Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ξερω οτι το html5 ειναι ποιο σταθερο και ελαφρυ απο το αθλιο flash αλλα το θεμα ειναι οτι στο λαπτοπ μου lenovo g700 με το flash player μπορω να δω 4k videos ενω με το hdml5 δεν μπορω γιατι μου δειχνει απλα πιξελς.

 

 

ποιος στο πε αυτο; το Flash ειναι που ειναι σταθερο και ελαφρυ. το html5 ειναι buggy και γονατιζει το συστημα.

αυτη τη στιγμη, ο html5 ειναι απαραιτητος μονο αν θελει καποιος να βλεπει και 60fps videos στο youtube.

 

κατι αλλο, δεν σε υποχρεωνει ο Firefox να παιζεις σε html5, αλλα το ιδιο το Youtube. 

επειδη η html5 υποστηριξη στον FF δεν ηταν ετοιμη ακομη, η Mozilla συνεννοηθηκε με την Google να τους επιτρεψει να παιζουν ακομη με τον flash στο youtube μεχρι να διορθωθουν τα bugs.

ο λογος που αργησε η Μοζιλα ειναι επειδη το html5 προτυπο φτιαχθηκε απο τις Google/MS, και γιαυτο οι browsers τους τον υποστηριξαν αμεσως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6.7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν θα το ελεγα.

 

Το flash player μπορει να ειναι πολυ παλιο αλλα κρασαρει για πλακα το εχω δει σε πολλους υπολογιστες φιλε και πιστεψε με δεν θα το ελεγες και σταθερο.

 

Και δεν μιλαω σε αρχαιους υπολογιστες ετσι.

 

 

Δηλαδη και σε εσενα με html5 μπορεις να δεις 4k videos ή πιξελιαζει και σε εσενα?

Παντα μιλαω για τον firefox 38.0 greek ετσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ff 38, τωρα και eme (encrypted media extensions) free, για τους κολλημενους με το opensource!

 

http://venturebeat.com/2015/05/12/firefox-38-arrives-with-drm-tech-required-to-watch-netflix-video-ruby-annotation-revamped-look-on-android/

 

https://ftp.mozilla.org/pub/mozilla.org/firefox/releases/latest/

 

Και επιτελους νεα esr!

 

 

περιμενω το pcxfirefox build, ειναι 64bit και πιο optimized για ταχυτητα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ιδια η mozilla δεν εχει βγαλει την waterfox που στην ουσια ειναι η 64bit εκδοχη του firefox?

 

Θα μου προτεινατε να βαλω αυτη?

 

Τα plugins & settings που εχω στον firefox 38.0 32bit θα μπορουν να μπουν και στον waterfox χωρις καποιο προβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, ο waterfox δεν ειναι της mozilla. Ειναι ανεξαρτητο project. Και 64αρης browser, γενικα, θελει 64αρια plugins, δηλαδη στον 64αρη ff μπαινει 64αρι flash, που ειναι στον ιδιο installer με το 32αρι οποτε κλαιν, αλλα και 64αρα java, που εχει δικο της, εντελως διαφορετικο installer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα το ελεγα.

 

Το flash player μπορει να ειναι πολυ παλιο αλλα κρασαρει για πλακα το εχω δει σε πολλους υπολογιστες φιλε και πιστεψε με δεν θα το ελεγες και σταθερο.

 

Και δεν μιλαω σε αρχαιους υπολογιστες ετσι.

 

 

Δηλαδη και σε εσενα με html5 μπορεις να δεις 4k videos ή πιξελιαζει και σε εσενα?

Παντα μιλαω για τον firefox 38.0 greek ετσι.

 

κανενα απολυτως προβλημα με το Flash, σε ολα τα profiles/browsers. κατι αλλο θα φταιει στην περιπτωση σου. 

κανε uninstall/install το flash στη τελευται του εκδοση, και τρεξε τον browser με καθαρο προφιλ. κανε και ενα malware scan.

α επισης δοκιμασε να απενεργοποιησεις το protected mode του Flash αν το τρεχεις στον FF:

 

http://techdows.com/2012/06/disable-flash-players-protected-mode-for-firefox.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν διαβασεις καποιες σελιδες πισω θα δεις οτι δεν ειμαι ο μονος που εχει κατα καιρους προβληματα με τον flash player και δεν μιλαω στο youtube αλλα γενικως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα τα πηρα και αποφασισα να κλεισω αυτο το χαλι (εικονα). Επειδη δεν το βρηκα στο ctr, πατησα κατω δεξια και επελεξα να τον κανει classic firefox. Οκ το εκανε, αλλα μου αλλαξε ενα σωρο ρυθμισεις οι οποιες δεν (νομιζω καν να) υπαρχουν στο ctr!

Πχ το animation κατα το ανοιγμα και κλεισιμο τον tabs, μου το ξαναενεργοποιησε. Το να μην κλεινει ο ff οταν κλεινω και την τελευταια καρτελα, το απενεργοποιησε. Το να μπαινει η καθε νεα καρτελα στο τελος αντι διπλα σε αυτη απο την οποια ανοιξε, το απενεργοποιησε! Αυτα τα λιγα παρατηρησα μεσα σε μισο λεπτο. Και ολα τα ειχα αλλαξει με το χερι, εκτος ctr. Σιγουρα θα υπαρχουν και αλλα θεματα τωρα...

Καταρχην, υπαρχουν ολες αυτες οι ρυθμισεις στο ctr? Και αν ναι, που?

 

SLdrq.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι γινονται και μεσα απο το ctr αλλα δεν ξερω απο που. Βρηκα αυτο με την τελευταια καρτελα και το animation αλλα το αλλο που λεω ακομα αγνοειται. Και δεν θυμαμαι πως το εχει και στο about:config.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικά που βρήκα:

1. Tabs --> Insert related Tab after current tab

    ή (about:config) --> browser.tabs.insertRelatedAfterCurrent

 

2. Tabs --> Close window with last visible tab

    ή (about:config) --> browser.tabs.closeWindowWithLastTab

 

3. (about:config) browser.tabs.animate --> false (δεν το βρίσκω στο CTR)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα update τον Firefox και κολλάει απίστευτα. Απο το ανοίξει ο Browser, μέχρι να γράψω οτιδήποτε στο Google Search. Αμα μπω σε Safe Mode ολα δουλεύουν κομπλέ. Καμμια ιδέα για το τι συμβαίνει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι. Καποιο προσθετο σου ειναι προβληματικο. Βγαλτα ολα και ξαναπερασε τα ενα ενα για να δεις ποιο σου χαλαει τον ff. Ή απενεργοποιησε τα ολα και ενεργοποιησε τα ενα ενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...