Προς το περιεχόμενο

The Killing


vlachaquito

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι,και εγω συμφωνω με τα παιδια που προηγηθηκαν....πολυ καλο mood....σκοτεινο και συννεφιασμενο Σιατλ,ερμηνειες οσο πρεπει εντονες οχι κατι το υπερβολικο και πομπωδες...σε βαζει απο την αρχη σε ενα καλο κλιμα...ειδα και τα 4 επεισοδεια σε μια νυχτα και δεν με κουρασε καθολου...ελπιζω να συνεχισει ετσι!!!!

Προτεινεται και απο εμενα!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 355
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ειδα και τ' αλλα 2 επεισοδια (3-4), συνεχισε εξισου καλα.

 

Ευτυχως γνωριζουν να δινουν τα καινουρια στοιχεια της υποθεσης ακριβως επειτα απο το καταλληλο χρονικο περιθωριο, ουτε καθυστερουν υπερβολικα για να δουμε καποιο νεο, ουτε υπαρχει καταιγισμος. Θα ελεγα πως προχωραει σχετικα γρηγορα.

 

Η μονη μου ανησυχια, υστερα απο την εναρξη του 3ου επεισοδιου, ηταν να μην το παρακανουν

Με τον ατερμονο θρηνο της οικογενειας, και μας δειχνουν συνεχεια πλανα χωρις κανενα ενδιαφερον, αλλα τελικα οχι μονο δεν υπερεβαλαν, αλλα απ' οτι φαινεται θα δουμε νεα στοιχεια κι απο 'κει, ή αλλα που ηδη ξερουμε να επιβεβαιωνονται μεσω της οικογενειας ειτε να δινεται σ' αυτα μια περαιτερω αναλυση, οπως με το δασκαλο και τη μανα..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα και γω τα 4 πρώτα του Αμερικάνικου

 

Θα συμφωνήσω με τον damian

 

Το σκοτεινό, μουντό , συνεχώς βροχερό Seattle σε βάζει θέλοντας και μη σε μια διαδικασία έντονης ψυχικής φόρτισης.

 

Οι ερμηνείες, θεωρώ προσωπικά, χωρίς να είναι πομπώδης πλησιάζουν σε αρκετά μεγάλο βαθμό την δραματική χροιά που πρέπει να έχουν.

 

Ειδικά η Michelle Forbes μέχρι στιγμής είναι πολύ καλή στον ρόλο της

Μητέρας του θύματος.

 

Βουβός πόνος σε κάθε έκφανσή του.

 

 

Οσο για το ποιός είναι ο δολοφόνος?

 

Μέχρι στιγμής έχω πιστέψει πως είναι όλοι άρα τουλάχιστον σε μένα πέτυχαν να με μπερδέψου......όχι οτι ειμαι και κανένα παράδειγμα Σέρλοκ βέβαια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6o ep:

 

 

Αργησε λιγο αυτο, μενοντας στις πληροφοριες του προηγουμενου επεισοδιου, μεχρι να μας δειξει τις νεες εξελιξεις, οι οποιες ηταν ωραιαοτατες, αλλα λιγο μετα απο αυτες ηρθε το τελος...

 

Δε παιζει να το 'κανε ο καθηγητης. Πιστευω πως ο δολοφονος θα ειναι καποιος ή που θα ξερουμε και δε θα εχουμε υποψιαστει ποτε, ή που δε θα γνωριζουμε καν.

 

Το οτι ο πατερας απηγαγε τον Αμεντ μπορει να βγει και σε καλο (να του αποσπασει πολυτιμες πληροφοριες) ή σε κακο (να τον σκοτωσει ή εστω χτυπησει ασχημα και να μην ειναι καν ο δολοφονος)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλη σειρα, αναμφιβολα, αλλα μου δινει πλεον την εντυπωση, εχοντας φτασει στο 8ο επεισοδιο, κι αφου απομενουν ακομα 5, οτι θα ηταν αριστουργημα αν κρατουσε η σεζον 8-10 επεισοδια και οχι 13.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Tα 20 επεισοδια του original παντως δεν με χαλασαν καθολου. Σε σημειο που να απορω πως χωρεσαν ολα μεσα στα 13 επεισοδια του αμερικανικου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα 20 επεισοδια του original παντως δεν με χαλασαν καθολου. Σε σημειο που να απορω πως χωρεσαν ολα μεσα στα 13 επεισοδια του αμερικανικου.

Wow, καλα τι εδειχναν σε 20 επεισοδια της μιας ωρας;

Εδω το US κραταει 45 λεπτα το πολυ, και υστερα απο κανα 30λεπτο σε καθε επεισοδιο αποκαλυπτουν νεο στοιχειο στην υποθεση της δολοφονιας...

 

Παντως στο Αμερικανικο καθε επεισοδιο αντιπροσωπευει μια μερα. Δηλαδη τωρα ειμαστε στο 8ο επεισοδιο, 8η μερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εδω το US κραταει 45 λεπτα το πολυ, και υστερα απο κανα 30λεπτο σε καθε επεισοδιο αποκαλυπτουν νεο στοιχειο στην υποθεση της δολοφονιας...

Παντως στο Αμερικανικο καθε επεισοδιο αντιπροσωπευει μια μερα. Δηλαδη τωρα ειμαστε στο 8ο επεισοδιο, 8η μερα.

Mια απτα ιδια, επεισοδιο και μερα και καθε επεισοδιο νεα στοιχεια,μ αλλα λογια με κρατουσε να το δω. Στην αρχη ειχα την εντυπωση πως ειναι 12 επεισοδια/season και στο 11 ελεγα πως δεν παιζει να ξεκαθαρισει τιποτα μεσα σε 2 επεισοδια,τι διαολο γινεται, μαπα εξηγηση θα χει κλπlaugh.gif Θα θελα να δω αν εχουν 'φαει' τιποτα στο αμερικανικο ή ειναι carbon copy το σεναριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mια απτα ιδια, επεισοδιο και μερα και καθε επεισοδιο νεα στοιχεια,μ αλλα λογια με κρατουσε να το δω. Στην αρχη ειχα την εντυπωση πως ειναι 12 επεισοδια/season και στο 11 ελεγα πως δεν παιζει να ξεκαθαρισει τιποτα μεσα σε 2 επεισοδια,τι διαολο γινεται, μαπα εξηγηση θα χει κλπlaugh.gif Θα θελα να δω αν εχουν 'φαει' τιποτα στο αμερικανικο ή ειναι carbon copy το σεναριο.

Περιεργο... Δηλαδη η 1η σεζον του original κρατουσε 20 μερες, ενω η υποθεση του Αμερικανικου θα ολοκληρωθει σε μολις 13; Πρεπει να εχει υπαρξει σημαντικη συμπιεση, τοτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν του φαίνεται πάντως αν δεν εχεις δει το οριτζιναλ. από την άποψη οτι θα μπορούσε να πει κάποιος ότι προχωράει και λίγο αργά η υπόθεση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

...έως πολύ αργό και μονότονο δυστυχώς για μένα. Δηλαδή το τελευταίο επεισόδιο δεν κατάφερα ακόμα να το παλέψω. Δύο βασικά (και γενικά) παράπονα:

 

 

1. Οι χαρακτήρες (από βασικοί έως ας πούμε κομπάρσοι) αρχίζουν να μου μοιάζουν πολύ αφύσικοι. Σε συμπεριφορές και σε αντιδράσεις. (δεν ξέρω αν αυτό έχει σχέση με το ότι το πρωτότυπο ήταν Δανέζικο και οπότε σε εκείνο το περιβάλλον βγάζουν περισσότερο νόημα).

2. Η ιστορία του πολιτικού με έχει κάνει να βαριέμαι τη ζωή μου. Είναι πολύ γνώριμο αυτό το σκηνικό από άλλες σειρές, και μέχρι στιγμής δεν το σώζει κάτι. Ούτε καν η πιθανότητα από κάποιο twist να βγει ότι ο δολοφόνος είναι αυτός (εντελώς χλωμό) ή κάποιος από τους δύο βοηθούς (ίσως, αλλά θα είναι αρκετά απογοητευτικό έως άκυρο).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...