Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα παιδιά. Τελευταία μου έχει έρθει όρεξη για ένα καλό βιβλίο φαντασίας. Έχω διαβάσει τα A Song of Ice and Fire και τα περισσότερα του Tolkien (LotR, Hobbit, Silmarillion, Children of Hurin). Έχετε να προτείνετε κάποιο must-read αυτού του τύπου;

Malazan book of the Fallen.

Conan(αποκλειστικά και μόνο από Howard όμως)

The Chronicles of the Black Company(ότι βρεις γενικότερα από την σειρά).

The darkness that comes before(τα υπόλοιπα της σειράς είναι μάπα).

The Heroes του Άμπερκόμπι(κανένα άλλο βιβλίο του δεν πολυαξίζει)

Mallus Darkblade σειρά(ωραίο για να περνάει η ώρα)

Γενικά σίγουρα θα σου προτείνουν τον Σάντερσον,εγώ λέω άφησε τον κατά μέρος εάν θέλεις κάτι grimdark και με καλούς χαρακτήρες(εκτός φυσικά εάν θέλεις ανήλικα κοριτσάκια να είναι οι πρωταγωνίστριες στα βιβλία που διαβάζεις).Πολλοί τον υμνούν σαν τον Μεσσία,αλλά θα έλεγα ότι είναι sub-par στο σύνολο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θες να συνεχίσεις με ηρωική φαντασία ή θες να έρθεις σε επαφή και με π.χ. επιστημονική φαντασία;

 

Ηρωική φαντασία, σαν αυτά που ανέφερα.

 

Σας ευχαριστώ για τις προτάσεις, θα τα κοιτάξω και θα αποφασίσω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηρωική φαντασία, σαν αυτά που ανέφερα.

 

Σας ευχαριστώ για τις προτάσεις, θα τα κοιτάξω και θα αποφασίσω!

 

ΟΚ, τότε όλα αυτά που αναφέρθηκαν προηγουμένως και επίσης, προτείνω Raymond E. Feist. Από την σειρά Riftwar, βρίσκεις τα πάντα στα αγγλικά και αρκετά στα ελληνικά - σε πολύ καλές εκδόσεις/μεταφράσεις.

 

Επίσης, η πιο κάτω πρόταση:

Elric; Κανείς;

 

Ελρικ του Μελνιμπονέ από MIchael Moorcock είναι από τα διαμάντια της ηρωικής φαντασίας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Elric; Κανείς;

 

Ελρικ του Μελνιμπονέ από MIchael Moorcock είναι από τα διαμάντια της ηρωικής φαντασίας.

 

Μάλλον με αυτό θα ξεκινήσω μετά από λίγο ψάξιμο. Ξέχασα να αναφέρω ότι ψάχνω στα ελληνικά, στα οποία λίγα από τα προαναφερθέντα βρήκα.

 

Σας ευχαριστώ και πάλι!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το τελείωσα πριν λίγες μέρες...από τα όχι και τόσο γνωστά του έργα..εξίσου όμως συναρπαστικό!

52c5346e-470b-40fb-badc-576ffe3d815b.jpg

Ο Χάρυ Μόργκαν είναι ένας σκληρός άντρας. Έχει θάρρος, είναι αυτάρκης, ξέρει από αλκοόλ και όπλα και πιστεύει, όπως χαρακτηριστικά υποστηρίζει ο ίδιος, ότι «δεν υπάρχει κανένας νόμος που να λέει ότι πρέπει να ζεις πεινασμένος». Ναυτικός με δικό του σκάφος, ο Μόργκαν αναγκάζεται να θρέψει την οικογένειά του περνώντας παράνομα από τα σύνορα λαθρομετανάστες ή εγκληματίες κάθε είδους και αποφεύγοντας άλλοτε τις αδέσποτες σφαίρες της Ακτοφυλακής και άλλοτε τις αναπάντεχες προδοσίες. Η πορεία του όμως μοιάζει προδιαγραμμένη, αφού σε αυτόν τον κόσμο ούτε οι «σκληροί» μπορούν να επιβιώσουν ατιμωρητί

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Το Ίχνος", από τον Guillermo Del Toro.. Παιδιά είναι καταπληκτικό! Και είναι τριλογία, το δευτερο μέρος είναι το "Η Πτώση" και το τρίτο "Η Αιώνια Νύχτα". Διαβάστε το!

έκανα τη βλακεία και πήρα το τρίτο χωρίς να γνωρίζω ότι είναι τριλογία, απλά μπήκα σε ένα public, το είδα φθηνό και το πήρα. Πολύ καλό βιβλίο αλλά τώρα ξέρω το τέλος και δε μου πάει η καρδιά να διαβάσω τα 2 πρώτα :( .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα στις γιορτές 2 βιβλία του Brandon Sanderson. To Elantris που είναι και το 1ο του βιβλίο και το Warbreaker.

Και τα 2 ωραία για το είδος τους και τα προτείνω.

 

Θα μεταφραστει ποτε αραγε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

forever war

 

ξεκινάει με σφαγή, συνεχιζει με την παρακμη της ανθρωπότητας, προχωραει με το αποκορύφωμα του πολεμου και τελειωνει με μια αναπαντεχη εκφραση πραγματικης αγαπης...

 

παρολο που ειναι scifi δεν δινει και τοσο πολυ βαση στο scifi αλλα ασχολειται με το τι καναμε, τι κανουμε τωρα και οχι τοσο για ποιους πολεμαμε. λιγο πολυ εχει τα παντα μεσα και διαβαζετεαι ακομα και τωρα. 

 

 

#και_τωρα_τι_διαβαζουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά διάβασα το βιβλιο Wolfram: The boy who went to war (δεν τρελάθηκα) και μου γεννήθηκε για μία άλλη φορά η επιθυμία να διαβάσω ένα ιστορικό βιβλίο που να είναι όσο το δυνατόν πιο αντικειμενικό και να αφορά το Β' παγκόσμιο πόλεμο. Και για τον πρώτο θα ήθελα (αργότερα). Αλλα πραγματικά δεν έχω ιδέα τι συγγραφέα να ψάξω. Θέλω κάτι που να παραπέμπει σε ντοκουμέντα και γραπτές μαρτυρίες, οχι τις προσωπικές φαντασιώσεις του καθένα. Δεν με νοιάζει να είναι βαρύ, ας είναι και ασήκωτο.

 

Αν έχει διαβάσει κανείς τίποτα θα με βοηθούσε.

 

Υ.Γ. Επίσης για τον EOKA θα ήθελα κάποιο καλό βιβλίο. Έχω διαβάσει του Δρουσιώτη. Αλλα απο οτι μου είπα κάτι γνωστοί Κύπριοι, εκεί δεν τον θεωρούν και πολυ αντικειμενικό. Οπότε θα ήθελα να διαβάσω και κάποιον άλλον. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά διάβασα το βιβλιο Wolfram: The boy who went to war (δεν τρελάθηκα) και μου γεννήθηκε για μία άλλη φορά η επιθυμία να διαβάσω ένα ιστορικό βιβλίο που να είναι όσο το δυνατόν πιο αντικειμενικό και να αφορά το Β' παγκόσμιο πόλεμο. Και για τον πρώτο θα ήθελα (αργότερα). Αλλα πραγματικά δεν έχω ιδέα τι συγγραφέα να ψάξω. Θέλω κάτι που να παραπέμπει σε ντοκουμέντα και γραπτές μαρτυρίες, οχι τις προσωπικές φαντασιώσεις του καθένα. Δεν με νοιάζει να είναι βαρύ, ας είναι και ασήκωτο.

 

Αν έχει διαβάσει κανείς τίποτα θα με βοηθούσε.

 

Υ.Γ. Επίσης για τον EOKA θα ήθελα κάποιο καλό βιβλίο. Έχω διαβάσει του Δρουσιώτη. Αλλα απο οτι μου είπα κάτι γνωστοί Κύπριοι, εκεί δεν τον θεωρούν και πολυ αντικειμενικό. Οπότε θα ήθελα να διαβάσω και κάποιον άλλον. 

Ποιο θέμα θέλεις να αναλύει για τον Β'ΠΠ; 

Γιατί εάν θέλεις κάτι καλό πρέπει να είναι σχετικά περιορισμένου αντικειμένου,π.χ. επιχειρήσεις,οικονομία,εξοπλισμός κ.ο.κ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...