Προς το περιεχόμενο

Περί πειρατείας. Και πάλι.


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Το πιο φθηνο cd key για το shogun 2 που βρηκα στο internet και αγορασα ενα για εναν φιλο μου εχθες...εχει και live support το site και ειναι συνηθως παντα online το support, ετσι ηταν και εχθες και με το που πληρωσα ηρθε το cd key που εγινε μια χαρα activate στο steam...ειναι free region, για οποιαδηποτε χωρα δηλαδη....

 

σε ευρω η τιμη ειναι 29,41 σημερα..εχθες που το πηρα ηταν 29,81 αν δεν κανω λαθος.

 

http://www.cdkeyexpress.com/shogun-2-total-war-cd-key-p-676.html?zenid=b2o1dpmf6k78ld7f0vk11dkj90

 

 

 

 

Πολυ καλη προσφορα δεν λεω, μονο που η version απο το impulse, οπως λεει και το ιδιο το site, δεν εχει multiplayer το παιχνιδι...

 

Players: Single-Player

 

NOTE: The Impulse version of King Arthur does not include multiplayer gameplay.

 

Oποτε ο Θειος, ακουγεται μια χαρα... :)

 

Μια χαρά είναι να είσαι κλέφτης;

 

Όπως νομίζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μια χαρά είναι να είσαι κλέφτης;

 

Όπως νομίζεις.

 

 

Οχι, δεν ειπα αυτο, απλα καποιος αν το θελει για online να μην επιχειρησει να το παρει απο εκει μιας και δεν συμπεριλαμβανεται σε αυτη την εκδοση....

 

Οσον αφορα το αν ειμαι κλεφτης....παιχνιδια αγοραζω, οπως αγορασα πριν λιγο το shogun 2, το πηρα εχθες για εναν φιλο μου και μολις τωρα και για εμενα και πριν μια βδομαδα civilization5 και elven legacy...

 

Edit: εδω μιλανε τοσα ατομα για τον Θειο...εγω σε πειραξα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν είπα ότι είσαι κλέφτης, σχολίασα το "ο Θείος ακούγεται μια χαρά". Προσωπικά, το να κλέψω δε μου ακούγεται καθόλου μια χαρά, αλλά αυτό, τελικά, είναι θέμα του καθενός.

 

Αν το σχόλιο έμενε στο "δεν έχει multi" δε θα έγραφα τίποτε [κι ας έχω διάφορες σκέψεις για το value for money ενός single-player τίτλου στα τρία (3) ευρώ]. Επίσης, πριν μου "ακουστεί μια χαρά" ο θείος, θα κοίταζα πού αλλού έχει προσφορές. Και πάλι προσωπικό θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα, τα 3 ευρω οντως ειναι πολυ καλα ακομα και μονο για το single player, γιαυτο και ειπα πολυ καλη προσφορα....

Μια φορα μιλησα και εγω για τον θειο και.....αχαχαχ. Δεν πειραζει...οντως ειναι θεμα του καθενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Όταν κάτι πωλείται, και το παίρνεις χωρίς να πληρώσεις, με δύο τρόπους συμβαίνει αυτό: α) σου το χάρισαν β) το έκλεψες.

 

Απλά πράγματα και τέλος το off topic από μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά, το να κλέψω δε μου ακούγεται καθόλου μια χαρά, αλλά αυτό, τελικά, είναι θέμα του καθενός.

Μην το βλέπεις τόσο μονόπλευρα το θέμα. Το να είσαι κολλητάρι με το θείο δε σημαίνει πως δεν αγοράζεις κιόλας.

Δεδομένου πως τα περισσότερα παιχνίδια βγαίνουν χωρίς να έχει προηγηθεί κάποιο demo, ο θείος είναι ίσως ο μοναδικός τρόπος για να δοκιμάσεις πριν προχωρήσεις σε αγορά. Επίσης, μη ξεχνάς πως δεν έχουν όλοι τη δυνατότητα να δώσουν 30-50€ για έναν καινούριο τίτλο. Μερικούς μήνες απ'τη κυκλοφορία όμως μπορείς να βρεις ένα παιχνίδι σε πολύ προσιτή τιμή, ειδικά από εξωτερικό, και στους οποίους μήνες μπορείς να το παίξεις ενώ περιμένεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

 

Τι σχέση έχει το αν αγοράζεις με το αν είναι κλοπή η πειρατεία;

 

Εντωμεταξύ, είναι εξωφρενικό το επιχείρημα "δεν έχουν όλοι". Ας μην έχουν. Να μην αγοράσουν. Κι εγώ δεν έχω λεφτά για πολλά πράγματα που θα ήθελα να έχω, δεν πάω να τα κλέψω. Η συνείδηση, δεν είναι ελαστική: "εδώ με παίρνει, κλέβω, εδώ δε με παίρνει, δεν κλέβω". Αλίμονο σε όποιον είναι έντιμος γιατί δεν μπορεί να είναι άτιμος.

 

Και το Shogun 2 το έχω πληρωμένο, περιμένω να μου το φέρουν. Δεν πάω να το βρω σπασμένο "για να παίζω ενώ περιμένω". Τι λογική είναι αυτή; Και το DA2 θα ήθελα, από περιέργεια, να το δω, αλλά αφού είναι μάπα (για τα γούστα μου και από ό,τι έχω διαβάσει εδώ κι αλλού) δεν αγοράζω. Ούτε το γελοίο DRM της Ubi το αγόρασα, κι ας ήθελα να δω και Silent Hunter και Settlers. Ή θα με σεβαστούν, ή τα λεφτά μου (όσα και όποτε μπορώ να δώσω) δε θα τα δουν οι κερατάδες. Αλλά να κλέψω, δεν κλέβω. Και για να μη ρωτάτε, ούτε CD στους φίλους αντιγράφω, ούτε φωτοτυπίες των βιβλίων που μου δίνουν να μεταφράσω μοιράζω, ούτε κωδικούς κυκλοφορώ αριστερά-δεξιά. Αν αγοράσω κάτι και δε μου αρέσει, το χαρίζω και καλή καρδιά. Δεν έχω να αγοράσω, δεν αγοράζω. Έχω οικογένεια, είναι άλλες οι προτεραιότητες από το να λέω πως έπαιξα ό,τι κυκλοφορει.

 

Οι πειρατές, όμως, που συρρέουν στα τορεντάδικα για τα κλεψιμέικα, τι μήνυμα στέλνουν στην κάθε Ubi; Εμείς το προϊόν σου το θέλουμε, βρες τρόπο να μας εμποδίσεις να σε κλέβουμε. Και ποιος χάνει τελικά; Ο κλέφτης; Ή μήπως οι τορεντάδες με τις premium συνδρομές; Ο καταναλωτής, αυτός που αγοράζει 1-2 ή όσους τίτλους το χρόνο. Τσάκα 50 ευρώ το ΑΑΑ τίτλο, πάρε και κανένα γελοίο DRM να σου βρίσκεται.

 

Τι συζητάμε, εδώ οι κλέφτες έβγαλαν σε τορεντάδικο το Flotilla ώρες μετά την κυκλοφορία του. Ούτε DRM είχε, δέκα δολάρια το κοστολογούσε ο δημιουργός του. Κλέβουν γιατί μπορούν. Τα άλλα είναι ιστορίες για να λέμε.

 

Κακώς, κάκιστα έθιξα το θέμα, γιατί ξέρω πως με μαθηματική ακρίβεια θα σκάσουν αυτά τα "επιχειρήματα" και πέρα από το off topic του θέματος, είναι αδιέξοδη η κουβέντα. Όσο η κλοπή είναι τόσο εύκολη, θέλει άντερα για να δείξεις χαρακτήρα. Από εκεί και πέρα, όμως, όταν κάποιος δίνει έναν τίτλο (έστω χωρίς multi) στα 3 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΒΟΥΔΑ, και επειδή είναι "κουτσουρεμένος", πέφτει η ατάκα "μια χαρά ο θείος", ε, δεν αντέχεται αυτό το πράγμα.

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην το βλέπεις τόσο μονόπλευρα το θέμα. Το να είσαι κολλητάρι με το θείο δε σημαίνει πως δεν αγοράζεις κιόλας.

Δεδομένου πως τα περισσότερα παιχνίδια βγαίνουν χωρίς να έχει προηγηθεί κάποιο demo, ο θείος είναι ίσως ο μοναδικός τρόπος για να δοκιμάσεις πριν προχωρήσεις σε αγορά. Επίσης, μη ξεχνάς πως δεν έχουν όλοι τη δυνατότητα να δώσουν 30-50€ για έναν καινούριο τίτλο. Μερικούς μήνες απ'τη κυκλοφορία όμως μπορείς να βρεις ένα παιχνίδι σε πολύ προσιτή τιμή, ειδικά από εξωτερικό, και στους οποίους μήνες μπορείς να το παίξεις ενώ περιμένεις.

 

Σωστος! :-D

 

Και κατι ακομα (snoob)....οταν σου βαζει εναν τιτλο οπως λες 50 ευρω κλπ, για να βγαλει τα σπασμενα που θα παθει απο τους ''κλεφτες'' εσενα που δεν ''κλεβεις'' και αγοραζεις κανονικα σε σκεφτεται?

 

Γιαυτο και εγω αγοραζω πιο πολυ απο εξωτερικο, απο διαφορα sites με cd keys που τα εχουν τα παιχνιδια πιο φθηνα απο οτι το steam και το καθε καταστημα στην Ελλαδα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τους κλεφτες αξιζει να "κλεβουμε"

 

http://nexus404.com/Blog/2011/03/18/ubisoft-caught-pirating-their-own-content-deluxe-pc-version-of-assassins-creed-brotherhood-uses-mp3-tracks-from-bittorrent-ubisoft-caught-redhanded/

 

κ αν δεν εχεις κατεβασει ποτε τιποτα απο το ιντερνετ τοτε εισαι ο μοναδικος στον κοσμο,

εννοω mp3,ταινιες,παιχνιδια,προγραμματα,εγω ναι κατεβαζω αλλα κ πολλα που κατεβαζω κ μου αρεσουν τα αγοραζω κ για υποστηριξη στην εταιρεια κ για online οσα εχουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

 

 

 

Σωστος! :-D

 

Και κατι ακομα (snoob)....οταν σου βαζει εναν τιτλο οπως λες 50 ευρω κλπ, για να βγαλει τα σπασμενα που θα παθει απο τους ''κλεφτες'' εσενα που δεν ''κλεβεις'' και αγοραζεις κανονικα σε σκεφτεται?

 

Γιαυτο και εγω αγοραζω πιο πολυ απο εξωτερικο, απο διαφορα sites με cd keys που τα εχουν τα παιχνιδια πιο φθηνα απο οτι το steam και το καθε καταστημα στην Ελλαδα...

 

Γιατί, είπα εγώ ότι με σκέφτεται; Τα σπασμένα των κλεφτών πληρώνω και την απληστία των εταιριών. Ένας λόγος παραπάνω για μένα να τα χώνω στους κλέφτες και να φτύνω αυτές τις εταιρίες.

 

Αν δεν ήταν κλέφτες, δε θα κλέβανε indie. Εύκολα τα παραδείγματα των "μεγάλων", "κακών" εταιριών, αλλά όταν κλέβουν indie studio που ούτε DRM βάζουν, ούτε χρεώνουν 50ρια, τι λέμε; Τίποτε, πάμε μία βολική Ubi (λες κι εγώ δεν τα έχωσα στην Ubi...)

 

Επίσης, πρόσεχε από πού αγοράζεις κλειδιά, πέφτουν συχνά purge από κλειδιά κάτι περίεργων εταιριών και κινδυνεύεις και 30ρια να σκας και να μείνεις χωρίς παιχνίδι.

 

Τώρα, αυτά που γράφει ο aekoupoli περί "μοναδικού στον κόσμο" τα ακούω βερεσέ. Εγώ την άποψή μου γράφω, δε μιλάω εξ ονόματος κανενός πέραν του εαυτού μου. Μαγκιά όποιου ξέρει τι κάνουν όοοοοολοι οι άνθρωποι στο κόσμο και βρήκε εμένα, το μοναδικό, με αυτή την τακτική.

 

Οριστικά τέλος από μένα και συγγνώμη για το offtopic.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επίσης, πρόσεχε από πού αγοράζεις κλειδιά, πέφτουν συχνά purge από κλειδιά κάτι περίεργων εταιριών και κινδυνεύεις και 30ρια να σκας και να μείνεις χωρίς παιχνίδι.

 

 

Ενταξει, ας σταματησουμε αυτη τη κουβεντα...

 

Οσον αφορα τωρα για τα κλειδια που αγοραζω, κοιταω να ειναι εμπιστο, τα review που εχει απο τους αγοραστες του το site και γενικα ξερω οτι παιζουν πολλα περιεργα....Ευτυχως μεχρι στιγμης ολα καλα, αν και πρωτα κοιταω να παιρνω κλειδια απο site που ηδη εχω χρησιμοποιησει...τωρα που πηρα το shogun πχ απο εκεινο, το παρεθεσα εδω γιατι οντως και σε εμενα και στο φιλο μου, μια χαρα δουλεψε....

 

Αν και δεν εχω δει καποιον να εχει προβλημα μεχρι στιγμης απο τετοιου ειδους sites...βεβαια δεν το εχω ψαξει κιολας πολυ....απλα πολλα ακουγονται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν υπαρχουν 10 προιοντα και κλεψεις ενα ποσα μενουν? 9 προιοντα μπραβο παιδια, τωρα οταν αντιγραφεις κατι απο 10 γινονται ποσα?? 11 μπραβο παιδακια, τωρα που καταλαβατε τον ορισμο του κλεβω και του αντιγραφω συνεχιστε στον πολλαπλασιασμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιγράφω παράνομα είναι το σωστό. Απλά αν δεν κάνω λάθος αυτό λέγεται κλοπή πνευματικής ιδιοκτησίας. Τέλος πάντων 12433545231^n φορές το χουμε συζητήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιγράφω παράνομα είναι το σωστό. Απλά αν δεν κάνω λάθος αυτό λέγεται κλοπή πνευματικής ιδιοκτησίας. Τέλος πάντων 12433545231^n φορές το χουμε συζητήσει.

 

δεν ειναι κλεψια παντως, απο την στιγμη που το αντιγραφω ειναι δικο μου αλλα συνεχιζει να ειναι και δικο του οπως ηταν, δεν μπορει να βγαινει ο καθενας και να με λεει κλεφτη γιατι και εγω τον λεω μαλακα που πληρωνει 50 ευρω για 6 ωρες gameplay

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...