Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

διαβαζω το the 3body problem και μπορω να πω οτι, παροτι ειναι καλο, δεν καταλαβαινω τον λογο για το ολο hype... 

 

edit

 

θα εχει και συνεχεια...

Επεξ/σία από viper2005
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ξεκινησα το hyperion και παρολο που ειναι καλογραμενο δεν μου αρεσει που βλεπω μεσα 'μπυρες' + 'πουρα' + 'jeans' και τα σχετικα. Ειδικα οταν η γη εχει καταστραφει αιωνες πριν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολιτεία (άπειρα χρόνια τώρα), καθαρά και μόνο επειδή είναι βιοπαλαιστές, έχουν μεράκι και είναι παρα πολυ εξυπηρετικοί. Υπάλληλοι με γνώσεις και γούστο (οχι απλα πωλητές). Επίσης έχουν και τις καλύτερες τιμές. Αλλα και μόνο το γεγονός οτι έχουν απέναντι τους ένα public και επιβιώνουν με αξιοπρέπεια, τους δίνει πολλά +.

 

Βέβαια όταν είμαι έξω και θέλω να χαζέψω (χωρίς να έχω κάτι στο μυαλό μου), το public είναι πιο βολικό (έχει καλύτερα τις κατηγορίες και έχει και να κάτσεις να διαβάσεις με την άνεσει σου 10-15 σελίδες για να δείς αν σου αρέσει ο τρόπος γραφής). Αλλα βέβαια μετα το αγοράζω απο αλλού. :)

 

Επίσης αγοράζω και απο παλαιοπωλεία. Ειδικά τώρα τελευταία που πολλά εκσυγχρονίζονται και ανεβάζουν στο internet τις λίστες τους.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάω Πρωτοπορία και Πολιτεία, συνήθως έχουν καλύτερες τιμές,

 

Διάβασα Dean Koontz  Όσα ξέρει η νύχτα γενικά μου φάνηκε καλό (3.5/5)  είχε κάποια (2-3) σημεία που δεν μου άρεσαν και στην αρχή ήταν λίγο αδιάφορο ωστόσο οι τελευταίες  100 σελίδες (είναι ~400) ήταν πολύ καλές με έντονη αγωνία και δράση, αν θέλετε ένα thriller πιστεύω ότι αξίζει, horror δεν θα το χαρακτήριζα είχε ένα μικρή περιγραφή που με ανατρίχιασε αλλά δεν είχε άμεση σχέση με την ιστορία, οπότε δεν θα το χαρακτήριζα σαν horror σε καμία περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα στο καινούριο μου kobo aura Το κοράκι (the stand) του Στέφεν και ήταν καλό. Δε με τρέλανε, αλλά πέρασα καλά (3/5). Το πιο άσχημο κομμάτι του ήταν το τέλος, όπου πιστεύω άξιζε κάτι πολύ καλύτερο για να μην πάει χαμένο τόσο build-up.  

(Είδα ότι υπάρχει mini σειρά του '94 και ότι θα γυρίσουν και ταινία που ίιισως παίξει ο Μακόναχι.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41Lg22K3ViL.jpg

 

Το τελείωσα χθες. Τώρα μπορώ ν'αρχίσω να το δανείζω να το διαβάσουν κι άλλοι για να έχω με κάποιον να το συζητήσω!

Θρίλερ δεν το λες, έχει σασπένς, ανατροπές, αναλυτική παρουσίαση των χαρακτήρων και της ψυχολογίας τους, background stories, αγωνία. Ο αναγνώστης στο πρώτο μισό περίπου του βιβλίου παίρνει το μέρος μία του ενός μία του άλλου πρωταγωνιστή, βλέπουμε διάφορες οπτικές γωνίες συνεχώς, κάτι που δημιουργεί ενδιαφέρον. Γενικά μου άρεσε το στυλ και ύφος που κράτησε η συγγραφέας απ'την αρχή ως το τέλος του βιβλίου.

 

Πλέον μπορώ να δω και την ταινία και να καταλάβω γιατί έχει πέσει τόσο κράξιμο για το τέλος της!

Ίσως να μην ακολουθεί πιστά το τέλος του βιβλίου, ίσως να μην είχαν περιλάβει την τελευταία σημαντική φράση που λέει ο σύζυγος στο τέλος....δεν ξέρω, θα το διαπιστώσω σύντομα.


 

Προσωπικά το τέλος του βιβλίου δεν με απογοήτευσε πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

71-hyj8UJbL.jpg

 

Επειδή στα ξένα φόρα το λατρεύουν και το θεωρούν από τις καλύτερες βιογραφίες για τον Β'ΠΠ είπα να το πιάσω,φευ όμως ήταν κάτι λιγότερο από τα αναμενόμενα.

Η διαφορά με τα βιβλία όπως του Sledge είναι χαοτική.

 

Ρίβιου μου από άλλο φόρουμ.

 

 

Μια κακογραμμένη αυτοβιογραφία με πολύ παθιασμένη,διαστρεβλωμένη πραγματικότητα και άκρως προκλητική άποψη για τα πράγματα.
Επίσης είναι προφανές ότι κέρδισε το αμερικάνικο κοινό κυρίως γιατί τους σοβιετικούς τους περιγράφει βιβλίο κάτι ανάμεσα σε διαβόλους και πανούκλα,με μια ύπουλη πονηριά(αν και παραδέχεται με επιφυλάξεις ότι σε κάποια πράγματα ήταν εξαιρετικοί).
Από την άλλη ο τύπος είναι ο κλασσικός,"δεν είμαι ναζιάρης,αλλά",με ιδιαίτερες αναφορές στους ρώσους και λοιπούς που θεωρεί ότι μισούν την Γερμανία δίχως λόγο(το γράφει ως προπαγάνδα από αόριστες δυνάμεις,εάν έβαζε το σιωνιστικές θα ήταν 100% μέσα στην γκαιμπελική προπαγάνδα).Επίσης εμμέσως πλην σαφώς κατηγορεί τους μεταπολεμικούς γερμανούς ως προδότες επειδή δεν τον αντιμετωπίζουν σαν ήρωα(στο βιβλίο λέει γενικά για τους πολεμιστές) και τους Σουηδούς ως πουλημένους κομμουνιστές επειδή είχαν το θράσος να παραδώσουν τα μέλη της μεραρχίας SS Wiking στην ΕΣΣΔ μεταπολεμικά.
Φάσκει και αντιφάσκει σε πολλά σημεία και είναι ιδιαίτερα υποτιμητικός προς τους αμερικάνους,που τους θεωρεί κάτι σαν μαϊμούδες που ο μόνος λόγος που έφτασαν ως την Γερμανία ήταν γιατί οι γερμανοί του Δυτικού μετώπου ήταν δειλοί και ρίψασπίδες.Μεγάλη ειρωνεία γιατί ο συγκεκριμένος είχε ελάχιστη επιτυχία στο Δυτικό μέτωπο όταν πήγε εκεί,φυσικά όλα τα ρίχνει στους ηλίθιους,ανεκπαίδευτους και δειλούς υφιστάμενους που δεν έκαναν ότι τους είπε και στα μηχανήματα που είναι σάπια(στο τελευταίο είχε ένα δίκιο).Μετά το συγκεκριμένο βιβλίο προσωπικά είμαι πολύ σκεπτικός σε σχέση με το πόσο οι επιτυχίες που του καταλογίζουν είναι αληθινές ή απλά θέμα προπαγάνδας,όπως του Βίτμαν/Ρούντελ που ήταν ακόμη μεγαλύτερες φούσκες της προπαγάνδας.
Επίσης λοιδορεί όλους τους πολίτες που παραδόθηκαν δίχως να δώσουν μάχη και επέλεξαν απλά να ζήσουν με τους αμερικάνους κατακτητές.
Γενικά μετά από ένα σημείο μου ήταν πολύ δύσκολο να συνεχίσω το διάβασμα,όχι επειδή ήταν τόσο χαοτικό,αλλά γιατί ήταν τόσο μα τόσο υποκριτικό ανάγνωσμα.
Τουλάχιστον τύποι σαν και τον Ρούντελ,το γράφουν εμμέσως πλην σαφώς ότι όταν έγραφαν το βιβλίο τους ήταν αμετανόητοι ναζιάριδες,δίχως ιδιαίτερες φανφάρες.
Και να μην ξεχνιόμαστε,ο Χίμλερ ήταν καλό και παρεξηγημένο παιδί σύμφωνα με τον Κάριους. 

 

 

Τελείωσα και το βιβλίο του Hara,Japanese Destroyer Captain και είναι πολύ αξιόλογο βιβλίο.Το συνιστώ να διαβαστεί από όλους όσους θέλουν και την "άλλη πλευρά" στον Ειρηνικό του Β'ΠΠ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41Lg22K3ViL.jpg

 

Το τελείωσα χθες. Τώρα μπορώ ν'αρχίσω να το δανείζω να το διαβάσουν κι άλλοι για να έχω με κάποιον να το συζητήσω!

Θρίλερ δεν το λες, έχει σασπένς, ανατροπές, αναλυτική παρουσίαση των χαρακτήρων και της ψυχολογίας τους, background stories, αγωνία. Ο αναγνώστης στο πρώτο μισό περίπου του βιβλίου παίρνει το μέρος μία του ενός μία του άλλου πρωταγωνιστή, βλέπουμε διάφορες οπτικές γωνίες συνεχώς, κάτι που δημιουργεί ενδιαφέρον. Γενικά μου άρεσε το στυλ και ύφος που κράτησε η συγγραφέας απ'την αρχή ως το τέλος του βιβλίου.

 

Πλέον μπορώ να δω και την ταινία και να καταλάβω γιατί έχει πέσει τόσο κράξιμο για το τέλος της!

 

Ίσως να μην ακολουθεί πιστά το τέλος του βιβλίου, ίσως να μην είχαν περιλάβει την τελευταία σημαντική φράση που λέει ο σύζυγος στο τέλος....δεν ξέρω, θα το διαπιστώσω σύντομα.

 

 

Προσωπικά το τέλος του βιβλίου δεν με απογοήτευσε πάντως.

 

Όταν έχει σασπένς, το λες θρίλερ, εξ ου και το Thriller of the year στο εξώφυλλο. Κακώς στην Ελλάδα θεωρούμε θρίλερ τα βιβλία/ταινίες τρόμου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

41Lg22K3ViL.jpg

 

Το τελείωσα χθες. Τώρα μπορώ ν'αρχίσω να το δανείζω να το διαβάσουν κι άλλοι για να έχω με κάποιον να το συζητήσω!

Θρίλερ δεν το λες, έχει σασπένς, ανατροπές, αναλυτική παρουσίαση των χαρακτήρων και της ψυχολογίας τους, background stories, αγωνία. Ο αναγνώστης στο πρώτο μισό περίπου του βιβλίου παίρνει το μέρος μία του ενός μία του άλλου πρωταγωνιστή, βλέπουμε διάφορες οπτικές γωνίες συνεχώς, κάτι που δημιουργεί ενδιαφέρον. Γενικά μου άρεσε το στυλ και ύφος που κράτησε η συγγραφέας απ'την αρχή ως το τέλος του βιβλίου.

 

Πλέον μπορώ να δω και την ταινία και να καταλάβω γιατί έχει πέσει τόσο κράξιμο για το τέλος της!

* SPOILER *

 

Προσωπικά το τέλος του βιβλίου δεν με απογοήτευσε πάντως.

 

Όταν έχει σασπένς, το λες θρίλερ, εξ ου και το Thriller of the year στο εξώφυλλο. Κακώς στην Ελλάδα θεωρούμε θρίλερ τα βιβλία/ταινίες τρόμου.

:) I know. Με τον αγγλικό όρο ναι, προφανως είναι thriller (you get thrilled etc...). Αλλά με την ελληνική ερμηνεία του όρου, δεν είναι.Αυτό θέλω να πω.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω μετα την ταινία (η οποία μου άρεσε φούλ) παρήγγειλα τα άλλα 2 βιβλία της. Πρώτη φορά αγοράζω βιβλίο μυστηρίου. Λένε τίποτα;

 

Το σκοτεινός τόπος το είχα διαβάσει το καλοκαίρι του 13 οπότε δεν θυμάμαι όλες τις λεπτομέρειες, γενικα ήταν καλό, το Gone Girl έχει βγει και σε ταινία αλλά δεν την έχω δει, θέλω να διαβάσω το βιβλίο πρώτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Sharp Objects απ'την ίδια συγγραφέα το έχει διαβάσει κανείς; λέει τίποτα;

 

Εγω τα παράγγειλα με σχετική ευκολία. 1ον 4€ έχει (και 2ον αν έχεις δει την ταινία ή reviews των βιβλίων, νιώθεις μία ασφάλεια)... Και σε περίπτωση που δεν μου αρέσει, απλα τα δωρίζω (το ήξερες οτι στα public έχει τράπεζες βιβλίων για ορφανά παιδιά ή κάτι τέτοιο - τα καλα να τα λέμε - Στις σκάλες είναι). 

 

Τώρα διαβάζω το "Άνθρωπος στον Άρη".

Aν και είμαι ακόμα στην αρχή, με έχει ενθουσιάσει φούλ. Είμαι φαν της θεματολογίας "Επιβίωση μετα απο κρίση" και αυτό το βιβλίο, είναι καθαρά αυτό. Επιβίωση στον Άρη :devil: . Νιώθεις λες και παίζει Syberia (πρώτη αγάπη στα adventure), αφουγκράζεσαι το περιβάλλον και λύνεις το εκάστοτε πρόβλημα φορά την φορά, με γνώσεις μηχανικής και βοτανολογίας κτλ. Ίσως να με εξιτάρει κιόλας επειδή κι εγω μηχανικός είμαι.

 

Επίσης ένα βιβλίο που εντάξει είναι κλασσικό αλλα πολύς κόσμος δεν το έχει διαβάσει είναι το "Ο Χριστός ξανασταυρώνεται" του Καζαντζάκη. Το ξεζούμισα για 2ρη φορά. Εντάξει είμαι φαν του συγκεκριμένου συγγραφέα αλλα το συγκεκριμένο βιβλίο είναι αντικειμενικά, ένα αριστούργημα γραφής. ΑΠΛΑ άμα το αγοράσετε προσπαθήστε να βρείτε μία λιγότερο κιτς έκδοση απο αυτήν που δυστυχώς κυκλοφορεί (είναι η κακογουστιά στο αποκορύφωμα της και είναι κρίμα για τα βιβλία). Ας είναι καλα τα παλαιοπωλεία.

 

Τέλος αν έχει κανείς την έκδοση με τα κόκκινα εξώφυλα το "Ο Βραχόκηπος" του Καζαντζάκη, θα ήθελα να το αγοράσω (σε φυσιολογική τιμή) - Το ξέχασα ο μ@λάκας σε ένα καταφύγιο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...