Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν εχεις 1 η 2 λογαριασμους, ή αν ελεγχεις τα mail σου μια φορα στα 5 χρονια, λογικο ειναι να μην θες mail client. Αν ομως εχεις 3+ και τα ελεγχεις συστηματικα, ο mail client ειναι απαραιτητος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν εχεις 1 η 2 λογαριασμους, ή αν ελεγχεις τα mail σου μια φορα στα 5 χρονια, λογικο ειναι να μην θες mail client. Αν ομως εχεις 3+ και τα ελεγχεις συστηματικα, ο mail client ειναι απαραιτητος.

μπα, υπαρχει και το android

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχα ανοικτο συνεχεια το mail client παλιοτερα, πιο παλιοτερα outlook express πιο προσφατα outlook,

αλλα απο τοτε που πηρα κινητο android ειδα οτι δεν θα χρειαζονται, εφοσον μου ερχονται εκει τα emails - ειδοποιησεις,

αν χρειαστω να γραψω mail και εχω ανοικτο laptop, θα προτιμησω βεβαια να το γραψω απ το laptop,

διαφορετικα κανεις και με το κινητο τα ιδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μη το συζητάτε καθόλου, με 2-3 λογαριασμούς σωστά λέτε όλα βολεύουν (android , gmail offline κτλ). Αν όμως έχεις αρκετά profiles / accounts και για διαφορετικές χρήσεις, είναι αδύνατο να τα παρακολουθείς χωρίς desktop client. :unsure:

 

Πολλά κι αταίριαστα προφίλ μπορεί να έχεις για 200 λόγους εκτός του να είσαι τρομοκράτης ή μαφιόζος (λολ): πχ έχεις λογαριασμό για επικοινωνία με συγγενείς, έχεις παλιά επαγγελματικα email, έχεις email για αγγελία ακίνητου, έχεις δεύτερο/τριτο/τέταρτο social προφιλ, έχει προφιλ κι η γυναίκα σου. Και το πρόβλημα δεν είναι στη λήψη αλλά στην αρχειοθέτηση και κυριως στην αποστολή, δηλ. να στείλεις σωστά το email από τον σωστό αποστολέα.

 

Τώρα θα μου πεις δεν υπάρχει τρόπος να τα "μαζέψεις" κάπως; Ε εντάξει αν δεν ήμασταν ούτε σ'αυτό γνήσιοι ακατάστατοι Μεσόγειοι τύποι, θα μας περνούσαν για τίποτε Σουηδους! :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα θα μου πεις δεν υπάρχει τρόπος να τα "μαζέψεις" κάπως; Ε εντάξει αν δεν ήμασταν ούτε σ'αυτό γνήσιοι ακατάστατοι Μεσόγειοι τύποι, θα μας περνούσαν για τίποτε Σουηδους! :P

χαχαχα

 

μωρε εγω καμια 10αρια email (αλλα μολις ενα παιρνω με push - τα υπολοιπα fetch ανα αρκετες ωρες) εχω περασμενα στο κακομοιρο το type και πανω πανω εχει επιλογη απο ποιο λογαριασμο θες να στειλεις το mail, οποτε δεν υπαρχει προβλημα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι και αλλιώς οι email clients σιγα σιγα απαξιώνονται απο τους χρηστες

 

αντιθετως, ο Thunderbird εχει συνεχη αυξηση στο userbase του:

 

 
παρα την επικρατηση των web email clients, οι desktop email clients συνεχιζουν να εχουν την χρησιμοτητα τους.

Να ζησουμε να το θυμομαστε, ειδικα οσοι χρησιμοποιουσαμε thunderbird σε λινουξ.

http://www.ghacks.net/2015/12/01/mozilla-wants-to-drop-thunderbird-completely/

 

ενταξει, δεν ειναι τοσο ασχημα τα πραματα, η Mozilla ειχε σταματησει την αναπτυξη του εδω και χρονια με τελικο σκοπο να τον απομακρυνει απο το οικοσυστημα της.

παραμενει community supported project και το μονο που μενει μετα την ανακοινωση, ειναι να βρει μια καινουργια στεγη, κατι για το οποιο ολοι ηδη εργαζονται πανω σε αυτο.

η ειρωνια ειναι οτι ο Thunderbird εχει ανεβει σημαντικα σε χρηστες συμφωνα με τα τελευταια δεδομενα, οποτε δεν θα ειναι εκπληξη αν στο μακρινο μελλον θα εχει επιβιωσει αυτος αλλα οχι ο Firefox...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο συστημα μου με windows 10 και firefox 42

Εχω τα παρακάτω σε FB κυρίως αλλά και σε ένα παιχνίδι iracing οταν κανω scroll με την ροδέλα ξαφνικά τα παίζει.

Το πιο σύνηθες είναι μαύρο παράθυρο (στο περιεχόμενο) και οι μπάρες πάνω αδειες... σαν να μην ζωγραφιζεται τιποτα πάνω ... ουτε τα tabs, ουτε τα κουμπια ουτε τίποτα (με mouse over δειχνει οτι παιζει αλλά δεν δείχνει τίποτα)

Εναλλακτικά μπορει να δείχνει μέσα στο κομμάτι του περιεχομένου χαλασμένα γραφικά και με την κίνηση του ποντικού να προσπαθεί να τα γραψει πάλι (σαν μεγενθυμενα - χαλασμενα)

Αν το αφησω χωρις να κάνω κάτι καποιες φορες φτιαχνει.
Αν το "παλέψω" είτε μετακινώντας tab σε άλλο παράθυρο είτε με refresh κλπ κάποιες φορες σκάει τελείως με error c library και crash report προς mozilla.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι ενω μεχρι προτεινως με το adblock plus στη σελιδα της χρυσης ευκαιριας μπλοκαρει τις διαφημησεις πλεον δεν τις μπλοκαρει?

 

Υπαρχει καποια λυση γι' αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά δεν "πεθαίνει" ακριβώς αλλά τέσπα.. Άμα θέλετε υπάρχει και το http://www.fossamail.org/(based on TB) ή το https://www.nylas.com/n1

Λεπτομέρεια.. Για Nylas με δικιά σας sync engine αλλιώς ούτε καν..

 

 

Γιατι ενω μεχρι προτεινως με το adblock plus στη σελιδα της χρυσης ευκαιριας μπλοκαρει τις διαφημησεις πλεον δεν τις μπλοκαρει?

 

Υπαρχει καποια λυση γι' αυτο?

Εγώ με uBlock origin δεν βλέπω τίποτα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια τρωω συνεχως crash στον firefox (απο εκδοση 30 εως και 43 βετα - δοκιμασα πολλες δε φταιει ο firefox)

 

εκανα unistall και ινσταλλ flash απο παλιες μεχρι νεες εκδοσεις!

εκανα το ιδιο με shockwave for director

εκανα το ιδιο με drivers καρτας γραφικων

Εσβηνα ΟΛΑ τα folders του mozilla ακομα και τα κρυφα αρχεια να ειμαι σιγουρος

ebgala τo theme που ειχα (1 ολο και ολο)

επενεργοποιησα hardware accelerator

τσεκαρα-ξετσεκαρα protected mode στην flash

καθαρισα registry

εψαξα για ιους

ΤΙΠΟΤΑ

εκει που βλεπω μια σελιδα π.χ του yahoo τσουπ plugin-container.exe error ktl ktl

το κανει τυχαιες στιγμες, μπορει να κρασαρει 3 φορες μεσα σε 1 λεπτο, μπορει και να σερφαρω 5-10 λεπτα χωρις θεμα.

Γενικα χτυπαει γρηγορα

εχω windows XP με ΟΛΑ τα update γνησια κιολας...

 

Με τα ιδια δεδομενα αλλα με windows7 στο σπιτι μου ολο και ολο 1 φορα εφαγα ενα τετοιο crash...

Τι αλλο να ψαξω που μπορει να φταιει?

Παλια παντως θυμαμαι δεν ειχα τετοιο θεμα... τι διαολο φταιει...

 

ακουω αλλες ιδεες!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυο ιδέες,

1. τρέξε τον ff σε safe mode και κοίτα πως παει.

(about:support στη μπάρα διευθύνσεων + enter --> πάνω δεξιά "Try Safe Mode")

 

2. κλείσε εντελώς το flash (τι το χρειάζεσαι; )

Ctrl+Shift+A --> Plugins --> Flash --> Never Activate.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυο ιδέες,

1. τρέξε τον ff σε safe mode και κοίτα πως παει.

(about:support στη μπάρα διευθύνσεων + enter --> πάνω δεξιά "Try Safe Mode")

 

2. κλείσε εντελώς το flash (τι το χρειάζεσαι; )

Ctrl+Shift+A --> Plugins --> Flash --> Never Activate.

ευχαριστω για την απαντηση.

 

ξεχασα να το γραψω, κρεμαει και σε safe mode !!!!!!!!

 

καπου χρειαζεται το flash να παιζει... δεν ειναι λυση να το σβησω τελειως, αλλα θα κανω μια δοκιμη με τελειως off να δω

αν κρασαρει, δεν θυμαμαι αν το δοκιμασα ετσι.

 

καμια αλλη ιδεα?

 

* Αλλοι δεν εχουν προβλημα? χμμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξεχασα να το γραψω, κρεμαει και σε safe mode !!!!!!!!

 

ωχ κακό σημάδι αυτό.. :fear:

Πάντως όταν δίνει λάθη στο plugin-container.exe, 99% το πρόβλημα είναι σε κάποιο plugin.

 

Για κοίτα και στο registry στα παρακάτω κλειδιά, αν βρεις κάποια άγνωστη/περίεργη καταχώρηση εκτός Flash, Silverlight κτλ. γράψε εδώ να το δούμε.

* HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\MozillaPlugins

* HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Wow6432Node\MozillaPlugins

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...