Προς το περιεχόμενο

Ελληνικά τελωνεία, απορίες-εμπειρίες


arxangelos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

να ρωτησω κατι...εχω παραγγειλει ενα καλωδιο απο τα μεσα αυγουστου απο το dealextreme...μπαινοντας στο www.packagetrackr.com με το tracking number που μου εδωσαν, μου βγαζει τις παρακατω πληροφοριες

http://imageshack.us/photo/my-images/607/chinad.jpg/

 

απο οτι λεει στις 30 αυγουστου εφυγε για ελλαδα..ακομα δειχνει οτι "ταξιδευει"...αργει τοσο ή έχει καπου κολησει??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω κατι...εχω παραγγειλει ενα καλωδιο απο τα μεσα αυγουστου απο το dealextreme...μπαινοντας στο www.packagetrackr.com με το tracking number που μου εδωσαν, μου βγαζει τις παρακατω πληροφοριες

http://imageshack.us/photo/my-images/607/chinad.jpg/

 

απο οτι λεει στις 30 αυγουστου εφυγε για ελλαδα..ακομα δειχνει οτι "ταξιδευει"...αργει τοσο ή έχει καπου κολησει??

 

το στείλανε με China Air Post. οπότε είναι δικαιολογημένη η καθυστέρηση, τόσο αργούν. σε καμιά βδομάδα ίσως θα το χεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από μένα... Διαβάζοντας τα τραγελαφικά που συμβαίνουν στο τελωνείο δεν ξέρω αν πρέπει να γελάσω η να κλάψω.. Από κει και πέρα έχω πάρει αρκετά πράγματα από το dealxtreme με τιμές από 30$ έως και 400$ και δεν έχω πληρώσει ποτε κερατιάτικα... Ίσως γιατί όπως είπε ένας γνωστός μου τελωνειακός όσα πράγματα έρχονται από Hong-Kong δεν περνάνε τελωνείο (κάποια πουστιά παίζει με κίνα γενικά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Μολις μου ηρθε η παραγγελεια μου απο το αμερικα. Eνα ζευγαρι Nike Air Max+ 2011 και δυο φουτερ. Κοστος παραγγελειας 220$ + 36$ μεταφορικα(eastbay). Κλασικο 3ευρο τελωνειο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τις Κολλημένες Πολιτείες είχα παραγγείλει δύο δέματα, σχετικά βαριά και αξίας ~140 ευρώ το ένα, και μου ήρθαν με ταχυδρομείο χωρίς τελωνεία κλπ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Αγορά με USPS Express+ΕΛΤΑ αλλά με έγδαραν. :fear:

Για αγορά 310€(400$) πληρώνω 142€ (126 δασμοί + 16 ΕΛΤΑ ).

Σχεδόν τα μισά λεφτά!!! Αυτό πως προκύπτει;

Έκανα την αγορά με βάση αυτά που διαβάζω για τα USPS αλλά και μια παλιότερη αγορά, μικρότερου όμως ποσού, που δεν πλήρωσα ούτε σεντ.

Τελικά ούτε τα USPS είναι εγγύηση ότι δεν πληρώνεις ή πληρώνεις τουλάχιστον λίγα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την περασμένη πέμπτη παρήγγειλα ένα reader αξίας 256$ + 50 τα μεταφορικά και του είπα να το στείλει ως δώρο αξίας 50$, δεν προνόησα όμως να του πω να το στείλει με usps και θα έρθει με fedex!

Αν μου ζητήσουν απόδειξη από paypal με τιμή 256$ βλέπω να με σκίζουν.

Ίδωμεν.

 

Αν και καθυστερημένα, δεν πλήρωσα κάτι στο τελωνείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...

Παιδια help,

Πηρα κατι πραγματακια απο αμερικη και η γκομενα που μου τα πουλησε μου τα στειλε ως δωρο μαρκαρισμενο οπως της ειπα και το εστειλε με expess mail της usps.

Βλεπωντας τον κωδικο αποστολης ειδα οτι εχει φτασει Ελλαδα σε καποιο καταστημα και μετα κανουν ανανεωση μετα απο μιση ωρα εβαλαν ενα costum clearance.

Και ρωταω αν ολα τα πακετα απο αμερικη και τα δωρα περνανε ετσι και αλλιως τυπικα απο τελωνειο η θα μου ρθει καμια 100αρα να πληρωσω;;;

 

Η τελευταια αγορα απο αμερικη ηταν πριν μια βδομαδα 70 κατι δολαρια και μαρκαρισμενο δωρο στο σπιτι μου με 0 ευρω επιπλεον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια help,

Πηρα κατι πραγματακια απο αμερικη και η γκομενα που μου τα πουλησε μου τα στειλε ως δωρο μαρκαρισμενο οπως της ειπα και το εστειλε με expess mail της usps.

Βλεπωντας τον κωδικο αποστολης ειδα οτι εχει φτασει Ελλαδα σε καποιο καταστημα και μετα κανουν ανανεωση μετα απο μιση ωρα εβαλαν ενα costum clearance.

Και ρωταω αν ολα τα πακετα απο αμερικη και τα δωρα περνανε ετσι και αλλιως τυπικα απο τελωνειο η θα μου ρθει καμια 100αρα να πληρωσω;;;

 

Η τελευταια αγορα απο αμερικη ηταν πριν μια βδομαδα 70 κατι δολαρια και μαρκαρισμενο δωρο στο σπιτι μου με 0 ευρω επιπλεον.

 

To οτι αναφερει GIFT και αξια 0.. δεν λεει κατι.

Αν ηταν ετσι ολοι αυτο θα καναν. Αναλογα με την αξια και την ορεξη του τελονιακου ειναι το κοστος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η προιγουμενη αγορα ηταν ενα κουτι με παπουτσια που μπορεις να πεις μεγαλος ογκος.

και τωρα που ειναι πακετακι με ipod touch και αυτο μαρκαρισμενο ως δωρο θα το ανοιξουν κανονικα;;

εγω ηξερα οτι οποια ειναι δωρα δεν ανοιγονται για ελενχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...
  • 2 μήνες μετά...

Ερώτηση... έχω δει πολλούς να λένε παρε με EMS, έρχεται με ΕΛΤΑ, λίγα εκτελωνιστικά, και μπορεί να γλιτώσεις τους δασμούς.

Μα το EMS το αναλαμβάνει η ELTA courier και όχι τα απλά ΕΛΤΑ! Έρχεται γρήγορα, περιποιημένο, με κόστος μεταφορικών μιας courier, και επίσης ασφαλισμένο που τράβαει τιγκα βλέματα. Τι σχέση έχει αυτό με τα απλα ΕΛΤΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...