Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να κανω και εγω μια ερώτηση μηπως ξερει κανείς, γιατι δεν εχω βρει λυση

Μπορω να παρω τα usernames, τα passwords και τις σελίδες στις οποίες αντιστοιχούν σε ενα τεχτ αρχείο?

 

Το κορυφαίο PasswordFox --> http://www.nirsoft.net/utils/passwordfox.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6.7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στην 24, οι διανοιες της mozilla αλλαξανε αυτη τη συμπεριφορα. Κοβει ακομα τα plugins, αλλα

- πατωντας σε ενα απο ολα τα elements σε μια σελιδα, ενεργοποιει ολα οσα υπαρχουν στη σελιδα. Πχ αν ειμαι σε μια σελιδα που εχει ενα βιντεο στο κεντρο και 10 φλασακια γυρω γυρω, πατωντας στο βιντεο ενεργοποιουνται και τα φλασακια επειδη απλα ειναι στην ιδια σελιδα! Βασικα, αυτη ειναι η σημαντικοτερη διαφορα με την παλια συμπεριφορα.

- o ff θυμαται τις σελιδες που επετρεψα το plugin να εκτελειται και που οχι. Αν δηλαδη στο παραπανω παραδειγμα πατησω το βιντεο, φυγω απο τη σελιδα και ξαναμπω μετα απο 1 μηνα, ο ff θυμαται οτι εχω επιτρεψει την εκτελεση του flash εκει και τα ενεργοποιει παλι ολα.

 

Click to Play per-element

 

Δεν μπορώ να το κάνω να δουλέψει.

 

Στο In about:config "plugins.click_to_play" το έκανα "true".

Στο about:addons (δεν έχω πουθενά επιλογή "Ask to activate" για το συγκεκριμένο Plugin.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πειτε ενα λινκ το οποιο να εχει πολλα παραθυρα με flash για να δω αν δουλευει αυτο που λετε παραπανω.

 

http://www.noiseaddicts.com/2009/03/can-you-hear-this-hearing-test/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση μήπως ξέρει κανείς το εορτολόγιο για  37.0.1 πως να το κάνω να δουλεύει?

Ποιο προσθετο ειναι το εορτολογιο?!

 

Εγω εχω το rss feed απο εδω και ειμαι μια χαρα.

http://www.greeknamedays.gr/greeknamedaysrssfeed.php

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα εδώ και μερικές μέρες έχω προσέξει ότι στο youtube όταν πατάω σε οποιοδήποτε video, theater mode μου εμφανίζει το εξής:

 

 

ajpGxok.jpg

 

 

Έκδοση Firefox: 37.0.2

Flash Player: 17.0.0.169

 

Γνωρίζει κανείς τι παίζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγώ έχω ένα θέμα με το youtube.

δεν ανοίγει κανένα βίντεο, φορτώνει κανονικά η σελίδα αλλά αντί του βίντεο έχω ένα μαύρο παράθυρο με το σηματάκι του buffering.

Ούτε ήχο έχω, ούτε δείχνει να φορτώνει η μπάρα του βίντεο.

 

Το πρόβλημα το έχω μόνο στο firefox, με τον IE τρέχουν και παίζουν κανονικά!

 

Έψαξα online για λύση και είδα να αναφέρεται να κάνω δεξί κλικ πάνω στο βίντεο και τικ στο kardware accelaration. Στο δικό μου όταν κάνω δεξί κλικ δεν έχω τέτοια επιλογή.

 

στο options/advance/general δοκίμασα και με τικαρισμένο το hardware accelaration αλλά και χωρίς και πάλι χωρίς αποτέλεσμα!

 

έχω και το adobe flash player και το schockwave player.

firefox 37.0.2 (και αν θυμάμαι καλά το πρόβλημα άρχισε όταν έκανα το update σε αυτή την έκδοση)

 

Τι κάνουμε γιατρέ μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο προσθετο ειναι το εορτολογιο?!

 

Εγω εχω το rss feed απο εδω και ειμαι μια χαρα.

http://www.greeknamedays.gr/greeknamedaysrssfeed.php

κοιτα ειναι addons οπως το weather που εχω βαλει για καιρο ημερας και σου δειχνει στο κατω μερος ποιος γιορταζει με το που τρεχεις τον mozilla.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα εδώ και μερικές μέρες έχω προσέξει ότι στο youtube όταν πατάω σε οποιοδήποτε video, theater mode μου εμφανίζει το εξής:

 

 

ajpGxok.jpg

 

 

Έκδοση Firefox: 37.0.2

Flash Player: 17.0.0.169

 

Γνωρίζει κανείς τι παίζει;

 

Λοιπόν βρήκα λύση μόνος, το ποστάρω σε περίπτωση που κάποιος αντιμετωπίζει κάτι παρόμοιο, βάζεις το add-on stylish, μετά πας στο userstyles.org, αναζητάς το εξής "youtubeblackbar" και το κάνεις εγκατάσταση μέσω του stylish.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω κι εγω κατι επειδη εχω δει να γινεται αρκετη κουβεντα για ad blockers & ublock κλπ,

εχω παρατηρησει οτι το adblock που εχω χρονια δεν "μπλοκαρει" ακριβως το κομματι της σελιδας που θελω,

αλλα το κρυβει ουσιαστικα, αυτο το παρατηρησα με ενα site στο οποιο ηθελα να κρυψω ενα widget με live score που ειχε κι

ενω στο adblock φαινοταν κρυμμενο, αυτο συνεχιζε να βαραει μπιπ μπιπ με τα γκολ που εμπαιναν, απαραδεκτο κατ εμε,

αν και οπως το καταλαβαινω εγω φορτωνει πρωτα η διαφημιση ή αυτο που θελεις να κρυψεις και 

μετα επεμβαινει το adblock και το κρυβει που ειναι βεβαια μια μπουρδα και μιση αν οντως δουλευει ετσι,

εχει ασχοληθει κανενας με το θεμα και εχει βρει κανενα add on που να μην φορτωνει/μπλοκαρει μια διαφημιση π.χ.

πριν αυτη κατεβει; να υπαρχει φιλτρο στο τι κατεβαζει καθε site στον browser μας, νομιζω σε καποιες περιπτωσεις υπαρχει,

δεν θελω να κατεβαινει στον browser μου η καθε αηδια του καθενος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...