Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δε ξερω,δεν εχω δοκιμασει ειναι η αληθεια . Προτιμω χαρτι . Αλλα για πες τι εχεις κατα νου :Ρ

Δεν έχω τίποτα ιδιαίτερο από paperback κατά νου,αλλά μπορείς να δοκιμάσεις να κατεβάσεις από εδώ:

http://www.gutenberg.org/wiki/Main_Page

Θα βρεις όλα τα κλασσικά στα αγγλικά και στα Ελληνικά.

Απλά λέω ότι μπορείς να διαβάσεις πολλά κλασσικά μυστηρίου από εδώ τζάμπα,δίχως να αγοράσεις τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα.ψάχνω ένα βιβλίο που στην πλοκή του να περιέχεται ο δεσμός της φιλίας..γνωρίζει κανείς κάτι; (είτε ελληνικό,είτε αγγλικό)

Επεξ/σία από MrJohn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα.ψάχνω ένα βιβλίο που στην πλοκή του να περιέχεται ο δεσμός της φιλίας..γνωρίζει κανείς κάτι; (είτε ελληνικό,είτε αγγλικό)

 

Προσωπικά, το αγαπημένο μου βιβλίο που έχει ως κεντρικό στοιχείο πλοκής την φιλία είναι το 'The Waves' της Virginia Woolf. Είναι ένας συνδυασμός novel & poem, δεν είναι ξεκάθαρη η διαχωριστική γραμμή δηλαδή και αυτό μπορεί να σε ξενίσει αρχικά. (Αν έχεις συνηθίσει σε εύκολα αναγνώσματα τύπου Twilight τότε το πιο πιθανόν να μην σ'αρέσει και να σε κουράσει.) Α! Και πάντα μιλάω για το πρωτότυπο, ΟΧΙ ελληνική μετάφραση.

 

In other news, ξεκίνησα το 'Gone Girl' της Gillian Flynn. Not bad at all! (so far :P)

60-70 σελίδες έχω διαβάσει μέχρι τώρα και με πιάνω να το σκέφτομαι συχνά. Σε φάση άντε να σχολάσω για να διαβάσω λίγο ακόμα.

Μυστήριο, σασπένς, έγκλημα, επαρχιακή πόλη...κάτι μου λέει ότι θά'ναι καλό.

 

9781780221359.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...]

In other news, ξεκίνησα το 'Gone Girl' της Gillian Flynn. Not bad at all! (so far :P)

60-70 σελίδες έχω διαβάσει μέχρι τώρα και με πιάνω να το σκέφτομαι συχνά. Σε φάση άντε να σχολάσω για να διαβάσω λίγο ακόμα.

Μυστήριο, σασπένς, έγκλημα, επαρχιακή πόλη...κάτι μου λέει ότι θά'ναι καλό.

 

9781780221359.jpg

 

Προσπάθησε να το τελειώσεις, πριν να δεις την ταινία (αν έχεις σκοπό να το κάνεις). Το βιβλίο είναι πολύ καλό για το είδος του, θα το καταλάβεις στην πορεία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τέλει πήγα και αγόρασα 2 βιβλία , όπως σας έλεγα .

 

το " The girl who saved the king of Sweden " - Jonas Jonasson

και το " Fleshmarket close " του Ian Rankin .

 

Σε ένα γρήγορο πέρασμα 3-4 σελίδων , το "Fleshmarket close" ήταν δύσκολα γραμμένο (προς το παρόν) αντίθετα το 1ο πολύ πολύ πιο βατό .

 

Θα αρχίσω με τον Jonas και μετά θα πάω στο Fleshmarket .

 

Θα σας πω εντυπώσεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@nenya: Η ταινία - λένε ότι - είναι καλή. Δεν ξέρω αν θα πάω να την δω (γνωρίζοντας την υπόθεση και την εξέλιξή της), απλά ελπίζω να μην το έχουν "σκίσει" το βιβλίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...