Προς το περιεχόμενο

AMD Catalyst Drivers


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε αντίθεση με τον προηγούμενο, ΔΕΝ επιτρέπει ταυτόχρονα gpu voltage tuning και οριζόντια αύξηση gpu core. Επίσης, αν και κρατάει πολλές από τις ρυθμίσεις παλιού wattman profile, ωστόσο αρκετές δεν τις περνάει και το παλιό profile θέλει ξανά χέρι για να το προσαρμόσεις στον 2020.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μου κάνει κόλπα, σε άσχετες στιγμές ελαφριάς χρήσης (πχ στα 30" ενός YouTube video ή στο φόρτωμα ενός παιγνιδιού θα κολλήσει με μαύρη οθόνη χωρίς να αποκρίνεται σε τιποτα ή θα επανεκκινήσει ο οδηγός), ενώ βγάζει superposition 4K ή sottr bench χωρίς το παραμικρό (όλα με καλύτερα σκορ από ότι με τους 19.12.1).

Ίσως να φταίει ο τρόπος που έβαλα τις ρυθμίσεις του oc (overdriventool).

Αν σε stock είναι οκ, θα κοιτάξω να τις βάλω με το χέρι και βλέπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, sir ImPeCaBlE είπε

Μπορεί κάποιος να μου πει πως θέτω min/max state? Στη παλιά έκδοση εμφάνιζε την επιλογή με δεξί κλικ πάνω την αντίστοιχη κατάσταση. Στους 19.12.2 που είναι αυτή η επιλογή?

227344010_Annotation2019-12-11014418.png.96f5bc8c376a4b10f0af7ac54f47789b.png

Αφού το έψαξα και άλλο λίγο καταλήγω στο ότι αφαίρεσαν αυτή τη δυνατότητα. Μερικές βαθιές ανάσες και επιστροφή στους 19.12.1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρισκω εξαιρετικο τον νεο driver μεχρι στιγμης. Πολυ γρηγορο το panel καμια σχεση με το παλιο ομορφο στο ματι επιλογες για τα παντα ο νεος browser σιγουρα θα γλιτωσει πολυ κοσμο απο πολλα alt/tabs και γενικα αναβαθμιση σε ολα τα επιπεδα. Και το tuning κομπλε μου φανηκε εκανα load το profile απο την προηγουμενη εκδοση και το πηρε κανονικα. Σε benchmark στο breakpoint τσιμπησα ενα 3% performance με ιδιες ακριβως ρυθμισεις και στο παιχνιδι και στο profile του wattman. Και με fast boot με κρατησε κανονικα τις ρυθμισεις στο tuning ενω πριν μερικες φορες εκανε reset απο μονο του. Επισης και το μεγεθος του panel το κραταει εκει που το ειχαμε ενω πριν πηγαινε σε default μικρο. Οι on the fly ρυθμισεις μεσα στο παιχνιδι εξαιρετικο feature κανεις τα παντα απο εκει. Θα δοκιμασω και το streaming στο tablet σε 50αρα συνδεση να δω πως παει. Τους drivers τους περασα μετα απο safe mode ddu τους παλιους διεγραψα ολους τους φακελους amd και περασα τον καινουργιο. 3 ωριτσες επαιξα σημερα breakpoint κανενα σκαλωμα η αλλα θεματα.

2019-12-07-19-02.png&key=fd5a53a627010ad

2019-12-11-17-20.png&key=eb240f2fd1260ba

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου κάνει προβλήματα, πχ πάω να ανοίξω το RDR2 και freezάρει η εικόνα, κάνω alt + tab και πάλι alt + tab και παίζει για 1~2" μετά πάλι freeze και στην ουσία δεν μπορώ να παίξω καν το RDR2, στο Gears 5 μου κάνει το ίδιο αλλά μετά το διπλό alt + tab τρέχει μια χαρά μέχρι να πατήσω πχ να πάω settings όπου και πάλι freezάρει >< 
Τι να παίζει άραγε; 

Έχει κανένα καινούριο overlay που μου κάνει θέματα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, sir ImPeCaBlE είπε

Αυτό μου το έκανε όποτε είχα το enhanced sync ενεργοποιημένο. Δοκίμασε να το απενεργοποιήσεις.

Το έκανα αλλά πάλι το ίδιο, μου βγάζει πάνω αριστερά μια λεπτή κάθετη κόκκινη γραμμή σε ότι παιχνίδι και να ανοίξω και στο Gears 5 μετά από ένα αρχικό ALT+TAB στρώνει, στο RDR2 για κανέναν λόγο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, comfuzio είπε

Το έκανα αλλά πάλι το ίδιο, μου βγάζει πάνω αριστερά μια λεπτή κάθετη κόκκινη γραμμή σε ότι παιχνίδι και να ανοίξω και στο Gears 5 μετά από ένα αρχικό ALT+TAB στρώνει, στο RDR2 για κανέναν λόγο....

Καποια επιλογη θα στο δημιουργει το θεμα απο το panel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Μου κάνει κόλπα, σε άσχετες στιγμές ελαφριάς χρήσης (πχ στα 30" ενός YouTube video ή στο φόρτωμα ενός παιγνιδιού θα κολλήσει με μαύρη οθόνη χωρίς να αποκρίνεται σε τιποτα ή θα επανεκκινήσει ο οδηγός), ενώ βγάζει superposition 4K ή sottr bench χωρίς το παραμικρό (όλα με καλύτερα σκορ από ότι με τους 19.12.1).

Ίσως να φταίει ο τρόπος που έβαλα τις ρυθμίσεις του oc (overdriventool).

Αν σε stock είναι οκ, θα κοιτάξω να τις βάλω με το χέρι και βλέπουμε.

Όντως, φαίνεται να έφταιγε το 3rd party tool.

Με ακριβώς το ίδιο προφίλ μέσα από τον οδηγό, όλα δείχνουν να λειτουργούν καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή το αντιμετώπισα...μην παίρνετε δεδομένο ότι "πετάς το σωσμένο wattman profile και δουλεύει". Ναι, δουλεύει (μάλλον), αλλά παίζει να μην είναι ακριβώς το ίδιο στην "μετάφραση". Όταν το ψείρισα, είδα ότι, ναι μεν είχε κρατήσει τα περισσότερα, αλλά είχε και πεδία με άσχετες τιμές που έπρεπε να τις αλλάξω με το χέρι και να το σώσω ως profile στο νέο tuner, για να έχω το αναμενόμενο αποτέλεσμα. Ίσως πρέπει να το ψάξετε και αυτό λίγο...

Επεξ/σία από Occultist
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Όντως, φαίνεται να έφταιγε το 3rd party tool.

Με ακριβώς το ίδιο προφίλ μέσα από τον οδηγό, όλα δείχνουν να λειτουργούν καλά.

Άκυρο...έχω εντελώς αλλοπρόσαλλη συμπεριφορά τελικά.

Βγάζει Superpositiοn 4K χωρίς το παραμικρό θέμα (με ωραία scores), παίζω 1-2 γύρους ΒFV όλα καλά, στον 3ο πατάω να βγω στο menu...κολάει το σύμπαν.

Επανεκκίνηση (hard reset), περνάω το προφίλ, πμαίνω BF μετά από νέα επανεκκίνηση, φορτώνει ο χάρτης, πάω πάλι menu...το ίδιο.

Μόλις είδα πως βγήκε νέα έκδοση του οδηγού, με ημερομηνία 12/12...δεν είμαι σίγουρος για το πως και γιατί.

Θα κάνω ένα clean install μήπως και φτιάξουν κάποια πράγματα, αλλιώς μετά πίσω στους 19.12.1 περιμένοντας τους 20.1.1 κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γύρισα τελικά στους 12.1

Όταν λειτουργούν οι 2020, είναι εξαιρετικοί. Δυστυχώς, μου βγάζουν κουλά θέματα (πχ μετά από 2ωρίτσες ΒFV DX11, να κολλάει το σύμπαν όταν πάω να τρέξω firestrike ή να μου βγαίνουν τα timespy benches άκυρα από tesselation όταν το έχω δηλωμένο με τις ρυθμίσεις της εφαρμογής και όχι της AMD) σα να έχουν πρόβλημα με οτιδήποτε τρέχει 1η φορά.

Πιθανότατα θα στρώσουν όλα αυτά με τους (παρα)επόμενους, οπότε θα πάρουν το δρόμο τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω προλάβει να τους δοκιμάσω εκτενώς, ακόμα, αλλά μου φαίνονται άψογοι, μέχρι στιγμής (ε, πλην το μικρό learning curve που έχουν με το νέο interface)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι ότι χειρότερο οι 2020 
Έχουν αφαιρέσει το tab για τα ανταλλάξιμα γραφικά και στο forum τους σου λένε, ότι πλέον μπορείς να το κάνεις και από τις ρυθμίσεις των windows

Αλλά στις ρυθμίσεις το windows βλέπει και σαν powersave και σαν high performance την ίδια κάρτα ... Άρα βγαίνει άχρηστη η ανεξάρτητη και σου βλέπει μόνο την ενσωματωμένη.. Αυτό ισχύει για τα laptop.. Στα desktop πρέπει να τα δείχνει σωστά 

 

Έστειλα αναφορά με ticket στο support της AMD, ελπίζω να το φέρουν πίσω το feature γιατί πολλοί θα κλαίνε τα λεφτά τους 

Επεξ/σία από jack124
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...