Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

να ρωτήσω γιατί έχετε φάει κόλλημα με Plug in  από την στιγμή που υπάρχουν προγραμματάκια που το κάνουν ..... απλά θα κάνετε 2-3 κλικ παραπάνω , εγώ χρησιμοποιώ το http://www.freemake.com/και δουλεύει μια χαρά και κάνει και convert σε mp3 αν θέλω και κατεβάζει 1080 και είναι και free και δεν ψάχνω κάτι άλλο που δεν υπάρχει , προς το παρόν.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6.7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

να ρωτήσω γιατί έχετε φάει κόλλημα με Plug in  από την στιγμή που υπάρχουν προγραμματάκια που το κάνουν

 

Κι αυτό 4k downloader είναι δωρεάν, ένα copy/paste το link χρειάζεται. Επίσης και για μετατροπή youtube-->mp3 είναι άψογο το χρησιμοποιώ πάνω από 2 χρόνια. B)

 

Αλλά υπάρχει και αυτό: https://online.4kdownload.com/για 25 mp3 την ημέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα ακομα και στην εκδοση 36 αν ενεργοποιησης το html5 στο youtube δεν σου δειχνει παραπανω απο 720p.

 

 

 

Για να ενεργοποιησεις πληρως το Youtube HTML5 στον FF36, πας about:config και βαζεις true στις παρακατω ρυθμισεις:

 

media.mediasource.enabled
media.mediasource.ignore_codecs
media.mediasource.webm.enabled
 
H Μοzilla τελικα δεν εβγαλε τον 36 με html5 υποστηριξη, επειδη ηταν buggy και προκαλουσε crashes. αν λυθουν τα bugs, θα την επαναφερει στην 37 η 38.
αλλα εγω τοσο καιρο που το εχω ενεργοποιημενο, δεν εχω συναντησει κανενα προβληματα, δουλευει κανονικα και δεν εχω κρασαρισματα. οποτε δοκιμασε να την κανεις enable οπως σου εξηγησα παραπανω.

 

 

Και εχει βρει καποιος καποιο αξιοπιστο plugin που να μπορεις να κατεβαζεις οποιοδηποτε youtube video ή mp3 ακομα και αν ειναι σε 1080p?

 

 

 

ειπαμε, JDowloader2, κατεβαζει τα παντα απο youtube,vimeo,apple trailers,etc.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την δευτερη εντολη "media.mediasource.ignore_codecs" δεν μου την βγαζει καν στο about:config?

Ακομα κι ετσι ομως μου εμφανιζει κανονικα ολες τις αναλυσεις στο youtube αλλα εχει συνεχομενα σκαλωματα κ.τ.λ.

Οποτε καλυτερα οχι ακομα το html5 για μεγαλυτερες αναλυσεις απο 720p.

Ευχαριστω πολυ.

 

 

Επισης εχεις να προτεινεις κανενα καλο plugin που να μπορεις να κατεβασεις οποιοδηποτε βιντεο του youtube σε οποιαδηποτε αναλυση και να μπορεις να κατεβασεις μονο τον ηχο του βιντεο σαν mp3 χωρις να χρειαζεται να εγκαταστησεις καποιο εξτρα προγραμμα στον υπολογιστη σου εκτος απο το firefox plugin.

 

 

 

Να σας πω ρε παιδια σε μερικα sites κυριως καποια που εχουν flash περιεχομενο σας κολλαει για μερικα δευτερολεπτα τελειως το firefox και μετα ξεκολλαει μονο του?

 

Π.χ. σε αυτο το site.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το JDownloader2 θα βαλεις για να κατεβαζεις youtube videos. μπορει να κατεβασει και μονο τον ηχο σε m4a format.

 

η δευτερη επιλογη ειναι το addon Link.png Site: Youtube MP3 Podcaster , το οποιο κατεβαζει κατευθειαν σε mp3/mp4 

 

 

για δοκιμασε να τρεξεις τον Firefox σε καθαρο προφιλ, να δεις αν φευγουν τα lags. επισης βαλε οπωσδηποτε καποιο adblock, οπως το adblock plus η το ublock, ωστε να μην φορτωνει ο browser ολη την σαβουρα που εχουν οι μοντερνες σελιδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να σου πω εσενα ειτε html5, ειτε flash οταν πατησεις pause σε ενα βιντεο απο 1080p και πανω κανει buffering ολο το βιντεο ή απλα μερικα λεπτα μετα(Ειδικα αν ειναι μεγαλης διαρκειας βιντεο)?

 

 

Οντως το jd2 ειναι κορυφαιο στο χωρο κατεβασματος γενικως.

Και ειδικα για τα youtube videos αφου εχει και resume. Αλλα το κακο ειναι οτι δεν μπορουν να το χρησιμοποιησουν ολοι και εγω ρωταω να μου πειτε ενα ευκολο plugin στον firefox για καποιον που δεν γνωριζει και πολλα και το μονο που θελει ειναι να κατεβασει ενα youtube βιντεο ή μονο τον ηχο του σαν mp3 οποτε καταλαβαινεις οτι ειναι λιγο δυσκολο να του πεις να κανει την ολη jd2 διαδικασια δεν νομιζεις?

Επεξ/σία από JUST-GAMER
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τα tabs με το έκανε και σε εμένα (όντως από την 34 και μετά) και το χαζό είναι ότι με το κάνει και με τον waterfox (που χρησιμοποιώ τώρα) οπότε εκανα new profile και μέχρι τώρα (3η ημέρα) ακόμη δεν το έκανε,βέβαια έχω απενεργοποιήσει και το hardware acceleration

με νέο προφίλ,καθαρισμό του μηχανηματος απο τον FF με revo σε Πλήρη απεγκατάσταση κλπ.

τον φτιάχνω όπως θέλω και χωρίς επιτάχυνση υλικού μια στο τόσο το κάνει πάλι.

Δεν ξέρω πραγματικά,κουράστηκα να το ψάχνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για δες εδω περα αν η gpu/driver σου ειναι στην μαυρη λιστα:

 

https://wiki.mozilla.org/Blocklisting/Blocked_Graphics_Drivers

 

επισης δοκιμασε τα εξης:

 

1.

απενεργοποιησε το hardware acceleration απο το options menu.

στο about:config, στην ρυθμιση layers.offmainthreadcomposition.enabled , βαλε false και κανε restart.

 

2.

τρεξε ενα καθαρο προφιλ με την τελευταια Nightly, με ενεργοποιημενο και απενεργοποιημε το e10s.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με επιτάχυνση υλικού σβηστή έχω το ίδιο θέμα.

καθαρό προφίλ έχω τρέξει και δεν άλλαξε κάτι,

τη nightly μπορώ να την έχω ξεχωριστά;

 

είναι μερικά πράγματα που πρέπει/θέλω να μένουν ανοιχτά στον firefox ώστε να ειδοποιούμαι και γι αυτό ρωτάω.

η gpu δεν είναι στην μαύρη λίστα HD3000 έχω με driver του 2012 και δεν μπορώ να περάσω νεότερο γιατί το σύστημα είναι με dual graphics και μετά δεν δουλεύει ο catalyst για την 6470Μ(modded ati drivers)

απο κει και πέρα,σε αντίστοιχο λάπτοπ με HD3000+GT525M δεν υπάρχει το παραμικρό πρόβλημα με όλες τις ενημερώσεις απο πάνω,χωρίς καθαρό προφίλ και με επιτάχυνση υλικού ενεργοποιημένη.

θα δοκιμάσω αυτό με την επιλογή που παρέθεσες και θα δω πως θα συμπεριφερθεί.


με την επιλογή

layers.offmainthreadcomposition.enabled στο false ο FF ΔΕΝ εκκινεί και κρασάρει με την μια.

Επανέφερα την επιλογή απο FF safe mode.

θα δοκιμάσω να τρέξω τον FF με την 6470Μ αν και το θεωρώ κάπως κουτό να καίω τόσο "παραπάνω" για να δείχνει οκ.

Αλλο πρόβλημα δεν παρουσιάζει έτσι κ αλλιώς.

 

 

Να ξαναπώ πάλι ότι το θέμα το έχω στο λάπτοπ μόνο(μιας και το χρησιμοποιώ ως βασικό μηχάνημα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια να ρωτησω πως μπορω να αποθηκευσω τους σελιδοδεικτες σε ενα αρχειο; Εχω την τελευταια εκδοση firefox 36.01. Παλια το ειχα κανει μεσα απο τον firefox αλλα τωρα δεν βρισκω καποια επιλογη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια να ρωτησω πως μπορω να αποθηκευσω τους σελιδοδεικτες σε ενα αρχειο; Εχω την τελευταια εκδοση firefox 36.01. Παλια το ειχα κανει μεσα απο τον firefox αλλα τωρα δεν βρισκω καποια επιλογη.

πήγαινε στο προβολή όλων των σελιδοδεικτών και σου ανοίγει ενα παράθυρο

στο πανω μέρος γράφει εισαγωγή και αντίγραφο.

εκει θα δεις την επιλογή που ψάχνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τη nightly μπορώ να την έχω ξεχωριστά;

 

 

ναι, την εγκαθιστας σε ξεχωριστο φακελο, φτιαχνεις ενα καινουργιο προφιλ και το τρεχεις με αυτην.

οδηγιες εδω:

 

https://support.mozilla.org/en-US/kb/profile-manager-create-and-remove-firefox-profiles

http://kb.mozillazine.org/Profile_Manager#Shortcut_to_a_specific_profile

 

με τον ιδιο τροπο μπορεις να τρεξεις πλειαδα profiles με διαφορετικες εκδοσεις, beta,developer, ESR, παλιοτερες,κτλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι, την εγκαθιστας σε ξεχωριστο φακελο, φτιαχνεις ενα καινουργιο προφιλ και το τρεχεις με αυτην.

οδηγιες εδω:

 

https://support.mozilla.org/en-US/kb/profile-manager-create-and-remove-firefox-profiles

http://kb.mozillazine.org/Profile_Manager#Shortcut_to_a_specific_profile

 

με τον ιδιο τροπο μπορεις να τρεξεις πλειαδα profiles με διαφορετικες εκδοσεις, beta,developer, ESR, παλιοτερες,κτλ.

θα δοκιμάσω τις αλλαγές που έχω κάνει και αν συνεχίσει θα πάω στη nightly.

σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου. Νά σαι καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τρέχω windows 7 και mozilla 36.0.1

 

κάποιες μέρες, όχι κάθε μέρα, αυτόματα μου κάνει logout από όλα τα sites είμαι registered, πχ διάφορα fora, yahoo, hotmail, amazon, ebay, τα πάντα  κλπ, και μετά πρέπει να ξανακάω log in,

το πρόβλημα παρουσιαστηκε τελευταία,

 

τι λέτε να έχει γίνει;

πως διορθώνεται;

 

ευχαριστώ


λέτε να είναι ιός ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με την επιλογή layers.offmainthreadcomposition.enabled στο false ο FF ΔΕΝ εκκινεί και κρασάρει με την μια.

 

Κάτι παίζει με τους drivers σου πάντως, δείχνει οτι κάτι δεν έχει κάτσει σωστά. Για ρίξε μια ματιά εδω (διπλοτσέκαρε οτι είναι το σωστό μοντέλο Laptop):

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...