Προς το περιεχόμενο

Υπό αμφισβήτηση το file sharing και στην Ελλάδα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καμία ανακρίβεια. Ο παραβάτης δεν γνωρίζει αν ο πάροδος θα ακολουθήσει την άποψη της γνωμοδότησης ή αν θα αρνηθεί να συμμορφωθεί. Επιλσης ο παραβάτης όταν προέβη στην παράβαση δεν γνωρίζει αν θα τηρηθεί ο νέος νόμος του 2011 ή η γνωμοδότηση του ΕισΑΠ, οπότε προφανώς και δεν είναι προβλέψιμες οι συνέπειες εφαρμογής.

 

Και το λέω έχοντας εμπειρία σε τέτοιες υποθέσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 236
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

...

Το αδίκημα στο διαδίκτυο πρέπει να αντιμετωπίζεται με διαφορετικό τρόπο απ' ότι οπουδήποτε αλλού;

 

Όχι βέβαια, ακριβώς το αντίθετο. :-)

 

Δλδ όπως δεν διαβάζουν τα γράμματά σου για να δουν αν σε αυτά έχεις παραθέσει κείμενο που προστατεύεται από πνευματικά δικαιώματα.

 

Και πάνω που έλεγα να κάνεις ένα ποστ στο blog του για να σου απαντήσει σχετικά, ορίστε, σε έβγαλε και από τον κόπο.

 

Καλωσόρισες Βασίλη στο insomnia. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψιλοασχετο αλλα εχει διαβασει κανεις τις νομικες απειλες στους..."πειρατες"? Αν εχετε αναγκη απο γελιο απλα ριξτε μια ματια. Εχω κανει κοιλιακους απο τα γελια. Οποτε ειμαι στις στραβες μου διαβαζω κανα δυο και ισιωνω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψιλοασχετο αλλα εχει διαβασει κανεις τις νομικες απειλες στους..."πειρατες"? Αν εχετε αναγκη απο γελιο απλα ριξτε μια ματια. Εχω κανει κοιλιακους απο τα γελια. Οποτε ειμαι στις στραβες μου διαβαζω κανα δυο και ισιωνω!

 

 

Υπαρχει καποιο link?θα σου ειμουν ευγνωμων...ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πειρατεία δεν χτυπάει το σύστημα όπως γράφεται εδώ,το ενισχύει.

 

Κατεβάζοντας τα πειρατικά δίνεται η ευκαιρία στις μεγαλοεταιρίες να κάνουν γνωστό το προϊόν τους αλλά και να μιλάνε για κέρδη που έχασαν,αντίθετα εάν δεν χρησιμοποιήσεις το προϊόν τους και επιλέξεις άλλο φθηνότερο ή δωρεάν τους χτυπάς και πονάει,γιατί ούτε διαδεδομένο γίνεται το προϊόν τους,ούτε έχουν άλλοθι την πειρατεία.

 

Με λίγα λόγια εάν αύριο βγάλω μια εφαρμογή και την πουλάω στα 1000 ευρώ:

 

1.Έχει εκατομμύρια downloads πειρατικά -> Πέτυχα τον στόχο μου γιατί,

η εφαρμογή έγινε γνωστή

πολλοί θα την συνηθίσουν και θα τη θεωρούν απαραίτητη με αποτέλεσμα ίσως κάποιος αργότερα να την αγοράσει

θα αγοράσουν και οι εταιρίες αφού θα είναι γνωστή εφαρμογή και χρησιμοποιείται ευρέως

φυσικά δεν θα αλλάξω την τιμή γιατί δεν έχει νόημα να την κατεβάσω

θα βγάλω χρήμα και απο διαφημίσεις γιατί η εφαρμογή μου είναι δημοφιλής

θα έχω την ευκαιρία να πάρω κάτι ψηλά εάν κυνηγήσω τους πειρατές

κ.α

 

2.Δεν την κατεβάζει κανείς πειρατικά -> Αποτυχία σκέτη

κανείς δεν χρησιμοποιεί την εφαρμογή παρά μόνο αυτοί που πλήρωσαν,που θα είναι ελάχιστοι

θα αλλάξω την τιμή

θα βελτιώσω την εφαρμογή,κάτι θα φταίει και δεν την θέλει ο κόσμος

δεν θα βγάλω φράγκο

κ.α

 

 Στην τελική μη βάλεις Windows με το που βγουν,περίμενε να πέσει η τιμή ή μείνε σε αυτά που ήρθαν με το pc

Δεν θες να δώσεις ούτε 1 ευρώ για OS;Βάλε Linux/BSD κτλ

Μην αγοράσεις το τελευταίο MS Office,αγόρασε το 2007,τόσο γαμάτα πλεονεκτήματα έχει το 2010 και σου είναι απαραίτητα;

Δεν θες να δώσεις ούτε 1 ευρώ για office;Βάλε OO,Libre κτλ

 

τόσο απλό να χτυπήσεις το σύστημα και να ρίξεις τις τιμές,με την πειρατεία συντηρείς την κατάσταση για την οποία διαμαρτύρεσαι

 

*με παιχνίδια δεν ασχολούμαι,σπάνια,αν μου ρθει video club και με 5 ευρώ το χω για έναν μήνα,αν μ αρέσει τ αγοράζω

*ούτε με ταινίες ασχολούμαι,σπάνια να δω αλλά νομίζω πέρα απο τα video club υπάρχουν και υπηρεσίες  online

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα που εβαλες και το ισως παραπανω γιατι αυτο που λες δεν στεκει.

Είδαμε και πριν γινει τοση εντονη η πειρατεια και πριν γινει γωστη καν τις τιμες.

Οποτε το συμπερασμα ειναι πως δεν φταιει η πειρατεια για τυχον ανοδο τιμων αλλα η αισχροκερδια των εταιριων.

Δηλαδη πιστευεις πως η Microsoft αμα καταργηθει η πειρατεια θα κατεβασει τιμες στο λογισμικο της. Όνειρα...

Στοιχηματιζω κιολας πως θα ανεβουν.

Χωρις αμφιβολια...

Επισης το οτι θα χαρεις αυτο ειναι χαιρεκακια...διοτι αμα τον διπλανο σου και γενικα τους συμπολιτες σου τους επιβαλουν ενα βαρυ προστιμα θα εχει ΑΜΕΣΗ επιπτωση σε εσενα και την δουλεια σου...

Δεν παω να δικαιολογησω την πειρατεια, οχι βεβαια ειναι οπως να το κανουμε λαθος.

Αμα θελουν να την σταματησουν (που προσωπικα το θεωρω αδυνατον) αλλα τουλαχιστον να την μειωσουν υπαρχουν χιλιαδες αλλοι τροποι. :-)

 

Ο παρακάτω φίλος με καλύπτει απόλυτα..

Αντιπαραβάλω τις απόψεις σας, και όποιος το διαβάσει ας βγάλει το συμπέρασμα του για το τι ισχύει..

 

 

 

 

Η πειρατεία δεν χτυπάει το σύστημα όπως γράφεται εδώ,το ενισχύει.

 

Κατεβάζοντας τα πειρατικά δίνεται η ευκαιρία στις μεγαλοεταιρίες να κάνουν γνωστό το προϊόν τους αλλά και να μιλάνε για κέρδη που έχασαν,αντίθετα εάν δεν χρησιμοποιήσεις το προϊόν τους και επιλέξεις άλλο φθηνότερο ή δωρεάν τους χτυπάς και πονάει,γιατί ούτε διαδεδομένο γίνεται το προϊόν τους,ούτε έχουν άλλοθι την πειρατεία.

 

Με λίγα λόγια εάν αύριο βγάλω μια εφαρμογή και την πουλάω στα 1000 ευρώ:

 

1.Έχει εκατομμύρια downloads πειρατικά -> Πέτυχα τον στόχο μου γιατί,

η εφαρμογή έγινε γνωστή

πολλοί θα την συνηθίσουν και θα τη θεωρούν απαραίτητη με αποτέλεσμα ίσως κάποιος αργότερα να την αγοράσει

θα αγοράσουν και οι εταιρίες αφού θα είναι γνωστή εφαρμογή και χρησιμοποιείται ευρέως

φυσικά δεν θα αλλάξω την τιμή γιατί δεν έχει νόημα να την κατεβάσω

θα βγάλω χρήμα και απο διαφημίσεις γιατί η εφαρμογή μου είναι δημοφιλής

θα έχω την ευκαιρία να πάρω κάτι ψηλά εάν κυνηγήσω τους πειρατές

κ.α

 

2.Δεν την κατεβάζει κανείς πειρατικά -> Αποτυχία σκέτη

κανείς δεν χρησιμοποιεί την εφαρμογή παρά μόνο αυτοί που πλήρωσαν,που θα είναι ελάχιστοι

θα αλλάξω την τιμή

θα βελτιώσω την εφαρμογή,κάτι θα φταίει και δεν την θέλει ο κόσμος

δεν θα βγάλω φράγκο

κ.α

 

Στην τελική μη βάλεις Windows με το που βγουν,περίμενε να πέσει η τιμή ή μείνε σε αυτά που ήρθαν με το pc

Δεν θες να δώσεις ούτε 1 ευρώ για OS;Βάλε Linux/BSD κτλ

Μην αγοράσεις το τελευταίο MS Office,αγόρασε το 2007,τόσο γαμάτα πλεονεκτήματα έχει το 2010 και σου είναι απαραίτητα;

Δεν θες να δώσεις ούτε 1 ευρώ για office;Βάλε OO,Libre κτλ

 

τόσο απλό να χτυπήσεις το σύστημα και να ρίξεις τις τιμές,με την πειρατεία συντηρείς την κατάσταση για την οποία διαμαρτύρεσαι

 

*με παιχνίδια δεν ασχολούμαι,σπάνια,αν μου ρθει video club και με 5 ευρώ το χω για έναν μήνα,αν μ αρέσει τ αγοράζω

*ούτε με ταινίες ασχολούμαι,σπάνια να δω αλλά νομίζω πέρα απο τα video club υπάρχουν και υπηρεσίες online

 

 

προτείνω στη διεύθυνση του forum , να ποστάρει τέτοιες ειδήσεις στο εξής χωρίς δυνατότητα σχολιασμού..

Αφενός μεν γιατί δεν είναι ανεκτό να γράφονται τόσες απίστευτες βλακείες προσπαθώντας να επιχειρηματολογήσουν πάνω στην "ηθική" κλοπή πνευματικής ιδιοκτησίας,

αφετέρου δε, γιατί η υποστήριξη τέτοιων πρακτικών από μόνη της συνιστά αδίκημα απ' όσο γνωρίζω..

 

Πέρα από το ότι καίμε τα μυαλά μας με αυτά που διαβάζουμε (όσοι έχουμε ακόμα), δεν ξέρω σε τι ωφελούν στην κοινωνία του forum τα σχόλια του στυλ "κλέβουν οι πολιτικοί, κλέβουμε κι εμείς",

"η ελευθερία του Internet καταπατείται εάν μας πιάσουν επειδή κατεβάζουμε πειρατικό λογισμικό" και χίλια δυο άλλα...

 

Μπορούν τέτοιες ασυναρτησίες να μεταφέρονται στην ενότητα μπλα μπλα, αφού δεν αφορούν την είδηση καθεαυτή, αλλά το ψυχανέμισμα του καθενός..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα δεν ανεχεσαι την κριτικη και δεν σου αρεσει να συζητας γιατι αυτο κανουμε εδω περα δεν μαλωνουμε.Παραθετουμε αποψεις και συζηταμε, εισαι ελευθερος να μην απαντησεις και να μην δωσεις βαση στα σχολια μας. Αμα θεωρεις ασυνρτησιες αυτα που λεγονται εδω περα μπραβω σου, ειναι δικαιωμα σου. Αφου θερεις οτι εχεις μυαλο και καλα κανεις και δεν θες να το καψεις καθως αυτα που λεμε εμεις ειναι ασυναρτησιες και εσυ ως ανωτερο πνευμα δεν τα δεχεσαι. Τωρα για το "κλέβουν οι πολιτικοί, κλέβουμε κι εμείς" εδω θα συμφωνησω μαζι σου αυτο δεν ειναι λογικη ουτε καταφρνουμε κατι με αυτο το σκεπτικο παρα μονο να κανουμε τ πραγματα χειροτερα γιατι ας δουμε που ειναι οι πολιτικοι και ας δουμε εμας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτηκε κανείς ότι αν καταργήσουν το "παράνομο κατέβασμα" τότε όλοι σχεδόν οι Internet providers θα κλείσουν για ευνοήτους λόγους.

 

Γιατί ποιος ο λόγος να πάρει κάποιος "γρήγορο ίντερνετ" αν δεν κατεβάζει μπόλικο πράγμα?

Μόνο για σερφαρισμα? Του κάνει πολύ άνετα και η αρχαία 56kbps σύνδεση επομένως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ανησυχείς, οι τιμές στους ISP θα πάρουν την ανιούσα σε τέτοια περίπτωση.

Μάλλον το αντίστροφο εννοείς.

 

Αν γίνει κάτι τετοιο οι τιμές θα πάρουν τη κατιούσα όχι την ανιούσα και αυτό γιατί κανένας πλέον δεν θα παίρνει "γρήγορο ίντερνετ"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτηκε κανείς ότι αν καταργήσουν το "παράνομο κατέβασμα" τότε όλοι σχεδόν οι Internet providers θα κλείσουν για ευνοήτους λόγους.

 

Γιατί ποιος ο λόγος να πάρει κάποιος "γρήγορο ίντερνετ" αν δεν κατεβάζει μπόλικο πράγμα?

Μόνο για σερφαρισμα? Του κάνει πολύ άνετα και η αρχαία 56kbps σύνδεση επομένως...

 

Μην εισαι υπεραισιοδοξος . :rolleyes: Ναι μονο για σερφαρισμα αν χρειαστει , αφου το ιντερνετ ειναι πια βασικο αγαθο για παρα πολλους .Και ποιος θα επιστρεψει στην αρχαια συνδεση οταν μπορει να εχει την γρηγορη ,πιθανοτατα με τα ιδια η λιγοτερα λεφτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί ποιος ο λόγος να πάρει κάποιος "γρήγορο ίντερνετ" αν δεν κατεβάζει μπόλικο πράγμα?

Μόνο για σερφαρισμα? Του κάνει πολύ άνετα και η αρχαία 56kbps σύνδεση επομένως...

 

 

Εγώ θα έλεγα ότι παίζει να το κόψουν και τελείως αρκετοί χρήστες,

τουλάχιστον "ιδρυτικοί".

Μετά από 15-16 χρόνια , γνωρίζω πολλούς πλέον που δεν χρησιμοποιούν email

και δεν έχουν και πολλά να διαβάσουν , οπότε το κόβουν χαλαρά.

 

Επίσης θα πέσουν και οι πωλήσεις hardware.

Πριν το 1996 ξέρατε πολλούς να έχουν τον αριθμό pc που έχουν τώρα;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Επίσης θα πέσουν και οι πωλήσεις hardware.

Πριν το 1996 ξέρατε πολλούς να έχουν τον αριθμό pc που έχουν τώρα;;;

 

Μονο θα πεσουν ? Θα γκρεμοτσακιστουν.Ποιος θα κανει αναβαθμισεις η νεες αγορες αν πρεπει να δωσει τα πολλαπλασια σε αγορα η ενοικιαση software.Υπαρχει και η οffline πειρατια βεβαια αλλα με την σημερινη αποξενωση..βραστα :lol:

Να ενας συμμαχος των πειρατων λοιπον... :P

Προσωρινα βεβαια , μεχρι να μεταφερθει το οπτικοακουστικο υλικο σε νομιμους servers και μπουμε ολοι στην cloud φιλοσοφια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην πορώνεστε με το τζάμπα κατέβασμα...Μια ιδέα είναι όλα...

Δεν είναι ανάγκη να έχετε στο σκληρό σας τραγούδια που δε θα ακούσετε ποτέ, ταινίες που δε θα δείτε ποτέ, ούτε καν την τελευταία τσόντα της Ρωμανού...

Απεξαρτηθείτε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...