Προς το περιεχόμενο

Τηλεοράσεις και HD αναλύσεις


PP1969

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 73
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

σε 1 απο τα 3

σε ποιο ακριβως 1?

 

Ρε κατακαημενε, γιατι συνεχιζεις να παρασιτευεις το thread? :lol:

Καναμε αυτο το thread αποκοπτοντας το απ το αλλο το δικο σου που ελεγες ολο αρλουμπες, για να μιλησουμε για "Τηλεοράσεις και HD αναλύσεις" οπως λεει ο τιτλος. Γιατι ερχεσαι κι εδω να το χαλασεις?..

 

το ERT HD εκπεμπει 1440x1080

Oσοι δεν εχουν τηλεορασεις με αναλυση 1440Χ1080 αλλα λιγοτερο, αυτοι τι βλεπουν?

Χρειαζεσαι αποκωδικοποιητη για να δεις ERT HD?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε κατακαημενε, γιατι συνεχιζεις να παρασιτευεις το thread?

γιατι μπορω.

 

Oσοι δεν εχουν τηλεορασεις με αναλυση 1440Χ1080 αλλα λιγοτερο, αυτοι τι βλεπουν?

τατιανα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Oσοι δεν εχουν τηλεορασεις με αναλυση 1440Χ1080 αλλα λιγοτερο, αυτοι τι βλεπουν?

Χρειαζεσαι αποκωδικοποιητη για να δεις ERT HD?

 

Σου έχω ήδη απαντήσει πιο πάνω οτι ναι μπορούν. Εξαιρέσεις όμως μπορεί και να υπάρχουν φαντάζομαι

 

Φυσικά και χρειάζεσαι αποκωδικοποιητή για να δεις ERT HD. Τον ιδιο που χρειάζεσαι και για τα κανάλια της digea

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου έχω ήδη απαντήσει πιο πάνω οτι ναι μπορούν. Εξαιρέσεις όμως μπορεί και να υπάρχουν φαντάζομαι

 

Φυσικά και χρειάζεσαι αποκωδικοποιητή για να δεις ERT HD. Τον ιδιο που χρειάζεσαι και για τα κανάλια της digea

 

Πιο πανω ειπες, χωρις να απευθυνεσαι σε μενα, οτι "το λες με μια επιφυλαξη γιατι μπορει να κανεις και λαθος".

Τωρα εχεις γινει σιγουρος?

 

Τα καναλια της Digea σε τι αναλυση εκπεμπουν?

 

Βασικα η δικη μου τηλεοραση δεν ειναι ουτε 1920x1080 ουτε 1440x1080 και στη συχνοτητα του ERT HD πιανω μονο το σημα(το λογοτυπο).

Αρα ειμαι στις εξαιρεσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο πανω ειπες, χωρις να απευθυνεσαι σε μενα, οτι "το λες με μια επιφυλαξη γιατι μπορει να κανεις και λαθος".

Τωρα εχεις γινει σιγουρος?

 

Τα καναλια της Digea σε τι αναλυση εκπεμπουν?

 

Βασικα η δικη μου τηλεοραση δεν ειναι ουτε 1920x1080 ουτε 1440x1080 και στη συχνοτητα του ERT HD πιανω μονο το σημα(το λογοτυπο).

Αρα ειμαι στις εξαιρεσεις?

 

πιανεις μονο το λογοτυπο γιατι μεταδιδονται συγκεκριμενα γεγονοτα. Τωρα δεν μεταδιδεται τιποτα. Αλλα αφου βλεπεις λογοτυπο λογικα εισαι ενταξει και δεν εχεις προβλημα

 

Πιο πανω σε σενα απευθυνομουν, ειχα ξεχασει να κανω quote αλλα αφου εισαι αυτος που ανοιξε το θεμα προφανως απευθυνονται σε σενα οι απαντησεις χωρις quote.

 

Σου εξηγησα οτι η ERT HD εκπεμπει σημα 1440X1080 αναμορφικο. Το σημα αποσυμπιεζεται και γινεται 1920Χ108Ο. To σημα ειναι interlaced. Με συγχρονη τηλεοραση και με HD αποκωδικοποιητη και συνδεση με HDMI πιστευω οτι δε θα εχεις προβλημα στο να το βλεπεις ακομα και αν η τηλεοραση σου δεν ειναι FULL HD. Και με HD Ready τηλεοραση παλι θα βλεπεις.

 

Χθες ειχε τελικο CL το εδειχνε. Αν δεν το ειδες ενημερωσου για τα επομενα γεγονοτα που θα καλυφθουν

 

Η digea εκπεμπει σε SD σημα οπως ειπε το παιδι πιο πανω, ποιοτικα πολυ κατωτερο HD σηματος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και κάτι στον αποπανω που ρωτάει όχι στον ντιναρας και τον ντισκουαλιφαηντ

 

Βασικά έχεις μπερδέψει άλλο το τι ανάλυση είναι το κανάλι, τι υποστηρίζει η τηλεόραση, άλλο τι είναι ψηφιακο σήμα, άλλο τι κωδικοποίηση έχει κάθε κανάλι.

 

Καλύτερα να ψάξεις λίγο την αλφαβητα πριν αρχίσεις να ρωτάς

Κάποια πράγματα που προφανώς τα έχεις πολυ μπερδεμενα.

 

 

iphone.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θέμα grigoriou είναι να ψάχνουμε και όταν δεν μπορούμε να βρούμε κάτι να ρωτάμε, όχι να ερχόμαστε κατευθείαν και να απαιτούμε μασημένη τροφή χωρίς να έχουμε την διάθεση να ψάξουμε μόνοι μας...

Ο αλλος μπορει να θελει μασημενη τροφη, τι σε νοιαζει εσενα και στενοχωριεσαι?

 

Απ' οτι διαβασα σε ολο το thread τα περισσoτερα μυνηματα ειναι flames και spam:/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο αλλος μπορει να θελει μασημενη τροφη, τι σε νοιαζει εσενα και στενοχωριεσαι?

 

Απ' οτι διαβασα σε ολο το thread τα περισσoτερα μυνηματα ειναι flames και spam:/

εσενα τι σε νοιαζει αν τον νοιαζει τον αλλον και στεναχωριεται αν τον νοιαζει αν θελει ο αλλος μασημενη τροφη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

720x576 εκπέμπει η digea

 

Καμία σχέση με HD

 

Για αυτο και η διάφορα εικόνας με το ert hd

Δεν ειπα οτι τα digea εχουν σχεση με ΗD, την αναλυση τoυς ρωτησα.

Γνωριζω γιατι υπαρχει διαφορά εικονας με το ert hd.

 

πιανεις μονο το λογοτυπο γιατι μεταδιδονται συγκεκριμενα γεγονοτα. Τωρα δεν μεταδιδεται τιποτα. Αλλα αφου βλεπεις λογοτυπο λογικα εισαι ενταξει και δεν εχεις προβλημα

Δε με καταλαβες φιλε μου, πιανω λεω το λογοτυπο οχι μονο ολη την ωρα αλλα και οταν υπαρχει σχετικο προγραμμα.

 

Πιο πανω σε σενα απευθυνομουν, ειχα ξεχασει να κανω quote αλλα αφου εισαι αυτος που ανοιξε το θεμα προφανως απευθυνονται σε σενα οι απαντησεις χωρις quote.

 

Σου εξηγησα οτι η ERT HD εκπεμπει σημα 1440X1080 αναμορφικο. Το σημα αποσυμπιεζεται και γινεται 1920Χ108Ο. To σημα ειναι interlaced. Με συγχρονη τηλεοραση και με HD αποκωδικοποιητη και συνδεση με HDMI πιστευω οτι δε θα εχεις προβλημα στο να το βλεπεις ακομα και αν η τηλεοραση σου δεν ειναι FULL HD. Και με HD Ready τηλεοραση παλι θα βλεπεις.

Καλο είναι να βαζεις και το quote.

Eνταξει το διαβασα τι σημα λες οτι εκπεμπει. Σε ένα άλλο forum ελεγαν ότι το σημα είναι 1920x1080. To ερωτημα ειναι, εμεις που δεν εχουμε τηλεοραση 1440/1920x1080 μας συμφερει να δουμε το καναλι της κρατικης στην ΕΡΤ ΗD ή καλυτερα να το δουμε κανονικα μεσω digea?

Και κατι αλλο, οποιος εχει ενσωματωμενο αποκωδικοποιητη digea, πως ξερει αν είναι "με hdmi" ή οχι?

 

Βασικά έχεις μπερδέψει άλλο το τι ανάλυση είναι το κανάλι, τι υποστηρίζει η τηλεόραση, άλλο τι είναι ψηφιακο σήμα, άλλο τι κωδικοποίηση έχει κάθε κανάλι.

Καλύτερα να ψάξεις λίγο την αλφαβητα πριν αρχίσεις να ρωτάς

Κάποια πράγματα που προφανώς τα έχεις πολυ μπερδεμενα.

Βγαζεις βιαστικα και ανακριβη συμπερασματα φιλε μου.

Αυτα που λες δεν τα εχω μπερδεμενα, γνωριζω οτι είναι διαφορετικα πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειπα οτι τα digea εχουν σχεση με ΗD, την αναλυση τoυς ρωτησα.

Γνωριζω γιατι υπαρχει διαφορά εικονας με το ert hd.

 

 

Δε με καταλαβες φιλε μου, πιανω λεω το λογοτυπο οχι μονο ολη την ωρα αλλα και οταν υπαρχει σχετικο προγραμμα.

 

 

Καλο είναι να βαζεις και το quote.

Eνταξει το διαβασα τι σημα λες οτι εκπεμπει. Σε ένα άλλο forum ελεγαν ότι το σημα είναι 1920x1080. To ερωτημα ειναι, εμεις που δεν εχουμε τηλεοραση 1440/1920x1080 μας συμφερει να δουμε το καναλι της κρατικης στην ΕΡΤ ΗD ή καλυτερα να το δουμε κανονικα μεσω digea?

Oποιος εχει ενσωματωμενο αποκωδικοποιητη digea, πως ξερει αν είναι με hdmi ή οχι?

 

 

Βγαζεις βιαστικα και ανακριβη συμπερασματα φιλε μου.

Αυτα που λες δεν τα εχω μπερδεμενα, γνωριζω οτι είναι διαφορετικα πραγματα.

 

Δε μπορω να σου απαντησω στην ιστορια με το λογοτυπο. Η λογικη μου λεει οτι θα ειχες ηχο μονο και οχι εικονα. Επειδη δεν αναφερεις την κατασταση ως εχει ακριβως και τα λες μπερδεμενα και δε διαχωριζεις καταστασεις και συγχεεις τις αποριες σου δε μπορω να σου δωσω μια απαντηση

 

http://img194.imageshack.us/img194/285/erthd.jpg, κατω αριστερα φαινεται το σημα που εκπεμπεται

 

Σιγουρα σε συμφερει να το δεις στο ERT HD. Η κρατικη τηλεοραση δεν εχει σχεση με τη digea εχει δικες της συχνοτητες

 

Το HDMI χρησιμοποιειται για συνδεση με εξωτερικες συσκευες οποτε αφου εχεις ενσωματενο αποκωδικοποιητη δεν τιθεται θεμα συζητησης.

 

Και ομως τα εχεις μπερδεμενα δικιο εχει ο φιλος και αυτο φαινεται απο τις αποριες σου, αυτο δεν ειναι κακο γι αυτο ρωτας και μαθαινεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη δεν αναφερεις την κατασταση ως εχει ακριβως και τα λες μπερδεμενα και δε διαχωριζεις καταστασεις και συγχεεις τις αποριες σου δε μπορω να σου δωσω μια απαντηση

 

Σωστα, πρωτου δωσεις μια απαντηση πρεπει προηγουμενως να εχεις καταλαβει την ερωτηση. Αν αυτα που λεω σου φαινονται μπερδεμενα ευχαριστως να στα ξεμπερδεψω.

 

Σιγουρα σε συμφερει να το δεις στο ERT HD. Η κρατικη τηλεοραση δεν εχει σχεση με τη digea εχει δικες της συχνοτητες

Μιλαμε για αναλυση και για ευκρινεια τωρα, ας μη μπλεκουμε τη συχνοτητα.

Σε μια τηλεoραση πχ. 1024x768 που συμφερει να δει ο θεατης το ιδιο προγραμμα, στην ert hd με το 1440x1080 ή στη digea ert με το 720x576?

Ή δεν υπαρχει διαφορα?

 

Το HDMI χρησιμοποιειται για συνδεση με εξωτερικες συσκευες οποτε αφου εχεις ενσωματενο αποκωδικοποιητη δεν τιθεται θεμα συζητησης.

Προσεξες οτι εβαλα το hdmi σε εισαγωγικα. Οι εξωτερικοι αποκ/τες ειναι δυο ειδων, hd με συνδεση hdmi και μη hd με παραδοσιακη συνδεση. Καποιος που εχει τηλεοραση με ενσωματωμενο τον αποκ/τη, ποιου απ τα δυο ειδη ειναι?

Υποψιαζομαι την απαντηση αλλα θελω να την ακουσω και απ τα χειλη ενος σχετικου.

Και ομως τα εχεις μπερδεμενα δικιο εχει ο φιλος και αυτο φαινεται απο τις αποριες σου, αυτο δεν ειναι κακο γι αυτο ρωτας και μαθαινεις.

Μη βγαζεις βιαστικα και ανακριβη συμπερασματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...