Προς το περιεχόμενο

Τηλεοράσεις και HD αναλύσεις


PP1969

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 73
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

οταν λες τελευταια χρονια?ξερεις πολλες ταινιες που κυκλοφορουν και ειναι σε 4:3?

φυσικα και προτιμω τις μαυρες μπαρες.λες να προτιμω να βλεπω παραμορφωμενη εικονα?

αν τραβιεται απο μονη της τοτε εχεις ηλιθια τηλεοραση η εχεις κανει ηλιθιες ρυθμισεις.

Οπου 4:3 βαλε "οχι 16:9".

Οι παλιες ταινιες που ηταν cinemascope φανταζομαι θα ταιριαζουν σημερα στο 16:9?

Δεν ειναι μονο η δικη μου τηλεοραση, ολες οι wide τηλεορασεις απ οτι ξερω τραβανε μονες τους την εικονα. Για τη τηλεοραση λεω, γιατι για το pc σημα εξαρταται απο την αναλυση που επιλεγεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπου 4:3 βαλε "οχι 16:9".

Οι παλιες ταινιες που ηταν cinemascope φανταζομαι θα ταιριαζουν σημερα στο 16:9?

Δεν ειναι μονο η δικη μου τηλεοραση, ολες οι wide τηλεορασεις απ οτι ξερω τραβανε μονες τους την εικονα. Για τη τηλεοραση λεω, γιατι για το pc σημα εξαρταται απο την αναλυση που επιλεγεις.

 

εσυ μιλαγες για 4:3,τωρα το αλλαζεις?για πες μου μερικες ταινιες που ειναι σε 4:3.

γιατι στη συλλογη μου ζητημα ειναι να ειναι πανω απο 2-3

η μια ειναι το gone with the wind και το battleship potemkin,αλλη δε θυμαμαι.

 

οι φυσιολογικες τηλεορασεις εχουν επιλογη που σε αφηνουν να ρυθμιζεις το aspect ratio.αν το κανουν απο μονες τους τοτε το εχεις βαλει στο auto η στελνει λαθος πληροφορια το καναλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εσυ μιλαγες για 4:3,τωρα το αλλαζεις?για πες μου μερικες ταινιες που ειναι σε 4:3.

γιατι στη συλλογη μου ζητημα ειναι να ειναι πανω απο 2-3

η μια ειναι το gone with the wind και το battleship potemkin,αλλη δε θυμαμαι.

 

οι φυσιολογικες τηλεορασεις εχουν επιλογη που σε αφηνουν να ρυθμιζεις το aspect ratio.αν το κανουν απο μονες τους τοτε το εχεις βαλει στο auto η στελνει λαθος πληροφορια το καναλι.

 

Δεν το αλλαζω, το διορθωνω για να γινει πιο σαφες. 4:3 για τα τηλεοπτικα καναλια. Οι ταινιες, απο την ιδρυση του κινηματογραφου μεχρι σημερα εχουν διαφορα φορματς, δεν μπορω να τα γνωριζω ουτε να καθομαι να τα ψαχνω. Εσυ φανταζομαι οτι εστιαζεις μονο στα συγχρονα φορματς, αυτα δηλαδη που ταιριαζουν στους σημερινους HD δεκτες μας.

 

Ε φυσικα και στο auto το εχω βαλει, δεν εξυπηρετει να το βαλεις καπου μονιμα.

Και μη μου πεις οτι εσυ καθεσαι καθε φορα και ρυθμιζεις το ratio.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βλεπεις τηλεοπτικα καναλια μεσω του pc με tv tuner Και μετα το στελνεις στη τηλεοραση? :rolleyes:

που κολλαει το τηλεοπτικο σημα και οι εκπομπες της τηλεορασης με το media player classic?

widescreen υπαρχει πανω απο 60 χρονια τωρα.

και ναι καθε φορα το ρυθμιζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, απο που σκεφτηκες οτι μπορει να βλεπω τηλεοπτικα καναλια μεσω του pc με tv tuner?...

To τηλεοπτικο σημα ειναι τηλεοπτικο σημα, δε κολλαει με το mpc.

Tηλεορασεις με widescreen(μακροστενες) και με υψηλη αναλυση μόνο τα τελευταια χρονια εμφανιστηκαν. Εμεις οι παλαιοτεροι θυμομαστε πολυ καλα τις τηλεορασεις απο τοτε που πρωτοηρθαν(στα τελη της δεκαετιας του '60), μιλαμε για βαρεια crt μπουζουκια και εικονα στανταρ τετραγωνη(4:3). Μεχρι το 2007 τετραγωνη ειχα κι εγω, και πολλοι ακομα συμπολιτες μας σημερα τετοια εχουν:-)

Αμα καθεσαι καθε φορα και τη ρυθμιζεις, τοτε θα χανεις πολυ χρονο απο τη ζωη κανοντας αυτο το πραγμα. Εκτος κι αν την ανοιγεις σπανια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

widescreen τηλεορασεις υπαρχουν πολυ πριν το 2007 που αλλαξες εσυ

απο τη δεκαετια του 90 τις θυμαμα εγω να κυκλοφορουν ευρεως.

παρ ολα αυτα δεν μας αφορανε γιατι αυτο που μας αφορα ειναι οι HD τηλεορασεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι υπηρχαν τη δεκαετια του 90 καποια ελαχιστα μοντελα αλλα ασχετο. Με αναλυση της πλακας δε τα συζηταμε καν και απειροελαχιστοι τα αγορασαν.

Δεν εχει σημασια ποτε πηγα εγω σε wide, πολυς κοσμος ακομα και σημερα εχει 4:3 τηλεοραση, ενω η πλακα ειναι πως οι περισσοτεροι απ αυτους που εχουν HD TV την εχουν για να βλεπουν τα τηλεοπτικα καναλια αποκλειστικα...(το blu-ray το εχουν μονο ακουστα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εχουν 4:3 Τηλεοραση δεν τους αφορα το τοπικ γιατι δεν υπαρχει καμια HDTV 4:3.

ουτε οσοι εχουν HDTV και δεν τους αφορα το περιεχομενο HD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...