Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

61Gfes0HrML._SX391_BO1,204,203,200_.jpg

 

Εξαιρετικό flip book! Τα παιδιά μαθαίνουν για 1002 πράγματα. Οι σελίδες είναι ανθεκτικές, με full εικονογράφηση και με σωστές περιγραφές.

 

Δεν θα το λατρέψουν μόνο τα παιδιά αλλά κι εμείς μαζί τους.

[Το αγόρασα από Σκωτία όταν είχα πάει και θα το κάνω δώρο στην βαπτιστήρα μου μόλις κατακτήσει ένα καλύτερο επίπεδο στην αγγλική γλώσσα. Μπορείτε να το βρείτε σε σούπερ τιμή στο amazon uk.]

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

A Short History of Nearly Everything

 

Ένα διασκεδαστικό βιβλίο που περιγράφει συνοπτικά το σύμπαν, τη γη , τη ζωή στη γη και τον άνθρωπο. Το μπόνους είναι τα μικρά στοιχεία που δίνει, οι ανέκδοτες ιστορίες, των επιστημόνων που στιγμάτισαν την ανθρωπότητα. Προσωπικά σαν audiobook το απόλαυσα.

 

Όσο για το 

Why Nations Fail 

που αναφέρθηκε παραπάνω, κάντε μια χάρη στον εαυτό σας και διαβάστε το για το πως λειτουργεί πολιτικά και οικονομικά ο κόσμος.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

To καλοκαίρι είναι η μόνη εποχή που έχω την ευκαιρία να διαβάσω κάποιο βιβλίο για μη επαγγελματικούς λόγους, και με χαρά μπορώ να πω ότι φέτος και οι δύο επιλογές αποδείχτηκαν πετυχημένες, οπότε και σας τις προτείνω:

 

"Εγκλημα με Υπογραφή" (The Monogram Murders), της Sophie Hannah, εκδόσεις Διόπτρα: η νέα περιπέτεια του Ηρακλή Πουαρό (καθώς οι διαχειριστές της περιουσίας της Agatha Christie έδωσαν τη σχετική άδεια).

 

Απολύτως "κλασική" περιπέτεια με τον Πουαρό, πειστικά γραμμένη. Ειδικά αν έχει δει κανείς την τηλεοπτική σειρά με τον έξοχο David Suchet δε θα έχει την παραμικρή δυσκολία να φανταστεί τον τρόπο που κινείται ο ήρωας στις σελίδες του βιβλίου αλλά και χωρίς προηγούμενη γνώση της μυθολογίας του Πουαρό δεν υπάρχει θέμα. Σε μετάφραση Αύγουστου Κορτώ. Ικανοποιητική, αλλά τίποτε το συγκλονιστικό, συν του ότι έχω αντιρρήσεις για αρκετές επιλογές, συμπεριλαμβανομένου και του τίτλου (που είναι ιδέα της 'Ελενας Ακρίτα... και όχι εύστοχος).

 

Δεύτερη πρόταση, "Η Αυτοκινητιστική Λέσχη της Αιγύπτου" (Automobile club d' Egypte), του Alaa Al Aswany, εκδόσεις Πατάκη.

 

Εξαιρετικά ενδιαφέρουσα δουλειά, η οποία πραγματεύεται τις ζωές του προσωπικού της επώνυμης λέσχης προς τα τέλη της δεκαετίας του '40, με τη χώρα υπό Βρετανική κατοχή, σε αναβρασμό: η απόγνωση και οι ελπίδες των ανθρώπων αυτών λειτουργούν συμβολικά σαν μικρογραφία της κατάστασης στη χώρα, τότε και τώρα. Πάρα πολύ καλογραμμένο, παρά την (ανεξήγητη, για μένα) μεταφυσική διάσταση την οποία εισάγει στον πρόλογο ο συγγραφέας και δεν εξελίσσει ή σχολιάζει καθόλου στην πορεία του βιβλίου (και, τελικά, θα μπορούσε να απουσιάζει πλήρως). Γενικά, όμως, είναι μια πολύ ενδιαφέρουσα ιστορία, με πλήθος ιστορικών αναφορών χωρίς να γίνεται πομπώδης και πλήθος από ενδιαφέροντες χαρακτήρες, κεντρικούς και περιφερειακούς.

 

Ειδική μνεία θέλω να κάνω στη μετάφραση του Γιάννη Στρίγκου, ο οποίος παρουσιάζει ένα αρτιότατο αποτέλεσμα, με φυσική γραφή και αμεσότητα στην απόδοση: υποδειγματική, πραγματικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά δεν μου κανε το κλικ ο Νεσμπο. Ξεκίνησα με την νυχτεριδα που το βρηκα κακο, συνεχισα με το Νεμεσις που το βρηκα κατω του μετρίου και μολις τελείωσα τον χιονανθρωπο που υποτίθεται ότι είναι το καλύτερο του, αλλα το βρηκα απλα ανεκτό. Σε κρατάει μεν οσο το διαβάζεις, αλλα οι ανατροπές είναι απολύτως αναμενόμενες και προβλέψιμες.

 

By and large, meeeh... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ψαχνω αυτο το βιβλιο http://www.biblionet.gr/book/156135/%CE%92%CE%BF%CF%8D%CF%81%CE%BB%CE%B1_-_%CE%A4%CF%81%CE%BF%CF%8D%CE%BC%CF%80%CE%B1

 

Το κακο ειναι πως δεν το βρισκω διαθεσιμο πουθενα και φαινεται μαλιστα εξαντλημενο απο τον εκδοτικο.. Που θα μπορουσα να το ψαξω γενικα? Επισης, το εχει διαβασει κανεις, αξιζει το ψαξιμο σε Μοναστηρακι κλπ ή οχι τοσο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως τώρα το καλοκαίρι διάβασα 3 βιβλία, και μόλις ξεκίνησα το 4ο.

 

1) Χόμπιτ - J.R.R. Tolkien

 

        OB-UR023_hobbit_DV_20120920171233.jpg

 

 

Δεν χρειάζονται πολλές συστάσεις νομίζω. Ετοιμαστείτε να σαγηνευτείτε από τον μαγικό λόγο του Tolkien. Είναι πραγματικά σα να σε παίρνει απ' το χέρι και να σε οδηγεί μαζί με τον Μπίλμπο παρέα σε αυτήν την περιπέτεια ενάντια στον Δράκο - Smaug.

 

Tip: αν έχετε κάποια ευχέρεια διαβάστε το (και) στα Αγγλικά. Δεν έχω δει την μετάφραση αλλά πρέπει να ζήσει κανείς την μοναδική γραφή του Tolkien. Επόμενο για μένα στη σειρά - Silmarillion.

 

 

1) Φρακτάλ Φόνοι - Mark Cohen

 

 

Fractal-Fonoi-230x351.jpeg

 

 

Πολύ ωραίο μαθηματικό μυστήριο, εύκολο διάβασμα, σε τραβάει μέχρι το τέλος να το διαβάσεις με κάποιες ωραίες ανατροπές. Η γραφή του Cohen κάπως περίεργη αλλά έχει μία γοητεία.

Στα + ότι ο πρωταγωνιστής είναι παντελώς άσχετος με τον μαθηματικό κλάδο των φρακτάλ έτσι μαθαίνει ο αναγνώστης με πολύ εκλαικευμένο τρόπο τι εστί φρακτάλ και οι τομείς που χρησιμοποιούνται (που είναι μάλιστα και πολλοί που επιρεάζουν άμεσα την οικονομία του πλανήτη).

 

2) Άπαντα του Σέρλοκ Χόλμς: Η Κοιλάδα του Φόβου - Σερ Άρθουρ Κόναν Ντόιλ

 

 

b155464.jpg

 

 

Μιας και το παραπάνω μυστήριο μου άρεσε είπα να συνεχίσω σε αυτή τη κατηγορία. Το βιβλίο σκονίζονταν στην βιβλιοθήκη και είπα να του ρίξω μια ματιά και 24 ώρες μετά... wtf! :)

Καταπληκτική πλοκή, πολύ έξυπνη και με τα κλασσικά ευφυέστατα twist που βλέπουμε και στις ταινίες του Σέρλοκ Χολμς. Σχεδόν άκουγα τη θριαμβευτική μουσική της βρετανικής σειράς να παίζει σε ορισμένα σημεία και οι υπέροχες περιγραφές των σκηνών και των ανθρώπων πραγματικά σε βάζει μέσα στο βιβλίο. Πολύ καλό, θα διαβάσω κι άλλα της σειράς.

 

Υ.Γ. Νομίζω η συνέχεια θα πρέπει να είναι Stephen King μιας και είμαι στην κατηγορία του μυστηρίου...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαχνω αυτο το βιβλιο http://www.biblionet.gr/book/156135/%CE%92%CE%BF%CF%8D%CF%81%CE%BB%CE%B1_-_%CE%A4%CF%81%CE%BF%CF%8D%CE%BC%CF%80%CE%B1

 

Το κακο ειναι πως δεν το βρισκω διαθεσιμο πουθενα και φαινεται μαλιστα εξαντλημενο απο τον εκδοτικο.. Που θα μπορουσα να το ψαξω γενικα? Επισης, το εχει διαβασει κανεις, αξιζει το ψαξιμο σε Μοναστηρακι κλπ ή οχι τοσο?

 

Για προσπάθησε να το παραγγείλεις απ' το Link.png Site: bookstation . Απ' όσο είδα, δεν έχει σημείωση πως είναι εξαντλημένο. Ίσως είσαι τυχερός κι έχει ξεμείνει κανένα αντίτυπο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε να προτείνετε κάποιο μυθιστόρημα ανάλογο με τον Αλύγιστο της Laura Hillenbrand; Δεν είναι ανάγκη να είναι με Β Παγκόσμιο Πόλεμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε να προτείνετε κάποιο μυθιστόρημα ανάλογο με τον Αλύγιστο της Laura Hillenbrand; Δεν είναι ανάγκη να είναι με Β Παγκόσμιο Πόλεμο.

 

Για ρίξε μια ματία, αν και δεν το έχω διαβάσει, με μια αναζήτηση για παρόμοια βιβλία:

 

http://www.librarypoint.org/bm_unbroken

 

Δες μετά και το καθένα από αυτά στο goodreads να δεις πόσο παίρνουν αν θες. Συνήθως πάνω από 4 στα 5 είναι αριστούργημα (αν και γούστα είναι όλα).

 

https://www.goodreads.com/book/show/8664353-unbroken

 

Δεν ξέρω αν τα θες στα ελληνικά. Αν κάποιο από αυτά σε ενδιαφέρει, δες μήπως υπάρχει μεταφρασμένο στα ελληνικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Για προσπάθησε να το παραγγείλεις απ' το Link.png Site: bookstation . Απ' όσο είδα, δεν έχει σημείωση πως είναι εξαντλημένο. Ίσως είσαι τυχερός κι έχει ξεμείνει κανένα αντίτυπο.

Ευχαριστω πολυ! Εκανα παραγγελια, τωρα μενει να μου την ακυρωσουν ή να μου ερθει. Θα ποσταρω feedback μολις το διαβασω :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως τώρα το καλοκαίρι διάβασα 3 βιβλία, και μόλις ξεκίνησα το 4ο.

 

1) Χόμπιτ - J.R.R. Tolkien

 

        OB-UR023_hobbit_DV_20120920171233.jpg

 

 

Δεν χρειάζονται πολλές συστάσεις νομίζω. Ετοιμαστείτε να σαγηνευτείτε από τον μαγικό λόγο του Tolkien. Είναι πραγματικά σα να σε παίρνει απ' το χέρι και να σε οδηγεί μαζί με τον Μπίλμπο παρέα σε αυτήν την περιπέτεια ενάντια στον Δράκο - Smaug.

 

Tip: αν έχετε κάποια ευχέρεια διαβάστε το (και) στα Αγγλικά. Δεν έχω δει την μετάφραση αλλά πρέπει να ζήσει κανείς την μοναδική γραφή του Tolkien. Επόμενο για μένα στη σειρά - Silmarillion.

 

 

Το είχα διαβάσει πριν ~4 χρόνια στα ελληνικά . Προσωπικά δεν μου άρεσε, μου φάνηκε πολύ απλό, σαν παραμυθάκι και παιδική ιστορία. Το περίμενα πιο "γεμάτο" .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαχνω αυτο το βιβλιο http://www.biblionet.gr/book/156135/%CE%92%CE%BF%CF%8D%CF%81%CE%BB%CE%B1_-_%CE%A4%CF%81%CE%BF%CF%8D%CE%BC%CF%80%CE%B1

 

Το κακο ειναι πως δεν το βρισκω διαθεσιμο πουθενα και φαινεται μαλιστα εξαντλημενο απο τον εκδοτικο.. Που θα μπορουσα να το ψαξω γενικα? Επισης, το εχει διαβασει κανεις, αξιζει το ψαξιμο σε Μοναστηρακι κλπ ή οχι τοσο?

Δεν το βρίσκω πουθενά σε pdf. Στο μοναστηράκι ρίξε μια ματιά, αν δεν το βρεις δες και κάτι παλαιοβιβλιοπωλεία που είναι πάνω απο την πανεπιστημίου. Μην περιμένεις πολλά πάντως. Τα βιβλιοπωλεία αυτά αξίζουν κυρίως για προσφορές που κάνουν σε κάποια βιβλία με χαμηλή ζήτηση πχ 1-2 ευρώ το ένα. Όσες φορές έχω ψαξει κάτι συγκεκριμένο δεν το έχω βρει.

 

*edit* τώρα είδα οτι το παράγγειλες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είχα διαβάσει πριν ~4 χρόνια στα ελληνικά . Προσωπικά δεν μου άρεσε, μου φάνηκε πολύ απλό, σαν παραμυθάκι και παιδική ιστορία. Το περίμενα πιο "γεμάτο" .

 

Ηλικία? Γιατί και εγώ το είχα διαβάσει στα 14 και μάρεσε αλλά πριν 2 χρόνια που προσπάθησα να το ξαναδιαβάσω μου φαινόταν κάπως παιδικό. 

 

To ίδιο και με τα dragonlance που ξεκίνησα μεγάλος και μετά τις 100 σελίδες του πρώτου τα παράτησα.

 

Άλλοι το διαβάζουν όμως μια χαρά και μεγαλύτεροι και τους αρέσει, γούστα είναι. Ξέρω φίλο που διαβάζει παραμύθια ξένων χωρών και τρελαίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...