Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή ονόματος λογαριασμού ΔΕΗ


horsepower

Προτεινόμενες αναρτήσεις

47 λεπτά πριν, takoulou είπε

+ΦΠΑ 24% .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, rus είπε

Αυτό σημαινει ότι εχει ηδη παραβιαστεί  αυτό που υπηρχε στη θεση του συρματακιου. Συμφωνα με τους φιλους μας από πανω δεν επρεπε να σηκωσεις το διακοπτη.

Ελαβες τα μετρα σου ώστε να μη ξαναπεσει?

Δεν θυμάμαι να υπήρχε ποτέ κάποια σφραγίδα στο συγκεκριμένο σημείο σε κανένα από τα 4 ρολόγια. Ούτε καν του κοινόχρηστου. Πάντα ήταν με συρματάκι από όσο γνωρίζω.

Ποιο να ξαναπέσει? Η ασφάλεια του ρολογιού? Αυτό είναι παλαιό συμβάν. Αλλάχτηκε ο ελαττωματικός λαμπτήρας της κουζίνας.

Το "έπραξα τα δέοντα" ο καθένας μπορεί να το μεταφράσει κατά το δοκούν...

Επεξ/σία από GREEKEAGLE12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, rus είπε

Σε ποιου ονομα το επανασυνδεσαν? στου προηγουμενου ενοικιαστη? Δηλαδη τωρα ο ανθρωπος βρισκεται να χρωσταει παγια, ερτ, δημους κλπ? Ποσα λεφτα εχουν μαζευτει?

Αν εχεις ανοιξει το καπακι του μετρητη σπαζοντας την ασφαλειουλα που εχει για να σηκωσεις το διακοπτη μετα από ένα μπλακαουτ, θεωρείται κ αυτό απαγορευμενο πειραγμα μετρητη?

Οι ενοικιαστές έφεραν το ρολόι στο όνομά τους. Δεν έγινε κάποια παρατυπία/παρανομία εκ μέρους μας ή εκ μέρους των ενοικιαστών. Αυτό που έγινε οτι μεταξύ της αποχώρησης και της διακοπής του ρεύματος από τους προηγούμενους και του ερχομού των επόμενων ενοικιαστών, όσο το ρεύμα είχε διακοπεί, πέρασε κάποιος υπάλληλος του ΔΕΔΔΗΕ και επανασύνδεσε το ρεύμα χωρίς να έχει καταθέσει κανένας αίτηση σύνδεσης. Ευτυχώς που η ΔΕΗ το διαπίστωσε και μας το είπε, διότι σε αντίθετη περίπτωση αν δεν μπορούσε να διαπιστωθεί κάτι θα θεωρούταν σαν παράνομη επανασύνδεση......

Για το δεύτερο που ρωτάς. Κανονικά θεωρείτε, η διαδικασία είναι ειδοποιείς ΔΕΔΔΗΕ, ανοίγουν μετρητή, σηκώνεις διακόπτη ή κάνει ο ηλεκτρολόγος οτι είναι να κάνει (π.χ μέτρηση/έλεγχος αγωγών από μετρητή εως πίνακα) μετά ειδοποιείς ξανά ΔΕΔΔΗΕ για να σφραγίσει πάλι. Αρκετοί δεν ειδοποιούν και το αφήνουν έτσι.

47 λεπτά πριν, GREEKEAGLE12 είπε

Δεν θυμάμαι να υπήρχε ποτέ κάποια σφραγίδα στο συγκεκριμένο σημείο σε κανένα από τα 4 ρολόγια. Ούτε καν του κοινόχρηστου. Πάντα ήταν με συρματάκι από όσο γνωρίζω.

Ποιο να ξαναπέσει? Η ασφάλεια του ρολογιού? Αυτό είναι παλαιό συμβάν. Αλλάχτηκε ο ελαττωματικός λαμπτήρας της κουζίνας.

Το "έπραξα τα δέοντα" ο καθένας μπορεί να το μεταφράσει κατά το δοκούν...

Σε αρκετά ρολόγια έχει αφαιρεθεί η σφραγίδα και δεν ασχολούνται για κυρώσεις. Παρόλα αυτά αν στα ρολόγια αυτά υποπτευθούν οτι γίνεται ρευματοκλοπή ή παράνομη σύνδεση θα έρθουν να το σφραγίσουν. Τα ρολόγια έχουν και δεύτερη σφραγίδα στο εσωτερικό του μηχανισμού, εκείνη δεν πρέπει να παραβιαστεί σε καμιά περίπτωση γιατί θα υπάρχει θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Γιάννης Platano είπε

+ΦΠΑ 24% .

13,21ε λεει, αν και ετσι όπως το γραφει μοιαζει προαιρετικο.

8 ώρες πριν, GREEKEAGLE12 είπε

Δεν θυμάμαι να υπήρχε ποτέ κάποια σφραγίδα στο συγκεκριμένο σημείο σε κανένα από τα 4 ρολόγια. Ούτε καν του κοινόχρηστου. Πάντα ήταν με συρματάκι από όσο γνωρίζω.

Ποιο να ξαναπέσει? Η ασφάλεια του ρολογιού? Αυτό είναι παλαιό συμβάν. Αλλάχτηκε ο ελαττωματικός λαμπτήρας της κουζίνας.

Το "έπραξα τα δέοντα" ο καθένας μπορεί να το μεταφράσει κατά το δοκούν...

Kανονικα εχουν μια ασφαλειουλα, για να υπαρχει τωρα συρματακι σημαινει ότι καποτε παραβιαστηκε, ειτε από υπαλληλο της δεη ειτε απο οποιονδηποπτε αλλον. "Επεσε η ασφαλεια του σπιτιου αλλα και του ρολογιου" ετσι εγραψες, το ξεχασες κιολας? Δε χρειαζεται να μεταφρασεις κατα το δοκουν, φωνάζεις εναν ηλεκτρολογο, αν στη περιπτωση εκεινη ηταν μονο μια ελαττωματικη λαμπα ok.

7 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Οι ενοικιαστές έφεραν το ρολόι στο όνομά τους. Δεν έγινε κάποια παρατυπία/παρανομία εκ μέρους μας ή εκ μέρους των ενοικιαστών. Αυτό που έγινε οτι μεταξύ της αποχώρησης και της διακοπής του ρεύματος από τους προηγούμενους και του ερχομού των επόμενων ενοικιαστών, όσο το ρεύμα είχε διακοπεί, πέρασε κάποιος υπάλληλος του ΔΕΔΔΗΕ και επανασύνδεσε το ρεύμα χωρίς να έχει καταθέσει κανένας αίτηση σύνδεσης. Ευτυχώς που η ΔΕΗ το διαπίστωσε και μας το είπε, διότι σε αντίθετη περίπτωση αν δεν μπορούσε να διαπιστωθεί κάτι θα θεωρούταν σαν παράνομη επανασύνδεση......

Για το δεύτερο που ρωτάς. Κανονικά θεωρείτε, η διαδικασία είναι ειδοποιείς ΔΕΔΔΗΕ, ανοίγουν μετρητή, σηκώνεις διακόπτη ή κάνει ο ηλεκτρολόγος οτι είναι να κάνει (π.χ μέτρηση/έλεγχος αγωγών από μετρητή εως πίνακα) μετά ειδοποιείς ξανά ΔΕΔΔΗΕ για να σφραγίσει πάλι. Αρκετοί δεν ειδοποιούν και το αφήνουν έτσι.

Για παρατυπια εκ μερους της δεη μιλησα. Ειπες οτι ξανασυνδεθηκε το ρευμα οποτε ρωτησα σε ποιου το ονομα ξανασυνδεθηκε, στου ενοικαστη που το ειχε διακοψει? Αρα αυτος βρεθηκε να χρωσταει λεφτα που δεν εκανε.

Αυτό που ρωτησα είναι αν επιτρεπεται ξεσφραγισμα από ατομα μη υπαλληλους της δεδδηε. Αν μεινεις ξαφνικα χωρις ρευμα είναι πιο ευκολο να σηκωσεις την ασφαλεια αντι να περιμενεις να ερθουν.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα.. Δυσκολο να πηγε η Δεδδηε να συνδεσει το ρευμα χωρις να εχει καποια εντολη... Και μαλιστα σε κομμενο ρευμα... Εκτος και αν εγινε καποιο λαθος...

Και αυτες ειναι οι σφραγιδες... Που υπαρχουν σε μια προχη που δεν πρεπει να κοβονται... 

ΣΦΡΑΚΙΔΟΥ ΚΙΒΩΤΙΟΥ...PNG

ΣΦΡΑΓΙΔΑ ΚΙΒΩΤΙΟΥ 11.PNG

llllllllllll.PNG

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 hours ago, Βασίλης_29 said:

Σε αρκετά ρολόγια έχει αφαιρεθεί η σφραγίδα και δεν ασχολούνται για κυρώσεις. Παρόλα αυτά αν στα ρολόγια αυτά υποπτευθούν οτι γίνεται ρευματοκλοπή ή παράνομη σύνδεση θα έρθουν να το σφραγίσουν.

Και σε μας ήταν σπασμένη (η εξωτερική) για κάποιο λόγο, σε κάποια φάση που είχε έρθει ΔΕΔΔΗΕ για μια βλάβη, τους το είπα κι έβαλαν άμεσα καινούρια χωρίς πρόβλημα/ερωτήσεις.

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ThReSh είπε

Και σε μας ήταν σπασμένη (η εξωτερική) για κάποιο λόγο, σε κάποια φάση που είχε έρθει ΔΕΔΔΗΕ για μια βλάβη, τους το είπα κι έβαλαν άμεσα καινούρια χωρίς πρόβλημα/ερωτήσεις.

Αν δεν ειναι πειραγμενος μεσα ο μετρητης δεν δινει σημασια στην εξω ασφαλεια ο ΔΕΔΔΗΕ.

3 ώρες πριν, takoulou είπε

Καλημερα.. Δυσκολο να πηγε η Δεδδηε να συνδεσει το ρευμα χωρις να εχει καποια εντολη... Και μαλιστα σε κομμενο ρευμα... Εκτος και αν εγινε καποιο λαθος...

Και αυτες ειναι οι σφραγιδες... Που υπαρχουν σε μια προχη που δεν πρεπει να κοβονται... 

ΣΦΡΑΚΙΔΟΥ ΚΙΒΩΤΙΟΥ...PNG

ΣΦΡΑΓΙΔΑ ΚΙΒΩΤΙΟΥ 11.PNG

llllllllllll.PNG

Σε ποιια περιοχη εισαι ? Αγρινιο μηπως ?Προσπαθω να μαντεψω το καλως σβησμενο ονομα του Τομεραχη Εκμεταλλευσης.

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Αν δεν ειναι πειραγμενος μεσα ο μετρητης δεν δινει σημασια στην εξω ασφαλεια ο ΔΕΔΔΗΕ.

Και το image με την επιβολή προστιμου που εβαλε ο takoulou? Στραβοξυλο υπάλληλος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Γιάννης Platano είπε

Αν δεν ειναι πειραγμενος μεσα ο μετρητης δεν δινει σημασια στην εξω ασφαλεια ο ΔΕΔΔΗΕ.

Σε ποιια περιοχη εισαι ? Αγρινιο μηπως ?Προσπαθω να μαντεψω το καλως σβησμενο ονομα του Τομεραχη Εκμεταλλευσης.

Βρηκα μια περιπτωση σαν παραδειγμα ... Δεν ειμαι αγρινιο... Εδω στην Αττικη..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, rus είπε

Και το image με την επιβολή προστιμου που εβαλε ο takoulou? Στραβοξυλο υπάλληλος?

Το οτι δεν δινει σημασια  ειναι οτι δεν το θεωρει ρευματοκλοπη για να συνεχισει ελεγχο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, rus είπε

Kανονικα εχουν μια ασφαλειουλα, για να υπαρχει τωρα συρματακι σημαινει ότι καποτε παραβιαστηκε, ειτε από υπαλληλο της δεη ειτε απο οποιονδηποπτε αλλον. "Επεσε η ασφαλεια του σπιτιου αλλα και του ρολογιου" ετσι εγραψες, το ξεχασες κιολας? Δε χρειαζεται να μεταφρασεις κατα το δοκουν, φωνάζεις εναν ηλεκτρολογο, αν στη περιπτωση εκεινη ηταν μονο μια ελαττωματικη λαμπα ok.

Παλικάρι μου εμείς δεν πειράζουμε ρολόγια και ξερολόγια. Τη λάμπα φυσικά την άλλαξα μόνος μου (ήξερα ποια λάμπα ήταν γιατί έκανε θόρυβο σαν να σκάει), σήκωσα τον γενικό στον πίνακα, δεν είχα ρεύμα και ακολούθησα τις οδηγίες του ηλεκτρολόγου μου που πήρα τηλέφωνο να ελέγξω αν έχει πέσει η ασφάλεια στο ρολόι. Κοίταξα τα διπλανά ρολόγια που δουλεύανε και η ασφάλεια ήταν σε άλλη θέση, αυτό σήμαινε ότι είχε πέσει. Ενημέρωσα τον ηλεκτρολόγο μου και αυτός μου είπε ότι θα πρέπει να πάρω τις βλάβες και θα΄έρθουν πολύ γρήγορα. Αλλά ασφαλειάκι σας αυτό στις φωτογραφίες στο συγκεκριμένο πορτάκι δεν θυμάμαι να υπήρχε. 

Αυτό σημαίνει "κατά το δοκούν" το οποίο είναι ότι ο καθένας όταν γράφεις κάτι το ερμηνεύει όπως νομίζει αυτός.

Ο συγχωρεμένος ο πατέρας μου ήταν ηλεκτρολόγος και αυτό που ξέρω είναι ότι με ρεύματα δεν παίζεις.

Χρειάζεται κάτι άλλο να πω? Δεν νομίζω. Λοιπόν ευχαριστώ και αντίο σε όλους 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, rus είπε

Για παρατυπια εκ μερους της δεη μιλησα. Ειπες οτι ξανασυνδεθηκε το ρευμα οποτε ρωτησα σε ποιου το ονομα ξανασυνδεθηκε, στου ενοικαστη που το ειχε διακοψει? Αρα αυτος βρεθηκε να χρωσταει λεφτα που δεν εκανε.

Αυτό που ρωτησα είναι αν επιτρεπεται ξεσφραγισμα από ατομα μη υπαλληλους της δεδδηε. Αν μεινεις ξαφνικα χωρις ρευμα είναι πιο ευκολο να σηκωσεις την ασφαλεια αντι να περιμενεις να ερθουν.

Καλή ερώτηση. Δεν γνωρίζω σε ποιανού το όνομα συνδέθηκε, λογικά δεν θα συνδέθηκε σε κανενός το όνομα διότι δεν πέρασε κανένας να υποβάλλει αίτηση, ούτε ήρθε λογαριασμός για αυτό το διάστημα, το ρεύμα επισήμως ήταν κομμένο. Ο προηγούμενος ενοικιαστής έκανε διακοπή και πλήρωσε οτι χρωστούσε οπότε όλα ήταν τακτοποιημένα. Οι επόμενοι ενοικιαστές μπήκαν σε 3 μήνες χονδρικά, το ρεύμα είχε κοπεί από τον 1ο μήνα. Τώρα τι παίχτηκε από την ΔΕΗ δεν ξέρω, όταν διαπιστώθηκε οτι κάποιος είχε επαναφέρει το ρεύμα, οι επόμενοι ενοικιαστές πήγαν να το φέρουν στο όνομά τους με τα δικαιολογητικά και ρώτησαν, η ΔΕΗ απάντησε δεν υπάρχει πρόβλημα και οτι συνδέθηκε για άγνωστους λόγους από κάποιον υπάλληλο......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, GREEKEAGLE12 είπε

Παλικάρι μου εμείς δεν πειράζουμε ρολόγια και ξερολόγια. Τη λάμπα φυσικά την άλλαξα μόνος μου (ήξερα ποια λάμπα ήταν γιατί έκανε θόρυβο σαν να σκάει), σήκωσα τον γενικό στον πίνακα, δεν είχα ρεύμα και ακολούθησα τις οδηγίες του ηλεκτρολόγου μου που πήρα τηλέφωνο να ελέγξω αν έχει πέσει η ασφάλεια στο ρολόι. Κοίταξα τα διπλανά ρολόγια που δουλεύανε και η ασφάλεια ήταν σε άλλη θέση, αυτό σήμαινε ότι είχε πέσει. Ενημέρωσα τον ηλεκτρολόγο μου και αυτός μου είπε ότι θα πρέπει να πάρω τις βλάβες και θα΄έρθουν πολύ γρήγορα. Αλλά ασφαλειάκι σας αυτό στις φωτογραφίες στο συγκεκριμένο πορτάκι δεν θυμάμαι να υπήρχε. 

Αυτό σημαίνει "κατά το δοκούν" το οποίο είναι ότι ο καθένας όταν γράφεις κάτι το ερμηνεύει όπως νομίζει αυτός.

Ο συγχωρεμένος ο πατέρας μου ήταν ηλεκτρολόγος και αυτό που ξέρω είναι ότι με ρεύματα δεν παίζεις.

Kαλα δε μιλαμε αποκλειστικα για σας, σφραγιδα που λειπει σημαινει πως εχει παραβιαστει από καποιον. Μπορει κι από υπαλληλο της δεη. Γνωριζω τι σημαινει κατα το δοκουν, όπως ειπα σε τετοια περιπτωση δεν ενεργούμε κατα το δοκουν γιατι μπορει να ειναι επικινδυνο. Επισης και ο δικος μου πατερας ηταν ηλεκτρολογος, ειχε παθει 2-3 φορες σοβαρη ηλεκτροπληξια παροντος εμου και το μοτο του ηταν "προσοχη το ρευμα σκοτωνει". Τρου στορυ:)

9 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Καλή ερώτηση. Δεν γνωρίζω σε ποιανού το όνομα συνδέθηκε, λογικά δεν θα συνδέθηκε σε κανενός το όνομα διότι δεν πέρασε κανένας να υποβάλλει αίτηση, ούτε ήρθε λογαριασμός για αυτό το διάστημα, το ρεύμα επισήμως ήταν κομμένο.

Ώστε η δεη συνδεσε ανωνυμο ρευμα ανευ λογ/σμου, αρα το σπιτι απολαμβανε τσαμπα ρευμα, καλη φαση ακούγεται.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, rus είπε

Ώστε η δεη συνδεσε ανωνυμο ρευμα ανευ λογ/σμου, αρα το σπιτι απολαμβανε τσαμπα ρευμα, καλη φαση ακούγεται.

Ναι με την διαφορά οτι ήταν κενό, το διαπιστώσαμε όταν σήκωσα τυχαία το διακόπτη του θερμοσίφωνα και τον γενικό για να δείξω στον ενοικιαστή από που ανοίγει.

Κάποιος πονηρός θα μπορούσε κάλλιστα να εκμεταλλευτεί την κατάσταση. Και μετά όταν θα πάει κάποιος να το φέρει στο όνομά του φαντάσου να φορτώσουν τις κιλοβατώρες..... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα... Μου φαινεται πολυ δυσκολο να παει η ΔΕΔΔΗΕ   να συνδεσει το  ρευμα ενω ηταν κομμενο... Αυτα γινονται με καποια εντολη... Φαινεται μεσα στο συστημα του διαχειρηστη.. Δεν παει καποιος να  βαλει απο την ΔΕΔΔΗΕ αυθαιρετα. να  το συνδεσει.. Μηπως δεν ειχε κοπει καθολου... Μηπως καποιος αλλος να πειραξε την παροχη;;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...