Προς το περιεχόμενο

Η HTC ξεπερνά τη Nokia σε χρηματιστηριακή αξία


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δηλαδή αν δεν είχαμε το δημόσιο τομέα που έχουμε, θα μπορούσαμε να είχαμε αγοράσει Apple , Nokia , Rim , ΗΤC , Microsoft και θα χρωσταγαμε και λιγότερα απο όσα χρωστάμε τώρα.. Ασε που με τα κέρδη που θα είχαμε απο όλες αυτές, δε θα χρωσταγαμε τίποτα και θα τρωγαμε και με χρυσα κουταλια..

Απλά μια διαφορετική ανάγνωση απο το διεστραμενο μυαλό μου... :)

 

Ναι, αλλά υποθέτω ότι η κυβέρνηση θα απέλυε όλο το ΔΣ της Apple (τον Jobs πρώτον και καλύτερο)και θα έβαζαν τα δικά τους "παιδιά" τα οποία θα έτρωγαν ότι μπορούσαν να φάνε και η επόμενη κυβέρνηση θα έδιωχνε αυτό το ΔΣ για να βάλει τα δικά της παιδιά κοκ. Αποτέλεσμα η ξέφρενη κατρακύλα της μετοχής και η αναπόφευκτη χρεοκοπία της εταιρείας, διαμελισμό της σε κομμάτια και η πώλησή τους σε "στρατηγικούς" επενδυτές. Στο τέλος θα έχουν φάει μερικοί με χρυσά κουτάλια και σίγουρα όχι όλοι εμείς.

 

Τί το ψάχνεις, ότι αγγίζει το ελληνικό δημόσιο το καταστρέφει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τί σχέση έχει η χρηματιστηριακή αξία της εταιρίας με την αξία των προϊόντων της. Δεν πάει να έχει διπλάσια αξία η μετοχή της Nokia, γεγονός είναι ότι τα προϊόντα της δεν είναι πια ελκυστικά στο κοινό και δεν είναι της μόδας. Το ποιός φταίει για αυτό, είναι μεγάλο θέμα. Και το αντίστροφο για την HTC.

Το ανησυχητικό δεν είναι η τιμή της μετοχής της Nokia, αλλά οι επιλογές της. Είμαι πολύ περίεργος να δω πώς (και αν) θα επιβιώσει έτσι όπως πάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Nokia σε ποιότητα κατασκευής είναι μακρά καλύτερη από όλους τους άλλους. Επίσης το λειτουργικό των κινητών της είναι πολύ εύχρηστο και σταθερό σε συχνή χρήση.

 

Η nokia αν και η πρώτη από πολύ νωρίς έβγαλε κινητά με λειτουργίες web surfing email organizer και λοιπά, δεν ήθελε να τα προσφέρει στο ευρύ κοινό. Θυμάμαι το 1996 το Nokia 9000 Communicator. Απλά θεϊκό μηχάνημα για την εποχή του, html browser, email applications, full organizer, text editor, PC connection και πολλά άλλα. Είχε δύο μεγάλα ελαττώματα. Πρώτον ήταν πανάκριβο και δεύτερον δεν μπορούσες να εγκαταστήσεις γρήγορα και εύκολα έξτρα προγράμματα. Το μηχάνημα ήταν μπροστά δέκα χρόνια σε μία περίοδο που λίγοι είχαν αριθμό κινητού τηλεφώνου και το ίντερνετ ήταν πολύ αργό και ακριβό.

 

Με τα windows mobile από το 2002 και μετά υπήρξε μία ενιαία πλατφόρμα πάνω στην οποία γίνονταν ανταγωνισμός και οι τιμές έπεφταν. Κάπου εκεί χώθηκε και η HTC. Ίσως η μοναδική εταιρεία κινητών που ξεκίνησε αποκλειστικά με windows smartphones. Αν και ένα από τα δύο προβλήματα της NOKIA με την υψηλή τιμή τα windows mobile phones υστερούσαν στην ευκολία και άνεση εγκατάστασης προγραμμάτων. Προσωπικά με το motorola windows smartphone μου είχα πολλά προβλήματα. Κανείς δεν έλεγχε το software και κατέληγα να χάνω κλήσεις επειδή η εφαρμογή που δούλευε η κόλλαγε το σύστημα ή το έκανε να σέρνεται. Απελπίστηκα και πήρα ένα Nokia και ένα ξεχωριστό Pocket PC.

 

Με τα android και iphone λύθηκαν και τα δύο προβλήματα του Nokia 9000 Communicator. Η κίνηση της Nokia να ακολουθήσει την πλατφόρμα τον windows 7 mobile είναι ανόητη. Ο κόσμος είναι απογοητευμένος με τα windows phones και δύσκολα θα αλλάξει στρατόπεδο. Η nokia είναι κολλημένη όπως η IBM πολλά χρόνια πριν. Δεν προσαρμόζεται στις αλλαγές των καιρών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Bisbirikos: απο όσα και εσυ γράφεις, φαίνεται ποσο σημαντική ήταν κάποτε η nokia και πως εχει καταντήσει σημερα.

Τα wp7 μη τα ξεγραφεις καθόλου ομως. Δεν έχουν σχέση με τα wm. Είναι κατα πολυ καλύτερα (ή τουλάχιστον θα γίνουν). Προσωπικα δεν τα συμπαθω καθόλου , προτιμώ το android, αλλα αυτο δεν εχει καμία σχέση με την άποψη μου, που είναι ότι έχουν λαμπρό μέλλον. Και θα βελτιωθεί , και υποστήριξη επαγγελματική θα εχει, και εφαρμογές, και μια Microsoft απο πίσω, που αν χρειαστεί αγοραζει nokia και όποιον άλλο γουστάρει ώστε να εγγυηθεί την επιτυχία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Bisbirikos: απο όσα και εσυ γράφεις, φαίνεται ποσο σημαντική ήταν κάποτε η nokia και πως εχει καταντήσει σημερα.

Τα wp7 μη τα ξεγραφεις καθόλου ομως. Δεν έχουν σχέση με τα wm. Είναι κατα πολυ καλύτερα (ή τουλάχιστον θα γίνουν). Προσωπικα δεν τα συμπαθω καθόλου , προτιμώ το android, αλλα αυτο δεν εχει καμία σχέση με την άποψη μου, που είναι ότι έχουν λαμπρό μέλλον. Και θα βελτιωθεί , και υποστήριξη επαγγελματική θα εχει, και εφαρμογές, και μια Microsoft απο πίσω, που αν χρειαστεί αγοραζει nokia και όποιον άλλο γουστάρει ώστε να εγγυηθεί την επιτυχία.

 

Το τελευταιο που λες τι νοημα εχει ? Και το android εχει μια ολοκληρη Google να το υποστηριξει αν χρειαστει. Αν ηταν ετσι δεν θα αλλαζαν ποτε οι μεγαλες εταιριες σε καθε χωρο.

 

Εγω προσωπικα παντως που εχω χρησιμοποιησει και android και windows mobile , θα πρεπει να συμβει κατι τραγικο για να ξαναπαρω wp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Nokia σε ποιότητα κατασκευής είναι μακρά καλύτερη από όλους τους άλλους. Επίσης το λειτουργικό των κινητών της είναι πολύ εύχρηστο και σταθερό σε συχνή χρήση.

 

Μην τα λες σε εμένα, και εγώ Nokia έχω!

Το θέμα δεν είναι αν τα κινητά της η το λειτουργικό της είναι καλά (που για εμένα και λίγους ακόμη είναι), το θέμα είναι πως δεν είναι πια ελκυστικά και μοδάτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως εγώ στέκομαι ακόμα στην αρχική είδηση κ απορώ,

 

για τον τρόπο κ το μετρo σύγκρισης,

 

με ποια μέθοδο έγινε κ γίνεται η αποτίμηση τους?

πόσες μετοχές έχει σε κυκλοφορία η κάθε εταιρία κ τι ποσοστό διαπραγματεύεται?

σε ποιες αγορές διαπραγματεύεται το κάθε κομμάτι της πίτας?

ποια η σύνθεση του μετοχολογίου?

ποια είναι η εμπορευσιμότητα τους κατά την σφυγμομέτρηση αυτή?

ποιες ήταν οι τάσεις κ το βάθος της αγοράς?

ποιος ο τζίρος της αγοράς/όγκος συναλλαγών?

ποια ήταν η λογιστική αξία κ ποια η εσωτερική αξία της κάθε μετοχής?

πότε κ πόσο μέρισμα έκοψε η κάθε μια?

σε βάθος χρόνου ποια είναι η μεταβλητότητα τους?

 

.....κ ένα σωρό άλλα πιο τεχνικά ερωτήματα/ θέματα...

συγγνώμη αλλά η είδηση έτσι όπως στήθηκε, ανακοινώθηκε, δημοσιεύτηκε

μπορεί να γίνει/ αποτελέσει εντελώς παραπληροφόρηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις βάλει 50 ερωτήματα. Αμα σου απανταγε κάποιος σε όλα αυτα, εκει είναι που δε θα εβγαζες νόημα. Όλες οι εταιρίες με τη χρηματιστηριακή αξία συγκρινονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και αυτά είναι μόνο τα ελάχιστα...

...τι χρημ/κή?????? ...να'ταν μονο ετσι, γι'αυτό μεχρι πρότινος ακόμα κ ο κυρ Μήτσος μπορούσε να είναι

σερτιφάιεντ ρισκ αναλυστ αντικρυστής και μαρκετ μέικερ διαβάζοντας ενα φύλλο της ημερισίας/ναυτεμπορικής ή χαζεύοντας στο μπλουμπεργκ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και αυτά είναι μόνο τα ελάχιστα...

...τι χρημ/κή?????? ...να'ταν μονο ετσι, γι'αυτό μεχρι πρότινος ακόμα κ ο κυρ Μήτσος μπορούσε να είναι

σερτιφάιεντ ρισκ αναλυστ αντικρυστής και μαρκετ μέικερ διαβάζοντας ενα φύλλο της ημερισίας/ναυτεμπορικής ή χαζεύοντας στο μπλουμπεργκ!

 

Αγορίνα μου το έχεις σπουδάσει το θέμα,αλλά οτι και να είναι στην τσέπη μας δεν θα μπούν..γι'αυτο μην σκάς!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου κάνει εντύπωση. Πριν λίγα χρόνια όταν είχες καλό κινητό, ήταν Nokia με Symbian. Πλέον τα καλά κινητά έχουν Android! Τα κινητά αυτά, δεν είναι Nokia.

Απλά τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορίνα μου το έχεις σπουδάσει το θέμα,αλλά οτι και να είναι στην τσέπη μας δεν θα μπούν..γι'αυτο μην σκάς!!!

 

 

;)

 

...απο την τσέπη μας βγαίνουν ρε γμτ, γι'αυτό σκάω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...