Προς το περιεχόμενο

[Παρουσίαση] iRobot Roomba 581 : Ένα ρομπότ για καθάρισμα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επίσης κάτι που ξέχασα να προσθέσω ένα άλλο γεγονός που με έκανε καχύποπτο και γενικά να βγάλω το παραπάνω συμπέρασμα.. είναι ότι και το ίδιο το "review" δεν θιγει καθόλου τα αρνητικά της rouba και γενικά τις αδυναμίες της...

 

ένα αντικειμενικό review(όπως πολλά άλλα στο insomnia) έχει συνήθως pros και cons -θετικά και αρνιτικά- εδώ μονο pros βλέπω... πράγμα που κάνει το άρθρο να μοιάζει όπως είπα περισσότερο με διαφήμιση..

 

 

μας λέει για παράδειγμα ότι μπορούμε να την αφήσουμε μονη σπίτι της και ότι είναι καταπληχτικό κατι τετοιο! δεν μας λέει όμως ότι μπορεί να σφηνώσει σε καναπέδες η να μπλεχτεί σε καλώδια! (ναι θα βγάλει ήχο ειδοποίησης αλλα αφού θα είναι μονη της ποιος θα την ακούσει?)

 

ούτε μας λέει για το ότι αν ο χώρος έχει νερά λάδια σάλτσες κτλ (σε όχι τραγικές ποσότητες μιλάω για λεκέδες που μια κανονική σκούπα -με έναν άνθρωπο για χειριστη- θα τους εξαφάνιζε) και μπορεί να χαλάσουν την ακριβή συσκευή αλλα και αν την αφήσουν μονη της κινδυνεύουν να βρούν ένα "έργο τέχνης" :P στο πάτωμα με ένα κοχλιοειδές σχήμα σάλτσας ολόγυρα :P (επειδή κινείται κυκλικά και έτσι θα την απλώνει στο γύρο χώρο με τις ρόδες ακόμη και με τα υπολείμματα στο σκουπάκι )

 

η για τον κάδο της που δεν είναι και για πολλά.. ούτε για μεγάλους χορούς ούτε για μεγάλα αντικειμενα (πετραδάκια καραμελίτσες κομμάτια από γυαλιά κτλ)

 

ούτε ότι έτσι όπως είναι στημένος - και ενώ έχει γεμίσει- όταν το βγάλουμε θα βρωμίσουμε τον συγκεκριμένο σημείο γιατί δεν έχει κανένα προστατευτικό είναι αντοιχτό δοχείο και το άνοιγμα είναι οριζόντια .. οποτε τον λόγο έχει η βαρύτητα και οι νομοι της αδράνειας...

 

 

Επίσης δεν λέει σε ποση ώρα καταφέρνει να σκουπίσει ένα δωμάτιο ικανοποιητικά (γιατί καμια φορα δεν είναι και τόσο ικανοποιητική )

 

ούτε την συγκρίνει με ανταγωνιστικά προϊόντα όπως το Neato XV-11!

 

 

ένα απλό παράδειγμα (για να μιλήσω και για τον απαρχαιωμένο τρόπο λειτουργίας της) είναι αυτή η φωτό που δείχνει τον απλοϊκό αλγόριθμο της rouba δηλαδή πως θα πάει τύλφα σε ένα δωμάτιο (= υπόψιν όσο περισσότερες βόλτες κόβει τόσο περισσότερο αργεί για να τελειώσει)

 

DSC_5190.jpg

 

ενώ για παράδειγμα το σύστημα σκαναρίσματος laser του Neato έχει πιο εκλεπτυσμένα αποτελέσματα!

 

DSC_5293.jpg

 

 

για τους παραπάνω λόγους λοιπόν, και όχι μονο, πιστεύω ότι δεν μιλάμε ούτε για παρουσίαση (μιας και δεν υπάρχει τίποτα νέο για να παρουσιασθεί...) ούτε για review (μιας και λείπει η αντικειμενικότητα αλλα και η σύγκριση)

 

οποτε είναι μάλλον μια διαφήμιση για να βοηθήσουμε κάποιον "γνωστό"

 

που δεν το κατακρίνω ιδιαιτερα.. αλλα θα προτιμούσα να αναφέρεται αυτό κάπως και όχι να περνάει στο φλου γιατί έτσι είναι σαν να προσβάλλεται την νοημοσύνη μας...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Δε καταλαβαίνω γιατί τέτοια σαρωτική κριτική/καχυποψία που αν θέλω να συνεχίσω την συλλογιστική σου, υποτιμά τουλάχιστον τη δική μου νοημοσύνη ειδικά αν έχεις διαβάσει την παρουσίαση με το βίντεο όπως λες και στα οποία αναφέρομαι σχεδόν σε όλα που καταλογίζεις !!

 

Πρώτον δοκιμάζουμε σκούπα ρομπότ και όχι κάρτα γραφικών ή κινητό τηλέφωνο. Αναφέρεις για συγκριτικό με ένα συγκεκριμένο μοντέλο. Sorry αλλά το να βρίσκουμε στη συγκεκριμένη κατηγορία, προϊόντα να κάνουμε συγκριτικά, είναι ολίγον δύσκολο και φυσικά δε θα μας αποτρέψει από το να το παρουσιάσουμε ένα όταν πέφτει στα χέρια μας. Πάντως έχω εμπειρία από την αντίστοιχη της Samsung και η roomba είναι καλύτερη. Η roomba μπορεί για σένα να είναι γνωστή για μένα όμως και πιστεύω για τους περισσότερους δεν είναι ειδικά όταν επιτέλους την έχω στη διάθεση μου να την χρησιμοποιήσω. Εσύ μπορείς να ακούς διάφορα, όταν όμως την δουλέψεις, βγάλε τα δικά σου συμπεράσματα η τουλάχιστον μην ακυρώνεις της παρουσίασης έτσι εύκολα και με καχυποψία επειδή έχεις ακούσει άλλα.

 

Ας γίνω πιο συγκεκριμένος. Αναφέρεις στο μήνυμα σου ότι το review δε θίγει τα αρνητικά της roomba και αναφέρει μόνο θετικά !!!! Είμαι σίγουρος ότι δε μπορεί να έχεις διαβάσει την παρουσίαση και να το γράφεις αυτό. Γιατί αν είχες διαβάσει την παρουσίαση ή έστω δει το video εκεί γίνονται συγκεκριμένες αναφορές !! Για το καθάρισμα αναφέρεις κάτι εντελώς άστοχο «ούτε μας λέει για το ότι αν ο χώρος έχει νερά λάδια σάλτσες κτλ σε όχι τραγικές ποσότητες μιλάω για λεκέδες που μια κανονική σκούπα -με έναν άνθρωπο για χειριστη- θα τους εξαφάνιζε». Αν εσύ μπορείς να καθαρίσεις υγρά με ηλεκτρική σκούπα, πάσο αλλά ποιο είναι το τελικό νόημα αυτών που γράφεις, ότι ο άνθρωπος καθαρίζει καλύτερα από το ρομπότ ; Δεν ανακάλυψες την Αμερική ούτε σε κανένα σημείο αφήνω να εννοηθεί το αντίθετο ειδικά όταν αναφέρω ότι δεν καθαρίζει τέλεια. Θέλω να πιστεύω ότι είναι κοινή λογική ότι οποιοδήποτε παρόμοιο ρομπότ δε μπορεί να αντικαταστήσει (ακόμα) τον άνθρωπο σε ποιότητα αποτελέσματος.

Μετά γράφεις ότι δεν αναφέρουμε ότι μπορεί να μπλεχτεί σε καλώδια !!!! Και πάλι σου λέω ότι δεν διάβασες την παρουσίαση (ελπίζω) γιατί αναφέρεται συγκεκριμένα «Στις δοκιμές μας μπόρεσε πάντως τις περισσότερες φορές να ξεπεράσει αρκετά από τα εμπόδια που του βάλαμε ενώ ζήτησε τη βοήθεια μας σε περιπτώσεις πιο εύκολες και στις οποίες δε περιμέναμε να συναντήσει πρόβλημα. Σίγουρα πάντως είναι προτιμότερο να αφαιρείτε από το δωμάτιο οποιοδήποτε εμπόδιο» ενώ και στο video γίνεται αναφορά.

Συνεχίζω. Δείχνεις δύο φωτογραφίες με τον τρόπο που σκουπίζει η roomba σε σχέση με ένα άλλο ρομπότ και τον κρίνεις απαρχαιωμένο. Πρώτον, στην παρουσίαση υπάρχει η εξής αναφορά «Θα πρέπει να αναφέρουμε ότι το ρομπότ καθαρίζει με φαινομενικά τυχαία κατεύθυνση και πολλές φορές περνάει από τα ίδια σημεία 2 και 3 φορές. Δε ξέρουμε αν αυτό οφείλεται στον αλγόριθμό πάντως δε μπορέσαμε να καταλάβουμε αν η Roomba ακολουθεί κάποιο ειδικό πρόγραμμα κατά τον καθαρισμό ενός δωματίου». Α και προσωπικά με βάση τις 2 φωτογραφίες εγώ τη roomba θα διάλεγα για πιο εντατική δουλειά (καλύτερο καθάρισμα).

Αναφέρεσαι ακόμα και ότι δεν υπάρχει κάποια ενημέρωση για τον χρόνο καθαρίσματος. Και πάλι λάθος (;). Ας κάνω ένα ακόμα paste από την παρουσίαση «Η αυτονομία της συσκευής είναι αρκετά καλή αφού ενδεικτικά μπορεί να καθαρίσει ένα σπίτι 80 τετραγωνικών με 2 δωμάτια με μία μόνο φόρτιση και σε ένα διάστημα περίπου 50 λεπτών»

 

Για τον κάδο που αναφέρεις στο άδειασμα, εγώ δεν συνάντησα αυτό το πρόβλημα. και ούτε μπορείς να περιμένεις να δοκιμάζω ότι υπάρχει από σκουπίδι !!

 

Στο τέλος δε παραλείπεις να αφήσεις μερικές ωραίες μπηχτές όπως «review για γνωστούς» και ότι η συγκεκριμένη παρουσίαση δεν είναι παρουσίαση επειδή δεν «έχει κάτι νέο». Θέλω να είμαι καλόπιστος αλλά δυσκολεύομαι με αυτά που διαβάζω και ειδικά με τέτοια επιχειρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως ότι στο συγκεκριμένο προϊόν γίνεται τώρα review , ενώ υπάρχει γύρω στα 4 χρόνια μου έκανε κι εμένα εντύπωση.

 

Κατά τα άλλα θεωρώ την τιμή της είναι πολύ υψηλή ακόμα.

 

όταν με λιγότερα λεφτά αγοράζεις ένα πλήρη υπολογιστή με λειτουργικό κλπ. νομίζω ότι είναι πολλά τα 400+ ευρώ για μια μικρή ηλεκτρική σκούπα με 3 απλούς σερβομηχανισμούς κασετοφώνου για κατεύθυνση και 3 infrared με το λογισμικό..

 

Με τα ίδια λεφτά παίρνεις ένα καλό πλυντήριο ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, τώρα το προμηθεύτηκε κάποιος από τους reviewers προφανώς το προϊόν, τώρα το παρουσίασαν. Σιγά το περίεργο.

 

Το έχω το φιλαράκι μου εδώ και περίπου 3-4 χρόνια και είναι αρκετά ικανοποιημένος. Σαφώς και δεν μπορεί να αντικαταστήσει το ανθρώπινο καθάρισμα. Αυτά ούτε σε 10 χρόνια με τους ρυθμούς που προχωράει η ρομποτική όσον αφορά τις ανάγκες του μέσου ανθρώπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@admin

 

Καταρχήν να ξεκινήσω με την παραδοχή ότι όντως δεν διάβασα ολόκληρο το review έχοντας όμως τρανταχτούς λόγους (που θα θίξω παρακάτω αλλα και πολλοί από αυτούς αναφέρθηκαν πιο πάνω) έχω διαβάσει όμως την εισαγωγή, είδα το video και διάβασα το συμπέρασμα..

 

 

Συνεχίζω λοιπόν ένα ένα νοικοκιρεμενα (μιας και μιλάμε για σκούπες :P ) να απαντώ στα ζητήματα που θίγεις.

 

Πριν ξεκινήσω όμως να πω ότι για να έχω αυτή την άποψη φτάνει και περισσεύει το γεγονός που σε ένα site γενικού ενδιαφέροντος μεν με τεχνολογικό προσανατολισμό δε το να βγαίνει με banner πρώτο πρώτο πάνω στην σελίδα και μάλιστα τόσο μεγάλο που δεν χωράει στο frame μια σκούπα ποιότητας telemarketing με παρουσία στην αγορά εδώ και 6 χρονια χαλαρά δεν είναι και ότι καλύτερο και αρκετό για να κινήσει υποψίες...είναι σαν να βλέπεις πχ εξώφυλλο στο pcmagazine τον νέο ηλεκτρονικό ιονιστή χώρου της legitell...(1 φάουλ -σημαντικό-)

 

Έπειτα το όλο "review" θυμίζει διαφήμιση η εισαγωγή μιλάει για το κύρος της κατασκευάστριας εταιρίας irobot(χαρακτηριστική τεχνική marketing) έχεις δει πολλά review να ξεκινάνε με την κατασκευάστρια εταιρία και όχι με το ίδιο το προϊόν? ακόμη και να υπάρχει λόγος να αναφερθεί η εταιρία αυτό γίνετε συνήθως στο τέλος και όχι στην εισαγωγή.. πχ είναι σαν να παρουσιάζουμε την killerNIC (μοναδικό προϊόν στην κατηγορια του) και να ξεκινάμε λέγοντας όχι για την κάρτα αλλα για το ποσο καλή είναι η bigfoot electronics..... (2ο φάουλ -όχι σημαντικό όμως)

 

Να αναφέρω εδώ ότι όταν έλεγα "όχι τραγικές ποσότητες" εννοούσα μικρές.. και ναι μικρές ποσότητες πχ μουστάρδες σάλτσες ίσως λαδιη χώμα με νερό (πχ στο πατομα της κουζινας) κάποιοι τις σκουπίζουν με την σκούπα και δεν βάζουν σφουγγαρίστρα

 

Μετά με αυτά που λες αυτοαναιρείσαι..

 

δηλαδή αν δεν καθαρίζει καλύτερα από άνθρωπο, η έστω όπως ο άνθρωπος τότε ποιος ο λόγος να την αναφερεις??

 

είναι φρέσκο προϊόν?? οχι

 

έχει καμια τεχνολογική καινοτομία που δεν την έχουν αλλα ανταγωνιστικά μοντέλα? (ισα ισα το συγκεκριμένο είναι απαρχαιωμένο)..

 

το ότι μπορεί να καθαρίσει """"""""μονο"""""""" του δεν σημαίνει κάτι.. ας βάλουμε και πλυντήρια πιάτων τότε που καθαρίζουν μονα τους και έχουν ηλεκτρονικούς εγκεφαλους για να υπολογίζουν την λιπαρότητα στα πιάτα κτλ κτλ η μηχανήματα που φιλτράρουν τον καπνό σε ένα δωμάτιο μονα τους...(τρίτο φάουλ)

 

Και εδώ να επαναλάβω ότι δεν αναφέρθηκε απλά το προϊόν αλλα υπάρχει σε τεράστιο banner στο header της σελίδας! επισκιάζοντας ενδιαφέροντα τεχνολογικά θέματα όπως η καινοτομος asus GTX 570 DCII...

 

 

Μετά το όλο θέμα είχε ύφος παρουσίασης (τύπου διαφήμισης) και όχι review.. για παράδειγμα αναφέρθηκε ότι το προϊόν κάνει τουλάχιστον 45 λεπτά για να καθαρίζει ένα μικρό δωμάτιο (χωρίς πολλά πολλά) ?

 

Αναφέρθηκαν αλλα χαρακτηριστικα που έχουν να κάνουν με την κατανάλωση μπαταρίας? η που σχετίζονται με αυτή (για παράδειγμα ότι αργεί να βρει την βάση φόρτισης- η το ποσο επιτυχημένα ξεκινάει την "δουλειά" από εκεί που την άφησε για να πάει να φορτίσει?) αυτά είναι σημαντικά πράματα για την κατηγορια.. και ένας αρθογράφος review πρέπει να τα επισημάνει όπως πολλά αλλα ...

 

 

Τώρα ένα ακόμη φάουλ.. δεν είπα ότι δεν αναφέρεστε ότι μπλέκεται σε καλώδια..

 

το αναφέρετε (αλλα σε αντίθεση με το όπως θα έπρεπε να γίνει σε ένα review!!!) δεν συσχετίζετε το θέμα αυτό με τις πρακτικές δυσλειτουργίες που προκαλεί (όπως το ότι τελικά δεν γίνετε 100% να την αφήσουμε μονη της στο σπίτι)

 

αλλα (όπως θα γινόταν σε μια διαφήμιση) τα διαχωρίζετε αυτά τα δυο πράματα..!!

 

δηλαδή λέτε στην αρχή ότι αν μπλεχτεί σε καλώδια !βγάζει ήχο για να την επαναφέρεις (ένα καλο feature άρα ο πελάτης μένει με θετική σκέψη) και αφού τελειώσει το video στο """"review"""" -αφού πλέον έχει ξεχαστεί αυτό με τα καλώδια-

 

αναφέρεται ότι είναι καταπληχτικό (με τα ίδια λόγια το λέω) το να μπορείς να την αφήσεις να αλωνίζει μέσα στο σπίτι μονη της!! (μα αφού μπλέκεται στα καλώδια πως γίνετε αυτό?)

 

αυτά είναι δημαγώγηση της σκέψης γιαυτο είπα ότι εχει ύφος διαφήμισης.. και δεν είπα ότι δεν αναφερθήκατε για τα καλώδια.. απλά ο τρόπος που το κάνατε ήταν διπλωματικός!

 

 

Μετά για το χρόνο σε 80τμ μέσα σε 50 λεπτά αποκληεται να τον έχει καθαρίσει η θα ήταν ήδη καθαρος ο χωρος η θα ήταν μια τεραστια σάλα χωρίς έπιπλα ενδιάμεσα... αλλα έστω αυτό να το δεχτούμε μιας και είναι review οποτε γίνανε οι σωστές μετρήσεις δεν αναφέρονται τα specs από το manual απλά...

 

αναφορικά να πω ότι η άλλη σκούπα που τυχαία αναφέρθηκα κάνει τον ίδιο χώρο σε 15 λεπτά που η rooba κάνει σε 45 λεπτά

 

Και ναι, κάνει τόσες πολλές διαδρομές γιατί έχει παλιό απλοϊκό αλγόριθμο -σαν ένας τυφλοπόντικας που ψάχνει το δωμάτιο-

 

Άλλες σκούπες (και γενικά robot) στις μέρες μας σκανάρουν τον χωρο και με μαθηματικούς υπολογισμούς υπολογίζουν τις διαστάσεις του βλέπουν τα εμπόδια και τα αποφεύγουν...

 

 

Όσο για το κάδο στο ίδιο το video (με το λίγο χωματάκι που καθάρισε) φάνηκε ότι λέρωσε το πάτωμα με το που τον βγάλατε στο 4:49 φαντάσου τι έχει να γίνει αν ήταν γεμάτο by the way ούτε αυτό αναφέρθηκε :P - σημείωση ξέχασα να συμπληρώνω να φάουλ και δεν θα κάτσω να τα αριθμήσω τώρα :P-

 

 

και γενικά επειδή ήδη έγραψα διάλεξη και δεν μίλησα ούτε για τα μισά που "δεν κολλάνε" εδώ να πω ότι δεν έγινε η δουλειά ενός σωστού review!

 

Όπως για παράδειγμα δεν είδατε ότι στις γωνιες δεν καθαριζει καλά? ή σε περίεργα σημεια? (όπως γύρο από ένα έπιπλο που δεν είναι τετράγωνικο? )

 

ότι το βουρτσάκι που είναι για τις γωνιες σκορπίζει "χοματακια" πολλές φορες στο χωρο?

(όταν η σκουπα πάει διπλα από αυτό και όχι πάνω σε αυτά) και διαφορες άλλες διαπιστώσεις που ένα review θα κατέγραφε...

 

παρα σταθήκατε μονο στα καλά!! όπως σε μια διαφήμιση και ακόμη και το πρόβλημα με τα καλώδια το αναφέρατε για να θίξετε ένα καλο του προϊόντος (ότι ειδοποιεί όταν υπάρχει πρόβλημα)...

 

Όσο για την κατακλείδα σου.. ναι η """παρουσίαση"" δεν έχει κάτι νέο μιλάει για ένα παλιό προϊόν με παλιά τεχνολογία (6 χρονια τώρα.. μπορεί και παραπάνω βασικά)

 

Το προϊόν δεν παρουσιάζει τίποτα καινοτόμο στον χορό του (ο χορός είναι οι αυτόματες σκούπες)

 

Το προϊόν δεν έχει άμεση σχέση με το site (τουλάχιστον όχι μεγαλύτερη αποσο έχει ένα πλυντήριο ρούχων με AI )

 

Υπάρχουν παρόμοια προϊόντα (αλλα και prototypes) που είναι πολύ πιο ενδιαφέροντα

 

Το γεγονός ότι -όπως αναφέρεις- δεν γνώριζες ότι υπήρχε το προϊόν στην ελληνική αγορά (telemarketing ) δεν ειναι δικό μας πρόβλημα... αν δεν κάνω λάθος μιλάμε για ένα τεχνολογικό site και για τις ειδήσεις που παρουσιάζει όχι για το προσωπικό blog κάποιου που είδε κάτι που δεν ήξερε και του φάνταξε...

 

 

επειδή υπάρχουν πολλές λοιπόν συμπτώσεις και πολλά πράματα που δεν κολλάνε έβγαλα το συμπέρασμα που έβγαλα..

 

και επαναλαμβάνω δεν το κατακρίνω ιδιαιτερα περισσότερο κατακρίνω τον τρόπο που πλασαρίστηκε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά, θα συμφωνήσω κι εγώ με τον papajo_r γιατί το "review" έχει όλα τα χαρακτηριστικά της διαφήμισης.

Εγώ πάτησα κλικ στο banner επειδή μου έκανε εντύπωση ότι βγήκε review για κάτι που σκεφτόμουν να αγοράσω όταν ήμουν στο πτυχίο, 5-6 χρόνια πριν, αλλά στο μυαλό μου, μια δεκαετία περίπου :P

 

Αλλά τέλος πάντων καταλαβαίνω ότι εκτός από τον σκοπό που υποθέτεις papajo_r για την παρουσίαση αυτή, υπάρχει περίπτωση και ο ενθουσιασμός μόνο, να γυριστεί ένα βιντεάκι με αυτό το προϊόν, και φυσικά να το δούν όσο περισσότεροι γίνεται, οδήγησε στο banner..

 

Εν κατακλίδει πάντως θέλω να πω ότι αντικειμενικά δεν θεωρείται review γιατί δεν έχει κανένα κοινό στοιχείο με τα υπόλοιπα reviews τα οποία περιέχουν σύγκριση με τον ανταγωνισμό. Βέβαια να μου πεις ότι στην Ελλάδα δεν έχουν έρθει άλλα, σωστό. Όμως μια αναφορά δε θα έβλαπτε. Το Neato φαίνεται πολύ καλό θα το ψάξω κι άλλο, thanks papajo_r

 

Παρεπιπτόντως υπάρχουν στο youtube βιντεάκια με την roomba και με 5-6 γατάκια πάνω της ενώ σκουπίζει και έχουν γέλιο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, τώρα το προμηθεύτηκε κάποιος από τους reviewers προφανώς το προϊόν, τώρα το παρουσίασαν. Σιγά το περίεργο.

 

Το έχω το φιλαράκι μου εδώ και περίπου 3-4 χρόνια και είναι αρκετά ικανοποιημένος. Σαφώς και δεν μπορεί να αντικαταστήσει το ανθρώπινο καθάρισμα. Αυτά ούτε σε 10 χρόνια με τους ρυθμούς που προχωράει η ρομποτική όσον αφορά τις ανάγκες του μέσου ανθρώπου.

 

Γι' αυτό που λες, σε μια συνέντευξη που έδωσε ο πρόεδρος της iRobot στο wired λέει "If you’d asked me when I’d started how long it would take to make Roomba, my answer would have been next year, not 12 years from now"

 

@admin

 

Καταρχήν να ξεκινήσω με την παραδοχή ότι όντως δεν διάβασα ολόκληρο το review έχοντας όμως τρανταχτούς λόγους (που θα θίξω παρακάτω αλλα και πολλοί από αυτούς αναφέρθηκαν πιο πάνω) έχω διαβάσει όμως την εισαγωγή, είδα το video και διάβασα το συμπέρασμα..

 

Το χοντραίνεις. Δε φτάνει ότι με κατηγορείς για στημένη παρουσίαση αλλά το επεκτείνεις και σε δημαγώγηση της σκέψης !!!

 

Σοβαρολογείς ; Γράφεις ένα κατεβατό προσβάλλοντας με ότι κάνω "παρουσίαση για γνωστό" και ότι υποτιμώ τη νοημοσύνη σου και αφού σου παραθέτω όλα τα quotes από τo review, τολμάς και με bold μάλιστα να αναφέρεις ότι είδες το video και διάβασες την πρώτη και την τέταρτη σελίδα της παρουσίασης αφήνοντας απ' έξω το σημαντικότερο κομμάτι όπως είναι η χρήση ; Ποιός υποτιμά τη νοημοσύνη ποιου εδώ όταν μου λες ότι δεν αναφέρονται καθόλου αρνητικά στοιχεία ή ότι από την πρώτη σελίδα πήγες στην τέταρτη και αναφέρεις πράγματα τα οποία έχουν θιχτεί όμως ακόμα και στο βίντεο που εννοείται ότι έχεις δει.

 

Αν θέλεις να χωρέσει στο frame γύρισε το skin στο Insomnia 2011 που θα είναι και το επίσημο σε λίγο καιρό αφού το άλλο έχει εγκαταλειφθεί και μη το προσθέτεις και αυτό στην ανούσια επιχειρηματολογία εντυπωσιασμού.

 

Όλα τα reviews παίζουν πάνω στο slideshow της κεντρικής που εσύ το βάφτισες banner. Ο όρος telemarketing βλέπω είναι από τους αγαπημένους σου και εκεί τοποθετείς τη roomba. Ξαναρωτάω, την έχεις χρησιμοποιήσει γιατί αυτή η διαπίστωση μαζί με κάποιες άλλες που κάνεις στη συνέχεια φανερώνουν ότι δεν έχεις ιδέα από τη συσκευή ή περίμενες τον αντικαταστάτη της οικιακού βοηθού.

 

Έπειτα το όλο "review" θυμίζει διαφήμιση η εισαγωγή μιλάει για το κύρος της κατασκευάστριας εταιρίας irobot (χαρακτηριστική τεχνική marketing) .......

 

Α μάλιστα, χαρακτηριστική τεχνική marketing να αναφέρεσαι στην εισαγωγή σε μια εταιρεία που βγάζει ένα προϊόν ειδικά με την ιστορία της iRobot και όταν οι περισσότεροι δεν την γνωρίζουν. Ok :-) Και επειδή βλέπω επιμένεις στο θέμα των υγρών, αν εσύ έστω μικρές ποσότητες υγρών όπως μούσταρδα και σάλτσες που αναφέρεις, τις καθαρίζεις με ηλεκτρική σκούπα, πάω πάσο.

 

Μετά με αυτά που λες αυτοαναιρείσαι.. δηλαδή αν δεν καθαρίζει καλύτερα από άνθρωπο, η έστω όπως ο άνθρωπος τότε ποιος ο λόγος να την αναφερεις?? είναι φρέσκο προϊόν?? οχι έχει καμια τεχνολογική καινοτομία που δεν την έχουν αλλα ανταγωνιστικά μοντέλα? (ισα ισα το συγκεκριμένο είναι απαρχαιωμένο)..

 

Δε ξέρω σε ποιά διάσταση αυτοαναιρούμαι. Δηλαδή επειδή δε καθαρίζει όπως ο άνθρωπος, δε πρέπει να γίνει η παρουσίαση ;

 

Είναι παλαιό μοντέλο και απαρχαιωμένο η roomba 581; Όλα αυτά τα χρόνια που υπάρχει η σειρά υπάρχουν διάφορες γενιές με εξελγμένα χαρακτηριστικά η κάθεμια. Και πάλι αποδεικνύεις ότι είσαι προκατειλημμένος (τουλάχιστον) όταν λες ότι δεν έχει κάποια ανταγωνιστική καινοτομία έναντι των άλλων προτάσεων. Εγώ τουλάχιστον έχω δει τη samsung από κοντά. Εσύ έχεις δει ή χρησιμοποιήσει κάποιο από αυτά τα μοντέλα που δείχνεις σίγουρος ότι γνωρίζεις ;

 

το ότι μπορεί να καθαρίσει """"""""μονο"""""""" του δεν σημαίνει κάτι.. ας βάλουμε και πλυντήρια πιάτων τότε που καθαρίζουν μονα τους και έχουν ηλεκτρονικούς εγκεφαλους για να υπολογίζουν την λιπαρότητα στα πιάτα κτλ κτλ η μηχανήματα που φιλτράρουν τον καπνό σε ένα δωμάτιο μονα τους...(τρίτο φάουλ) Και εδώ να επαναλάβω ότι δεν αναφέρθηκε απλά το προϊόν αλλα υπάρχει σε τεράστιο banner στο header της σελίδας! επισκιάζοντας ενδιαφέροντα τεχνολογικά θέματα όπως η καινοτομος asus GTX 570 DCII...

 

Εντελώς άστοχη η σύγκριση σου με το πλυντήριο πιάτων. Μη το επαναλαμβάνεις γιατί εκτίθεσαι. Εσύ το βάφτισες banner ενώ είναι slideshow που αναφέρονται οι τελευταίες παρουσιάσεις στο site, τίποτα λιγότερο τίποτα περισσότερο. Όσο για το ότι χαρακτηρίζεις την asus καινοτόμο κάρτα γραφικών, νομίζω πρέπει να ξαναδιαβάσεις την ετυμολογία της λέξης.

 

Μετά το όλο θέμα είχε ύφος παρουσίασης (τύπου διαφήμισης) και όχι review.. για παράδειγμα αναφέρθηκε ότι το προϊόν κάνει τουλάχιστον 45 λεπτά για να καθαρίζει ένα μικρό δωμάτιο (χωρίς πολλά πολλά) ?

 

Τι θέλεις να αναφερθεί περισσότερο ; Τα δευτερόλεπτα, ένα chart με χρόνους απο δοκιμές σε 2αρια, 3αρια, 4αρια, γκαρσονιέρες, βίλες ή πόσο χρόνο κάνει να πιάσει το 0-5km/s ;

 

Αναφέρθηκαν αλλα χαρακτηριστικα που έχουν να κάνουν με την κατανάλωση μπαταρίας? η που σχετίζονται με αυτή (για παράδειγμα ότι αργεί να βρει την βάση φόρτισης- η το ποσο επιτυχημένα ξεκινάει την "δουλειά" από εκεί που την άφησε για να πάει να φορτίσει?) αυτά είναι σημαντικά πράματα για την κατηγορια.. και ένας αρθογράφος review πρέπει να τα επισημάνει όπως πολλά αλλα ...

 

Γιατί τότε δε κάνεις τη δική σου παρουσίαση ; Γιατί δε μας δείχνεις τότε ένα βίντεο ή έστω φωτογραφίες από καλύτερα προϊόντα (όχι πρωτότυπα βέβαια που αναφέρεις) που κάνουν καλύτερη δουλειά έτσι ώστε να μας ενημερώσεις. Όλα αυτά που είναι σίγουρα θέματα που μπορούσαν να είχαν αναφερθεί (άσχετα αν σε κάποια δε συμφωνώ), το ότι δεν αναφέρονται σε καμία περίπτωση δε σου δίνει το δικαίωμα για τα περαιτέρω. Προσπέρασες και ένα σχόλιο από τον Alexkass που δηλώνει κάτοχος και αναφέρει ότι είναι αρκετά ευχαριστημένος. Και αυτός στο κόλπο ;

 

για εμάς που είμαστε κάτοχοι ξέρουμε ότι μας άλλαξε τη ζωή.

τα 400ε (ebay) είναι ελάχιστα για αυτά που κάνει (όταν πχ μια 2KW σκούπα κάνει 100-200ε).

 

 

Τώρα ένα ακόμη φάουλ.. δεν είπα ότι δεν αναφέρεστε ότι μπλέκεται σε καλώδια.......

 

Scripta manent αγαπητέ. Αναφέρεις σε προηγούμενο μήνυμα σου «δεν μας λέει όμως ότι μπορεί να σφηνώσει σε καναπέδες η να μπλεχτεί σε καλώδια!».

 

Όσο για το ότι δεν μπορείς να την αφήσεις να σκουπίσει το σπίτι χωρίς επίβλεψη, αυτό είναι δικό σου αυθαίρετο συμπέρασμα. Όπως γράφω, το προτιμότερο είναι να εξαλείψεις κάθε παρόμοιο εμπόδιο για πιο σίγουρα αποτελέσματα. Φυσικά και μπορείς να την βάλεις να σκουπίσει το/τα δωμάτια χωρίς επίβλεψη και το αντίθετο απλά ενισχύει την άποψη μου ότι δεν την έχεις δοκιμάσει.

 

Μετά για το χρόνο σε 80τμ μέσα σε 50 λεπτά αποκληεται να τον έχει καθαρίσει η θα ήταν ήδη καθαρος ο χωρος η θα ήταν μια τεραστια σάλα χωρίς έπιπλα ενδιάμεσα... αλλα έστω αυτό να το δεχτούμε μιας και είναι review οποτε γίνανε οι σωστές μετρήσεις δεν αναφέρονται τα specs από το manual απλά... αναφορικά να πω ότι η άλλη σκούπα που τυχαία αναφέρθηκα κάνει τον ίδιο χώρο σε 15 λεπτά που η rooba κάνει σε 45 λεπτά.

 

ναι και σου απάντησα ότι αυτό δεν λέει απολύτως τίποτα με βάση τις φωτογραφίες που παρέθεσες. Το αποτέλεσμα μετράει και αν είναι το ίδιο ή καλύτερο από τη σκούπα που τυχαία αναφέρεις, σε κάποιο συγκριτικό θα μπορούσε να αναφερθεί αν την είχα στη διάθεση μου. Ο χώρος δεν ήταν μέσα στη βρώμα όπως πιθανολογώ και τα περισσότερα σπίτια. Άλλωστε σχετικό είναι το πόση ώρα θα κάνει να σκουπίσει από τη στιγμή που κάθε σπίτι έχει διαφορετική ταξινόμηση επίπλων, εμπόδια και εστίας βρωμιάς.

 

Και ναι, κάνει τόσες πολλές διαδρομές γιατί έχει παλιό απλοϊκό αλγόριθμο -σαν ένας τυφλοπόντικας που ψάχνει το δωμάτιο- Άλλες σκούπες (και γενικά robot) στις μέρες μας σκανάρουν τον χωρο και με μαθηματικούς υπολογισμούς υπολογίζουν τις διαστάσεις του βλέπουν τα εμπόδια και τα αποφεύγουν...

 

Και η roomba πως τα αποφεύγει όπως δείχνουμε στο βίντεο ; η πως εντοπίζει τις μεγαλύτερες εστίες βρωμιάς ; με την 6η αίσθηση που διαθέτει ;

 

Το προϊόν δεν έχει άμεση σχέση με το site (τουλάχιστον όχι μεγαλύτερη αποσο έχει ένα πλυντήριο ρούχων με AI )

 

Άποψη σου μεν, λανθασμένη δε. Η κοινή λογική λέει ότι σε ένα τεχνολογικό site η συγκεκριμένη κατηγορία προϊόντος ταιριάζει 100%. Τα 2 μεγαλύτερα πάντως engadget και cnet έχουν ειδικές κατηγορίες confused.png Βάλτους στη θέση τους.

 

Το να εξαπολύεις κατηγορίες για στημένη παρουσίαση και ΔΗΜΑΓΩΓΗΣΗ ΤΗΣ ΣΚΕΨΗΣ πάει πολύ και δε μπορώ να το αφήσω έτσι ειδικά όταν έχω τις δικές μου αμφιβολίες για τις όλες σου προθέσεις. Αν στο επόμενο σου μήνυμα δεν ανακαλέσεις και τους δύο χαρακτηρισμούς τότε δεν υπάρχει περίπτωση να συνεχίσουμε τη συζήτηση. Δικαίωμα σου να τους υποστηρίζεις αλλά εδώ δε θα μπορείς να τους αναπαράγεις άλλο.

 

Τελειώνοντας, είμαι σίγουρoς ότι μπορεί μερικούς να ξένισε η κατηγορία προιόντος που έγινε παρουσίαση. Δεν νομίζω να υπάρχει και άλλη παρουσίαση τέτοιας κατηγορίας προϊόντος στο ελληνικό Διαδίκτυο απ' ότι έψαξα. Βλέπω προσωπικά ένα trend στην αγορά όπως αναφέρω και στον επίλογο όπου εταιρείες ξεκινάνε να βγάζουν παρόμοιες συσκευές και πιθανόν να πέσουν οι τιμές. Στη φετινή CeBIT μέχρι και η MSI είχε μία σε demo.

Είναι το πρώτο που εξετάζουμε και δεν έχουμε την πολυτέλεια να κάνουμε συγκριτικό (για την ώρα θέλω να ελπίζω) για τους λόγους που φαντάζεστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια παρουσιαση , ευχαριστουμε.

Οι κατοχοι πιο φθηνων/παλιων μοντελων της εταιριας ή ακομα κ αλλων που κυκλοφορουν στην Ελλαδα εχουν να πουν κατι? Με ενδιαφερει ειδικα η μακροχρονη συμβιωση με αυτα κ βασικα τι ειδους συντηρηση απαιτουν απο αναλωσιμα κ αν υαπρχει περιπτωση να εχουμε φθορα στα επιπλα μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά πολύ καλή η παρουσίασή σας, σύντομη, περιεκτική και ευχάριστη!

 

Επίσης το βίντεο βοήθησε πολύ στην αξιολόγηση της συσκευής, γιατί όπως λένε άλλο να το ακούς και άλλο να το βλέπεις.

 

Από κει και πέρα, είναι πολύ κρίμα να γίνονται τέτοια σχόλια σε μια τέτοια προσπάθεια. Γιατί σε όλες τις παρουσιάσεις και τα συγκριτικά μπορεί κάποιος να ισχυριστεί ότι αποτελούν έμμεσες διαφημίσεις. Ωστόσο η προϊστορία του σάιτ αλλά και των συγκεκριμένων μελών είναι πραγματικά άψογη και σε καμία περίπτωση δεν οδηγούν σε αυτό το συμπέρασμα.

 

Keep up the good work guys and girls!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να είμαι ειλικρινής, γνωρίζω για την Roomba σχεδόν από τη μέρα που κυκλοφόρησε και μου είχε κάνει ιδιαίτερη (θετική) εντύπωση. Πάντως αν δε την έβλεπα στο slideshow της αρχικής, δε θα άφηνα τώρα αυτό το σχόλιο. Και μένα μου έκανε εντύπωση "η πρόσφατη ανακάλυψή" της. Οφείλω να ομολογήσω πως και οι δύο έχετε τα επιχειρήματά σας αλλά το σημαντικότερο είναι πως μέσα από αυτό το διάλογο έγινε μια (κατ'εμέ) πολύ καλή παρουσίαση, περιεκτική και ευχάριστη (όπως αναφέρει πιο πάνω ο φίλος gpower2).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο μεταξύ έψαξα και για την neato xv11 που αναφέρει ο φίλος πιο πάνω,

και είδα ότι έχει φάει κι αυτή μπόλιμο κράξιμο..

 

Αν και είναι πιο εξελιγμένη από τη roomba και αρκετά φθηνή.

 

Ένα τεράστιο bug της roomba είναι ότι δεν ανεβαίνει σε χαλιά (απ΄ ότι κατάλαβα, κι απ΄οτι βλέπω από τον τρόπο κατασκευής της).

Δηλαδή τη χρησιμοποιούμε μόνο το καλοκαίρι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι άμα γίνει και καμιά διαφήμιση ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΚΟ; Θα κάτσει δηλαδή τώρα ο κάθε "μεγαλομέτοχος" χρήστης του insomnia να του βάλει και χέρι του admin για το τί κάνει στο δικό του site; Δε νομίζω Τάκη... :rolleyes:

 

 

Επί και περί του θέματος της σκούπας, βλέποντας το τίτλο και πρώτη την εικόνα με το ρομποτάκι από κάτω νόμισα πως αυτό θα σκουπίζει και χάρηκα, αλλά μετά είδα το βίντεο με το γνωστό προϊόν και απογοητέυτηκα. Δυστυχώς αυτά δεν είναι τόσο αποτελεσματικά όσο φαίνονται με τη πρώτη ματιά.

- Από τη μία η διαφορά στον τρόπο λειτουργίας που επέδειξε ο παπάτζας πολύ πετυχημένα με τις δύο φωτό σύγκρισης διαδρομών.

- Κάθεται και πηγαίνει πέρα δώθε σα μαλακιστήρι τόση ώρα, μου τη δίνει αυτός ο τρόπος λειτουργίας, μου θυμίζει κάτι παιχνίδια παιδικά χωρίς χειριστήριο που στρίβουν μόνα τους στα εμπόδια. Ψιλο-fail αυτό.

- Εμπόδια θα υπάρχουν σίγουρα πολλά σε ένα χώρο. Θα μου πεις ΟΚ και σκούπα με το χέρι να έβαζες θα παραμέριζες τα εμπόδια, οπότε κι εδώ μπορείς να τα παραμερίσεις πριν αρχίσει η δουλειά.

- Τα σκουπίδια και η σκόνη σε ένα χώρο έχουν τη τάση να μαζεύονται πολλά στις γωνίες και στα ενδιάμεσα κενά/στενά όπου δημιουργούνται, πχ έπιπλα κοντά σε τοίχους και στενά όπου λόγω πλάτους αυτό το ρομποτάκι δε μπορεί να μπει ενδιάμεσα. Εκεί δε θα μπορέσει να φτάσει τέτοιο ρομποτάκι σε καμία περίπτωση. Οπότε πάλι μισοδουλειά θα κάνει.

 

Το κοτόπουλο, η γυναίκα και το σκούπισμα θέλουν... χέρι. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν προβάλλεται ένα διαφημιστικό βίντεο σε ένα site που κυρίως παραθέτει τεχνολογικά νέα και κάνει reviews, πρέπει να αναγράφεται ότι πρόκειται για διαφήμιση.

 

Προφανώς και δεν υπάρχει πρόβλημα να εμφανίζονται διαφημίσεις. Μακάρι να δούμε περισσότερες και στο μέλλον, και μάλιστα τόσο όμορφα φτιαγμένες (αν τελικά πρόκειται για διαφήμιση). Πρόβλημα υπάρχει όταν γίνεται ΠΛΑΣΑΡΙΣΜΑ προϊόντος. Μεγαλύτερο δε πρόβλημα υπάρχει όταν κάποιος ρωτάει το δημιουργό αν πρόκειται για διαφήμιση και ο δημιουργός απαντάει ψευδώς. Αυτά γενικά και αόριστα.

 

 

Συγκεκριμένα τώρα, σχετικά με το προϊον, νομίζω ότι ο αλγόριθμός καθαρισμού του (σύμφωνα με την κίνηση του ρομπότ) είναι απλοϊκός και χρειάζεται πολύ fine-tuning. Σε πολλά σημεία περνάει 2 και 3 φορές. Το αποκορύφωμα ήταν όταν αφού κατάφερε και ξέμπλεξε από τα καλώδια στο φωτιστικό, μετά πήγε πάλι προς την ίδια κατεύθυνση! Όντως η Neato XV-11 είναι σαφώς καλύτερη, σύμφωνα με αντίστοιχα video που την είδα να κινείται. Νομίζω ότι και η Samsung έχει βγάλει και αυτή τη δική της ρομποτική σκούπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ επιθυμώ να προσθέσω, ότι οι Αμερικανοί φταίνε για όλα που θέλουν να μας κάνουν πλύση εγκεφάλου παρουσιάζοντας μας προκλητικά προϊόντα …. Ποιοι είστε εσείς ρε γίδια που βγάζετε μούφες για να αντικαταστήσετε το γκομενάκι με το μίνι που μου σκουπίζει το σαλόνι ε? Επίσης να πω ότι ο Χίτλερ ήταν εξωγήινος και μόλις τον πλησίασαν οι συμμαχικές δυνάμεις την έκανε στον αστερισμό της Ανδρομέδας από όπου κατάγεται. Για αυτό δεν βρέθηκε το πτώμα του… Όλα αυτά περί αυτοκτονίες κλπ συνομωσία είναι.

 

Τέλος θέλω να ξεμπροστιάσω την αδίσταχτη αυτή πρακτική αυτού του ξεδιάντροπου admin που νομίζει ότι εμείς τα απλά μέλη τρώμε κουτόχορτο… Όχι κύριε δεν θα επιτρέψουμε στις πλάτες μας να παίζεται αυτό το παιχνίδι , από μικρό εταιρίες του λαού των δολοφονών και να παρουσιάζονται και καλά χρήσιμα προϊόντα του σατανά και να μας λέτε από πάνω και ότι είναι και καλά….. Η προσπάθεια σας να μας παραπλανήσετε και να μας παρασύρετε δεν θα πιάσει… δεν τρώμε κουτόχορτο εμείς…. Ξέρουμε ότι πίσω σας κρύβεται η CIA h NSA και η Mosad….. Όποιος επιθυμεί έχω και τα στοιχεία στην κατοχή μου που το αποδεικνύουν…. Η μήπως ήταν τυχαίο ότι μετά από μερικές μέρες ξαναμιλήσατε για την ίδια εταιρία στα νέα…. Για τα robot που καθαρίζουν στην Fucoshima τα πυρηνικά ε? ε? Και αυτό συνωμοσία…. Ξέρω εγώ… Πείτε επιτέλους την αλήθεια να τελειώνουμε…. Άντε μη τα βγάλω όλα στην φόρα…

 

Y.Γ. Ευχαριστούμε για το review παιδιά μάθαμε κάτι που δεν ξέραμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...