Προς το περιεχόμενο

Ελληνικά τελωνεία, απορίες-εμπειρίες


arxangelos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα, αφου διαβασα ολες τις απαντησεις, γελασα και στεναχωρηθηκα με οκα αυτα. Τεσπα, μαλλον εχουν εξυγχρονιστει τα πραγματα αφου εμενα μου απαντησαν με email, και μου ζητησαν να τους στειλω αποδεικτικο της αξιας ωστε να εκτελωνιστει. Θα το στειλω αυριο πισω με email (απροσμενα hi-tech υπηρεσια)...

Τωρα το πιο πιθανο ειναι να πληρωσω;

460 € ειναι

 

Υπγραψε ετσι

 

ΕΛΤΑ Κέντρο Αεροπορικού Ταχ/μείου

Τμήμα EMS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, αφου διαβασα ολες τις απαντησεις, γελασα και στεναχωρηθηκα με οκα αυτα. Τεσπα, μαλλον εχουν εξυγχρονιστει τα πραγματα αφου εμενα μου απαντησαν με email, και μου ζητησαν να τους στειλω αποδεικτικο της αξιας ωστε να εκτελωνιστει. Θα το στειλω αυριο πισω με email (απροσμενα hi-tech υπηρεσια)...

Τωρα το πιο πιθανο ειναι να πληρωσω;

460 € ειναι

 

Υπγραψε ετσι

 

ΕΛΤΑ Κέντρο Αεροπορικού Ταχ/μείου

Τμήμα EMS

 

Μάλλον έπεσες σε υπάλληλο που απλά ασχολείται με το άθλημα και προτίμησε να γίνει hitech η όλη η φάση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Περιμένω μία παραγγελία απο deal extreme με την china air post

Το tracking αναφέρει:

GREECE

Monday, August 15, 2011

DEPARTURE FROM OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE

 

εντύπωση μου κάνει πως στα ΕΛΤΑ δεν έχει tracking, υπάρχει κάποιος τρόπος να μάθω που βρίσκεται;

Ανησυχώ μήπως το άφησε ο ταχυδρόμος και το τσίμπησε κάποιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένω μία παραγγελία απο deal extreme με την china air post

Το tracking αναφέρει:

GREECE

Monday, August 15, 2011

DEPARTURE FROM OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE

 

εντύπωση μου κάνει πως στα ΕΛΤΑ δεν έχει tracking, υπάρχει κάποιος τρόπος να μάθω που βρίσκεται;

Ανησυχώ μήπως το άφησε ο ταχυδρόμος και το τσίμπησε κάποιος.

 

http://212.205.82.71/trackandtrace/

 

http://www.packagetrackr.com/track/china-post?gclid=CNXXm-z-2qoCFQELfAodhBJJ-Q

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά μια άλλη ερώτηση, αν κάποιος που ήταν φοιτητής Αμερική και μετά από καιρό θέλει να στείλει πίσω με πχ FEDEX τα βιβλία του, τα ρούχα του και τον υπολογιστή του, θα πληρώσει τελωνείο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά μια άλλη ερώτηση, αν κάποιος που ήταν φοιτητής Αμερική και μετά από καιρό θέλει να στείλει πίσω με πχ FEDEX τα βιβλία του, τα ρούχα του και τον υπολογιστή του, θα πληρώσει τελωνείο?

 

όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την περασμένη πέμπτη παρήγγειλα ένα reader αξίας 256$ + 50 τα μεταφορικά και του είπα να το στείλει ως δώρο αξίας 50$, δεν προνόησα όμως να του πω να το στείλει με usps και θα έρθει με fedex!

Αν μου ζητήσουν απόδειξη από paypal με τιμή 256$ βλέπω να με σκίζουν.

Ίδωμεν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια ποια αποδειξη αφου προκειται για δωρο? Δεν γινεται να τους πει κανεις, οτι δεν υπαρχει αποδειξη αφου δεν εχω αγορασει κατι? το αγορασε αυτος που το στελνει γιατι ειναι η γιορτη μου!!!

 

Αμα βλεπουν GIFT και ζητανε αποδειξη ειναι σαν να σου λενε "Ασε τα σαπια". Αλλιως αφου προκειται για δωρο δεν υπαρχει αποδειξη υποτιθεται...Το δωρο ειναι δωρο, δεν αγοραζεται απο σενα....

 

Καταλαβαινω κατι λαθος?

 

 

ακριβως αυτο ειναι που δεν καταλαβαινω κι εγω! δηλαδη εστω οτι μας εστελνε ενας ενα δωρο απο Αμερικη, θα πηγαιναμε και θα πληρωναμε στο τελωνειο?ειναι λογικο αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι η λογική ότι για εισαγωγές (δώρα / εμπορεύματα) πρέπει να πληρώσεις το ΦΠΑ στο κράτος, κάτι που ισχύει σε όλα τα κράτη με ΦΠΑ. Τώρα τελευταία, επειδή το δολάριο είναι χαμηλό και οι αγορές από εξωτερικό έχουν αυξηθεί, το τελωνείο σταματά περισσότερα δέματα ώστε να αποθαρρυνθούν οι αγορές από ΗΠΑ.

Εκτός το ΦΠΑ μπορούν να σου χρεώσουν αμοιβή εκτελωνιστή, δασμό εισαγωγής (ανάλογα την κατηγορία προϊόντος), ΔΕΤΕ, τελωνειακές διατυπώσεις και αποθήκευτρα (αν μείνει αρκετές μέρες στο τελωνείο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...