν πάλι τον χρωστάς εσύ, απλά δεν αφορά τον ενοικιαστή αυτό το χρέος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Το χρέος στη ΔΕΗ ακολουθεί πάντα αυτόν που έχει υπογράψει τη σύμβαση προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας(τον παλιό ενοικιαστή δλδ)

Οταν αφησεις απληρωτο λογ/σμο κοβουν το ρευμα στο συγκεκριμενο ακινητο ασχέτως σε ποιανου ονομα είναι ο λογ/σμος, σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Εσύ να υποθέσω πως είσαι ο εκμισθωτής(δλδ ο ιδιοκτήτης)? Ρωτάω γιατί το "νοικιάζω ένα διαμέρισμα" έχει δύο έννοιες, και του εκμισθωτή και του μισθωτή.

Επίσης ο ενοικιαστής χρωστάει στη ΔΕΗ έναν λογαριασμό από άλλη παλιότερη σύμβαση, ή εσύ? Αν είναι από παλιότερη σύμβαση ναι, μπορεί να κάνει νέα σύμβαση εφόσον δεχτεί το χρέος της παλιάς να μπει στην καινούργια. Αν πάλι τον χρωστάς εσύ, απλά δεν αφορά τον ενοικιαστή αυτό το χρέος.

Ναι εχεις δικιο ειμαι ο ιδιοκτητης απλα ειναι γνωστος μου και δεν αλλαξα το ρευμα αλλα τωρα θελει να το αλλαξει αυτος αλλα χρωσταει ενα μικρο ποσο οποτε πρεπει να το πληρωσει η μπορει να το μεταφερει στον νεο λογαριασμο που θα κανει?

 

Επισης μερικοι να ξερετε οτι πριν αρκετα χρονια πολλοι πηραν την ΔΕΗ στο ονομα τους απλα και μονο δινοντας το ΑΦΜ(Δηλαδη ο λογαριασμος γραφει αλλο ονομα απο αυτο που αντιστοιχει στο ΑΦΜ.Ειχα πουλησει μια γκαρσονιερα στην οποια ειχα δωσει το ΑΦΜ μου αλλα η ΔΕΗ εγραφε αλλο ονομα και ο ενοικιαστης - του νεου ιδιοκτητη που ουτε αυτος αλλαξε το ρευμα - που δεν πληρωσε μια δοση ενφια(τοτε που εμπαιναν στην ΔΕΗ)μου ηρθε ως χρεος στην εφορια.Ειχα ξεχασει οτι ουσιαστικα το ρευμα ηταν στο ονομα μου.

Επεξ/σία από Dannie
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Dannie είπε

Ναι εχεις δικιο ειμαι ο ιδιοκτητης απλα ειναι γνωστος μου και δεν αλλαξα το ρευμα αλλα τωρα θελει να το αλλαξει αυτος αλλα χρωσταει ενα μικρο ποσο οποτε πρεπει να το πληρωσει η μπορει να το μεταφερει στον νεο λογαριασμο που θα κανει?

Εφόσον όντως είναι μικρό το ποσό, λογικά δεν θα έχει πρόβλημα, αρκεί να υπογράψει ότι δέχεται το παλιό χρέος να μπει στη νέα σύμβαση που θα κάνει.

edit

Ελπίζω να μην εννοείς ότι χρωστάει έναν λογαριασμό στο ρεύμα που ήδη έχει το σπίτι που του νοικιάζεις και που εκδίδεται στο όνομα σου...

Επεξ/σία από Joshua21
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Εφόσον όντως είναι μικρό το ποσό, λογικά δεν θα έχει πρόβλημα, αρκεί να υπογράψει ότι δέχεται το παλιό χρέος να μπει στη νέα σύμβαση που θα κάνει.

edit

Ελπίζω να μην εννοείς ότι χρωστάει έναν λογαριασμό στο ρεύμα που ήδη έχει το σπίτι που του νοικιάζεις και που εκδίδεται στο όνομα σου...

Μενει 10 χρονια μεσα οποτε ναι δικη του καταναλωση ειναι απλα ο λογαριασμος εχει το ΑΦΜ μου και θελει να το βαλει στο ονομα του.Πρεπει να τον εξοφλησει πρωτα η μπορει να κανει αποδοχη του χρεους του και να μεταφερθει στον νεο λογαριασμο που θαναι στο ονομα του?

Επεξ/σία από Dannie
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Dannie είπε

Μενει 10 χρονια μεσα οποτε ναι δικη του καταναλωση ειναι απλα ο λογαριασμος εχει το ΑΦΜ μου και θελει να το βαλει στο ονομα του.Πρεπει να τον εξοφλησει πρωτα η μπορει να κανει αποδοχη του χρεους του και να μεταφερθει στον νεο λογαριασμο που θαναι στο ονομα του?

Μην μπερδεύεσαι, εφόσον ο λογαριασμός έχει το ΑΦΜ σου τότε ΕΣΎ τα χρωστάς, άσχετα ποιος τα έχει καταναλώσει.

Τώρα με δεδομένο το παραπάνω, δεν είναι ανάγκη ούτε να εξοφλήσει πρώτα το λογαριασμό ΣΟΥ, ούτε να κάνει αποδοχή του χρέους ΣΟΥ. Τίποτα από αυτά τα δύο δεν είναι απαραίτητη προϋπόθεση ώστε να συνάψει νέα σύμβαση παροχής ενέργειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Μην μπερδεύεσαι, εφόσον ο λογαριασμός έχει το ΑΦΜ σου τότε ΕΣΎ τα χρωστάς, άσχετα ποιος τα έχει καταναλώσει.

Τώρα με δεδομένο το παραπάνω, δεν είναι ανάγκη ούτε να εξοφλήσει πρώτα το λογαριασμό ΣΟΥ, ούτε να κάνει αποδοχή του χρέους ΣΟΥ. Τίποτα από αυτά τα δύο δεν είναι απαραίτητη προϋπόθεση ώστε να συνάψει νέα σύμβαση παροχής ενέργειας.

Εγω απλα ρωτησα μπορει να πει θελω να παρω την ΔΕΗ στο ονομα μου και το χρεος του λογαριασμου που εχει το ακινητο η οχι.Φιλος μου ειναι δεν υπαρχει φοβος εξαπατησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρωτησε η μανα μου στην δεη και της ειπαν οτι το χαρτι του ηλεκτρολογου μπορει να το προσκομισει μεχρι και 6 μηνες μετα την αλλαγη του ονοματος,ισχυει κατι τετοιο?

 

Εμενα που ειναι δωρεαν παραχωρηση και πηρα κοιν.μερισμα τι χαρτι πρεπει να προσκομισω απο την εφορια το ε2?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, eidikos33 είπε

Ρωτησε η μανα μου στην δεη και της ειπαν οτι το χαρτι του ηλεκτρολογου μπορει να το προσκομισει μεχρι και 6 μηνες μετα την αλλαγη του ονοματος,ισχυει κατι τετοιο?

Εμενα που ειναι δωρεαν παραχωρηση και πηρα κοιν.μερισμα τι χαρτι πρεπει να προσκομισω απο την εφορια το ε2?

Ναι ισχυει....Στο Ε1 θα το δηλωσεις εκει που λεει για κυρια κατοικια και θα κλικαρεις για δωρεαν παραχωρηση .Αν εγινε φετος θα το δηλωσεις στις δηλωσεις του χρονου για οσους μηνες ειναι η δωρεαν παραχωρηση το 2018.Αν εγινε το 2017 στις φετινες δηλωσεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Ναι ισχυει....Στο Ε1 θα το δηλωσεις εκει που λεει για κυρια κατοικια και θα κλικαρεις για δωρεαν παραχωρηση .Αν εγινε φετος θα το δηλωσεις στις δηλωσεις του χρονου για οσους μηνες ειναι η δωρεαν παραχωρηση το 2018.Αν εγινε το 2017 στις φετινες δηλωσεις .

Το εχω δηλωσει η μανα μου δωρεαν παραχωρηση στην φορολογικη δηλωση το μονο που εχω να κανω  ειναι να παω στην δεη και να αλλαξω το ονομα του λογαριασμου της δεη στο ονομα μου

εγω οταν παω τι δικαιολογητικα χρειαζομαι? της μανας μου της ειπαν οτι θελει καποιο χαρτι που να δειχνει οτι μου το εχει κανει δωρεαν παραχωρηση υποθετω το ε1 και το χαρτι του ηλεκτρολογου το οποιο μπορεις να προσκομισεις μεσα σε ενα διαστημα 6 μηνων,εγγυηση θα πληρωσω κατι?

 

η μεταφορα του ονοματος γινεται αμεσως? η θελει καποιο χρονικο διαστημα?

θα χρειαστει κατι αλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...