Προς το περιεχόμενο

Συνέλαβαν 18χρονο Έλληνα hacker απ' το Μπραχάμι


ipal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 304
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κατ'αρχήν θέλω να δηλώσω συμμετοχή στην νεοσύστατη ομάδα "βαράω και κλέβω". Καταπληκτική ιδέα pantel και ελπίζω να πρόλαβα την έναρξη των μαθημάτων! grin.png

 

 

Για κάτσε ρε συ nectons διαβάζω και ξαναδιαβάζω τι γράφεις και δεν σε καταλαβαίνω: Αύριο το πρωι αποφασίζουμε μαζι και πάμε να ανοίγουμε αυτοκίνητα (σε 60" όπως στην ταινία, wow!) αυτό θα μας κάνει τίποτε ιδιοφυίες; Απλώς ταχυδακτυλουργούς. Αν μάθουμε να ανοίγουμε πόρτες και μπουκάρουμε στα σπίτια μήπως θα μας κάνει και Μαγκάιβερ; Εκτός αν γουστάρεις γενικά να φοράς καλσόν στη μάπα, οπότε το θέμα πάει αλλού.. grin.png

 

Δεν συμφωνώ με την κλοπή. Αλλά συμφωνώ ότι για να διαπράξεις κλοπή εκτός από την απελπισία και την τέχνη θα πρέπει να διαθέτεις και άλλα προσόντα που δεν έχουμε όλοι μας. Οι ταινίες είναι παραδείγματα και μεταφορές από την πραγματική ζωή. Ξέρω να ανοίγω αυτοκίνητα αλλά δεν πρόκειται να το κάνω ποτέ. Δεν είναι δύσκολο βαρικά καθόλου αρκεί κάποιος να σου δείξει και να προπονηθείς για μικρό χρονικό διάστημα. Η πράξη όμως είναι μια εντελώς διαφορετική περίπτωση που μπορούν να την ολοκληρώσουν ελάχιστοι άνθρωποι. Και εκ του ασφαλούς να είσαι σίγουρος ότι οι περισσότεροι θα γινότουσαν κλέφτες και θα έκλεβαν τουλάχιστον από τους κλέφτες (ναι όλοι μας έχουμε τύψεις).

 

Σιγά το "μυαλό" και σιγά τα κρεμαστάρια. Του τυπάκου του σφυρίξανε πως οι κάρτες έχουν αρκετό χρήμα και τσίμπησε, γιατι προφανώς με τον μπάφο δεν ήθελε να ασχοληθεί. Αυτό το έγκλημα αρχικά λέγεται petty larceny και το διαπράττουν οι 4 στους 5 εφήβους στα γκέτο της "Amerika". Τέτοιο γκέτο έχει γίνει και ένα τμήμα του Μπραχαμίου, ενδεχομένως και λόγω κάποιων πολυτάλαντων αλλοδαπών. Μαλιστα στοιχηματίζω ότι έκανε παρέα με τους γνωστούς-αγνώστους της περιοχής, απ'όπου έμαθε τα κόλπα.

 

Όπως και να το κάνουμε φιλαράκι αν είσαι στην κατηγορία των 20 ετών και άνω δεν έχεις ούτε το μυαλό ούτε και την τύχη να φτάσεις στο επίπεδο ενός χάκερ (πραγματικού.. και τονίζω εδώ ότι ότι γράφω το γράφω με την προυπόθεση ότι ισχύουν όλα τα του θέματος για τον πρωταγωνιστή της ιστορίας).

 

Τώρα για τα "κρεμαστάρια" εδώ επιμένω ότι αν τα είχες (είτε εσύ είτε εγώ είτε ο καθένας μας εδώ που γράφουμε) είμαι σίγουρος ότι ΚΑΙ ΕΣΥ ΘΑ ΓΙΝΟΣΟΥΝ κλέφτης. Και δε βαριέσε.. όχι να κλέψεις έναν φτωχό αλλά έναν άλον "έντιμο" κλέφτη. Τόσοι υπάρχουνε.. απλά θα είχες να διαλέξεις.

 

Τώρα για τις εκφράσεις "γκέτο", "μπάφος" και άλλα τέτοια μπλακ αντεργκραουντ να σου πω ότι τα έχεις μπερδέψει λιγάκι. Τουλάχιστον κατά τα γραφόμενα, μιλάμε για έναν νεαρό μικρής ηλικίας που ξημεροβραδιαζόταν στο PC του... Δεν νομίζω να μιλάμε για άλλον έναν "κοινό" ναρκομανή αλητάκο... Αυτοί δεν έχουν ούτε τις γνώσεις, ούτε την διαύγεια ούτε και το κουράγιο να προχωρήσουν σε χάκινγκ. Είναι τελείως διαφορετικά πράγματα και όσοι παρεξηγήσατε αυτά που γράφω δεν παρατηρήσατε την απλή σκέψη μου που έχει να κάνει μόνον με τις γηνώσεις κάποιου που μπορεί να πράξει τα του θέματος όπως ο 18άχρονος πρωταγωνιστής μας.

 

Έκανε λες παρέα με "κάποιους" και του δείξανε τα κόλπα. Αυτοί οι κάποιοι λες ξέρανε πως να το κάνουνε και τα μοιράστηκαν μαζί του? Σκέψου λιγάκι.. δεν έχουν επαφή αυτά που γράφεις. Δεν είναι τόσο απλό και δυστυχώς έτσι σκέπτεται ο απλός Έλληνας και δυστυχώς (και πάλι το τονίζω αν όλα αυτά είναι αληθινά και κατά γράμμα) και η ίδια η πολιτεία με αποτέλεσμα όλα τα καλά Ελληνικά μυαλά να μην παραμένουν στην χώρα μας εφόσον αποροφούνται από άλλες χώρες αρκετά ποιο έξυπνες ξέροντας πως να εκμεταλλευτούν τέτοια γνώση.

 

Εδώ είμαστε καλοί και επικροτούμε αυτόν που ξέρει να κλωτσάει καλά την μπάλα. Τι κομπιούτερ και εξέλιξη και σαχλαμάρες.. στοίχημα και ποδόσφαιρο είναι όλο το ζουμί.. σωστά ?;)

 

Εντάξει συμφωνώ πως διάλεξε έξυπνο κλάδο γιατί άλλοι ανοίγουν αυτοκίνητα και σπίτια, κλέβουν γέρους πίσω απο το μετρό, βουτάνε κινητά από πιτσιρίκια και ..ταρατατζούμ.. πουλάνε μπάφο για να μαζέψουν ευρώ! Ναι, είναι έξυπνος, τον ζηλεύω, κατουριέμαι από τη χαρά μου που είναι ανάμεσά μας.. eek.png

Είμαι απόλυτα σίγουρος για αυτό. Το διακρίνω από το ύφος των γραφόμενων σου :D

 

 

 

 

Οπως τα λες, δείγμα του επιπέδου μας! whistling.png

Οι μισές απαντήσεις δίνουν μπράβο και respect σε έναν κοινό κλέφτη και οι άλλες μισές είναι γραμμένες σε μια περίεργη γλώσσα που μάλλον είναι ανορθόγραφα Ελληνικά ή αρχαία μακακικά ή γραμμική Β' σκαλισμένη σε χαρτί απο σουβλάκι με απ'ολα. Το μόνο εργαλείο που χρειάζονται οι περισσότεροι ένθερμοι οπαδοί του χάκερ (τρομάρα του!) είναι αυτό εδω:

 

T090064002-200.JPG

 

Ακριβώς για αυτόν τον λόγο φιλαράκι μου έχει φτάσει η Ελλάδα σε αυτό το επίπεδο που βρίσκετε αυτή τη στιγμή που όλοι βγαίνουν στους δρόμους (και να το έκαναν για καλό δεν πάει στα κομμάτια.. αλλά βάζω στοίχημα ότι το 90% πάνε για το χαβαλέ) και καλά προσπαθώντας να σώσουν την Ελλάδα.. για αυτό ακριβός το λόγο.. ότι οι περισσότεροι Έλληνες σκέπτονται όπως ακριβώς εσύ.

 

Ο 18χρονος (για μια ακόμη φορά επαναλαμβάνω αν είναι αληθινή η ιστορία) δεν είναι ένας κοινός κλέφτης. Και δεν επικροτεί κανείς (θέλω να πιστεύω) την όποια κλοπή που διέπραξε αλλά τις γνώσεις του που κατάφερε να το κάνει.

 

 

 

 

 

Και κλείνοντας θα σου κάνω μια κοινή ερώτηση η οποία δεν απευθύνετε μόνον σε εσένα αλλά σε όσους διαβάζουν το παρόν θέμα.

 

Αν βρίσκατε στον δρόμο μια τσάντα (να το κάνω ακόμη ποιο εύκολο)... όχι απλά στον δρόμο αλλά σε μια στροφή σε ερημικό δρόμο κάπου πηγαίνοντας σε κάποιο χωριό στις διακοπές σας. Κατεβαίνατε από το αυτοκίνητο και την παίρνατε. Και βλέπατε ότι έχει μέσα πάνω από 500.000 ευρώ...

 

Αναρωτιέμαι όλοι εσείς οι τίμιοι που τόσο μισείτε την κλοπή ... θα την πηγαίνατε στην αστυνομία ?

 

:)

 

 

Ελπίζω τώρα να καταλάβετε τι εννοώ και γιατί θέτω τέτοια ερώτηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχα βρε nectons με διασκέδασες βραδιάτικα. :-D :-D

 

Μου φτάνει που θεωρείς:

* ότι οι περισσότεροι Ελληνες σκέφτονται όπως εγώ (θεός φυλάξοι!)

* ότι όλοι οι Ελληνες θέλουν να γίνουν κλέφτες ή κλεπταποδόχοι (το παράδειγμα της τσάντας είναι δημαγωγικό)

* ότι η γραμματική δεν βοηθάει πουθενά (γι'αυτό προφανώς η απάντησή σου βρίθει ορθογραφικών λαθών)

* ότι τεχνικά το DDOS είναι φοβερό επίτευγμα (απαντήσαν άλλοι πριν από μένα αρμοδίως)

* ότι υπάρχει ηθική και ιδεολογική συνάφεια του hacking και της κλοπής αριθμών πιστωτικών καρτών. (!)

 

και τέλος μου φτάνει ότι μπορείς να κρίνεις ελαφρά τη καρδία άλλους ανθρώπους που δεν γνωρίζεις καθόλου και να αφορίζεις την ηθική τους, την ιδεολογία τους και ότι δημιουργικό έχουν παραγάγει στον βωμό των εύκολων επιχειρημάτων, πως δηλαδή αν μπορούσαμε, όλοι μας λίγο ως πολύ θα γινόμασταν κλέφτες. :shock:

 

Ε, όχι! :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι'αυτό ακριβώς φτάσαμε στο σημερινό χάλι. Γιατί ο καπιταλισμός είναι ευκαιρία και ελευθερία για τους κλέφτες.

 

Πόσο δίκιο έχεις...

 

 

ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΤΟ ΤΣΟΓΛΑΝΙ;;; Νομίζω ότι η λέξη hacker έχει χάσει παντελώς τη σημασία της. Ο τύπος κάνει ΠΛΙΑΤΣΙΚΟ και τον αφηνουν ελεύθερο;

 

Από την άλλη, τί πεφωτισμένος ρε παιδιά; Έφτιαξε ένα toolbar, το πήραν κάποιοι χιλιάδες και τους κατεύθυνε για DOS attacks. Κλασσικά πράγματα. Οποιοσδήποτε καλός προγραμματιστής μπορεί να το κάνει αυτό. Το θέμα είναι ότι ο καλός προγραμματιστής αποδεικνύει την αξία του αλλού και όχι να κλέβει τον άλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

laugh.giflaugh.giflaugh.gif

 

 

Και για την ιστορια-μια και εγινε παλι bump στο thread-να δυο εφηβοι που προσφατα ειδαν το φως της δημοσιοτητας και ειναι αξιοι θαυμασμου

 

http://gizmodo.com/5813207/teen-builds-nuke-detecting-device-saves-us-all-from-horrible-death

 

http://www.geekwire.com/2011/seattle-area-15yearold-sells-startup-company-activestate

 

Συγκρισεις με τον μεγιστο Ελληνα hacker ευπροσδεκτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Ενδιαφέρον, πάντως, για τον 18χρονο έχουν δείξει και αμερικανοί πράκτορες του FBI, καθώς η Ομοσπονδιακή Αστυνομία των ΗΠΑ είχε μπει στο στόχαστρο του νεαρού. Μάλιστα πληροφορίες ανέφεραν ότι κλιμάκιο αμερικανών αστυνομικών επρόκειτο να έρθει στην Αθήνα.)

 

Άμα μιλάει ο Αλέξης...:P

δεν πήγε Microsoft πήγε fbi...δεν τον χάλασε:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένετε, γιατί σας έχω κι άλλους "ήρωες".

 

 

Υπερσύγχρονη σε όπλα και διαρρηκτικά εργαλεία σπείρα 13 Γεωργιανών που ήταν καλά δικτυωμένη στο λεκανοπέδιο και είχε προχωρήσει σε περίπου 200 διαρρήξεις εξάρθρωσε η Υποδιεύθυνση Ασφάλειας Νοτιανατολικής Αττικής.

 

Τα μέλη της «hi-Tech σπείρας» χρησιμοποιούσαν υπερσύγχρονα εργαλεία κι ειδικές μεθόδους για να παραβιάζουν με εντυπωσιακή ευκολία, οποιαδήποτε πόρτα ασφαλείας .

 

Ακόμη φαίνεται ότι έκαναν πολυήμερες εκπαιδεύσεις στις διαρρήξεις των κατοικιών.

πηγή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Ενδιαφέρον, πάντως, για τον 18χρονο έχουν δείξει και αμερικανοί πράκτορες του FBI, καθώς η Ομοσπονδιακή Αστυνομία των ΗΠΑ είχε μπει στο στόχαστρο του νεαρού. Μάλιστα πληροφορίες ανέφεραν ότι κλιμάκιο αμερικανών αστυνομικών επρόκειτο να έρθει στην Αθήνα.)

Άμα μιλάει ο Αλέξης...:P δεν πήγε Microsoft πήγε fbi...δεν τον χάλασε:P

 

Πάντα μιλάς με το κύρος της νομιμότητας που σε διακρίνει, έτσι metalripperSeller? :whistle:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακούω όλα αυτά περι κλεφτών κτλ και δεν καταλαβαίνω γιατί μας φαίνεται παράξενο. Ας κάτσει να αναλογιστεί ο καθένας αν ο ίδιος έχει κλέψει ποτέ του. Γιατί και η απόδειξη που δεν ζητάς ή δεν κόβεις κλεψιά είναι, όταν η φορολογική σου είναι ανακριβής κλεψιά είναι κτλ κτλ. Ελάχιστοι είναι αυτοί που δεν έχουν κλέψει (συνήθως λόγω ηλικίας). Για να προλάβω αυτούς που θα μου πουν "εγώ όμως δεν έκλεψα τα εφτά χιλιάρικα που βρήκαν στο συρτάρι του άλλα λίγα ευρώ μόνο" έχω να πω πως και αυτός συγκριτικά με κάποιους πολιτικούς και τράπεζες ψίχουλα πήρε. Δεν τον δικαιολογώ, το μόνο που λέω είναι πως ένα μεγάλο μερίδιο ευθύνης έχει και η κοινωνία και οι βάσεις που δίνει στους νέους. Αν είναι όντως καλός θα τον πάρουν οι αμερικάνοι και όποιοι άλλοι ενδιαφέρονται αν όχι θα είναι ένας κοινός απατεωνάκος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μην ξεχναμε ομως πως οσο κι εξυπνος και να ειναι, ή οσο τον θαυμαζετε ηταν: α) ενας ανηθικος ανθρωπος που εκμεταλευοταν αλλους ωστε να τους παρει τα λεφτα τα οποια δουλεψαν για να αποκτησουν. β) ενας ανθρωπος χωρις ζωη και κοινονικοτητα αφου για να τα κανεις ολα αυτα πρεπει να αποκοπεις απο την υπολειπη ζωη σου....Ακομα και απο τα μαλλια και τα ρουχα του μπορω να καταλαβω τον ψυχολογικο του κοσμο. Φυσικα αν παρατηρησετε το βιβλιο με την κρυφη θηκη στο γραφειο του θα μπορεσετε ευκολα να καταλαβετε πως μιλαμε για ενα ατομο το οποιο ζουσε σε εναν δικο του κοσμο, μεσα σε high-tech εργαλεια και τους κακους να παραφυλουν.... τι να πω! πραγματικα τον λυπαμε. Δε πα να τον παρει και το FBI, αυτο το παιδι εχει χασει την ζωη του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...