Προς το περιεχόμενο

Η Apple μηνύει την Samsung για αντιγραφή των iPhone/iPad


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στο galaxy2 πρόσθεσε και το σελιδοδειχτη που εχει το iPhone :) Φυσικα με το ίδιο στηλ και ακριβώς στη θέση που το εχει το iPhone. :)

Ακριβώς πάνω απο τα 4 πλήκτρα που είχε αντιγράψει ήδη απο πριν..

Αμα δεις τη φωτο απο την οθόνη χωρις να δεις όλο το κινητο, δεν ξέρεις αν είναι το iPhone με κάποιο ψιλοθεμα ή όχι. :)

Καμία ομοιότητα.. Τυχαίο..

Στο galaxy 3 , αν δεν γινόταν η μυνηση πιθανότατα θα προσθέτε και ένα μηλαρακι που απο κάτω θα έγραφε sumsung :) Και γιατι να μη το κάνει; Ένα φρούτο είναι. Με ποιο δικαιωμα θα το εχει μονο η apple?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω και εγώ με την Apple. Όντως το SGS μοιάζει με το 3Gs.

Το πιο χαρακτηριστικό κομμάτι είναι το μεταλλικό "γύρω-γύρω" Bezel με ίδιο χρώμα!

Ένα κεντρικό κουμπί ενώ όλα τα υπόλοιπα Android έχουν τα 4 κλασικά...

Επίσης οι στρογγυλεμένες άκρες...

 

samsungsgalaxyvsiphone3.jpg

 

Εντάξει καταλαβαίνω ότι όλα τα smartphone είναι ορθογώνια με μεγάλη μπροστινή επιφάνεια

και αυτό μειώνει τις σχεδιαστικές καινοτομίες , αλλά όχι και έτσι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω και εγώ με την Apple. Όντως το SGS μοιάζει με το 3Gs.

Το πιο χαρακτηριστικό κομμάτι είναι το μεταλλικό "γύρω-γύρω" Bezel με ίδιο χρώμα!

Ένα κεντρικό κουμπί ενώ όλα τα υπόλοιπα Android έχουν τα 4 κλασικά...

Επίσης οι στρογγυλεμένες άκρες...

Θα συμφωνήσω κι εγώ με την Apple

Ένα κεντρικό κουμπί

Επίσης οι στρογγυλεμένες άκρες...

cdpkorea-1303180227-1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπεις όμως στην Κορέα δεν υπάρχει αυτός ο ηλίθιος νόμος περί πατέντας που υπάρχει μόνο στις Ηνωμένες πολιτείες. Αυτός ο νόμος είναι τόσο γελοίος που επιτρέπει τον καθένα να πατεντάρει ότι του κατέβει ακόμα και ιδέες που υπάρχουν χρόνια πριν αλλά κανένας άλλος δεν έχει σκεφτεί να τις πατεντάρει.

Να δώσω ένα παράδειγμα η microsoft κατέχει την πατέντα της εμφάνισης του score στα arcade games!!

Πάλι καλά που αυτός ο νόμος για τις πατέντες παρά τις πιέσεις της ΗΠΑ δεν έχει καταφέρει ακόμα να περάσει στην Ευρωπαική Ενωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναρωτιέμαι εάν αυτό σημαίνει ότι τα χαλάσανε επιτέλους στο hardware ¨η το έκανε η apple μόνο για το βούκινο.

 

Btw από την μία το κάθε funboy λέει ότι το iphone είναι άλλη κατηγορία, παίζει μόνο του ή ότι έχει άλλη αισθητική και μετά από την μήνυση της apple όλοι ανακάλυψαν έναν "κλώνο" που έχει πουλήσει μόλις 12 εκατομμύρια. Μπράβο πάντως στην apple που κρατάει τους Haters πάντα σε καλό επίπεδο και δεν τους αφήνει να ηρεμήσουν εάν ένοιωθε ότι δεν είναι έξυπνο να το κάνει όταν υπάρχει δυνατός ανταγωνισμός μπορεί να κέρδιζε και τίποτα από αυτήν την φασαρία!

 

Τέτοιου είδους πατέντες είναι παράλογες και δεν βοηθάνε το inovation, για αυτό και η apple τις αγαπά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπεις όμως στην Κορέα δεν υπάρχει αυτός ο ηλίθιος νόμος περί πατέντας που υπάρχει μόνο στις Ηνωμένες πολιτείες. Αυτός ο νόμος είναι τόσο γελοίος που επιτρέπει τον καθένα να πατεντάρει ότι του κατέβει ακόμα και ιδέες που υπάρχουν χρόνια πριν αλλά κανένας άλλος δεν έχει σκεφτεί να τις πατεντάρει.

Να δώσω ένα παράδειγμα η microsoft κατέχει την πατέντα της εμφάνισης του score στα arcade games!!

Πάλι καλά που αυτός ο νόμος για τις πατέντες παρά τις πιέσεις της ΗΠΑ δεν έχει καταφέρει ακόμα να περάσει στην Ευρωπαική Ενωση.

Δεν ειμαι σίγουρος ότι ο νόμος για τις πατεντες είναι λάθος. Δηλαδή εσυ αν είχες μια ιδέα που αποδεικνυοταν φοβερή, και είχες εμπορική επιτυχία , δε θα σε πειραζε να έβλεπες ενα σωρό άλλους να σε αντιγράφουν και πιθανότατα την άλλη μέρα να μη πουλαγες τίποτα; Δεν το νομίζω καθόλου. Οποτε πριν βγάλετε αυθαίρετα συμπεράσματα επηρεαζομενοι απο διάφορες προτιμήσεις, βάλτε λίγο τον εαυτό σας στη θέση πχ της apple , και μπορει να διαπιστώσετε ότι και εσείς θα κάνατε το ίδιο, και χειρότερα..

Οι πατεντες είναι σαν το copyright. Δεν είναι δυνατόν να γράψεις ένα μυθιστόρημα και την άλλη μέρα να το αντιγραψει άλλος και να το πουλάει. Ακριβώς το ίδιο είναι.

Το πρόβλημα έδω είναι, τι είναι αντιγραφή και τι όχι. Δεν είναι πάντα εύκολο να κρίνεις. Και οι υπερβολές είναι πάντα λάθος.

Για εμενα η περίπτωση της samsung είναι προφανής. Αντιγράφει συστηματικά και διαχρονικά. Κάθε φορα πλησιάζει όλο και περισσότερο.

Προσωπικα όχι μονο δεν έχω πρόβλημα, αλλα το γουστάρω κιόλας. Αλλα μπορω να καταλάβω και την apple. Απλά οι περισσότεροι μαλλον δεν εχετε καταλάβει ότι μπορεί να φτιαχτεί και διαφορετικο περιβάλλον εργασίας. Δεν είναι καθόλου αυτονόητο να είναι έτσι. Δείτε το sence της htc, και θα δείτε και άλλο επιτυχημένο παράδειγμα (κατα πολλούς καλύτερο) που ομως δε μοιάζει με της apple.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω κι εγώ με την Apple

Ένα κεντρικό κουμπί

Επίσης οι στρογγυλεμένες άκρες...

cdpkorea-1303180227-1.jpg

 

Ευτυχώς. Αυτό βάζει ταφόπλακα στο θέμα. Ξεκαθαρίζει το ποιος αντέγραψε ποιον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειμαι σίγουρος ότι ο νόμος για τις πατεντες είναι λάθος. Δηλαδή εσυ αν είχες μια ιδέα που αποδεικνυοταν φοβερή, και είχες εμπορική επιτυχία , δε θα σε πειραζε να έβλεπες ενα σωρό άλλους να σε αντιγράφουν και πιθανότατα την άλλη μέρα να μη πουλαγες τίποτα; Δεν το νομίζω καθόλου. Οποτε πριν βγάλετε αυθαίρετα συμπεράσματα επηρεαζομενοι απο διάφορες προτιμήσεις, βάλτε λίγο τον εαυτό σας στη θέση πχ της apple , και μπορει να διαπιστώσετε ότι και εσείς θα κάνατε το ίδιο, και χειρότερα..

Οι πατεντες είναι σαν το copyright. Δεν είναι δυνατόν να γράψεις ένα μυθιστόρημα και την άλλη μέρα να το αντιγραψει άλλος και να το πουλάει. Ακριβώς το ίδιο είναι.

Το πρόβλημα έδω είναι, τι είναι αντιγραφή και τι όχι. Δεν είναι πάντα εύκολο να κρίνεις. Και οι υπερβολές είναι πάντα λάθος.

Για εμενα η περίπτωση της samsung είναι προφανής. Αντιγράφει συστηματικά και διαχρονικά. Κάθε φορα πλησιάζει όλο και περισσότερο.

Προσωπικα όχι μονο δεν έχω πρόβλημα, αλλα το γουστάρω κιόλας. Αλλα μπορω να καταλάβω και την apple. Απλά οι περισσότεροι μαλλον δεν εχετε καταλάβει ότι μπορεί να φτιαχτεί και διαφορετικο περιβάλλον εργασίας. Δεν είναι καθόλου αυτονόητο να είναι έτσι. Δείτε το sence της htc, και θα δείτε και άλλο επιτυχημένο παράδειγμα (κατα πολλούς καλύτερο) που ομως δε μοιάζει με της apple.....

 

Άλλο να πατεντάρεις μια καλή ιδέα που έχεις και άλλο να πατεντάρεις γενικότητες όπως το σχήμα του κινητου και το πως είναι τοποθετημένα τα εικονίδια στην οθόνη.

Ο νόμος για τις πατέντες στις ΗΠΑ έχει ξεφύγει. Αντί να πατεντάρεις πχ μια συσκευή που:

1) αποτελείται από αυτά τα εξαρτήματα,

2) λειτουργεί με αυτό το τρόπο,

3) και κάνει αυτό το πράγμα.

μπορείς να πατεντάρεις μια συσκευή που:

κάνει αυτό το πράγμα. ΤΕΡΜΑ.

 

Με ένα σχεδιάκι και 10 αράδες κείμενο είσαι έτοιμος! Βάζεις δηλαδή πατέντες σε ιδέες!

Στο παράδειγμα που αναφέρεις με τα μυθιστορήματα σκέψου, αντί να κατοχύρωνε κάποιος το βιβλίο, την ιστορία, τους χαρακτήρες που ο ίδιος σκέφτηκε και έγραψε, να μπορούσε να κατοχυρώσει πατέντα πχ για τους medieval fantasy κόσμους... Χωρίς να έχει γράψει ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΓΡΑΜΜΗ από κάποιο μυθιστόρημα, μόνο και μόνο με την κατοχή της ευρεσιτεχνίας/πατέντας, θα μπορούσε να κάνει μηνύσεις στις εταιρίες που έχουν τα δικαιώματα των Lord Of The Rings, Warhammer, D&D, σε εταιρίες όπως η Bethesda που έχει φτιάξει τα Elder Scrolls κτλ για παραβίαση πνευματικών δικαιωμάτων.

Αν σας φαίνεται τραβηγμένο το παράδειγμά μου, το 2007 μια "εταιρεία" είχε κατοχυρώσει πατέντα για τα ΜΜΟ games, και μήνυσε στην συνέχεια εταιρείες όπως η NCsoft.

Άρθρο σε site: http://www.engagedigital.com/2008/12/29/worldscom-files-suit-against-ncsoft/

Η "πατέντα": http://www.google.com/patents?id=wv5-AAAAEBAJ&printsec=abstract&zoom=4&source=gbs_overview_r&cad=0#v=onepage&q&f=false

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ερώτημα λοιπόν είναι ακριβώς αυτο. Αποτελεί αντιγραφή αυτο που κάνει η samsung;

Και να ρωτήσω και εγω κάτι. Αν δεν υπήρχε το iPhone, πιστεύει κανείς ότι τα galaxy1 και 2 , θα ήταν έτσι; Τόσο εξωτερικά , όσο και στο ui.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως ευτυχής κάτοχος Galaxy S, και διπλωμάτης πάνω από όλα, έχω να δηλώσω τα εξής:

1ο - είναι κάργα εξωτερική αντιγραφή του iPhone (μας νοιάζει; NOT)

2ο - τί έγινε Στηβάκο; Σφίξαν οι κώλοι με τα 10+ μύρια (and counting) SGS που πουλήθηκαν; Για αυτό οι μηχανικοί της Apple έβαλαν νέφτι και ξαφνικά πολλές "καινοτομίες" μαζεύτηκαν στο iP4; Και ακόμη περισσότερες θα δούμε στο iP5. Τέρμα τα features με το σταγονόμετρο, η αγορά μίλησε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...