Προς το περιεχόμενο

Τηλεοράσεις και HD αναλύσεις


PP1969

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νασαι καλα, παρομοιως.

 

Αν ειναι δυνατον να σου βαζουνε χερι κιολας επειδη τολμησες να κανεις 2 απλες ερωτησεις!

Ο παραλογισμος στο μεγαλειο του.

 

ψαξε στο wikipedia

 

Eυχαριστω για τη προτροπη αλλα αν δε σε πειραζει λεω να ψαξω εδω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 73
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

To σημα που μεταδιδεται ειναι 1440 Χ 1080 interlaced (16/9 αναμορφικο) το οποιο αποσυμπιεζεται και γινεται 1920 Χ 1080. Μπορεις να δεις και σε οχι Full HD τηλεοραση.

 

Τα παραπανω τα λεω με μια επιφυλαξη γιατι μπορει να κανω και λαθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To σημα που μεταδιδεται ειναι 1440 Χ 1080 interlaced (16/9 αναμορφικο) το οποιο αποσυμπιεζεται και γινεται 1920 Χ 1080. Μπορεις να δεις και σε οχι Full HD τηλεοραση.

 

Τα παραπανω τα λεω με μια επιφυλαξη γιατι μπορει να κανω και λαθος

αυτο αφορα εκπομπη τηλεοπτικη και οχι bluray ουτε mkv.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μια τηλεοραση HD Ready. Ταινιες 1080i δεν υπαρχουν ή ειναι σπανιες. Τα mkv που βλεπω μεσω e-great ειναι ειτε 720p, ειτε 1080p. Εχω καποιο προβλημα με την θεαση και την αναλυση; Πρεπει να αλλαξω κατι στις ρυθμισεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο αφορα εκπομπη τηλεοπτικη και οχι bluray ουτε mkv.

 

Ναι απαντουσα σε μια προηγουμενη ερωτηση στο τι μεταδιδει το ERT HD. Επρεπε να κανω quote ωστε να αποφευχθουν οι παρανοησεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το 1024×768( XGA) ειναι και αυτο High definition

εβγαιναν στην αρχή μερικες απο τις πρωτες flat (plasma κυριως) τηλεορασεις

και ειναι 4:3

 

Και το πιο απλο player εχει zoom & pan&scan για τις μαυρες μπαρες.

Οταν αυτος που ripαρει μια ταινια την ανεβαζει καπου τις κοβει οριζοντιες γραμμες κυριως για να γλυτωσει χωρο .

Συνηθως κοβουν οριζοντιες γιατι το ματι απο λιγοτερο απο 2~2,5 μετρα ακομα και στις 50" δεν μπορει να ξεχωρίσει πανω απο 500 γραμμες.

Για αυτο και ουσιαστικα μεταξυ 720p και 1080p δεν υπαρχει διαφορα.

Τα HD .mkv που κατεβαζετε καποτε ηταν δισκακια BLuRay. Μερικα ειναι 16:9 και μερικα 2.35 : 1

για αυτο και σε μερικα ενω κατεβαζετε 1080p οι μαυρες μπαρες ειναι μεγαλυτερες.

Το 2.35:1 ειναι αναλυση που χρεισιμοποιουν οσοι εχουν Home Cinema και ειδικους αναμορφικους φακους μπροστα απο προβλολεις για πιο wide οθονες.

 

Οσον αφορα για το οτι η τηλεόραση περνει μεγαλυτερη αναλυση απο αυτην που δηλώνει η εταιρια κατασκευης.

Δεν υπαρχει κατι στανταρ. Μονο με πειραματα βγαζεις ακρη. Εχω δει και εφτακοσάρα

να παιζει σε αναλυση 1080p και να τα πηγαινει πολυ καλα ,εχω δει και αλλη να μην τα καταφερνει ουτε για 1 δεπτερολεπτο.

ΘΕωρητικα ισχυει αυτο που ειπαν οι προηγουμενοι. Αστην σε αυτην που λενε τα Windows REcomended.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι απαντουσα σε μια προηγουμενη ερωτηση στο τι μεταδιδει το ERT HD. Επρεπε να κανω quote ωστε να αποφευχθουν οι παρανοησεις

To ERT HD δεν μεταδιδει 1920χ1080?!

 

το 1024×768( XGA) ειναι και αυτο High definition

Αρα διαψευδεις τoν antonl που ειπε οτι μoνο απο 1366x720 και πανω ειναι HD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ποιο 1?

 

ε ναι αίσχος, τα λεφτά μας πίσω!

 

το θέμα grigoriou είναι να ψάχνουμε και όταν δεν μπορούμε να βρούμε κάτι να ρωτάμε, όχι να ερχόμαστε κατευθείαν και να απαιτούμε μασημένη τροφή χωρίς να έχουμε την διάθεση να ψάξουμε μόνοι μας...

 

μου θυμίζει νοοτροπία screenshot/insomnian και υπολοίπων bannαρισμένων accounts του συγκεκριμένου χρήστη...

Ποιανου συγκεκριμενου χρηστη?

Δεν απαιτουμε τιποτα, μαλλον εσυ απαιτεις να μας αφαιρεσεις το λογο...

 

Εχω δει και εφτακοσάρα

να παιζει σε αναλυση 1080p και να τα πηγαινει πολυ καλα ,εχω δει και αλλη να μην τα καταφερνει ουτε για 1 δεπτερολεπτο.

Εννοεις οτι επαιξε σε 1920χ1080 μεσω των windows?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...