Προς το περιεχόμενο

Παρέμβαση της ΕΕΤΤ στα δίκτυα νέας γενιάς του ΟΤΕ


phanispal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 131
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτό που αποδεικνύεται καθημερινά είναι ότι η "απελευθέρωση" των τηλεποικοινωνιών δεν έγινε με γνώμονα το συμφέρον του καταναλωτικού κοινού. Απλά κάποιοι ήθελαν μερίδιο στην πίτα, και μάλιστα χωρίς να πληρώσουν δεκάρα τσακιστή για υποδομές.

Η ΕΕΤΤ, ως εποπτέυουσα αρχή, αναλώνεται στην προστασία των κάθε λογής "επενδυτών". Στις καταγγελίες ιδιωτών για αυθαιρεσίες ή παραλείψεις των εταιριών, συνιστά προσοχή κατά την υπογραφή των συμβολαίων ή προσφυγή στη δικαιοσύνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως πρέπει να ψάξει κάποιος εισαγγελέας πόσα πήραν κάποιοι στην ΕΕΤΤ από τους εναλλακτικούς παροχούς για την απόφαση αυτή;

Αυτό απλά.

Μας δουλεύουν κανονικά τόσα χρόνια και κανείς δεν τους ελέγχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ναι OTEglobe εστί κάτι πολύ αργό που το εκμεταλλεύονται όλοι οι εταιρικοί χρηστες με leasing lines του ΟΤΕ (που έχουν τεράστιες ταχύτητες) και όλοι οι αγοραστές χονδρικής του οτε (πχ κάποιοι ιδιωτικοί ISPs..)

 

καθώς και ο ίδιος ο ΟΤΕ και παρέχει σταθερότατα κυκλώματα σε αντίθεση με την Level3, την Seabone ή την Tiscali που έχουν άλλοι εναλλακτικοί ISPs

 

o OTE έχει 100Gbit με εξωτερικό παρεπιπτόντως και όταν χρειαστεί θα αναβαθμιστούν...

 

και γενικά hellooo ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ήδη στην ελλαδα ότι γίνετε και στην βουλγαρία!!

 

δλδ εσύ κατεβάζεις καρφωτά όσο συγρονιζεις??? γιατί εγώ ας πούμε ΟΧΙ (και η συντριπτική πλειοψηφία των ελλήνων χρηστών)

 

ναι καρφωτά όσο συγχρονίζω κατεβάζω 24/7 αρκεί να μπορεί να μου το στείλει τόσο ο server/seeds από τον οποίο το κατεβάζω...

 

αν ήταν να κάνουν αναβαθμίσεις θα κάνανε ήδη.. (που μακάρι να κάνουν δηλαδή το εύχομαι απλά δεν το έχω για πιθανό για όσα εξήγησα πιο πριν)

 

και ναι στην αρχή τα πάγια ADSL ήταν πιο φτηνά...

 

ποιοι να κάνουν αναβαθμίσεις? γιατί τα 100Gbit του ΟΤΕ φτάνουν και περισσεύουν για την τωρινή χρήση και δεν επηρεάζονται ούτε καν τις ώρες αιχμής...

 

και ναι στην αρχή τα πάγια ADSL ήταν πιο φτηνά...

 

έχω adsl από την αρχή της εμπορικής της διαθεσιμότητας και δεν θυμάμαι κάτι τέτοιο, οπότε...

 

link or it didn't happen!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά επειδή βαριέμαι να βάζω +1 σε κάθε ποστ του thresh απλά να πω ότι συμφωνώ μαζί του 100% σε αυτά που λέει και ότι ισχύουν κάθε τι που λέει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Ο ΟΤΕ δεν είναι ιδιωτική εταιρεία , όπως το καταλαβαίνουμε εμείς . Το δημόσιο εξακολουθεί να έχει ένα (στρατηγικό) 22% , και οι γερμανοί έχουν λυσσάξει να το πάρουν , αλλά δεν τους το πουλάνε ακόμη . Με τις αποκρατικοποιήσεις που θέλουν να κάνουν θα πάει και αυτό στους γερμανούς.

2. Ο ΟΤΕ έχει κανονισμό λειτουργίας ΔΕΚΟ , δηλ. μονιμότητα προσωπικού , μισθολόγιο κλπ , με όλα τα αρνητικά που αυτό σημαίνει . Και αυτό θέλουν να το αλλάξουν οι γερμανοί.

3. Όσο ΟΤΕ όσο έχει τη δύναμη και το μέγεθος το σημερινό, και το υπάρχον νομικό καθεστώς , η ΕΕΤΤ δεν θα τον αφήσει να σηκώσει κεφάλι . Τα πράγματα έχουν να κάνουν με τον τρόπο που απελευθερώθηκε η αγορά αυτή στην Ελλάδα .Πάλι βρέθηκαν μέσες λύσεις , χαρακτηριστικό κάθε τρισάθλιας ελληνικής κυβέρνησης , και ως γωνστόν οι μέσες λύσεις είναι πάντα οι χειρότερες .

Τα πράγματα μπορούν να αλλάξουν μόνο αν οι γερμανοί πάρουν τον πλήρη έλεγχο της επιχείρησης , οπότε ........θα συνουσιάσουν και θα ραπίσουν (που λένε και η ράδιο Αρβύλα ) . Τους βλέπω να πιάνουν στασίδι στα δικαστήρια με την ΕΕΤΤ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρω τα νομικά, αλλά το ότι βρέθηκε αν θέλετε κάποιος ιδιώτης να αγοράσει τον ΟΤΕ και το δημόσιο δίκτυο, δε σημαίνει ότι υπάρχει και άλλοι 10 με τα ίδια λεφτά για να ξεκινήσει ο ανταγωνισμός. Μάλιστα, μιλάμε και για έναν τομέα που δεν φέρνει κέρδη στις εταιρείες, οπότε ποιος θα επενδύσει?? Δεν υπάρχουν τρελοί, εκτός και αν τα πάρουν κοψοχρονιά , όπως οι γερμανοί, οι οποίοι τσίμπησαν και το Γερμανό!!!

 

Κανένας εναλλακτικός δεν είναι τόσο λαλάκας ώστε να πληρώσει υποδομή έκτασης κράτους, ώστε να παρέχει καλώδιο σε κάθε πόρτα, για 5 ευρώ το μήνα καθαρά και αν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιοι να κάνουν αναβαθμίσεις? γιατί τα 100Gbit του ΟΤΕ φτάνουν και περισσεύουν για την τωρινή χρήση και δεν επηρεάζονται ούτε καν τις ώρες αιχμής...

Συμφωνώ με όσα λέει ο thresh , ο ΟΤΕ στα κυκλώματά του με OTEGLOBE προς το εξωτερικό καθώς και προς το Εσωτερικό GRIX - AIX κτλ ουδέποτε είχε πρόβλημα bandwith , τώρα πρέπει ναναι στα 45Gbit Total Traffic. Δηλαδή ούτε το μισό απο όσο συνολικά διαθέτει , τα delay στα κυκλώματά του είναι τα καλύτερα συγκριτικά με των εναλλακτικών carrier. Και εγώ προσωπικά δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα bandwith παρα μόνο αν έχει κόφτη ο απέναντι server. Σε σοβαρές καταστάσεις : openoffice torrent, nvidia, microsoft, ftp.ntua κτλ όσο συγχρονίζω κατεβάζω.

 

Το vdsl είναι μια κίνηση που καθιερώνει υποδομή για ftth , την οποία εγκατέστησε ο ΟΤΕ με δικά του έξοδα, ας το γυρίσει λοιπόν ο ΟΤΕ σε πιλοτική φάση - να καταργήσει δλδ τα εμπορικά προγράμματα να δώσει σε όποιον ενδιαφέρει vdsl Πιλοτικά.

 

 

Υ.Γ Μη μιλάτε για VDSL σε εναλλακτικούς με πιάνουν τα γέλια, υπάρχουν εναλλακτικοί που δεν έχουν ακόμα κάνει το πρέπον peering agreement στο GRIX ... οι ξεφτύλες και θέλουν VDSL ? Αλλά ξέρω , εναλλακτικούς και ΕΕΤΤ τους ενδιαφέρει ο καταναλωτής, δείτε τι συμβαίνει στα κινητά , ξεφτύλες #2 .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Υ.Γ Μη μιλάτε για VDSL σε εναλλακτικούς με πιάνουν τα γέλια, υπάρχουν εναλλακτικοί που δεν έχουν ακόμα κάνει το πρέπον peering agreement στο GRIX ... οι ξεφτύλες και θέλουν VDSL ? Αλλά ξέρω , εναλλακτικούς και ΕΕΤΤ τους ενδιαφέρει ο καταναλωτής, δείτε τι συμβαίνει στα κινητά , ξεφτύλες #2 .

 

ξύνεις πληγές με το GR-IX peering AssVas :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα καλο παει να κανει και ο ΟΤΕ και δεν τον αφηνουν... Οι εναλλακτηκοι ειναι τελικα ο καρκινος των τηλεπικοινωνιων....

 

Κατ' τα άλλα πάντα φταίει ο "κακός" ΟΤΕ.

 

εγω παγιο adsl 384 Πληρωνα 30 το μηνα μονο για παγιο adsl και οχι συνδεση με παροχο

 

Ε, κάποτε και το 56k ήταν ακριβό...

 

Πλέον οι τιμές του ADSL είναι αντικειμενικά πολύ χαμηλές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τη γνώμη μου τα πράγματα και γενικά τα δεδομένα στην αγορά broadband και υπηρεσιών πρέπει να αλλάξουν τελείως στη χώρα μας. Τα τελευταία χρόνια ως φοιτητής στο εξωτερικό, βλέπω τις διαφορές καθημερινά.

Άποψή μου είναι ότι θα πρέπει να δημιουργηθούν πολλοί ISPs στην Ελλάδα με αυστηρά γεωγραφικούς περιορισμούς. Όλοι οι ISPs αυτή τη στιγμή παρέχουν τις υπηρεσίες τους σχεδόν σε όλη τη χώρα, παρόλα αυτά δεν βλέπουμε κάποια ανάπτυξη.

Ασχολούμαστε ακόμα με χάλκινα καλώδια και ADSL τη στιγμή που στην ευρώπη έχουμε ήδη VDSL, DOCSIS 3.0 (Cable), και FTT(H)(B). Παρόλο που έχουμε τόσο χάλια υπηρεσίες, πληρώνουμε πολλά λεφτά γι αυτές.

 

Θα μπορούσανε να δημιουργηθούν τοπικοί ISPs που θα έχουν καλύτερη άποψη για την "καλή υπηρεσία"

 

Για παράδειγμα, Λάρισα, μια πόλη ~200.000 κατοίκων. Θα έπρεπε να μπορεί κάποιος, να πάει σε μια περιοχή και να ξεκινήσει τον ISP του, το κόστος έχει να κάνει με το πόσους πελάτες θέλεις να καλύψεις και πόσο μακριά θέλεις να φτάσεις. Ξεκινώντας ένα δίκτυο DOCSIS 3.0, μπορείς να έχεις triple-play με ίντερνετ έως 120/10-12 mbps, τηλεόραση HD, και 2 γραμμές τηλεφώνου. Ύστερα αυτός θα μπορούσε να κάνει συμφωνία με ιδιοκτήτη-ες καινούργιων οικοδομών στη περιοχή για εγκατάσταση coaxial (ομοαξονικού καλωδίου) στην οικοδομή. Κάποιος άλλος θα μπορούσε να προσπεράσει τη τεχνολογία DOCSIS 3 που είναι η αντίστοιχη της VDSL και να πάει ένα βήμα παραπέρα παρέχοντας FTTH ή FTTB σε κάποια άλλη περιοχή.

Το λογικό είναι ότι ο κάθε κάτοικος της περιοχής θα μπορεί φυσικά να διαλέξει ανάμεσα στο "νέο" δίκτυο ή στο "παλιό τηλεφωνικό". Φαντάζομαι ότι λίγοι θα είναι αυτοί που θα προτιμήσουν ADSL "έως" 24mbps τη στιγμή που θα μπορούνε να έχουνε π.χ. 30mbps (πραγματικά) με την ίδια τιμή. Αυτό είναι θέμα marketing χωρίς βέβαια ιδιαίτερες δυσκολίες αφού προσφέρεις εκ των πραγμάτων καλύτερες υπηρεσίες.

 

Φυσικά, όταν έχεις λιγότερους πελάτες έχεις και μικρότερες ανάγκες σε bandwidth. Έτσι θα μπορούν να αγοράζουν συνδέσεις με Tier-1 Δίκτυα για διασύνδεση μεταξύ άλλων χωρών φθηνότερα.

 

Έτσι λειτουργεί η αγορά στις περισσότερες τεχνολογικά ανεπτυγμένες χώρες, παρέχοντας πολύ καλές υπηρεσίες. Αυτός είναι υγιής ανταγωνισμός. Με αυτό το τρόπο αναπτύσεσαι τεχνολογικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια, εγω θυμαμαι οτι οταν ειχε μονο ο ΟΤΕ adsl,πληρωνα μαζι με το τηλεφωνο γυρω στις 70.000 δρχ.το μηνα,δηλαδη κοντα στα 200 ευρω.

Πιστευετε λοιπον οτι αν επετρεπαν στον ΟΤΕ το vdsl και εσβηνε απο τον χαρτη τους εναλλακτικους,δεν θα εφευγαν οι τιμες στα υψη?

Ειναι δυνατον χωρις ανταγωνισμο να υπαρχουν καλες τιμες??Αυτος ειναι ο πιο βασικος κανονας της ελευθερης αγορας.!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να βαλουν και οι παροχοι vdsl αν θελουν ανταγωνισμο. να πανε εκεινοι μπροστα και οχι ο οτε πισω για να υπαρχει ανταγωνισμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...