Προς το περιεχόμενο

Υπό αμφισβήτηση το file sharing και στην Ελλάδα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 236
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στην Ελλαδα το 99,9% που λεει στη διαφημιση του το Detol κανει χρηση παρανομου λογισμικου.Αν αρχισουν οι διωξεις,ολοι στο linux,και τερματισμος των dsl λογαριασμων μας για μηνες να δουμε τι θα γινει.Επισης αγανακτισμενη αποχη απο το internet ,καλο θα μας κανει μια αποχη.Να ξαναθυμηθουμε τα δημιουργικα χομπυ,γυμναστικη κ.τ.λ. Αποχη και εμπαργκο στα προιοντα αυτων που εκπροσωπουνται απο αυτες τις εταιριες που ζητησαν αυτα τα μετρα.Εμεις ειμαστε η δυναμη,απο μας ζουνε.Αυτοι ειναι γελοια ανθρωπακια που αισχροκερδουν στις πλατες μας.Δεν χρειαζομαστε την υποκουλτουρα τους και τοσο.

 

Καλο μας κανουν κατα βαθος.:devil:

 

Αει γειά σου! Αυτή είναι η σωστή αντίδραση.

Όχι διαμαρτύρομαι για τα προϊόντα τους κατεβάζοντας παράνομα τα σκουπίδια τους. Αφού δε σ' αρέσει μην το πάρεις, αποχή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άμα μπορούν να κλείσουν τα sites που μοιράζουν "αμφίβολο" υλικό, ας το κάνουν.

 

λες και δεν θα ανοίξουν άλλα, σε χρόνο dt.

 

αλλά το να βλέπουν που μπαίνουμε και τι κάνουμε με τη σύνδεσή μας είναι άλλο πράγμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

δυστυχως οσοι υποστηριζουν το αντιθετο, ειναι απλοι αναλογικοι παικτες σε μια ψηφιακη εποχη.....

 

Όπως ακριβώς το(/τα) είπες.

 

http://www.insomnia.gr/topic/404102-%CE%B7-%CF%80%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%B1%CF%84%CE%B5%CE%AF%CE%B1-%CE%BC%CE%BF%CF%85%CF%83%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82-%CF%84%CE%B1%CE%B9%CE%BD%CE%B9%CF%8E%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-software-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%B5%CE%BC%CF%80%CE%BF%CF%81%CE%B9/

 

http://www.insomnia.gr/topic/408402-netflix-%CE%B5%CE%BD%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AF%CE%BF%CE%BD-%CF%80%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%B1%CF%84%CE%B5%CE%AF%CE%B1%CF%82-1-0/

 

Παραδείγματα έχουμε πολλά. Οι εταιρίες δεν θέλουν να σταματήσει η πειρατεία αλλά να μπορούν να κυνηγούν πειρατές και από αυτούς να παίρνουν μεγάλα ποσά με εξωδικαστικούς συμβιβασμούς.

 

Το να κόψουν λοιπόν την πρόσβαση στο δίκτυο είναι γελοίο αφού από την μία σίγουρα με τις τιμές που έχουν τα προϊόντα τους δεν θα τα αγοράσει και από την άλλη χάνουν την ευκαιρία να τον κυνηγήσουν ως παράνομο και τουλάχιστον με αυτό τον τρόπο να πάρουν ένα κάποιο ποσό.

 

(To υπόλοιπο ποστ στην εικόνα που ακολουθεί αφού το σύστημα έχει κάποιο πρόβλημα με τα ποστ μου... :lol:)

post-87260-0-40643500-1306846418_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://faeenamalaka.blogspot.com/2009/12/blog-post_19.html

 

Κάθε φορά πάω και σκάω στο σινεμά 8 και 8,5 ευρώ για να δω μια ταινία που τελικά άξιζε το 1/5 από αυτά. Είναι απόλυτα λογικό μετά να βλέπω 4 στις 5 ταινίες στο σπίτι μου τσάμπα για να ισορροπήσει το μπάτζετ μου. Απλά μαθηματικά. Αν θέλεις να δίνει ο κόσμος 8 ευρώ για ταινίες, πρέπει να κάνεις ταινίες ΠΟΥ ΝΑ ΑΞΙΖΟΥΝ 8 ΕΥΡΩ! Αν οι πρωταγωνιστές σου είναι απόφοιτοι της σχολής Ντενίση και το σενάριό σου είναι τόσο κλισέ που νομίζεις ότι φτιάχτηκε από κολλημένα χαρτάκια fortune cookies, τότε ετοιμάσου. Έχουμε υψώσει το λάβαρο περήφανα κι ερχόμαστε! Δε χρειάζομαι εσένα και τα σποτάκια σου να με βάζουν στην ίδια κατηγορία με τους κλέφτες. Δηλώνω εθελοντής! Άντε και γαμήσου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως αυτή είναι η λύση και με μεγάλη βεβαιότητα πιστεύω ότι το έχουν καταλάβει κι αυτοί κι εμείς. Τα δικαστήρια δυστυχώς ή ευτυχώς χρειάζονται για να μπορεί να σταθεί μια τέτοια υπηρεσία (ακόμα κι αν αυτό δεν αρέσει σε κανένα). Αν κάποιος κατεβάζει δωρεάν ανενόχλητος, τότε δε θα δώσει ούτε το έλαχιστο για να κατεβάσει κάτι νόμιμα και αυτό θα κάνει και το κάθε netflix μη βιώσιμο, σε βάρος όλων (καταναλωτών, καλιτεχνών, ηθοποιών - για τις εταιρείες δε πολυκόπτομαι). Καλό είναι να υπάρχει τιμωρία στη παρανομία, αλλά καλό είναι και να δίνονται εναλλακτικές για να μη παρανομούμε.

 

Δηλαδή πιστεύεις ότι αν με 10 ευρώ το μήνα μπορώ να δω με streaming HD ταινία θα μπω στη διαδικασία να περιμένω να κατέβει?!

Δε νομίζω...

Κάποια στιγμή πρέπει να μου δώσουν τη σωστή οδό πρώτα και μετά να με βγάλουν από τη λάθος οδό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι εμενα κατι μου λεει οτι δεν θα φτανεις ουτε στα δικαστηρια απλα αυτον που θα ορισουν να ερθει να σε βρει θα στο λεει απλα "δοσμου 500 και καθαρισες".

Δεν αναφερομαι σε ολες τις περιπτωσεις ελεκτων προς αποφυγη παρεξηγησεων

 

Αυτό ακριβώς θα γίνει , αλλά δεν θα καθαρίσεις με 500 ευρώ , και δεν θα τους κάνεις εσύ τη χάρη, αλλά αυτοί ..

 

Με τα στοιχεία που θα πάρουν από τον ISP ή τον tracker θα σου τραβήξουν μια πολύ ωραία αγωγή ζητώντας αποζημίωση για το copyrighted υλικό που έχεις κλέψει και για απώλειες εσόδων κλπ.

Μπορεί να σε τραβήξει και το δημόσιο για απώλεια ΦΠΑ κλπ.

 

Και φυσικά θα είναι μαλάκας όποιος δεν συμβιβαστεί εξωδικαστικά γιατί αλλιώς θα τρέχει για δέκα χρόνια στα δικαστήρια και θα πληρώσει τα κέρατα του σε δικαστικά έξοδα-δικηγόρους κλπ.

Άσε που θα πληρώσει και την αποζημίωση μετά.

 

Δεν θα κυνηγήσουν το ποινικό μέρος γιατί με αυτό δεν κερδίζουν τίποτα αλλά απλώς περισσότερα έξοδα για δικηγόρους (δεν τους νοιάζει να σου κάνουν σκέτη μήνυση για κλοπή).

Αν απαιτείται βέβαια θα το κάνουν κι αυτό. Και σε αυτή την περίπτωση έρχεται ο μπάτσος και σε συλλαμβάνει, και δεν παίζουν χαρτζιλίκια εκεί.

 

 

Απλα αμα γινει κατι τετοιο ευελπιστω κανεναν να μην παει να αγορασει ουτε cd/dvd μουσικη απο το itunes κτλ ουτε σινεμα να πεσει σε ενα μηνα ο τζιρος στο 0 ουτε να παει στα σκυλαδικα κτλ να δεις για ποτε αλλαζει παλι ο νομος

 

Με το συμπάθειο , αλλά θα τους #Ε#@ μια μάντρα ..

 

Η γενίκευση σου δεν έχει καμιά σχέση με την πραγματικότητα..

Εγώ που αγοράζω τη μουσική μου, νοικιάζω τα blue ray μου και τα dvd μου, πάω σινεμά , αγοράζω το software που χρησιμοποιώ κλπ. , δεν έχω καμία σχέση με τον ΧΨΖ που τα κλέβει , πέρα από το ότι μπορεί να χρησιμοποιούμε κι οι δύο Internet.

 

Και από την άλλη πλευρά , παίζει να τα έχω πάρει και στο κρανίο με τους κλέφτες που εξαιτίας τους ίσως κι εγώ να πληρώνω πιο ακριβά γιατί πληρώνω και τα δικά τους κλεψιμέικα..

Και επειδή δεν μιλάμε μόνο για ταινίες - μουσική οι οποίες στην τελική δεν είναι και αγαθά πρώτης ανάγκης,

αλλά και για λογισμικό από το οποίο ζούμε εν μέρει και εμείς που ασχολούμαστε με την πληροφορική επαγγελματικά, μακάρι να μπουν φυλακή όλοι όσοι χρησιμοποιούν παράνομα copyrighted software. Πολύ θα το χαρώ. ;)

 

ΥΓ. Τα σκυλάδικα που τα κόλλησες με όλο αυτό ένας θεός ξέρει. Βάλε κι αυτούς που έχουν διαρκείας σε ομάδες της SuperLeague αν σε κάνει να αισθάνεσαι καλύτερα .:-D

Όλοι οι καλοί χωράνε .. :rolleyes:

Παραλήρημα , ε ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει φιλε kryfos τους εχεις τρομοκρατησει. Το πιασανε το νοημα. Θα τους παρουν τα σπιτια, θα τους πιουν το αιμα, θα τους αρμεξουν οι δικηγοροι. 666! Το καταλαβαν. Εσυ εισαι νομιμος. Το καταλαβαν κι αυτο. Μην τρελαινεσαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει φιλε kryfos τους εχεις τρομοκρατησει. Το πιασανε το νοημα. Θα τους παρουν τα σπιτια, θα τους πιουν το αιμα, θα τους αρμεξουν οι δικηγοροι. 666! Το καταλαβαν. Εσυ εισαι νομιμος. Το καταλαβαν κι αυτο. Μην τρελαινεσαι...

666 χαχαχαχαχαχαχα............

 

 

παντως λεγαμε για μια παλια ειδηση που αναφεροταν στην τουρκια και που θα τους ελεγχουν το ιντερνετ και τους κλεινουν σελιδες τελικα δεν ειναι τοσο μακρια και αποκοσμα αυτα τα πραγματα για μας....μηπως να αρχιζουμε να τα συζηταμε και για μας...????Ελεος δηλαδη...σε λιγο θα μας ελεγχουν και ποτε θα πηγαινουμε τουαλετα για να μην ξοδευουμε πολυ νερο στα καζανακια... :-(

 

Δεν λεω δεν ειναι σωστη η πειρατεια αλλα τι περιμεναν.....οτι ξαφνικα θα κυνηγησουν καποιουσ και ολα θα σταματησουν η απλως προσπαθουν να βγαλουν ευκολο κερδος και ολα τα αλλα μηπως ειναι μια προφαση...

 

Μηπως γινεται να μου εξηγησει καποιος τι ειναι αυτο το VPN.....????? :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία πράγματα όταν την ίδια στιγμή το ΤΕΙ στο οποίο φοιτείς σε παραπέμπει σε λύσεις πειρατικού λογισμικού για τα διάφορα εργαστήρια. Θα την πληρώσουμε και από πάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ακριβώς θα γίνει , αλλά δεν θα καθαρίσεις με 500 ευρώ , και δεν θα τους κάνεις εσύ τη χάρη, αλλά αυτοί ..

 

Με τα στοιχεία που θα πάρουν από τον ISP ή τον tracker θα σου τραβήξουν μια πολύ ωραία αγωγή ζητώντας αποζημίωση για το copyrighted υλικό που έχεις κλέψει και για απώλειες εσόδων κλπ.

Μπορεί να σε τραβήξει και το δημόσιο για απώλεια ΦΠΑ κλπ.

 

Και φυσικά θα είναι μαλάκας όποιος δεν συμβιβαστεί εξωδικαστικά γιατί αλλιώς θα τρέχει για δέκα χρόνια στα δικαστήρια και θα πληρώσει τα κέρατα του σε δικαστικά έξοδα-δικηγόρους κλπ.

Άσε που θα πληρώσει και την αποζημίωση μετά.

 

Δεν θα κυνηγήσουν το ποινικό μέρος γιατί με αυτό δεν κερδίζουν τίποτα αλλά απλώς περισσότερα έξοδα για δικηγόρους (δεν τους νοιάζει να σου κάνουν σκέτη μήνυση για κλοπή).

Αν απαιτείται βέβαια θα το κάνουν κι αυτό. Και σε αυτή την περίπτωση έρχεται ο μπάτσος και σε συλλαμβάνει, και δεν παίζουν χαρτζιλίκια εκεί.

 

 

 

 

Με το συμπάθειο , αλλά θα τους #Ε#@ μια μάντρα ..

 

Η γενίκευση σου δεν έχει καμιά σχέση με την πραγματικότητα..

Εγώ που αγοράζω τη μουσική μου, νοικιάζω τα blue ray μου και τα dvd μου, πάω σινεμά , αγοράζω το software που χρησιμοποιώ κλπ. , δεν έχω καμία σχέση με τον ΧΨΖ που τα κλέβει , πέρα από το ότι μπορεί να χρησιμοποιούμε κι οι δύο Internet.

 

Και από την άλλη πλευρά , παίζει να τα έχω πάρει και στο κρανίο με τους κλέφτες που εξαιτίας τους ίσως κι εγώ να πληρώνω πιο ακριβά γιατί πληρώνω και τα δικά τους κλεψιμέικα..

Και επειδή δεν μιλάμε μόνο για ταινίες - μουσική οι οποίες στην τελική δεν είναι και αγαθά πρώτης ανάγκης,

αλλά και για λογισμικό από το οποίο ζούμε εν μέρει και εμείς που ασχολούμαστε με την πληροφορική επαγγελματικά, μακάρι να μπουν φυλακή όλοι όσοι χρησιμοποιούν παράνομα copyrighted software. Πολύ θα το χαρώ. ;)

 

ΥΓ. Τα σκυλάδικα που τα κόλλησες με όλο αυτό ένας θεός ξέρει. Βάλε κι αυτούς που έχουν διαρκείας σε ομάδες της SuperLeague αν σε κάνει να αισθάνεσαι καλύτερα .:-D

Όλοι οι καλοί χωράνε .. :rolleyes:

Παραλήρημα , ε ;

 

 

Αγορασε οτι θες φιλε μαγκια σου..Τα κολλησα τα σκυλαδικα γιατι οι τραγουδιαρες και οι υποτιθεται τραγουδιστες βγαζουν απο κει τα περρισοτερα αν σου εκοβε λιγο παραπανω απο το να το παιζεις ο και καλα ηθικη και νομοταγης θα εβλεπες οτι ο καθε τραγουδιστης τον συνφερει να τα δινει τζαμπα για να βγαλει απο τα σκυλαδικα..γιατι επισης νομιζεις οτι δινουν πλεον στις εφημεριδες τα cd τους για να πας να τα σκασεις στο σκυλαδικο..Περα απο την τσεπουλα σου διαμορφωσε και καμια αλλη αποψη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η πειρατεία είναι παράνομη δεν αμφιβάλλει κανείς αλλά και χωρίς εναλλακτικές ο κόσμος θα στραφεί εκεί αναγκαστικά αφού είναι εύκολο και μέχρι τώρα και ακίνδυνο. το θέμα είναι μόλις μας την απαγορεύσουν θα δούμε καλές τιμές ή θα δούμε άλλη μια επανάληψη αυτού που εγώ ονομάζω φαινόμενο metropolis (τα cd πριν το ευρώ έκαναν περίπου 4000 δρχ, ακριβώς μετά το ευρώ κόστιζαν 20 ευρώ!! και αυτό κράτησε για πάνω από 4 χρόνια. Μόνο τώρα τα τελευταία χρόνια ξεκίνησαν να έχουν πολλά παλιά cd με 9.99 ευρώ). Αν με την καταστολή της πειρατείας ξαναγίνουν οι τιμές 20ε για cd και 2.5ε η μέρα το dvd στα videoclub μάλλον θα αποτύχουν γιατί πολύ θα το διακινδυνεύσουν. α και τα videogames όταν περάσει ένα έτος δεν γίνεται να κοστίζουν ακόμα 60 ευρώ....

 

άσχετο:

να κάνω μια ερώτηση και εγώ: δηλαδή αν ανοίξει ένα netflix στην Ελλάδα, ο τωρινός 'πειρατής' θα κόψει την συνήθεια του να κατεβάζει άμεσα τις νέες ταινίες ακόμα και σε cam και θα περιμένει κανά 3-6μηνό μέχρι να πάρει τα δικαιώματα το ελληνικό netflix;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η πειρατεία είναι παράνομη δεν αμφιβάλλει κανείς αλλά και χωρίς εναλλακτικές ο κόσμος θα στραφεί εκεί αναγκαστικά αφού είναι εύκολο και μέχρι τώρα και ακίνδυνο. το θέμα είναι μόλις μας την απαγορεύσουν θα δούμε καλές τιμές ή θα δούμε άλλη μια επανάληψη αυτού που εγώ ονομάζω φαινόμενο metropolis (τα cd πριν το ευρώ έκαναν περίπου 4000 δρχ, ακριβώς μετά το ευρώ κόστιζαν 20 ευρώ!! και αυτό κράτησε για πάνω από 4 χρόνια. Μόνο τώρα τα τελευταία χρόνια ξεκίνησαν να έχουν πολλά παλιά cd με 9.99 ευρώ). Αν με την καταστολή της πειρατείας ξαναγίνουν οι τιμές 20ε για cd και 2.5ε η μέρα το dvd στα videoclub μάλλον θα αποτύχουν γιατί πολύ θα το διακινδυνεύσουν. α και τα videogames όταν περάσει ένα έτος δεν γίνεται να κοστίζουν ακόμα 60 ευρώ....

 

άσχετο:

να κάνω μια ερώτηση και εγώ: δηλαδή αν ανοίξει ένα netflix στην Ελλάδα, ο τωρινός 'πειρατής' θα κόψει την συνήθεια του να κατεβάζει άμεσα τις νέες ταινίες ακόμα και σε cam και θα περιμένει κανά 3-6μηνό μέχρι να πάρει τα δικαιώματα το ελληνικό netflix;

 

 

Αμα ειναι σε λογικες τιμες δηλ αμα νοικιαζεις την ταινια 2.5 ευρω θα ειναι αποτυχια αλλα αμα σου λεει 20 ευρω τον μηνα και δες αβερτα οτι θες εγω θα ειμαι ο πρωτος που θα βαλει αρκει να ειναι κ HD.Κατι παει να γινει με την ΝΟΒΑ αλλα ειναι ακριβη γμτ και δεν ξερω τι ποιοτητα εχει στο σημα της

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μην κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας.Καθε σπιτι στην ελλαδα εχει τουλαχιστον 1 υπολογιστη με συνδεση στο ιντερνετ.

Το οτι εχει καποιος ιντερνετ ειναι αυτονοητο οτι καποια στιγμη και εστω μια φορα θα κατεβασει παρανομα ταινια/μουσικη/λογισμικο.

 

Ειναι υποκριτικο να λετε "να δω πως θα δικαιολογηθεις στο δικαστηριο" γιατι α)το να φτασουμε εκει θα ειναι κατι ουτοπικο σε μια τελεια κοινωνια που ολα λειτουργουν τελεια-δλδ οχι ελλαδα και β) οπως εγω θα πρεπει να το δικαιολογησω, ετσι και εσυ για τη τουλαχιστον μια φορα που το εκανες.

 

Α και κατι αλλο.Προφανως θα αφορα ελληνικα "προϊοντα" και δεν θα τους νοιαζουν τα ξενα.Ε δε νομιζω οτι τα εληνικα εχουν μεγαλυτερη περαση απο τα ξενα.....

 

 

ΥΓ. Οταν με το youtube addon του firefox εχω σε mp3 οτι τραγουδι θελω, τοτε κ αυτο παρανομο ειναι;;;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...