Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να επαναφέρω ένα παλιότερο ζήτημα (στη σωστή ελπίζω, ενότητα).

 

Το utube έκοψε "πάλι" τα >720p videos στο FF ή είναι θέμα πλέον και της αλλαγής σε HTML5?

 

Να σημειώσω ότι είμαι με Nightlies64 για προεπιλεγμένο browser.

 

Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω?

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6.7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το youtube δεν εκοψε τιποτα.

Απλα αν βλεπεις youtube videos μεσω hdml5 προς το παρον δεν μπορεις να διαλέξεις μεγαλύτερη αναλυση απο 720p λογο του hdml5 οχι του firefox.

 

Αν αφησεις το firefox να βλεπεις τα βιντεος του youtube μεσω adobe flash μια χαρα μπορεις να διαλεξεις και 1080p(2k) αλλα ακομα και 4k videos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως μεχρι να βγει λοιπον θα ειμαστε μεχρι την αναλυση του 720p.

 

Δηλαδη σε ολους τους αλλους browsers οπως π.χ. chrome, opera, internet explorer το youtube σε html5 υποστηριζει ολες τις αναλυσεις ακομα και την 4k?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι.

 

Αν αφησεις το firefox να βλεπεις τα βιντεος του youtube μεσω adobe flash μια χαρα μπορεις να διαλεξεις και 1080p(2k) αλλα ακομα και 4k videos.

 

 

 

μονο που τα 60fps videos τρεχουν μονο σε HTML5.

 

εγω παντως προτεινω να μεινετε στον flash, γιατι ειναι πιο φιλικο στην χρηση cpu/memory.

επισης ο html5 player του youtube εχει ακομη bugs.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βαζεις αυτο το addon, το οποιο σου εμφανιζει στο context menu ολες τις bookmark-engines που εχεις φτιαξει με keyword.

 

https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/search-with-keywords/?src=search

 

Ε το άχρηστο, δεν μπορώ να το καταφέρω με τίποτα. 'Οτι και αν δοκίμασα, στο search with δε μου βγάζει καμία μηχ αναζήτησης που έχω σε σελιδοδείκτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο FF36 υποστηριζει πληρως ολες τις αναλυσεις σε HTML5, οποτε υπομονη μεχρι να βγει.

αν βιαζεσαι, βαζεις τον beta τωρα ο οποιος ειναι μια χαρα.

 

Δεν με προσέχετε...

 

Είμαι με Nightlies x64, στην έκδοση 38, δλδ.

 

Το θέμα, παραμένει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ε το άχρηστο, δεν μπορώ να το καταφέρω με τίποτα. 'Οτι και αν δοκίμασα, στο search with δε μου βγάζει καμία μηχ αναζήτησης που έχω σε σελιδοδείκτες.

 

δουλευει μια χαρα σε μενα. προφανως δεν εχεις φτιαξει σωστα τα smart keywords.

 

πηγαινε στον bookmark manager και φτιαξε ενα καινουργιο bookmark.

στο πεδιο Name βαλε ενα οποιοδηποτε ονομα.

στο πεδιο Location βαλε: https://www.google.com/search?num=30&site=&source=hp&q=%s&=&=&oq=&gs_l=

στο πεδιο Κeyword βαλε ενα γραμμα, πχ s

λογικα θα σου βγαζει την παραπανω search engine.

 

υποψιν για να δουλεψει το addon, πρεπει στο πεδιο Location του bookmark να υπαρχει παντα ενα %s (συνηθως ολες οι search engines το εχουν), αλλιως η search engine δεν θα εμφανιζεται στο context menu.

Δεν με προσέχετε...

 

Είμαι με Nightlies x64, στην έκδοση 38, δλδ.

 

Το θέμα, παραμένει.

 

δεν εχω κανενα τετοιο προβλημα με την τελευταια nightly x64.παιζω κανονικα ολες τις αναλυσεις μεχρι και 4K στα 60fps.

δοκιμασε να τρεξεις τον browser σε safe mode η με καθαρο προφιλ για να δεις αν στο ξαναβγαζει αυτο το προβλημα.

Επεξ/σία από KilliK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχω κανενα τετοιο προβλημα με την τελευταια nightly x64.παιζω κανονικα ολες τις αναλυσεις μεχρι και 4K στα 60fps.

δοκιμασε να τρεξεις τον browser σε safe mode η με καθαρο προφιλ για να δεις αν στο ξαναβγαζει αυτο το προβλημα.

 

Κάποια από τα πρόσθετα που είχα για "κατέβασμα" από το ut μου την έκανε τη δουλειά, τελικά.

 

Πήγε στο καλό κι όλα πλέον λειτουργούν σωστά.

 

Σε ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου δώσατε την ιδέα και βρήκα άλλο πρόσθετο που κάνει αυτή τη δουλειά. Λέγεται context search για όποιον ενδιαφέρεται.

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^^ μα το Context Search ειναι γαι τις search engines που ειναι εγκατεστημενες στην searchbar, οχι για τις search engines που ειναι στα bookmarks. 

εσυ υποτιθεται εψαχνες κατι για το δευτερο, για να τρεχεις το multi-search bookmark. 


Δεν με προσέχετε...

 

Είμαι με Nightlies x64, στην έκδοση 38, δλδ.

 

Το θέμα, παραμένει.

 

και απο οτι φαινεται θα παραμεινει και στην 36 τελικα.

απενεργοποιησανε το MSE ( δηλαδη την υποστηριξη για full HTML5 video) εξαιτιας πολλων crashes στην beta, και αν δεν καταφερουν να βρουν τι τα προκαλει μεχρι να βγει η stable, θα παει για την 37 μετα.

δεν βλεπω την Mozilla να βγαζει ουτε την 5ετια ετσι οπως παει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απατο θα πάει :P

 

Απλά θα αναφέρω ότι ο dev του greasemonkey κάπου έγραφε παλιότερα ότι βαρέθηκε να ανεβάζει updates και να περιμένει ολόκληρες εβδομάδες για το approval.

 

Ουσιαστικά σκότωσε ότι είχε απομείνει από παλιό addon που δούλευε, και φυσικά όσους μικρο-devs συνεχίζουν να φτιάχνουν addons και δεν τα παράτησαν μετά τις δεκάδες αλλαγές που κάνει σε κάθε ver η αγαπητή μας mozilla. Ναι εντάξει το adblock plus δεν θα σταματήσει... so what.. <_<

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω και λιγο καιρο εχει προβλημα με το facebook

Οταν παω να πατησω εναλλαγη και να παω σε καποιες σελιδες που διαχειριζομαι δεν παει παραμονο αν κλεισω και ξανανοιξω το firefox

Tο εβαλα σε ασφαλη λειτουργια αλλα τιποτα

Με το chrome δουλευει κανονικα

 

Επισης για κατεβασμα βιντεο απο youtube κλπ ποιο ειναι το καλυτερο προσθετο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...