Προς το περιεχόμενο

Σεισμικοτητα και Τσουναμι της Ελλαδας


Τοξοβολος_UK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οριστε κ ενα ενδιαφερον αρθρακι απο περισυ.Δεδομενης της ιστοριας των καταστροφικων τσουναμι της δεν βλεπω να πεφτουν πολυ εξω οι Ιταλοι.

 

 

http://www.geodifhs.com/4/post/2010/2/20.html

 

Ιταλοί ερευνητές βλέπουν τσουνάμι σε Ελλάδα.

24/02/2010

 

 

Τσουνάμι στη θαλάσσια περιοχή του ελληνικού τόξου, Επτάνησα, Ν. Κρήτη και νοτιοανατολικό Αιγαίο, θα προκαλέσει σεισμός πάνω από 8 Ρίχτερ. Στις ιταλικές ακτές, μεγάλος σεισμός στον ελληνικό υποθαλάσσιο χώρο θα προκαλέσει τσουνάμι ύψους πέντε μέτρων και θα τις πλήξει σε διάστημα μιας ώρας από τη στιγμή που θα συμβεί.

 

Αυτά υποστηρίζει επιστημονική ομάδα της Ρώμης με επικεφαλής τον Στέφανο Λορίτο, η εργασία της οποίας παρουσιάστηκε σε τεύχος του «New Scientist». Η συγκεκριμένη ομάδα αξιολογεί τους κινδύνους πρόκλησης τσουνάμι, εξαιτίας μεγάλων σεισμών, και θεωρεί ότι είναι αυξημένη η πιθανότητα να γίνει σε σύντομο χρονικό διάστημα σεισμός μεγέθους ανάλογου με εκείνον του 365 μ.Χ. και ότι ανάλογος, αν όχι μεγαλύτερος, κίνδυνος υφίσταται και για τις ακτές της Τυνησίας, της Λιβύης και της Αιγύπτου. Να σας υπενθυμίσω ότι στις 21 Ιουλίου 365 μ.Χ. μετά από σεισμό που έγινε στην περιοχή μεταξύ Κρήτης και Πελοποννήσου ακολούθησε καταστρεπτικό θαλάσσιο κύμα. Χιλιάδες άτομα πνίγηκαν και πολλές πόλεις ισοπεδώθηκαν στις ακτές της Κρήτης, Πελοποννήσου, μέχρι και την Μικρά Ασία, την Αλεξάνδρεια και τη Σικελία. Στην Αλεξάνδρεια παρέσυρε πλοία υπεράνω των μεγάλων τειχών και άλλα έπεσαν σε οικίες μέχρι και σε βάθος δυο μιλίων από την ακτή.

Οι επιστήμονες στηρίζονται σε έρευνα, που στηρίχτηκε σε έξι ιστορικούς σεισμούς της Μεσογείου, με πάνω από 8 Ρίχτερ. Μεταξύ αυτών ερεύνησαν τον σεισμό της Ελλάδας το 365 μ.Χ., της Σικελίας το 1908, της Κύπρου το 1222, και επεξεργάστηκαν τα πιθανά σενάρια δημιουργίας παλιρροϊκού κύματος στη λεκάνη της Μεσογείου.

 

To ελληνικό τόξο μπορεί να προκαλέσει σεισμούς μεγαλύτερους των 7,5 βαθμών και να δημιουργήσει τσουνάμι που θα επηρεάσουν τις παραλίες της Ελλάδας. Έχει δώσει αρκετά τσουνάμι κατά το παρελθόν. Στη χώρα μας, στον τομέα της προειδοποίησης είμαστε πάρα πολύ πίσω. Μετά το 2004, οι ΗΠΑ έχουν εγκαταστήσει πάνω από 15 τσουναμογράφους στον Ειρηνικό Ωκεανό και η Ταϊλάνδη και η Ινδονησία δύο στον Ινδικό. Το κόστος ενός τσουναμογράφου είναι περίπου όσο 5 σεισμογράφων. Στο νησί μας η λέξη τσουνάμι είναι ακόμη απαγορευτική. Ο κόσμος ακόμη δεν ξέρει τι να κάνει και πώς να αντιδράσει σε ένα τέτοιο γεγονός. Ζούμε 10 μήνες τον χρόνο κοντά στην θάλασσα και ακόμη δεν έχει γίνει ούτε ένα ενημερωτικό σεμινάριο από τις αρμόδιες αρχές. Μελέτες έχουν γίνει αλλά κι’ αυτές βρίσκονται στα συρτάρια κάποιου υπηρεσιακού παράγοντα.

 

Για την προστασία μας από τσουνάμι, χρειαζόμαστε ενημέρωση όχι μόνο για τσουνάμι αλλά και για τις άλλες φυσικές καταστροφές που να αρχίζει από τα σχολεία. Πρέπει να ξέρουμε ότι όταν είμαστε στην παραλία και αισθανθούμε ένα σεισμό που διαρκεί πάνω από 30 δευτερόλεπτα, να απομακρυνθούμε αμέσως και να περιμένουμε τουλάχιστον 30 λεπτά. Αν βρισκόμαστε κοντά σε κάποιο ύψωμα πρέπει να τρέξουμε το συντομότερο δυνατό προς εκεί. Μέχρι να έχουμε ένα αξιόπιστο σύστημα προειδοποίησης και στην Ελλάδα (μετά την Ταϊλάνδη και την Ινδονησία), η σεισμική δόνηση θα είναι η μόνη προειδοποίηση και η ζωή μας θα είναι στα πόδια μας.

 

 

 

Και κάτι σχετικό με τα προηγούμενα, ο Soloviev, 1990, αναφέρει πως σίγουρα συνέβησαν 3 τσουνάμια στο αιγαίο από το 1800 (αυτά που ήδη έχω αναφέρει συν ένα στη Χαλκιδική πολύ περιορισμένης σφοδρότητας) και πολύ πιθανό (όχι σίγουρο) να συνέβη και ένα στον κορινθιακό

 

Α κ εδω, δωσε μας την ακριβη πηγη παρακαλω ωστε να μπορεσω να το βρω κ εγω.Ανεξαρτητα ομως απο αυτο που αναφερεις εχουμε ηδη δυο ακαδημαικους να υποστηριζουν οτι 6 με 8 καταστροφικα τσουναμι εχουν γινει τα τελευταια 200 χρονια στην Ελλαδα κ επισης οπως βλεπω εφυγες κ εσυ απο την θεση των 2 καταστροφικων τσουναμι τα οποια εγιναν ηδη πολυ εντεχνα 4.

 

ΕΝΤΙΤ

 

Να κ κατι αλλο που δεν γνωριζα.Πολυ καλη η επιλογη της Ελλαδας να γινει το Μεσογειακο Αρχηγειο του συστηματος προειδοποιησης για τσουναμι ως την πιο επιρρεπη περιοχη στην Μεσογειο για την εκδηλωση τσουναμι.

 

ΤΟ ΒΗΜΑ

 

 

 

Τη σύσταση Εθνικού Κέντρου προειδοποίησης για παλιρροϊκά κύματα προβλέπει το νομοσχέδιο του υπουργείου Παιδείας για τη Διά Βίου Μάθηση, το οποίο συζητείται στη Βουλή.

 

Το Εθνικό Κέντρο Προειδοποίησης για Τσουνάμι, όπως θα ονομάζεται, θα λειτουργεί στο Εθνικό Αστεροσκοπείο Αθηνών και αναλαμβάνει το ρόλο ενός «Περιφερειακού Κέντρου Προειδοποίησης για Τσουνάμι» για ολόκληρη την περιοχή της Νοτιοανατολικής Μεσογείου.

 

Οπως αναφέρει η σχετική έκθεση, η σύσταση και λειτουργία του Κέντρου είναι απαραίτητη για την προστασία, τόσο του ελλαδικού χώρου όσο και της ευρύτερης περιοχής, η οποία δεν καλύπτεται από κανένα από τα Παγκόσμια Κέντρα Προειδοποίησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 120
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

μπορεί κάποιος να μου πει αν έχει δώσει τους τελευταίους αιώνες η ελλάδα σεισμό πάνω από 8 ρίχτερ που είχε γίνει στη ρόδο το 1926 νομίζω? θα μου πεις, το '26 η ρόδος δεν ήταν ελλάδα αλλά λέμε τώρα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεί κάποιος να μου πει αν έχει δώσει τους τελευταίους αιώνες η ελλάδα σεισμό πάνω από 8 ρίχτερ που είχε γίνει στη ρόδο το 1926 νομίζω? θα μου πεις, το '26 η ρόδος δεν ήταν ελλάδα αλλά λέμε τώρα ...

 

1903 Κυθηρα 8.3 ριχτερ.Τα οποια κ τοτε ηταν Ελλαδα.Διαβασε το πρωτο ποστ του νηματος εχω στατιστικες.

 

Συμφωνα με τα καταγεγραμενα μεγεθη το United States Geological Survey (USGC) δινει τον μεγαλυτερο σεισμο που εχει σημειωθει ποτε στην Ελλαδα να ειναι ο σεισμος των Κυθηρων στις 11/8/1903 με μεγεθος 8.3 ριχτερ κ παραλληλα ο 16ος ισχυροτερος στον πλανητη απο τοτε που υπαρχουν καταγραφες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Eεεεεε οπου και να παω με κυνηγανε οι σεισμοι??

Πριν λιγο ταρακουνιομουν παλι!

Τι κατασταση ειναι αυτη??

Μεγαλγης διαρκειας ηταν αυτος! :o

Μου εριξε κατω την ηλεκτρονικη κορνιζα μου! Ασταδιαλα!

Στανταρντ 15+ δευτερολεπτα...

(Μεσολογγι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε λεει ποση ωρα κρατησε ρε γαμωτο? Γιατι ενταξει δεν ηταν και πολυ δυνατος , απλα μου εκανε εντυπωσει γιατι κρατησε αρκετα δευτερολεπτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...