Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διάβασα το πρώτο βιβλίο της σειράς The First Law,The Blade Itself (Joe Abercrombie).

Πρέπει να πω ότι είναι το πρώτο βιβλίο εδώ και πολύ καιρό που με έκανε να διαβάζω και να μην καταλαβαίνω πότε περνάει η ώρα.

 

 

Πραγματικές φυσιογνωμίες(και όχι Ο Μικρός Ήρως καταστάσεις) και ελάχιστο snowflaking για τους ήρωες.Γενναία μίξη καλών χαρακτηριστικών με κακών που κάνουν τους ήρωες κάποτε καλούς και κάποτε καθίκια.Όλα αυτά σε μια ωραία ιστορία που σε κρατάει.

Μετά την απογοήτευση με το,hyped κατ' εμέ, Mistborn μπορώ να πω ότι ξαναβρήκα την όρεξη για ποιοτικό και "ρεαλιστικό" fantasy.

Όποιος έχει διαβάσει το The dark company θα καταλάβει γιατί περίπου μιλάω.

 

Παιδες κανα βιβλιο για ψυχολογικο πολεμο - mind control κτλ;

Είχε βγει από τις τέως εκδόσεις Περισκόπιο ένα βιβλίο για την Προπαγάνδα στον Β'ΠΠ.Αναφέρει,εάν δεν απατώμαι,και σε αρκετά σημεία τον ψυχολογικό πόλεμο σαν τακτική.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Διάβασα το πρώτο βιβλίο της σειράς The First Law,The Blade Itself (Joe Abercrombie).

Πρέπει να πω ότι είναι το πρώτο βιβλίο εδώ και πολύ καιρό που με έκανε να διαβάζω και να μην καταλαβαίνω πότε περνάει η ώρα.

 

 

Πραγματικές φυσιογνωμίες(και όχι Ο Μικρός Ήρως καταστάσεις) και ελάχιστο snowflaking για τους ήρωες.Γενναία μίξη καλών χαρακτηριστικών με κακών που κάνουν τους ήρωες κάποτε καλούς και κάποτε καθίκια.Όλα αυτά σε μια ωραία ιστορία που σε κρατάει.

Μετά την απογοήτευση με το,hyped κατ' εμέ, Mistborn μπορώ να πω ότι ξαναβρήκα την όρεξη για ποιοτικό και "ρεαλιστικό" fantasy.

Όποιος έχει διαβάσει το The dark company θα καταλάβει γιατί περίπου μιλάω.

Θα το έχω σίγουρα στα υπ' όψιν μου μιας και λες ότι σου άρεσε πιο πολύ από το Mistborn. (Διαβάζω τώρα το δεύτερο βιβλίο και συνεχίζει να μου αρέσει πάρα πολύ!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το έχω σίγουρα στα υπ' όψιν μου μιας και λες ότι σου άρεσε πιο πολύ από το Mistborn. (Διαβάζω τώρα το δεύτερο βιβλίο και συνεχίζει να μου αρέσει πάρα πολύ!)

Καλά θα κάνεις,αλλά όπως έγραψα και πιο πάνω δεν είναι κλασσικό fantasy,όπως το Mistborn.

Τείνει στο grimdark,όπως τα The Black Company-A song of Ice and fire.

Έτσι εάν περιμένεις πτωχούς πλην τίμιους ήρωες με άσπρα άτια και μάχη ανάμεσα στο καλό-κακό θα απογοητευτείς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξεκινησω να διαβαζω προυστ; Και αν ναι απο τι να αρχισω;

 Απο την σειρα: "Αναζητώντας τον χαμένο χρόνο" απο την αρχη και με υπομονη. Απαιτει ενα άλλο είδο διαβάσματος, οποτε καλό κουράγιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια θελω ενα βιβλιο με την ιστορια της Ελλαδας.

Επειδη ειμαι ασχετος με την ιστορια θελω ενα βιβλιο που να με μορφωσει σχετικα με την ιστορια της χωρας μου.

κατι οσο πιο ευαναγνωστο γινεται.

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον ξεπέρασες τον ψυχολογικό πόλεμο και πας σε πιο βατά θέματα;  B)

 

Για την ιστορία της Ελλάδας τώρα. Πόσο πίσω θες να πας; Αν σε ενδιαφέρει η σύγχρονη Ελλάδα, προτείνω τον αξεπέραστο Βασίλη Ραφαηλίδη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το έχω σίγουρα στα υπ' όψιν μου μιας και λες ότι σου άρεσε πιο πολύ από το Mistborn. (Διαβάζω τώρα το δεύτερο βιβλίο και συνεχίζει να μου αρέσει πάρα πολύ!)

kate, επίσης πολύ καλός ο abercrombie. Η τριλογία του The First Law, μου άρεσε ιδιαίτερα.

Πολύ διαφορετικό στυλ απ' τον Sanderson.

Όλοι οι "ήρωες" είναι αντι-ήρωες και υπάρχει διάχυτη μια φοβερή ειρωνία για τις διάφορες καταστάσεις, διαθισμένη με ωραίο χιούμορ και καταπληκτικές ατάκες (συνήθως σκέψεις των πρωταγωνιστών).

Στο προτείνω και εγώ.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, ψυχολόγος είμαι, αν μου πεις τι ακριβώς ψάχνεις, να σε βοηθήσω. Θες να μάθεις τεχνικές ψυχολογικής βίας;

Ξεκίνα μ' αυτό

ενδιαφερομαι για το πως γινονται οι psy ops ,μεθοδοι κτλ γενικα

 

και για προπαγανδα.

 

ωραιο το σαιτ ενδιαφερον αλλα θα μου αρεσε κατι σε βιβλιο πιο πολυ.δε μπορω να διαβασω πολυ στο pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα τελικά και τα τρία βιβλία του Joe.Το δεύτερο και το τρίτο βιβλίο αν και καλά είναι κάπως προβλέψιμα.

Δηλαδή ένα μέρος της πλοκής είναι κάπως αναπάντεχο,αλλά το μεγαλύτερο μέρος είναι κλασσικό κλίσε που βλέπεις από πολλά κεφάλαια πριν τι θα συμβεί.

Τελικά μόνο στον Μάρτιν και στον Έρικσον δεν μπόρεσα να προβλέψω τι θα συμβεί και είχε εκπλήξεις στην πλοκή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκπληξεις ο Μαρτιν; Σιγα ρε συ,

στο 1ο βιβλιο σκοτωνει τον πρωταγωνιστη

, λεπτομερειες :)

Εκπλήξεις έχει ο Μάρτιν,τουλάχιστον στα 3 πρώτα βιβλία και λιγότερο στα 2 τελευταία.

Προσωπικά δεν μπορούσα να δω που το πάει,ιδίως όταν είναι απόλυτα ικανός να σκοτώσει κάποιον σημαντικό δίχως να χάσει η πλοκή(στα 3 πρώτα όπως είπα) και να βάλει άτομα και καταστάσεις που αλλάζουν άρδην την ροή της ιστορίας(ή τουλάχιστον της ιστορίας όπως την προβλέπει ο μέσος αναγνώστης).

 

Αντίθετα ο Αμπερκόμπι σε μερικά σημεία είναι τόσο προβλέψιμος που γίνεται cheesy.Οι περισσότερες από τις "εκπλήξεις" στα 2 τελευταία βιβλία τις καταλαβαίνεις σελίδες ή κεφάλαια πριν και μερικές(λίγες στο δεύτερο και αρκετές στο τρίτο) είναι τόσο ηλίθιες και μη-ρεαλιστικές(ακόμη και για φάνταζι)που τραβάς τα μαλλιά σου.

Η ανάπτυξη των (αντι)χαρακτήρων πάντως είναι πολύ ρεαλιστική έως το τέλος του τρίτου βιβλίου που φαίνεται ότι απλά πέταξε κάποια πράγματα-εξελίξεις για να κλείσει "εντυπωσιακά" και με μυστηριώδη τρόπο την τριλογία.

Έπειτα είναι και το θέμα ότι ποτέ δεν εξήγησε αναλυτικά την δομή του κόσμου που φαντάστηκε,μόνο επαναλβανόμενες γενικότητες.

 

Το τρίτο βιβλίο,από το 40-50% και έπειτα με θύμισε το 4ο & 5ο βιβλίο του Μάρτιν.Μέτρια συνέχεια σε μια πολύ καλή σειρά που έγινε με γνώμονα την πώληση παρά την συνέχεια της ιστορίας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...