Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

παιδια διαβασα τον 100χρονο που πηδηξε απο το παραθυρο τωρα προσφατα και θελω να διαβασω και κατι ακομη

 

εχετε τιποτα στα υποψη;

 

μην ειναι κουλτουριακο , καμια ευχαριστη ιστορια ισως με καποια ιστορικα γεγονοτα θα ηταν ωραια

 

Αν δεν το έχεις διαβάσει   Stephen King  11/22/63

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καιρό είχα να ξενυχτήσω για να τελειώσω ένα βιβλίο.  Πολύ καλό. Σπιντατη γραφή, χιούμορ και παρά τα τεχνολογικά προβλήματα που περιγράφει, η επεξήγηση τους είναι τόσο απλή και καλογραμμένη που το βιβλιο φεύγει μονορούφι. Αν και πολύ διαφορετικό είδος, μου θύμισε  λίγο  τα πρώτα του William Gibson

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν δεν το έχεις διαβάσει   Stephen King  11/22/63

 

 

θα παρω για αρχη αυτο...

 

τωρα ο ανρθωπος στον αρη δεν μου τραβηξε το ενδιαφερον ιδιαιτερα θα παω να το ξεφυλισω και θα δω

 

EDIT: πηρα σημερα τον αλχημιστη του κοελιο γιατι δεν βρηκα το 11/22/63 αλλα μου φανηκε πολυ απλο κ ευκολο σε δυο βραδυα διαβαζεται ανετα

Επεξ/σία από arxangelos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το " Ο Άνθρωπος στον Άρη" το έχω διαβάσει και πρόκειται για μια εκλαϊκευμένη Αμερικανιά. Ευχάριστο, πολύ εύπεπτο με επιστημονικό μανδύα. Η ταινία σίγουρα θα είναι καλύτερη .

 

Για το 11/22/63 επιμένω. Το βρήκα αρκετά διαφορετικό , αλλά ταυτόχρονα και τόσο  αποπνέον King. Σε ένα τετριμμένο θέμα (ταξίδι στον χρόνο) , δίνεται μια άλλη διάσταση (φυσικά με τις αναπόφευκτες αδυναμίες) και το σημαντικότερο , δεν μπαίνει στην λογική της συνομοσιολογίας σχετικά με τον Κένεντυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το " Ο Άνθρωπος στον Άρη" το έχω διαβάσει και πρόκειται για μια εκλαϊκευμένη Αμερικανιά. Ευχάριστο, πολύ εύπεπτο με επιστημονικό μανδύα. Η ταινία σίγουρα θα είναι καλύτερη .

 

Για το 11/22/63 επιμένω. Το βρήκα αρκετά διαφορετικό , αλλά ταυτόχρονα και τόσο  αποπνέον King. Σε ένα τετριμμένο θέμα (ταξίδι στον χρόνο) , δίνεται μια άλλη διάσταση (φυσικά με τις αναπόφευκτες αδυναμίες) και το σημαντικότερο , δεν μπαίνει στην λογική της συνομοσιολογίας σχετικά με τον Κένεντυ.

επισης να παραθεσω πως ετοιμαζεται και η μεταφορα στην μεγαλη οθονη,κλασσικα με πρωτ τον james franco.αλλα πραματικα ηταν απ τις λιγες φορες που δε μπορουσα να το αφησω κατω το βιβλιο,με διαρκως ανατροπες,τρομακτικη αγωνια και ενα συγκηνιτικο ρομανς .πραματικα ο στηβεν στα καρακαλυτερα του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το " Ο Άνθρωπος στον Άρη" το έχω διαβάσει και πρόκειται για μια εκλαϊκευμένη Αμερικανιά. Ευχάριστο, πολύ εύπεπτο με επιστημονικό μανδύα. Η ταινία σίγουρα θα είναι καλύτερη .

 

Για το 11/22/63 επιμένω. Το βρήκα αρκετά διαφορετικό , αλλά ταυτόχρονα και τόσο  αποπνέον King. Σε ένα τετριμμένο θέμα (ταξίδι στον χρόνο) , δίνεται μια άλλη διάσταση (φυσικά με τις αναπόφευκτες αδυναμίες) και το σημαντικότερο , δεν μπαίνει στην λογική της συνομοσιολογίας σχετικά με τον Κένεντυ.

Εκλαϊκευμένη αμερικανία;

Το εν λόγω βιβλίο ήταν το πιο ακριβές στην ανάλυση των state-of-the-art και near-future modules-πρακτικών-συστημάτων(& χειρισμό των) που έχω διαβάσει στην sci-fi λογοτεχνία.

Ξέρεις κάποιο που το κάνει καλύτερα;

Προσωπικά πέρα από ειδικευμένα papers δεν έχω διαβάσει τίποτα άλλο που να φτάσει σε τέτοιες (ακριβείς κατά γενική ομολογία)λεπτομέρειες.

Επίσης το κοινό που απευθύνεται είναι ο ορισμός του niche,ακόμη και για realistic sci-fi,τουλάχιστον το βιβλίο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, στο πρωτότυπο, όταν έδινα για proficiency καμιά 20+ χρόνια πίσω. Εξαιρετικό βιβλίο. Θεωρείται ένα από τα καλύτερα και πλέον κλασσικά βιβλία της αμερικανικής λογοτεχνίας κι είναι ενδιαφέρον πώς αποτελεί το μοναδικό (!!!!) βιβλίο της συγγραφέως.

 

Κάπου διάβασα ότι ετοιμάζει να γράψει τη συνέχεια του, 60 χρονια μετά. Δεν ξέρω αν ισχύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκλαϊκευμένη αμερικανία;

Το εν λόγω βιβλίο ήταν το πιο ακριβές στην ανάλυση των state-of-the-art και near-future modules-πρακτικών-συστημάτων(& χειρισμό των) που έχω διαβάσει στην sci-fi λογοτεχνία.

Ξέρεις κάποιο που το κάνει καλύτερα;

Προσωπικά πέρα από ειδικευμένα papers δεν έχω διαβάσει τίποτα άλλο που να φτάσει σε τέτοιες (ακριβείς κατά γενική ομολογία)λεπτομέρειες.

Επίσης το κοινό που απευθύνεται είναι ο ορισμός του niche,ακόμη και για realistic sci-fi,τουλάχιστον το βιβλίο.

 

Σεβαστή η γνώμη σου.  Αν εξαιρέσουμε κατά την γνώμη μου αυτά που γράφεις που όντως έτσι είναι , αλλά για να καλυφθεί η βαρετή ιστορία, εμένα μου φάνηκε άλλη μια ηρωϊκή Αμερικανιά.  

 

Αν το συνέκρινα πχ. με το The Limit  του Schätzing Frank  , μέρα με νύχτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα ολα του χορχε ειναι παλεψιμα, αλλα ειναι βιβλια ψυχολογου και δεν ειναι για τον καθενα

 

εγω χθες ξεκινησα το 11/22/63 παιδια πιο μικρα γραμματα πεθαινεις θελω γιαλυα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνω, ειναι πολυ απλά γραμμένα και τα παραδειγματα των ιστοριων του ειναι κάνουν αυτό που θέλει να πει ακομα πιο ευκολονόητο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...