Προς το περιεχόμενο

Ελληνικά τελωνεία, απορίες-εμπειρίες


arxangelos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μεσα στο πακέτο υπήρχε απόδειξη και τα τηλέφωνο σου; Ρωτάω γιατί περιμένω κι εγώ κάτι απο USA αλλά δε παίζει να έχει απόδειξη ο άλλος γιατί είναι όντως gift.Φοβαμαι όμως οτι θα καθυστερήσει γιατί δεν έχουν τιμή για να ράψουν το κουστουμάκι :/

 

Ο πωλητής από τον οποίο το πήρα τα έκανε όλα νόμιμα. Έβαλε σε ένα διαφανές πακετάκι

κολημένο καλά πάνω στο δέμα απόδειξη, description και το τηλέφωνό μου. Τώρα δεν ξέρω αν πέρνουν τηλ

ή αν στέλνουν γράμμα σε περίπτωση που υπάρξει κάποιο πρόβλημα. Αν είναι μικρής αξίας αυτό που περιμένεις

μέχρι 100 $ λογικά θα περάσει έτσι. Αλλιώς μάλλον θα στο σταματήσουν...

 

αν αγοράσω κάτι απο amazon.com 13 $ δεν έχω τελωνείο ε??

μέχρι 45 ευρώ δεν είναι free??

 

Αν στο στείλουν με USPS/EMS το πιο πιθανό είναι να μην πληρώσεις τίποτα ή το πολύ πολύ 3 ΕΥΡΩ στα ΕΛΤΑ.

Αν στo στείλουν με κάτι άλλο θα σου ερθει με courier και τότε κατά μεγάλη πιθανότητα

θα πληρώσεις τα μαλλιοκέφαλα σου δηλαδή κανά 100 euro περίπου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 94
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά, διάβασα όλο το τόπικ και γελάω. Δηλαδή, σκεφτείτε: παραγγέλνεις κάτι από έξω και δεν ξέρεις αν και πόσο θα σου χρεωθεί στο τελωνείο, επειδή αυτό...εξαρτάται από το αν έκανε έρωτα ο υπάλληλος με την γυναίκα του το προηγούμενο βράδυ. Α, ρε Ελλαδάρα, τι μεγαλείο!

 

Για να ρωτήσω και κάτι που με καίει, όμως. Ψήνω αυτό το ρολόι, πόσο μπορεί να μου χρεωθεί πια; Επίσης, βλέπω το στέλνουν με USPS, έτσι; Οπότε η πιθανότητα να περάσει στα ΕΛΤΑ είναι καλή;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ειναι οντος γελιο να μην υπαρχει καποιο συστημα με το οποιο θα εκτελωνιζονται τα προιοντα, τωρα το ρολογακι δεν νομιζω να περασει τελωνειο γιατι ειναι ελαφρυ, δεν ειναι πολυ ακριβο και θα σταλει με USPS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πρίν απο 3-4 χρόνια πήρα απο το eBay το iPhone 2G. (800-900$ νωμίζω)

Το σταμάτησαν τελονείο και μου ζήτησαν 230€.

Εγώ τους είπα ότι δεν έχω τόσα λευτά να σας δόσω, να το στείλετε πίσω.

 

Την επόμενη μέρα το παιδί με το δέμα στην πόρτα μου, δεν μου πήρε τίποτα.

 

Έτσι έκανα και με το iPad.

 

Εσείς μην το δοκιμάσετε, για το καλό της Ελλάδας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα δουνε gift δεν τα ανοιγουνε καν? Η υπαρχει παντα η περιπτωση να στο ανοιξουνε για να δουνε τι ειναι και να προσπαθησον να στο κοστολογησουν?

 

Για ποιο λογο ορισμενοι πωλητες ειναι διστακτικοι και αρνουνται να το κανουν ετσι? Εχει κανεις την φορμα που συμπληρωνουνε, να δω τι στοιχεια βαζουν πανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα δουνε gift δεν τα ανοιγουνε καν? Η υπαρχει παντα η περιπτωση να στο ανοιξουνε για να δουνε τι ειναι και να προσπαθησον να στο κοστολογησουν?

 

Για ποιο λογο ορισμενοι πωλητες ειναι διστακτικοι και αρνουνται να το κανουν ετσι? Εχει κανεις την φορμα που συμπληρωνουνε, να δω τι στοιχεια βαζουν πανω?

 

Και να ειναι gift δεν σημαίνει οτι θα το αφήσουν να περάσει. Συνήθως για να εκτελωνίσουν ορίσμένα πακέτα σου ζητάνε να τους προσκομίσεις απόδειξη αγοράς και στην συνέχεις το κοστολογούν ανάλογα.

 

Αυτο φυσικά ισχίει για δέματα που δεν ειναι απο ευρωπαική ένωση.

 

Εγώ πρίν απο 3-4 χρόνια πήρα απο το eBay το iPhone 2G. (800-900$ νωμίζω)

Το σταμάτησαν τελονείο και μου ζήτησαν 230€.

Εγώ τους είπα ότι δεν έχω τόσα λευτά να σας δόσω, να το στείλετε πίσω.

 

Την επόμενη μέρα το παιδί με το δέμα στην πόρτα μου, δεν μου πήρε τίποτα.

 

Έτσι έκανα και με το iPad.

 

Εσείς μην το δοκιμάσετε, για το καλό της Ελλάδας.

 

Έπαιξες με την φωτιά και γλύτωσες :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην τσεχια που μενω ειναι ξεκαθαρα τα πραγματα...

 

Βλεπουν την τιμη και το προιον μεσω scanner.

(gift ξεgift δεν τους νιαζει).

Αν κρινουν οτι η αναγραφομενη αξια δεν τους καθετε το αποστελουν με ενα χαρτι στο ταχυδρομειο.

Αν προσκομισεις χαρτι οτι η αναγραφομενη αξια.. την εχεις πληρωσει (και οχι παραπανω) τοτε μια χαρα. (για αυτο πολλοι αν δειτε χρεωνουν πολλα ταχυδρομικα οστε να ειναι λιγοτερο το πρωιον)

Αν δεν προσκομισεις χαρτι (η εχει μεγαλιτερη αξια) πληρωνεις 20% την διαφορα απο τα 22 ευρω (που ειναι το ωριο) μεχρι το κοστος του προιοντος.

 

Απλα πραγματα! Ξερεις τι πληρωνεις απο ΠΡΙΝ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να ειναι gift δεν σημαίνει οτι θα το αφήσουν να περάσει. Συνήθως για να εκτελωνίσουν ορίσμένα πακέτα σου ζητάνε να τους προσκομίσεις απόδειξη αγοράς και στην συνέχεις το κοστολογούν ανάλογα.

 

Αυτο φυσικά ισχίει για δέματα που δεν ειναι απο ευρωπαική ένωση.

 

 

 

Έπαιξες με την φωτιά και γλύτωσες :P

 

Μα αμα ειναι gift σημαινει δωρο, ποια αποδειξη? Αφου δεν εχεις "αγορασει" κατι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αμα ειναι gift σημαινει δωρο, ποια αποδειξη? Αφου δεν εχεις "αγορασει" κατι?

 

Μα δεν τους νιαζει ποσα πληρωσες.. αλλα την ΑΞΙΑ του προιοντος...!

Μετα στα gift (εδω τουλαχιστον) οταν ειναι μεγαλης αξιας (πχ κινητο) πρεπει να αιτιολογισεις τον λογο του δωρου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α εννοεις ο πωλητης, ο οποιος στελνει το "δωρο" πρεπει κατα την αποστολη να προσκομιση αποδειξη εννοεις? Νομιζα πως ελεγες κατα την παραλαβη πως εγω σαν αποδεκτης πρεπει να προσκομισω την αποδειξη. Αμα δεν συνοδευεται απο αποδειξη το δεμα και απλα αναφερεται η δηθεν τιμη στο δελτιο αποστολης του ταχυδρομιου δεν πιανει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο καιρό μπορεί να κάτσει ένα international priority στο τελωνείο ρε παιδιά; Έχει απο τις 20/6 στη Θεσσαλονίκη κι ακόμη να έρθει.

 

Εμένα ηταν στο τελωνείο 10 ημέρες όπου και ήρθε μετα χαρτί στο σπίτι να για να τους πάω απο εκει η να στείλω με fax την απόδειξη απο το προιόν που πήρα για να γίνει ο εκτελωνισμός.

 

Τώρα αν ανυσηχείς ρίξε τους ενα τηλέφωνο μήπως και βγάλεις άκρη γιατι εδώ στην αθήνα στο ελευθέριος βενιζέλος τα μισα τηλέφωνα ηταν κατεβασμένα και στα αλλα δεν ξέρανε τίποτα και λέγανε να περιμένετε για το χαρτί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα σήμερα και μου είπανε να στείλω απόδειξη απο paypal με φαξ.Το στειλα αμέσως και τώρα περιμένω.Αφότου έστειλες το φαξ σε πόσο καιρό προχώρησε το θέμα και τι φόρο έφαγες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα ηρθαν κατι συμπληρωματα με DHL απο Αμερικη. Το κοστος χωρις τα μεταφορικα ηταν 42$...Ηταν χαπια βεβαια, ηταν ελαφρια και δεν πληρωσα τελωνειο. :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα σήμερα και μου είπανε να στείλω απόδειξη απο paypal με φαξ.Το στειλα αμέσως και τώρα περιμένω.Αφότου έστειλες το φαξ σε πόσο καιρό προχώρησε το θέμα και τι φόρο έφαγες;

 

Ηταν δηλωμενα GIFT εσας που λετε οτι σας ζητανε να προσκομισετε αποδειξη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...