Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψαχνω βιβλιο σχετικα με html και css.

Δλδ να εχει τέτοιους πινακες και ακομα πιο αναλυτικα για αρχαριους.

Εχετε να προτεινετε κανα καλό και οχι πολύ ακριβο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εχω ακουσει τα καλυτερα για Jo Nesbo και αποφασισα να διβασω μερικα βιβλια του!!!

Απο ποιο θα μου προτεινατε να ξεκινησω??Πρεπει να ακολουθησω μια συγκεκριμενη σειρα (εξελιξη του ηρωα) ή καθε βιβλιο ειναι αυτονομο??

Ευχαριστω!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εχω ακουσει τα καλυτερα για Jo Nesbo και αποφασισα να διβασω μερικα βιβλια του!!!

Απο ποιο θα μου προτεινατε να ξεκινησω??Πρεπει να ακολουθησω μια συγκεκριμενη σειρα (εξελιξη του ηρωα) ή καθε βιβλιο ειναι αυτονομο??

Ευχαριστω!!!

 

Το απλούστερο είναι να τα πάρεις από την αρχή: τα βιβλία είναι (σχεδόν) αυτόνομες ιστορίες, όμως σταδιακά ο χαρακτήρας εξελίσσεται και στα μεταγενέστερα υπάρχουν κάποιες αναφορές (συνήθως έμμεσες) σε προηγούμενα γεγονότα. Όχι πως δε θα μπορέσεις να καταλάβεις τι γίνεται αν τα πιάσεις με άλλη σειρά.

 

Η σειρά των βιβλίων με τον Χόλε φαίνεται εδώ. Αν ενδιαφέρεσαι για τις μεταφράσεις, το Μεταίχμιο έχει τη σχετική λίστα εδώ, για να αντιστοιχίσεις τους τίτλους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σας

 

Εν ταχει οποιος εχει γνωμη για δυο βιβλια που λιγο πολυ κυκλοφορουν στα αυτοα μας τον τελευταιο καιρο

 

Α) "Μυστικη λέσχη Ιουλιέτα" της Sasha Grey ( ναι της πορνοσταρ :Ρ ). --> πιο πολυ για "γέλιο" βιβλίο , υποψιν

 

Β) " ο εκατονταχρονος που πηδηξε απο το παραθυρο και εξαφανιστηκε"

 

Σορρυ αν εχουν αναφερθει παλαιοτερα , τελευταια δεν μπαινω πολυ στο forum ελεω εξεταστικης

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Η Ιουλιέτα εντάσσεται στο ρεύμα που αναπτύχθηκε μετά την επιτυχία που σημείωσαν οι 50 Αποχρώσεις του Γκρι. Εκεί, όμως, που οι 50 Αποχρώσεις ήταν επί της ουσίας μια κλασική ρομαντική ιστορία (η πρωτόβγαλτη παιδούλα και ο αυτοδημιούργητος παιδαράς) με μια ιδέα bondage και μια σκηνή σεξ πάνω στην περίοδο, η Ιουλιέτα μέχρι και συνομωσία οργίων έχει. Αν θες να αγοράσεις κάτι αυτής της κατηγορίας, τα βιβλία της σειράς (ω, ναι, είναι σειρά) 80 Ημέρες είναι πολύ πιο πιπεράτα και λιγότερο τραβηγμένα, σεναριακά. (σχετικά όλα αυτά, πάντα).

 

Για να γελάσεις υπάρχουν καλύτερες προτάσεις, για να μπουν ιδέες με "λογοτεχνικό" τρόπο σε καμιά φίλη/σύντροφο, όμως...

 

Ο Εκατοντάχρονος είναι μια κλασική ανθρωπιστική ιστορία, ένας ιδιότροπος άνθρωπος που προχωρά στην -κομματάκι καθυστερημένη- επανάστασή του. "Ποτέ δεν είναι αργά" κτλ. Το γνωστό κοινωνικό σχόλιο που χαρακτηρίζει γενικά τη Σκανδιναβική λογοτεχνία (κράτη πρόνοιας απρόσωπα και κοινωνίες ουσιαστικά αποξενωμένες, παρά τη σχετική "ευημερία") που βρίσκει θέση ακόμη και σε κατηγορίες βιβλίων που θα περίμενε κανείς να μη προσφέρονται για κάτι τέτοιο (αστυνομικά, θρίλερ) εδώ έχει πεδίο να δράσει ελεύθερα. 

 

Ενδιαφέρουσα μετάφραση, από το πρωτότυπο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση . Θα προτιμήσω το δεύτερο κάποια στιγμή εν τέλει . Θα παω να ξεφυλίσσω την αγγλικη εκδοση ( καθαρα λογω κοστους ) και αν δω οτι δε τα καταφερνω θα παω στο ελληνικο.

 

Νασαι καλα

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τό' χεις ρίξει στην λογοτεχνία των mid 80's;

τσου

 

ψαχνω να βρω κατι που να μην ειναι για εφηβους. Γενικα και αοριστα...

 

 

edit

 

παιζει καμια λιστα πουθενα;

Επεξ/σία από viper2005
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σας εχω πρηξει τα @@ για το τι edition να παρω για το βιβλιο Game of thrones

1)http://www.bookdepository.co.uk/Game-Thrones-George-R-R-Martin/9780007448036?b=-2&t=-11#Otherbooksinthisseries-11

Format: Paperback
Number of pages: 864
Width: 130 mm
Height: 197 mm
Thickness: 46 mm
Weight: 560 g

2) http://www.bookdepository.co.uk/Game-Thrones-George-R-R-Martin/9780006479888?b=-3&t=-26#Bibliographicdata-26

Format: Paperback
Number of pages: 864
Width: 111 mm
Height: 178 mm
Thickness: 56 mm
Weight: 440 g

Πιστευω οτι το πρωτο θα με βολεψει παραπανω στις διαστασεις

Edit

3) http://www.bookdepository.co.uk/Game-Thrones-George-R-R-Martin/9780553381689?b=-3&t=-26#Bibliographicdata-26

Format: Paperback
Number of pages: 720
Width: 158 mm
Height: 232 mm
Thickness: 31 mm
Weight: 654 g

Επεξ/σία από chourdis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σ' ενδιαφέρει μια οικονομική έκδοση, πήγαινε στην πρώτη.

Η τελευταία, είναι λίγο μεγαλύτερων διαστάσεων, πιο "καλή" αλλά και αρκετά τσιμπημένη η τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τελείωσα το  ΑΣΕ ΤΟ ΔΙΑΒΟΛΟ ΗΣΥΧΟ - JOHN VERDON .

Καλή πλοκή και ενδιαφέρουσα ιστορία, με κάποιοες τρυπούλες στο τέλος. Πάντως έχοντας διαβάσει και το ΣΚΕΨΟΥ ΕΝΑΝ ΑΡΙΘΜΟ του ίδιου μπορώ να πώ ότι και τα δύο μου κράτησαν το ενδιαφέρον αμείωτο.

Κυκλοφορεί και το ΚΡΑΤΑ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΟΥ ΚΛΕΙΣΤΑ. Το έχει διαβάσει κανένας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα παιδια! Ενδιαφερομαι να βρω καπου βιβλια του Τολκιν, αγαπημενου μου συγγραφεα. Το κοστος ομως ειναι απαγορευτικο.. Με ενδιαφερουν τα : Χομπιτ, Αρχοντας 1,2,3.. Υπαρχει μηπως καποιος που τα εχει διαβασει και θα ηθελε να τα μοιραστει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα παιδια! Ενδιαφερομαι να βρω καπου βιβλια του Τολκιν, αγαπημενου μου συγγραφεα. Το κοστος ομως ειναι απαγορευτικο.. Με ενδιαφερουν τα : Χομπιτ, Αρχοντας 1,2,3.. Υπαρχει μηπως καποιος που τα εχει διαβασει και θα ηθελε να τα μοιραστει;

Θέλεις physical copies ή έχεις κάποιο e-reader (ή ακόμη και στο pc) και μπορείς να διαβάσεις digital? Αν ισχύει το δεύτερο, στείλε μου πμ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...