Προς το περιεχόμενο

Επίσημη υποστήριξη βιντεοκλήσεων στο Android 2.3.4


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Βασικα δεν φτιαξανε τιποτα σπουδαιο. Υπαρχει ηδη το skype γι αυτες τις δουλειες.

Υπαρχει περιπτωση να μπορεις να κανεις video calls σε κινητα που δεν εχουν talk ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ με το blade γιατί δεν μπορώ να κάνω βιντεοκληση με το skype;

 

Γενικά δεν μπορείς να κάνεις βιντεοκλήση γιατί δεν έχεις δεύτερη κάμερα στην πρόσοψη του κινητού σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίδες βιντεοκλήση υπήρχε στο ανδροιδ, και ηταν η συμβατική βιντεοκλήση προς κινητά που διαθέτουν σχεδόν όλα τα κινητά με τη γνωστή υψηλή χρέωση... Αυτό που αλλάζει τώρα είναι οτι προστίθεται και η δυνατότητα για βιντεοκλήσεις με το gtalk με τη χρήση ασύρματου δικτύου, ή μέσω του data plan που μπορεί να έχει κάποιος, εξασφαλίζοντας καλύτερη-ταχύτερη μετάδοση δεδομένων, χωρίς κόστος (μεσω wifi).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά δεν μπορείς να κάνεις βιντεοκλήση γιατί δεν έχεις δεύτερη κάμερα στην πρόσοψη του κινητού σου.

Μονος μου τα γραφω μονος μου τα διαβαζω....οποιος θελει εστω και χωρις εμπροσθια καμ να κανει βινυεοκληση κατεβαζει το TANGO...για να δουμε ποσες φορες θα ξαναποσταρω το ιδιο πραγμα...

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονος μου τα γραφω μονος μου τα διαβαζω....οποιος θελει εστω και χωρις εμπροσθια καμ να κανει βινυεοκληση κατεβαζει το TANGO...για να δουμε ποσες φορες θα ξαναποσταρω το ιδιο πραγμα...

 

android.png

 

Εσύ κάνεις βιντεοκλήση στριφογυρίζοντας το κινητό σου για να πετύχεις το αποτέλεσμα που θα είχες αν υπήρχε εμπρόσθια κάμερα στο κινητό σου;

Λέγοντας "βιντεοκλήση" εννοούμε την "κλασική" αν μπορεί να χαρακτηριστεί έτσι.

Από εκεί και πέρα...

 

Και όπως είπε και ο mihalakis, video telephony υποστηρίζει εγγενώς το Android.

Απλά προστέθηκε η βιντεοκλήση στο app Gtalk που δεν είναι η γνωστή κλήση μέσω δικτύου κινητής που δεν χρεώνει διακίνηση data,

αλλά κάτι σαν κλήση VOIP που γίνεται μέσω δικτύου δεδομένων και όχι φωνής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που ουσιαστικα φερνει το νεο gtalk ειναι το ενοποιημενο voice chat και video chat μεσω ip σε κινητα πισι και mac. Κατι που το εκανε και το skype αλλα με πολυ ασχημη υλοποιηση. Ακομα και το pc client του skype ειναι για τα μπαζα. Το android client δεν το συζηταω καν. Μπαταριοφαγανα και σε low end κινητα κολαγε ολο το κινητο. Σε αντιθεση με τον ανταγωνιστη του fring που ενω εχει φορερο client για κινητά δεν εχει καθόλου για πισι.

Αλήθεια το gtalk για iphone θα υποστηρίζει ολες τις λειτουργειες?

Αν εχει το gtalk και conference calls, group video και φτηνες κλησεις σε land και mobile θα τα διάλυσει ολα.

Δυστυχώς ομως το βλεπω αμερικα.ομως και beta και να μην ειναι διαθεσιμο στους μη usa citizens.

Οσο για την "αντιγραφη" του facetime... Αντιλαμβανεσε οτι αν η apple βαλει ροδες στο iphone δεν εχει ανακαλύψει τον τροχο ετσι?

 

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή για να καταλάβω, ουσιαστικά θα ανοίγω το Gtalk και θα μιλάω με όποιον έχει εκείνη τη στιγμή ανοιχτό το Gtalk? Δηλαδή με κιανένα από όσους ξέρω;

Αυτό ούτε εγώ το κατάλαβα. Δεν υποτίθεται οτι υπάρχει universal στάνταρ για βιντεοκλήσεις, αυτό που έχουν τα 3G τηλέφωνα της Sharp, Sony Ericsson, Nokia κπλ;

 

Φυσικά υπάρχουν περιορισμοί στην ανάλυση (176x144 νομίζω) και δεν υπάρχει προβλεψη για WiFi, αλλα ας φτιάξουν οτι αλλο πρότυπο θέλουν Facetime, Fatsatime κλπ, και ας δώσουν την δυνατότητα για κανονικές βιντεοκλήσεις σε περίπτωση που ο αλλος δεν εχει συσκευη που να υποστηρίζει το καινούριο πρότυπο.

 

Μια χαρά ηταν τα πράγματα σε εποχες Sony Ericsson W995, πριν ερθει η Apple και χαλασει ολα τα στάνταρς με το iPhone της (ουτε bluetooth file transfer δεν υποστηρίζει το ατιμο) και το Android φέρει τον χαμο που γινεται στον κοσμο των pc στην τσέπη μας (κοινώς "βαλε την τάδε εξωτερική εφαρμογη και ο θεός βοηθός").

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ούτε εγώ το κατάλαβα. Δεν υποτίθεται οτι υπάρχει universal στάνταρ για βιντεοκλήσεις, αυτό που έχουν τα 3G τηλέφωνα της Sharp, Sony Ericsson, Nokia κπλ;

 

Φυσικά υπάρχουν περιορισμοί στην ανάλυση (176x144 νομίζω) και δεν υπάρχει προβλεψη για WiFi, αλλα ας φτιάξουν οτι αλλο πρότυπο θέλουν Facetime, Fatsatime κλπ, και ας δώσουν την δυνατότητα για κανονικές βιντεοκλήσεις σε περίπτωση που ο αλλος δεν εχει συσκευη που να υποστηρίζει το καινούριο πρότυπο.

 

Μια χαρά ηταν τα πράγματα σε εποχες Sony Ericsson W995, πριν ερθει η Apple και χαλασει ολα τα στάνταρς με το iPhone της (ουτε bluetooth file transfer δεν υποστηρίζει το ατιμο) και το Android φέρει τον χαμο που γινεται στον κοσμο των pc στην τσέπη μας (κοινώς "βαλε την τάδε εξωτερική εφαρμογη και ο θεός βοηθός").

 

ΜΑ αυτό λέω και εγώ. Το παλίο μού nokia e51 κάνει βιντεοκλήση αν και δεν έχει μπροστινή κάμερα αλλά βλέπω τον άλλον που με καλει (αυτός δεν με βλέπει). Αν κάποιος άλλος με 3g τηλέφωνο μου κάνει βιντεοκλήση στο blade απλά δεν γίνεται τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Smatphones υπήρχαν και πριν το iPhone... Με το iPhone όμως καθιερώθηκε το πως Πρέπει να είναι ένα smartphone, tablets υπήρχαν και πριν το iPad, το iPad όμως ήρθε να καθιερώσει το πως Πρέπει να είναι ένα tablet, φορητά mp3 players υπήρχαν και πριν τα iPods, με τα iPods ήρθε η επανάσταση στον τροπο που ακούμε και αγωραζουμε τη μουσική. αμφιβάλλω αν όσοι κρίνετε το FaceTime έχετε δει απο κοντά την ποιότητα των κλήσεων μέσω FaceTime, και σίγουρα αυτο που δεν έχετε καταλάβει είναι ότι η apple βασίζεται στην ποιότητα, ο ίδιος ο Jobs ανέφερε ότι ακόμα το FaceTime θα παραμείνει μόνο σε δίκτυα WiFi γιατί προφανεστατα το 3G είναι απλά κακό. Όταν τα 4G δίκτυα θα αναπτυχθούν τότε θα ανοίξει και το FaceTime σε αυτά.

 

 

Knowledge is power !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι βιντεοκλήσεις στα κινητά είναι πονεμένη ιστορία. Έχουν περάσει τόσα χρόνια από τα πρώτα 3G κινητά και ακόμη η βιντεοκλήσεις είναι πανάκριβες και ασύμβατες με τα συμβατικά αλλά και με τα καινούρια smartphones. Στην αρχή είχα ενθουσιαστεί γρήγορα όμως απογοητεύτηκα. Είναι απλά μία αποτυχία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμφιβάλλω αν όσοι κρίνετε το FaceTime έχετε δει απο κοντά την ποιότητα των κλήσεων μέσω FaceTime,

Δεν έχει καμιά φοβερή ποιότητα. Έχει και αυτό τα κολλήματα του.

 

Μερικοί το κράζουν λόγω της ζήλιας που έχουν.

 

Δεν χρειάζεται εμείς να το ανεβάζουμε χωρίς λόγο. Είναι ένα Feature που έχουν οι περισσότερες Apple συσκευές με το οποίο κάνεις Video Call.

Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλεος! Μιάζει σαν το FaceTime του iPhone, καλά δεν μπορούν να κάνουν κάτι μόνοι τους;

Μην βγάζεις κοπλεξ...και μην λες ότι σου κατέβει..πατέντα της apple είναι η βιντεοεπικοινωνια δηλαδή;;Βγάλε τα γυαλακια σου κ άνοιξε τα μυαλά σου.και εγω γουστάρω iPhone αλλα μην το παρακάνουμε κιόλας.

 

 

iphone.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...