Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft εξαγοράζει το Skype με το ποσό των 8.5 δισ δολαρίων


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μάλλον τα κεφάλια εκεί στην MS πρέπει να έχουν πολλά στο μυαλό τους, γ`αυτό και έκαναν αυτή την κίνηση που σε πολλούς μπορεί να φαίνεται επιπόλαια αλλά δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι το Skype βρίσκετε στην πρώτη θέση στο τομέα του και έχει πέραν των 300 εκατομμυρίων ενεργών χρηστών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 111
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν υπάρχει περίπτωση πάντως να το βγάλουν από τα smartphones, θα ήταν αυτοκτονία.

 

σαφέστατα και θα είναι... είναι προς το παρών η μόνη voip με βιντεοκλήση που λειτουργεί σε κάθε γνωστό λειτουργικό υπολογιστή και smartphone...

 

Μην το κόψουν η apple και η google από μόνες τους δεν ξέρω, γιατί δεν θα έχουν τα δικά τους την ανάπτυξη που θέλουν δεν ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

skype τελος ειμαι σιγουρος θα το ενσωματωσει στο msn μεσα στα επομενα χρονια

 

Λες να το "ψώνισε" η microsoft για να πάρει μόνο την πελατειακή βάση;

Λίγο χλωμό, δεν αλλάζεις ταμπέλα στο μαγαζί, την αφήνεις την ίδια, άσχετα του ποιος είναι ο νέος ιδιοκτήτης.

 

Να συμβάλω και εγώ σε αυτόν τον κλαυθμό λινουξάδων: o mon Dieu!:P

 

/b]Δεν υπάρχει περίπτωση πάντως να το βγάλουν από τα smartphones, θα ήταν αυτοκτονία.

 

Αμφιβάλεις ότι το ψώνισε στην κόντρα επειδή το skype σταμάτησε να βγαίνει για windows mobile συσκευές; :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μάλλον τα κεφάλια εκεί στην MS πρέπει να έχουν πολλά στο μυαλό τους, γ`αυτό και έκαναν αυτή την κίνηση που σε πολλούς μπορεί να φαίνεται επιπόλαια αλλά δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι το Skype βρίσκετε στην πρώτη θέση στο τομέα του και έχει πέραν των 300 εκατομμυρίων ενεργών χρηστών.

Αν διαβάσεις το link που έδωσα στο προηγούμενο μήνυμά μου, θα διαπιστώσεις ότι μόλις το 6% των χρηστών πληρώνει για τις υπηρεσίες του Skype.

Οπότε τι να κάνω 100-200-300 εκατομμύρια χρήστες αν δεν μου αποφέρουν εισόδημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<<Φουντώνει>> κίαλο ο πόλεμος Google-Microsoft , αν δείτε πρίν μερικές μέρες η Google ενδιφερόταν για το Skype.

 

Πλάκα, πλάκα, ακόμα να διατεθεί το google voice εκτός US.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτούς που ανησυχουν για το msn, θα πω οτι και η Apple έχει παράλληλα το iChat με το Facetime. Απλά με το skype όπως και με το face time δεν θα είναι απαραίτητος ο λογαριασμός e-mail( με το οποίο είναι linked) σε κάποια εταιρεία οπως gmail,msn,AOL,mobile me κτλ. και συν το γεγονός οτι είναι και σχεδιασμένο για mobile πλατφορμες.Οποιαδήποτε κίνηση που κάνει η Microsoft έχει να κάνει καθαρά με τον ανταγωνισμό,είτε προέρχεται από Apple ή από Google...

Τώρα μένει να αγοράσει και καμιά εταιρεία να χτυπήσει το itunes store ή το youtube.... :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν διαβάσεις το link που έδωσα στο προηγούμενο μήνυμά μου, θα διαπιστώσεις ότι μόλις το 6% των χρηστών πληρώνει για τις υπηρεσίες του Skype.

Οπότε τι να κάνω 100-200-300 εκατομμύρια χρήστες αν δεν μου αποφέρουν εισόδημα;

 

Εν μέρει έχεις δίκιο αλλά στην προκειμένη η microsoft δεν έχει ανάγκη από εισόδημα αλλά από users.

Μπορεί άνετα να συντηρεί κάτι μόνο και μόνο για το μάρκετινγκ και τη διαφήμιση και όχι για το κέρδος, το κάνει συνέχεια όπως για παράδειγμα με τα παιχνίδια και τις πολλές εταιρείες παραγωγής που έχει(με άλλο όνομα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ρωτήσεις κάποιον, "Πες μου με ποιο πρόγραμμα μπορώ να έχω VOIP"

 

Τι θα σου πει? SKYPE

 

και αν του πεις πες μου άλλο ένα? (μιλάω για τον απλό κόσμο, όχι αυτούς που ασχολούνται) Σίγουρα θα δυσκολευτεί ή θα σκεφτεί πολύ! fear.png

 

Το ίδιο είναι όταν η google αγόρασε το youtube! smilie.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

itunes like έχει... το zune market... καλό/κακό δεν ξέρω, δεν αγοράζω μουσική (είναι θέμα αρχών)

Kαλό και το zune αλλά δεν βλέπω να έχει βιβλία,περιοδικά....ξέρεις το iTune store αντέγραψε πολύ το Amazon.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαίνεται περίεργη η κίνηση, αν αληθεύουν οι φήμες.

Είναι άλλωστε γνωστό ότι η Skype δεν είναι κερδοφόρο. Δεν υπάρχει κάποια λογική στο να αγοράσεις μία επιχείρηση που ουσιαστικά μπαίνει μέσα. Σύμφωνα με δημοσίευμα του Αυγούστου 2010, τα ουσιαστικά κέρδη της Skype από τις πληρωμές των μελών του έφταναν το πρώτο εξάμηνο του 2010 μόλις τα 1,4 εκατ. δολλάρια, ποσό ασήμαντο για μία εταιρεία του μεγέθους της Microsoft.

 

Πραγματικά ακατανόητη κίνηση.

 

μονοπωλιακή τακτική δεν είναι;

σβήνω τους ανταγωνιστές και κάνω παιχνίδι μόνος μου.

 

το skype έχει τεράστια διάδοση.

 

Το GNU με τις "εναλλακτικες" του μας εχει κατα-ενθουσιασμενους τοσα χρονια...

 

ασε και εχω καει

 

επ, πιπέρι!

 

φέτος ανακοινώθηκε το project, σίγουρα δύσκολη δουλειά, αλλά φαντάζομαι -ειδικά τώρα- θα επιταχυνθεί η διαδικασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα βρε twiner εδω υπαρχουν χρονια projects/εφαρμογες που ακομα δεν μπορουν να φτασουν τις αντιστοιχες κλειστες των windows αλλα ας μην επεκταθουμε σε αυτο..

 

 

οτι υπαρχει , καλο ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μονοπωλιακή τακτική δεν είναι;

σβήνω τους ανταγωνιστές και κάνω παιχνίδι μόνος μου.

 

το skype έχει τεράστια διάδοση.

 

 

Αν ο "ανταγωνιστής σου" (αλήθεια πότε είπε η ms ότι ενδιαφέρεται για voip?) διατίθεται προς πώληση, που βρίσκεται η μονοπωλιακή τακτική;

Στην τελική θα έπρεπε να κατηγορεί το ebay που το διέθεσε προς πώληση και όχι τον αγοραστή. :Ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ο "ανταγωνιστής σου" (αλήθεια πότε είπε η ms ότι ενδιαφέρεται για voip?) διατίθεται προς πώληση, που βρίσκεται η μονοπωλιακή τακτική;

Στην τελική θα έπρεπε να κατηγορεί το ebay που το διέθεσε προς πώληση και όχι τον αγοραστή. :Ρ

 

τι θα πει ρε κομπάρε "που βρίσκεται η μονοπωλιακή τακτική;" ;;; αφού μπλέκεται η microsoft αυτομάτως είναι και μονοπώλιο. αν αγόραζε το skype η google ή το facebook δεν θα ήταν. απλά είναι τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...